7. Socijalna psihologije i pregovaranje Flashcards
Što je pregovaranje?
Rubin, Pruitt i Kim (1994) definiraju pregovanje kao: postizanje jako kvalitetnog dogovora koji zadovoljava potrebe obiju strana i integrira njihove aspiracije, a čime se postiže red i stabilnost, potiče socijalna harmonija, povećava doživljaj samoefikasnosti, smanjuje vjerojatnost budućih sukoba i stimulira ekonomski prosperitet.
Koja je pretpostavka pregovaranja?
Pretpostavka: minimalan zajednički interes sukobljenih strana.
Što općenito uključuje pregovaranje?
Općenito – pregovaranje uključuje dvije ili više strana koje vjeruju da imaju sukobljavajuće interese ili potrebe, a cilj im je zadovoljiti potrebe obiju strana.
Koja je razlika između pregovaračke svađe i pregovaranja?
Razlika između pregovaračke svađe i pregovaranja: kod pregovaranja postoji iskrena spremnost obiju strana da zajednički nađu rješenje koje će biti povoljno za sve, dok u pregovaračkoj svađi svaka strana traži rješenje za sebe i zahtjeva nešto od druge strane kako bi zadovoljila svoje potrebe.
Koji su aspekti pregovaranja?
- Sadržajni aspekt
- Procesni aspekt
- Odnosni aspekt
Što je sadržajni aspekt pregovaranja?
SADRŽAJNI ASPEKT – odnosi se na ono o čemu se pregovara, na suštinu problema. Neki su sadržaji lakši, a neki teži, neki sukobi dulje traju pa je potrebno više vremena i više pregovaračkih susreta da se sukob riješi.
Što je procesni aspekt pregovaranja?
PROCESNI ASPEKT – odnosi se na to kako će se voditi pregovaranje. Ovisi o pripremi za pregovaranje, poznavanju pregovaračke vještine i pravila pregovaranja te spremnosti obiju strana na pregovaranje.
Što je odnosni aspekt pregovaranja?
ODNOSNI ASPEKT – odnosi se na dotadašnji odnos osoba koje pregovaraju i na odnos koji bi sudionici željeli imati nakon pregovaranja i rješavanja ovog sukoba.
Zašto su aspekti pregovaranja važni?
- Tijekom pregovaranja valja voditi računa o sva tri aspekta, jer o njima ovisi kako će se pregovaranje odvijati i kakav će rezultat biti.
- O kojem ćemo aspektu voditi više računa ovisi o osobinama ličnosti pregovarača i njegovim vještinama, no za postizanje i zadržavanje dobrog dogovora, važna su sva tri aspekta podjednako.
- Ako se pregovara samo o sadržaju, bez obzira na način pregovaranja (npr. udaranje šakom o stol), sukob se neće moći konstruktivno riješiti, čak iako osoba koja je nasilna daje sadržajno dobre prijedloge.
Kakvi mogu biti rezultati pregovaranja (4)?
- Dogovor nije postignut (gubitnik-gubitnik)
- Djelomičan dogovor – kompromis (djelomično gubitni/pobjednik)
- Dogovoreno kako zadovoljiti interese jedne strane (pobjednik-gubitnik)
- Dogovor na potpun u dobrobit obje strane (pobjednik-pobjednik)
Pozicije i pregovaranje?
- Sudionici obično započinju pregovaranje braneći i objašnjavajući svoju početnu situaciju oko koje je sukob započeo tj. poziciju
- Što se više razgovara iz pozicije, one se sve više udaljuju
Interesi i pregovaranje?
- Istodobno interesi osoba koje su u nekom odnosu, uvijek se u nekoj mjeri preklapaju. Područje preklapanja interesa je prostor u kojem je moguće pregovaranje.
Potrebe i pregovaranje?
- Osnovne ljudske potrebe su uvijek zajedničke, bar jedan dio njih (za uvažavanjem, prihvaćanjem) te ih uvijek treba zadovoljiti osiguravanjem pravičnog procesa pregovaranja.
- Proces je jednako važan koliko i ishod jer se i najbolji dogovor o rješenju sukoba, postignut bez mogućeg uvažavanja sudionika, neće provesti i sukob će najvjerojatnije ponovo oživjeti.
Što povećava uspješnost pregovaranja (6)?
- ODVOJITI OSOBE OD PROBLEMA/PODRUČJA SUKOBA – ne vrednovati osobu i njezine osobine, već se usmjeriti na sadržaj problema
- BITI TVRD PREMA ZAJEDNIČKOM PROBLEMU, MEKAN PREMA OSOBI- ne vrijeđati, ne manipulirati, ne ucjenjivati, već uvažavati drugu osobu i njezine potrebe, ali ne odustajati da se problem konstruktivno riješi
- USMJERITI SE NA INTERESE I POTREBE, A NE NA STATUS I POZICIJU - cilj je zadovoljiti potrebe i ostvariti interese
- NAGLASITI ZAJEDNIČKE ELEMENTE – ključno za promjenu percepcije druge strane jer je minimum zajedničkog interesa temeljna pretpostavka uspješnog pregovaranja
- PREDLAGATI ŠTO VIŠE RJEŠENJA – da bi se sukob što bolje i trajnije riješio, ne valja prihvaćati prvo rješenje koje se pojavi, već stvoriti prostor u kojem će se slobodno i bez vrednovanja navesti što više mogućnosti. Važno je da sudjeluju sve strane u sukobu
- DOGOVORITI JASNO RJEŠENJE – čak i kada cijeli proces pregovaranja uspješno teče, moguće je da se istog dovede u pitanje ukoliko nije jasno utvrđeno kako sve strane u sukobu razumiju što je dogovoreno. Zaključke treba jasno formulirati jer njihova provedba tek završava proces rješavanja sukoba.
Faza pripreme u procesu pregovaranja, od čega se sastoji?
- Pažljiva priprema povećava uspješnost pregovaranja. Ponekad je potrebno duže i pažljivije se pripremati nego pregovarati.
Priprema daje početnu jasnoću za pregovore - Sastoji se od – mape sukoba, istraživanje, pojašnjavanje osobnog cilja i priprema okoline