МО Flashcards
Кой използва за пръв път думата международен?
Джереми Бентън - кр. на 18 в. - със значение “право на нациите”
Как разбира МО американския политолог Филип Куинси Райт(ср. 20 в.) - създател на съвременната наука за МО
- МО като състояние - действителното осъществяване на отношенията между нациите и държавите чрез дипломация
- МО като научна дисциплина , разглежда всички отношения между суверенните държави.
Стенли Хофман - 60те год. на 20 век
МО трябва да се занимава с външната политика. МО обхваща и всички обменни информационни потоци между отделните участници. Според него тези др взаимодействия трябва да се изучават само доколкото имат вличние върху политическите международни отношения.
Иноземцев - 70те год на 20 век
МО са съвкупност от полит. връзки , икономически,дипломатически,юридически, идеолигически и др. връзки между държавите и системите от държави. МО - отношения между народи в най- широкия смисъл - визприета е за дефиниция на Академията на науките в СССР.
Цъйганков
МО са спец. вид обществени отношения , които изл извън вътрешно обществените взаймдействия и по необходимост се осъществяват извън териториалните образувания.
МО
- В тесен смсл - междудържавни политически отношения
- В широк смисъл - междудържавни + всички недържавни отношения , които преминават държавна граница
Типология на МО
- според сферата на обществен живот - пол. , иконом. , култирни
- според характера на участниците - международни , междудържавни организации , междупартийни и др.
- според нивото на отношение - двустранни , регионални , субрегионални , глобални
- според степента на напрежение в тях - на стабилност/нестабилност , сътрудничество/конфликт , война / мир
Участници в МО
- само държави и формации от държави
- действителни субректи са самоо отделните индивиди , физически лица
- субекти на МПП - държавите , международни междуправителствени организации ; държави , борещи се за национално освобождение (Ватикана) = участници в МО + международни неправителствени организации , транснационални корпрации (ТНК - корпорации , чиито центрове се намират в една държава - домакин и в още няколко др държави) , обществени формации от държави , които действат на международната сцена и отношенията между тях пресичат държавна граница , отделните физ лица
Правосубектност в МО
- Първична правосубектност - тя не е предоставена от някого , тоест държавите с установяването си получават правосубектност
- Вторична правосубектност - договорна - базирана е на учредителни актове , функционална - цели решаване на задачи, производна - произтича от държавата ; ВП имат международни междуправителствени организации ; отделните физ. лица - най ограничена правосубектнст (вторична и производна) (международна правна закрила на правата на човека)
МО като система
единство от елеменсти , които са свързани помежду си , които си взаимодействат по такъв начин , че могат да постиганат резултат
- соц. система
- универсална
- цялостна
- сложна и динамична система
- възможн най- децентрализираната система , от корелационен тип , няма единен център за упр. , държавите са равнопоставени
Системен подход
Мортан Каплан - 50те год на 20 век
Системния подход изучава структурата на системата , механицмите за функциониране и развитие на системата
основоположник на системната методология като цяло е :
Лудвиг фон Берталамфи
Основни направления на системния подход
- Традиционно-исторически метод - отношения м/у държавите в даден период/
регион (европейската система през XVII в.; глобалната биполярна система през
Студената война) - не изследва закономерностите във функционирането на МО; ограничава се в
описване на взаимодейтсвията м/у участниците - Историко-социологически метод - отправна точка е историческият опит
(сравняване на отношенията м/у гръцките градове-държави с тези м/у
европейските монархии) - Евристичен метод - основоположник - Мортън Каплан, “Процес и система в
МО”; търсят се теоретични обобщения на МО; международната обстановка се
изследва ч/з абстрактни теоретични модели на системи; търсят се възможни
трансформации - Смесен метод - комбинира 2 и 3.
