Vzestup Pruska a Habsburkové v 18. st. Flashcards
Které německé státy se staly základem Pruska?
Bavorsko, Prusko, Sasko, Hannoversko, Bádensko, Württembersko, Falc
- Kdo to byl kurfiřt?
Kurfiřt měl právo volit římského krále a účastnit se korunovačního ceremoniálu.
Zhodnoďte dějinnou úlohu pruského krále Fridricha II.
Pozvedl Prusko na úroveň velmoci a rozšířil državy svého rodu. Rozšířil území Pruska o Slezsko, získané v bojích s Rakouskem ve válkách o dědictví rakouské, a připojil Východní Frísko k Prusku po vymření tamního rodu Cirksenů. Při prvním dělení Polska získal i část tohoto území. Správa pruského státu byla ještě vylepšena, a král zavedl reformy v oblasti soudnictví, vzdělání a vojenství. Podporoval pěstování brambor a nechal vysoušet bažiny. Prosazoval tolerantní náboženskou politiku a zrušil mučení. V pruském státě vznikla silná úřednická vrstva, která byla nařízena, aby jednala se všemi občany stejně.
Byl známý jako vynikající diplomat, státník a voják, a jeho osobnost skloubila vojáka a vzdělance.
- Oč šlo ve slezských válkách?
Slezské války byly série válečných konfliktů, které probíhaly v letech 1740 až 1745, po smrti císaře Karla VI. Habsburské monarchie.
Hlavní příčinou slezských válek bylo odmítnutí Bavorska a Sasko uznat nástupnictví Marie Terezie na trůnu po smrti císaře Karla VI. a nárok Pruska na Slezsko. Pruský král Fridrich II. vpadl do Slezska v prosinci 1740 bez výpovědi války, aby odstranil hlavní příčiny rozporů vedoucích k válce. Války se rozrostly v mnohostranný konflikt, do něhož se zapojily další evropské mocnosti, jako Francie, Velká Británie a Španělsko. Boje o Slezsko byly také nazývány jako válka o rakouské dědictví.
jaké byly hlavní důsledky slezských válek?
Rozdělení Slezska: Pruský král Fridrich II. získal Slezsko a další území, čímž se Prusko stalo významnou evropskou mocností.
Nástupnictví Marie Terezie: Války vedly k uznání nástupnictví Marie Terezie na trůnu po smrti císaře Karla VI. a k potvrzení Pragmatické sankce
Která území musela Marie Terezie postoupit Fridrichovi II.?
Slezsko a Kladsko
Co víte o sedmileté válce?
Sedmiletá válka (1756–1763)
Hlavními stranami konfliktu byly na jedné straně Velká Británie, Prusko, Portugalsko a některé německé státy, na druhé straně Francie, Rakousko, Sasko, Rusko, Švédsko a Španělsko
Válka skončila v roce 1763 Pařížským mírem, ve kterém Francie postoupila Británii Kanadu a ztratila většinu svých zámořských držav. Prusko sice utrpělo vojenské neúspěchy, ale nakonec si udrželo Slezsko. Vítězi konfliktu byly Velká Británie, Hannoversko, Portugalsko, Prusko a Rusko, zatímco Francie, Rakousko, Švédsko a Sasko utrpěly zásadní prohru.
- Uveďte nejsilnější evropské velmoci té doby.
Habsburská monarchie: Pod vedením císařovny Marie Terezie
Pruské království: Pod vedením Fridricha II., Prusko se stalo významnou silou v Evropě, zejména po vítězství v bitvě u Kolína a osvobození Prahy.
Velká Británie: zejména po vítězství v sedmileté válce.
Francie: Pod vedením Ludvíka XIV., Francie byla dominantní silou v Evropě, po vítězství v Devítileté válce.
Rusko
Vysvětlete podstatu merkantilismu
Jeho podstatou bylo upřednostňovat státní finance a národní hospodářství před individuálními zájmy. Merkantilisté se zaměřovali na zvýšení státní pokladny a zvýšení exportu, aby se zvýšila státní ekonomická síla. K tomu používali nástroje jako státní intervence do obchodu, protekcionismus a regulace cen. Merkantilismus byl založen na názoru, že bohatství státu je nejvýznamnější a že státní intervence jsou nezbytné k dosažení tohoto cíle
- Z kterých zemí se skládala habsburská monarchie ve druhé polovině 18. století?
Země koruny české, Chorvatsko, Halič, Bukovina, Uhersko, Rakousko
Vyložte, co je to centralizace státní správy.
soustředění vládní moci do jednoho místa
Které reformy uskutečnila Marie Terezie?
Začala centralizovat moc, Vídeň se stala sídlem ústředních úřadů, zavedla povinnou školní docházku, vyrůstaly manufaktury, stavěly se nemocnice, starobince, trestní právo bylo sjednoceno v tereziánském zákoníku, zakázala mučení a také zavedla evidenci obyvatel.
O co usiloval císař Josef II.? Které reformy zavedl? Proč došlo po Josefově smrti k odvolání některých jeho nařízení?
Císař Josef II., vládnoucí v letech 1780 až 1790, byl významným osvícenským panovníkem. Jeho reformy měly široký dosah a zahrnovaly následující opatření:
Zrušení nevolnictví: V roce 1781 omezil nevolnictví, umožnil lidem svobodně se stěhovat a ženit, ale robotu zachoval.
Daňová reforma: Zlepšil systém daní, aby byl spravedlivější.
Trestní právo: V podstatě zrušil trest smrti a provedl reformy trestního práva.
Sekularizace: Otevřel kláštery pro veřejnost a zrušil řeholní domy, které se nezabývaly charitou nebo vzděláním.
Osvícenský absolutismus: Věřil v rozhodující úlohu panovníka a jeho odpovědnost za obecné blaho.
Po Josefově smrti byla některá nařízení odvolána, protože jeho reformy byly často kontroverzní a narazily na odpor různých společenských skupin
- Co znamenaly reformy Josefa II. pro židovské obyvatelstvo habsburské monarchie?
Náboženská svoboda (Toleranční patent, 1781): Josef II. vyhlásil náboženskou svobodu, což umožnilo lidem praktikovat i jiná náboženství než katolické. Židé tak mohli svobodně vyznávat svou víru.
Svoboda pohybu a povolání: Reformy umožnily židovským obyvatelům volně se stěhovat, vybírat si povolání a studovat na školách.