WIATR WG. TMC Flashcards
WIATR – ZEWNĘTRZNY CZYNNIK CHOROBOTWÓRCZY W TMC
W medycynie chińskiej wg teorii sześciu wpływów klimatycznych (Zimno, Gorąco, Wilgoć, Suchość, Letnie Gorąco i Wiatr), idea Wiatru jest najtrudniejsza do zrozumienia. Jest najmniej namacalna, najbardziej tajemnicza, najdalsza od współczesnego myślenia.
Wiatr odzwierciedla ruch, a nie materię. Wiatr może niszczyć, ale może również wprawiać w ruch. Taki koncept jest z natury rzeczy niemożliwy do uchwycenia.
Wiatr wraz z Zimnem stanowią główne czynniki chorobotwórcze w tradycji Shang Han Lun.
Razem z Zimnem, Wiatr, stał się bezpośrednim wpływem odpowiedzialnym za zakłócenie równowagi organizmu (a więc nadal był odpowiedzialny za nagłe zachorowania).
Pojęcie Wiatru stało się metaforą:
choroby wywołane przez Wiatr nie tylko pojawiają się nagle, ale przypominają wiatr.
Termin “Wiatr” nabrał poetyckiego znaczenia. Fizyczne oznaki i objawy Wiatru w ciele przypominają trzepotanie liści (tiki, drżenie, zespół niespokojnych nóg), zaburzenie stabilności (zawroty głowy, objawy przemieszczające się w ciele), zaburzenie powierzchni jeziora (wysypka, swędzenie), a niekiedy katastrofalne burze wiatrowe (napady, zawały serca i udary).
Tak jak w naturze, wiatr i ogień wzajemnie się wspierają. Innymi słowy, wewnętrzne Gorąco i związana z nim Suchość zwiększają podatność na Wiatr.
Wewnętrzny Wiatr aktywuje stan zapalny, powodując objawy mylące pacjenta: “Najpierw było tutaj, potem zniknęło, a następnie było tam; wygląda tajemniczo…”.
Podatność na:
- zewnętrzne warunki wiatrowe (nagłe pojawienie się przeziębienia, grypy, porażenia nerwu twarzowego lub innych dolegliwości)
- oraz wewnętrzne scenariusze wiatrowe (różnego rodzaju problemy neurologiczne i psychologiczne)
wynikają z występującego w ciele stanu niedoboru.
Wiatr jest zewnętrznym czynnikiem chorobotwórczym, ale nie każdy jest tak samo podatny na jego wpływy.
Niedobór może dotyczyć:
- Krwi (zużywanie zasobów) albo
- Qi (niedobór w kanałach).