Dokazi evolucije Flashcards
Koji dokazi evolucije postoje?
Dokazi paleontologije, biogeografije, poredbene anatomije, poredbene embriologije i molekularne biologije
Što proučava paleontologija?
Izumrle organizme i uvjete života u davnoj Zemljinoj prošlosti
Što su fosili ili okamine?
Ostaci izumrlih organizama sačuvani u slojevima Zemljine kore
Koji su načini postanka fosila? Objasni svaki!
Pertifikacija (okamenjivanje) - organska tvar se potpuno zamijeni anorganskom (vapnencem ili kremenom) pa se sačuva izgled ili građa kostura organizma
Karbonizacija (pougljenjivanje) - organske tvari propadaju pod visokim tlakom i bez prisustva kisika, pri čemu se povećava udio ugljika na njihovom mjestu (naslage ugljena izumrlih paprati)
Konzerviranje - može biti mumificiranje (isušivanje u pustinjskoj klimi), smrzavanje (u području trajno niskih temperatura) ili uklapanje u jantar (kukci)
Koja su 2 oblika fosila?
Kalupi ili kamene jezgre (kad se unutrašnjost organizma mineralizira) i otisci (npr. stopala - istarski dinosaur na Brijunima)
Kakvi fosili mogu biti (2 zanimljive vrste)?
Varljivi - npr. fosilni trag životinje po obliku sliči fosilu biljke
Lažni - nastali kristalizacijom kemijskih tvari, a to podsjeća na fosil (nisu pravi fosili)
Koje 2 starosti fosila postoje?
Apsolutna i relativna
Objasni relativnu starost fosila i sve što se veže uz nju.
Starost koja se određuje po slojevima stijena, otprilike, odredi se iz kojeg je doba fosil po tome u kojem se sloju nalazi.
Geolozi su uočili 5 glavnih slojeva stijena (u kojima su podslojevi) pa je geološka prošlost podijeljena u 5 geoloških doba ili era: arheozoik, proterozoik, paleozoik, mezozoik i kenozoik.
Redoslijed pronađenih fosila u slojevima govori o razvoju i usavršavanju živih bića: u starijim slojevima uvijek se nalaze jednostavniji i primitivniji organizmi.
Kako dobijemo apsolutnu starost?
Mjerenjem količine i vremena poluraspada radioaktivnih izotopa nekih elemenata (npr. vrijeme poluraspada 14C - 5600 god., 40K - 3 mlrd. god.)
Koji su to dokazi paleontologije?
Fosili, živi fosili, prijelazni oblici, razvojni nizovi
Što su živi fosili?
Danas živuće vrste koje su zadržale osobine davno izumrlih predaka; npr. resoperke u Indijskom oceanu, dvodihalice u tropskim vodama (za suše dišu preobraženim ribljim mjehurom - pluća)
Što su prijelazni oblici?
Organizmi koji su međuoblik između starije i mlađe skupine jer imaju osobine obiju skupina (npr. psilofiti - prve kopnene biljke, povezuju alge i papratnjače; resoperke - ribe, imaju kostur prsne peraje sličan kosturu prednje noge vodozemca; praptica - između gmazova i ptica)
Što je razvojni niz?
Niz uzastopnih prijelaznih oblika čije se postupne promjene mogu pratiti u zemaljskim slojevima odozdo naviše (npr. živorodni ogrc u pješčanim naslagama kraj Novske - evolucija od glatkih do sve kvrgavijih kućica; konj - od svejeda malog rasta s razvijenim očnjacima i 5 prstiju do današnjeg oblika)
Koji su dokazi biogeografije?
raznolikost po kontinentima, flora i fauna udaljenih otoka, endemi, relikti
Što je biogeografija?
Znanost o rasprostranjenosti živog svijeta.
Objasni raznolikost po kontinentima!
Vidljivo je da sve vrste ne žive svuda jednako na Zemlji (npr. Afrika i Brazil imaju sličnu klimu, ali različite organizme - slonovi, žirafe, čimpanze / oposumi, širokonosni majmuni i dr.). Najprije je postojalo jedno kopno - pangea, koje se razdvojilo na sj. dio Lauraziju i j. dio Gondvanu. Zbog pangee postoje sličnosti organizama, a zbog razdvajanja razlike i to razdvajanje krajem paleozoika je uzrok raznolikosti.
Objasni razdvajanje kontinenata!
Najprije je postojalo jedno kopno - pangea, koje se razdvojilo na sj. dio Lauraziju i j. dio Gondvanu.
Zatim su se Australija i Novi Zeland odvojili od ostatka svijeta (prije 150 mil. god. u mezozoiku) i tamo su tad postojali samo aplacentalni sisavci (kljunaši, tobolčari koji žive i danas).
U Africi i Aziji se kasnije pojavili placentalni sisavci koji su potisnuli aplacentalne.
Objasni floru i faunu udaljenih otoka.
Vidljivo je da su, što je veća udaljenost pojedinih otoka, razlike među organizmima s najbližeg kopna i onih na otoku sve veće jer je veća izolacija i drukčiji su uvjeti.
npr. Galapagos - očito naseljen pticama, gušterima, kornjačama s najbližeg južnoameričkog kopna, ali zbog izolacije je došlo do većih razlika
Što su endemi?
Vrste rasprostranjene samo na nekom uskom području u posebnim uvjetima okoliša. Zbog izolacije imaju posebne osobine (npr. jabučka gušterica, čovječja ribica).
Što su relikti?
Stare vrste, nekad jako rasprostranjene, danas im se areal smanjio zbog klimatskih promjena (runolist, ptica snježnica iz ledenog doba)
Koji su dokazi poredbene anatomije?
Homologni, analogni, rudimentarni organi i atavizmi
Što su homologni organi?
Oni koji su jednaki po podrijetlu i položaju, a različiti po funkciji (prednji udovi sisavaca i ptica)
Što su analogni organi?
Oni koji su različiti po podrijetlu, a slični po funkciji (krila ptica i kukaca). To je posljedica djelovanja okoliša na evolucijski udaljene skupine.
Što su rudimentarni organi?
Zakržljali organi, nemaju funkciju ili je svedena na minimum, a u davnih srodnika bili su više razvijeni. Nalaze se u svih jedinki neke vrste, npr. slijepo crijevo kod čovjeka, ostaci kukovlja kod pitona.