Wymiar kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe Flashcards
Ustawowy wymiar kary to…
- ustawowo określona doza dolegliwości natury osobistej lub majątkowej, jaka grozi temu, kto złamie zakaz lub nakaz prawnokarny.
Zwykły ustawowy wymiar kary:
wynika z sankcji przepisu, który statuuje typ rodzajowy przestępstwa (w) skarbowego.
Szczególny ustawowy wymiar kary:
jest rezultatem zmodyfikowania zwykłego ustawowego wymiary kary przez unormowania przepisów części ogólnej kodeksu, które zmieniają kształt grożącej sankcji. Modyfikacja ustawowego wymiaru kary może iść w dwóch kierunkach:
1) złagodzenia zwykłego ustawowego wymiaru kary;
2) obostrzenia zwykłego ustawowego wymiaru kary;
Zasady wymiaru kary to…
reguły o charakterze normatywnym, przyjmowane przez poszczególne systemy prawne, rozstrzygające kwestie natury ogólnej dotyczące sądowego wymiaru kary, na których musi opierać się każdy akt wymiaru kary.
Zasady wymiaru kary:
1) względnej swobody sądu przy wymiarze kary;
2) indywidualizacji kary;
3) oznaczoności kar i środków karnych oraz względnej nieoznaczoności środków zabezpieczających;
4) zaliczania faktycznego pozbawienia wolności i zastosowanych innych środków zapobiegawczych na poczet orzeczonej kary oraz środków karnych;
5) humanitaryzmu.
Zasada względnej swobody sądu przy wymiarze kary:
- związana jest z konstytucyjną zasadą niezawisłości sądów;
- sąd ma obowiązek orzekać w graniach przewidzianych przez KKS.
Zasada indywidualizacji kary:
wskazuje, że okoliczności wpływające na wymiar kary uwzględnia się tylko co do osoby której one dotyczą - wymiar kary jest ściśle osobisty.
Zasada oznaczoności kar i środków karnych oraz względnej nieoznaczoności środków zabezpieczających:
sąd jest zobowiązany do określenia w wyroku skazującym rodzaju kary (środka karnego), ich wysokości lub czasu trwania.
Zasada zaliczania faktycznego pozbawienia wolności i zastosowanych innych środków zapobiegawczych na poczet orzeczonej kary oraz środków karnych:
- sąd zalicza na poczet orzeczonej kary okres rzeczywistego pozbawienia wolności, zastosowanego w związku ze sprawą karną, w której wydany jest wyrok, bądź sprawą toczącą się równocześnie, a zakończoną prawomocnym orzeczeniem uniewinniającym, umarzającym lub postanawiającym o odstąpieniu od wymierzenia kart.
- zaliczenie rzeczywistego pozbawienia wolności może być dokonane na poczet kar, które mają być efektywnie wykonane jak i kar, których wykonywanie zostało warunkowo zwieszone.
Zasada humanitaryzmu:
stanowi, że kary, środki karne oraz inne środki przewidziane w kodeksie stosuje się z uwzględnieniem zasad humanitaryzmu, a w szczególności z poszanowaniem godności człowieka.
Dyrektywy wymiaru kar i środków karnych to…
- ustawowe wskazania ukierunkowujące sąd w ramach przyznanej mu uznaniowości i swobody decyzji w kwestii wyboru rodzaju kar i środków karnych oraz ich wysokości na gruncie indywidualnego przypadku,
- ich zadaniem jest zagwarantowanie realizacji założonych w danym systemie prawa celów stawianych przed karą i środkiem karnym.
Jakie wyróżnia się dwie grupy dyrektyw wymiaru kar i środków karnych?
1) dyrektywy ogólne
2) dyrektywy szczególne
Dyrektywy ogólne:
odnoszą się do wszystkich sądzonych sprawców, wszystkich rodzajów przestępstw (w) oraz dotyczą wszystkich rodzajów kar i środków karnych przewidzianych w danym systemie prawnym.
1) dyrektywy sprawiedliwościowe;
2) dyrektywy prewencyjne.
Dyrektywy sprawiedliwościowe z art. 12 $ 2 KKS:
1) dyrektywa stopnia winy sprawcy - rodzaj dolegliwości nie może przekroczyć stopnia jego winy;
2) dyrektywa stopnia społecznej szkodliwości czynu - ma zagwarantować zachowanie właściwej proporcji pomiędzy reakcją karną a czynem sprawcy.
Dyrektywy prewencyjne z art. 12 $ 2 KKS:
1) dyrektywa prewencji szczególnej - przy wymiarze kary sąd musi brać pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, jakie należy osiągnąć w stosunku do sprawcy;
2) dyrektywa prewencji ogólnej - potrzeba kształtowania świadomości prawnej społeczeństwa - obowiązek edukacji.