14 A Uplatnění Principu Dělby Moci V Ústavě Čr,kontrolní Isntituce A Mechanismy V Ustavním Systému Flashcards
Který ústavní orgán státní moci je nejsilnější ?
Poslanecká sněmovna
ústavní systém ČR naplňuje typické znaky parlamentní demokracie.
V pralamentní formě vlády je oslabení oddělení moci zákonodárné a výkonné, protože vláda je pevně svázaná s parlamentní většinou. Přesto i v parlamentní ČR nalezneme mnohé projevy dělby moci. Jelikož je nejmocnější orgán PS má proto většina do ústavy zabudovaným brzd za úkol bránit její absolutní převaze
Jaké dva principy dělby moci máme ?
Horizontální a vertikální
Princip horizontální dělby moci
Tento princip je zakotven v článku 2 odstavec 1 ústavy “sttní moc se dělí na VM, ZM a SM. Toto je jedna z podstatných náležitostí demokratického právního státu, tzn. Je to nezaměnitelné. V konstrukci ústavy ČR swe projevuje rozdělením ústavních orgánů se jednotlivých hlav a jejich pojmenování : HL II ZM, HL III VM, HL IV SM
Systém brzd a protivah
Může být vrácen prezidentem republiky a může být zrušení ústavním soudem.
Poslanecká sněmovna může být rozpuštěna prezidentem republiky.
Prezident může být ses za na základě ústavní žaloby obou komor parlamentu ústavním soudem.
PS může vyslovením nedůvěry kdykoliv převody pád vlády.
Soudce obecných soudu jmenují představitele výkonné moci (tzn. třeba prezident) – nemohu je však odvolávat. odvolává je kárný senát nebo soud ?.
Prezident republiky může zasáhnout do výkon soudní moci cestou milosti.
Soudy mohu zrušit jakýkoliv akt moci výkonné. Kontrola PS vůči vládě: Interpelace – čl. 10 B kvůli přenosu části legislativních pravomocí na PS = výbor pro evropské záležitosti, S = na plénu)
Hlava II ústavy
Je věnována moci zákonodárné: vláda je odpovědná poslanecké sněmovně prostřednictvím institutu vyslovení důvěry a odvozuje od ní svojí legitimitu.
Narušení principu dělby moci je nezakotvení inkompatibility funkcí poslanců a členů vlády (tzv. klouzavý mandát).
Důležitá je stabilizační a brzdící funkce senátu voleného na jiném principu než PS + obměňování postupně.
Hlava III ústavy
- hlava je věnována moc výkonná: náleží především vládě, prezidentovi republiky, správní orgán státní zastupitelství. Rozsah pravomocí je vymezena negativně: do VM spadá vše, co není ani zákonodárstvím ani soudnictví.
Je rozdělena na dva oddíly – prezident republiky hlava státu a vláda vrcholný orgán výkonné moci.
Prezident je s vládou svázán především ve svých pravomocích vyžadující Kontrasignace čl. 63 ústavy naopak v některých pravomocích bez kontrasignace je omezen parlamentem čl. 63 ústavy (Jmenování vlády třikrát pokus na návrh předsedy poslanecké sněmovny, jmenováním ústavních soudců se souhlasem senátu.)
Dělba moci je narušována výkonem stejných pravomoci několika orgány Extensa legislativy do exekutivě a naopak a výkon více pravomocí jedním orgánem.
Hlava IV
Je věnováno moci soudní: skládá se z ústavního soudu a soustavy obecných soudů.
Ve vztahu soudní moci a výkonné moci je kontrolou = správní soudnictví.
Ústavní soud představuje důležitý kontrolní a brzdící prvek nejen vůči parlamentu (v rámci abstraktní kontroly ústavnosti, ale i vůči jiným orgánům.
HL V
NKú
Vykonává kontrolu hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu rozpočtu.
- Nezávislý – stojí mimo zákonodárnou moc, výkonnou moc i soudní moc: není ani ústřední orgán státní správy tzn. že se na něj nevztahuje oprávnění vlády řídit úřady.
- Autonomní – v ČR není soustava kontrolních orgánů – není nikomu podřízen ani nadřízený: vázán celý právní řádem.
Tzv. 4. pilíř demokracie je to zárodek kontrolní moci, není na dan rozhodovací pravomoc se mi, nemůže vydávat právní předpisy, není ústředním správním úřadem, kontrola je správní činnosti ale nejde o výkon působnosti správního úřadu ani soudními a správními rozhodnutími.