- Емпиричен метод - изучава реално съществуващите взаимодействия в
определен географски регион; прилича на 1, но е налице стремеж да се обяснят
взаимодействията
Основни понятия
система - съвкупност от взаимодействащи си елементи; най-проста съставна част - двустранни отношения, най-малък единичен участник - индивид, най - важен елемент - държава
* структура - съотношение между елементите; начин на организация; съвкупност
от ограничения ; Ин вариант на системата - структурата възниква заедно със системата
- три структурни конфигурации - монополярна , биполярна - двуполюсна или бицентрична , мултиполярна - многополюсна
* среда - всички влияния/взаимодействия
- движение на системата - развитие - преминава в ново състояние ; и функциониране - връща се в началното си състояние
+ основна закономерност - стремеж към хомеостазис - относително стабилно състояние
* подсистема - всеки елемент, съставен от елементи - Държавите членки на НАТО
Класификация на държавите като участници в МО от гледна точка на тяхното влияние:
- Велики сили - петте ядрени държави/постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН (САЩ, Русия, Китай, Великобритания, Франция)
(суперсили - САЩ и Русия) - Средни сили - Аржентина, Бразилия, Канада, Полша, Израел
- Малки сили - Етиопия, Судан, Южен Судан
Идеализъм
началото на 20-те години на ХХ век; актуална и през 30-те години ; служат си с право, морал, история и философия; представят света не такъв, какъвто е, а какъвто може и трябва да бъде, не отричат същестуването на конфликтите, но те са по-скоро изключение , представител - Уидроу Уилсън
Пол. реализъм
края на 30-те години на ХХ век, доминира по времето на цялата Втора световна война , служат си със сила, власт, мощ, национален интерес ; системата на МО е анархична; основен субект е националната държава; измества предишната школа като виждания конфликтът като явление е естествено състояние в МО; конфликтът и съперничеството са естествено присъщи на самите хора (песимистична нагласа за човешката природа)
Ханс Моргентау, Томас Хобс, Николо Макиавели, Тукидид
Бихевиоризъм
края на 50-те години – началото на 60-те години на ХХ век ; стимул; те са модернистите ; опитват се да обяснят МО като формулират общи закони, извеждайки някакви закономерности в развитието им; не измества предходната школа
Джон Уотсън, Б. Ф. Скинър
Либерализъм
служи си с ключови категории като сътрудничество, мир, свобода, развитие; описва СМО като система, в която държавите си сътрудничат с цел поддържане на международния мир и с оглед преследване на собственото развитие; за разлика от политическите реалисти те са оптимистично настроени към човешката същност – ако хората използват разума си, няма как да не стигнат до сътрудничество помежду си, защото то ще е от взаимна изгода; основният субект е индивидът; не отрича съществуването на конфликти.
представители: Джон Лок, Жан Жак Русо, Адам Смит, Джон Стюарт Мил, Адрю Моравчик
като школа се подразделя на 4 течения:
Социологичен либерализъм
изучава транснационалните неправителствени връзки между различни общества – отношенията между индивиди или между групи от индивиди, които принадлежат към различни държави; по-лесно може да се установи сътрудничество между групи от хора отколкото между правителства на държави; колкото повече на брой са транснационалните мрежи в света, толкова МО са по-сигурни.
представител: Карл Дойч
Взаимно зависим либерализъм
поставя акцент върху взаимната зависимост на държавите; според тези либералисти с оглед на взаимозависимостта държавите се интересуват все повече за собственото си благополучие; извеждат следната зависимост: колкото по-висока е специализацията на труда, колкото по-висока е степента на модернизация, толкова повече държавите зависят една от друга и толкова по-малко са конфликтите между тях; конфликтите или войните не могат да изчезнат напълно, но те ще са в по-слабо развитите държави.
Републикански либерализъм
обяснява случващото се в МО по следния начин: демокрациите не воюват помежду си; водеща е либералната демокрация; смятат, че либералните демокрации са по-мирни, избягват конфликтите и спазват закона в много по-голяма степен, отколкото другите политически системи.
Институционален либерализъм
акцентира върху ролята на международните институции; изучава организираното сътрудничество между държавите, като именно то е намерило израз в международните институции; международните институции помагат на държавите да разрешават проблеми и конфликти помежду си и въобще да не стигат до тях, като се опитват да повишат доверието сред държавите, да ги стимулират те да си сътрудничат.
Теория на международната общност
служи си с категории като споделени интреси, правила, институции, международен ред; описва СМО като система, в която държавите имат общ интерес от това да поддържат международния ред и международната справедливост, като за целта държавите се подчиняват доброволно на общи за тях правила; отговорността, в политическия смисъл на думата, за поддържането на международния ред и на справедливостта носят най-силните държави в МО; като теория борави с 2 основни понятия: система от държави и общност от държави – система от държави имаме при наличието на най-малко две държави; идеята на системата е, че поведението на другите държави е елемент в преценката на собствената им външна политика, като това става възможно благодарение на контактите в тази система; общността от държави е нещо по-висше от системата – при общността държавите, които са в система, възприемат общи правила, за да изградят общност помежду си.