Zadanie 28 Flashcards
popíš podstatu fotoelektronického javu
jav, kedy svetlo vhodnej vlnovej dĺžky pri dopade na kov alebo polovodič vyráža z atómov látky elektróny, ktoré sa potom voľne pohybujú v látke a zvyšujú jej vodivosť (vnútorný fotoelektrický jav) alebo opustia látku (vonkajší fotoelektrický jav). Jav sa využíva napríklad pri konštrukcii fotodiódy alebo fototranzistora.
popíš Eisteinovu teóriu fotoelektirckého javu
Objasnil Einstein v roku 1905 podľa Planckovej kvantovej hypotézy. Predpokladal že lek.mag. rovinná vlna s frekvenciou f (a vlnovou d´žkou lambda) sa pri dopade na látku spráca ako súbor častíc. tzv. svetelných kvánt. Pri fotoelektrickom jave odovzdá dopadajúci fotón celú svoju energiu jednému elektrónu v kove. Elektron časť tej energie využije na uvoľnenie z kovu a zvyšok jeho energie mu ostane ako kinetická energia.
Podľa Einsteinovej teórie sa pri pohlcovaní a vyžarovaní správa rovinná elektromagnetická vlna s frekvenciou f ako súbor svetelných kvánt, z ktorých každé
má energiu E a hybnosť p.
Podľa tejto teórie sa pri pohlcovaní a pri vyžarovaní správa elektromagnetická vlna s frekvenciou f ako súbor svetelných kvánt.
Definuj svetelné kvantum
súbor častíc
Svetelné kvantá voláme fotóny.
def. medzná vlnová dĺžka
ked dopadajúce žiarenie má frekvenciu f0(hraničnú frekvenciu) jeho vlnová dĺžka je medzná vlnová dĺžka
charakterizuj korpuskulárnový dualizmus žiarenia a častíc
fotón je objekt mikrosveta kt. má časticové aj vlnové vlastnosti ale nie je ani vlnou ani časticou v zmysle klasickej fyziky.
- je to častica nositeľkou elek.mag. vlnenia
vstupná práca pre sodík je 2,1 eV. S akou neergiou budú vyletovať elektrony z povrchu sodíkovej katódy, ak na nu dopadá ultrafialové žiarenie s vlnovou dĺžkou 200 nm
.