Orgány NKú
- Prezident více prezident jsou jmenování prezidentem republiky na návrh poslanecké sněmovně na 9 let (teď Miloslav Kala). smí se účastnit schůzi poslanecké sněmovny senátu i orgánu, vlády pokud jsou projednávány kontrolní závěry NKú.
- Má 15 členů volených poslaneckou sněmovnou na návrh prezidenta NK U nesmí mít funkcionáři politických stran – na dobu neurčitou do 65 let věku.
- Kolegium NKÚ – prezident více prezident a ostatní členové. Senáty – minimálně 3 členy.
- Kárná komora – předseda je prezident NKÚ + 2 soudci NS
Působnost a pravomoc NKÚ
97 ústavy.
Vykonává kontrolu hospodaření se státním majetkem a vybranými finančními prostředky.
Státní závěrečný účet – kontrola hospodaření za minulý rok.
Plnění státního rozpočtu. Kontrola hospodaření s prostředky poskytnutými se ze zahraničí.
Kontrola vydávání a umořování stát dluhopisů.
Zadávání státní zakázek.
Kontrola Hospodaření čnB jako správního orgánu.
Nemá možnost kontrolovat hospodaření samosprávy – problém změna ústavy nedávno neprošla se na ten státní majetek a rozpočet = veřejný majetek a rozpočet: senátu se nelíbí že chybí prováděcí zákon. Působí na FO/PO/ organizační složky státu.
Kontrolní činnost vykonávají kontroloři na základě písemného pověření prezidenta NKÚ – výsledek: kontrolní zpráva. Za nesoučinnost může ukládat pokuty —> v tom případě pak vystupuje jako orgán veřejné správy.
Věstník NKÚ – jednací řád: kárný Řád: plán kontrolní činnosti: výroční zpráva: závěry kontrolu = písemné zprávy se zasílají poslanecké sněmovně senátu vládě a na žádost ministerstvem.
VOP (ombudsman)
Nyní Křeček . Až od roku 1999. Volen na 6 let poslaneckou sněmovnou (dva návrhy od senátu a dva od prezidenta)
- max dvakrát
-má imunitu
-sídlí v Brně.
Poskytuje ochranu osobám před jednáním úřadům pokud je v rozporu s právem, neodpovídá principů demokratického právního státu a dobré správy, jako i před jejich nečinností= čímž má přispívat k ochraně základních práv a svobod.
Specifický státní orgán sui generis: nestraný a nezávislí
Procesní imunita bez souhlasu PS nelze stíhat, odpovídá PS + každé 3 měsíce podává informace o činnosti, jedenkrát ročně písemnou zprávu
Působnost VOP
Ministerstva a jiné správní úřady – ČNB - rada pro rozhlasové a televizní vysílání – orgány USC – PČR – armáda České republiky – hradní stráž – vězeňská služba České republiky – zařízení, v níž se vykonává vazba trest odnětí svobody ochrana nebo ústavní výchova, ochranné léčení, zabezpečovací detence - veřejné zdravotní pojišťovny.
Explicitně se nevztahuje na: parlament prezident vláda NKÚ zpravodajské služby státní zastupitelství soudy a orgány činné v trestním řízení.
VOP jedná z podnětů
– O/PO
– vlastní iniciativy
– z podnětu adresovaného poslanci / senátorovi / komoře PS / S
Průběh šetření VOP
1.Podnět
2. Předběžná analýza (zda spadám do působnosti VOP) musí se do jednoho roku od aktu pokud je to OK, tak zahájí vlastní šetření může nahlížet do spisu, vyptávat se v úřadě, rozmlouvat aspoň zařízení.
Má vyšetřovacích oprávnění úřady jsou povinny poskytnout informace a vysvětlení: přeložit písemnosti provést důkazy, které VOP – povinnost poskytnout VOP pomoc kterou si vyžádá.
Zjistili u VOP pochybení = více úřad aby se do 30 dnů vyjádřil a přijal opatření k nápravě: pokud se nic nestane vyrozumí nadřízený úřad a může víc neřeš nic, podat zprávu poslanecké sněmovně
Co se rozumí optřením k nápravě , které může VOP uložit?
1) zahájení řízení o přezkoumávání rozhdonutí úřadu
2) provedení úkonů k odstranění nečinnosti
3) zahájení disciplinárního řízení
4) zahájení stíhání pro tč/ přestupek
5) Pokytnutí náhrady škody