1.1 A biológia tudománya (tk. 10-14) Flashcards
természetes rendszer
Az élőlényeket az evolúciós leszármazás, avagy az élővilág fejlődése alapján csoportosítja. Élőlények leszármazása alapján kategorizál, az evolúciót tükrözi.
mesterséges rendszer
Önkényesen kiragadott tulajdonságok alapján csoportosítja az élőlényeket.
Linné munkássága
Kidolgozta a modern tudományos rendszerezés alapjait (rendszertani kategóriák, kettős nevezéktan), mesterséges kritériumok alapján rendszerezte az állatokat és növényeket.
Kettős nevezéktan (binominális nomenklatúra)
Egy faj megnevezése két szóból áll, latinul elöl a nemzetség, utána a faj neve (pl. Homo sapiens = bölcs ember)
Rendszerezés
Faj < nemzetség(növények)/nem(állatok) < család < rend < osztály < törzs < ország
Faj fogalma
Azonos származású, testi felépítésű és működésű, külsőleg egymásra hasonlító, egymással termékeny utódot létrehozni képes egyedek összessége. A fajokat rokonság és származás szerint egyre nagyobb rendszertani kategóriákba soroljuk.
Nemzetség, nem
Nemzetség a növényeknél, nemek állatoknál. Legközelebbi rokonságú fajok alkotják.
Biológiai országok
Állatok, növények, gombák, protociszták/protiszták(egyszerű eukarióták), prokarióták
Törzsfák
Evolúciós leszármazást fejezik ki, melyekben az egyes fajokat faágszerű elágazások kapcsolják össze. A mai napig nem sikerült egységes, vitán felüli törzsfát összeállítani.
Molelkuláris törzsfák
Alapjuk az adott, biológiailag fontos makromolekula (pl. fehérje vagy nukleinsav) szekvenciájának (építőelemek sorrendjének) evolúciója.
Hipotézis
Tudományos feltevés, amelyet kísérletekkel igazolni vagy megcáfolni lehet.
Teória
Tudományos elmélet, melyet tudományos kutatási eredmények (kísérletek, vizsgálatok, felmérések) és tudományos ismeretek (más elméletek) igazolnak, támasztanak alá.
Megfigyelés
A környezet vizsgálatának legegyszerűbb módja, amikor nem változtatunk a körülményeken, azok nem állnak ellenőrzésünk alatt
Kísérlet
Abban tér el a megfigyeléstől, hogy a körülményeket ellenőrzés (kontroll) alatt tartjuk. A független változó változtatásával megfigyeljük a függő változó változását, tehát megfigyeljük, hogyan hat a független a függő változóra.
A kísérlet a hipotézis megerősítése, cáfolására vagy új, rejtett összefüggések feltárására alkalmas.
Megfigyelés és kísérlet
A kísérlet nem több a megfigyelésnél, csupán más eljárás. Az, hogy melyik módszert alkalmazzuk, a kutatás jellegétől függ, pl. etológiai kutatásoknál egy megfigyelés többet érhet száz kísérletnél.