vprasanja Flashcards

1
Q

Vec pravilnih trditev
a)Kadar stroske delimo po naravnih vrstah, nas zanima, katera poslovna prvina jih povzroca.

b) Kadar stroske delimo po naravnih vrstah, nas zanima, kako se stroski spreminjajo s spreminjanjem obsega poslovanja.

c)Kadar nas zanima, kako se stroski spreminjajo s spreminjanjem obsega poslovanja, jih delimo na fiksne in variabilne.

d)Kadar za amortiziranje uporabljamo casovne metode, je amortizacija fiksen strosek.

e) Kadar stroke delimo po naravnih vistah, nas zanima, katera poslovna prina jih povzroca; pri tej delitvi stroke delimo na neposredne in posredne.

A

a c d

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

a) Načrtovana zmogljivost osnovnega sredstva je lahko večja od dejanske zmogljivosti.

b) Nartovana zmogljivost onovnega sredstva je lahko večja od tehnine zmogljivosti.

c) Dejanska zmogjivost osnovnega sredstva je lahko večja od razpolozljive zmogljivosti.

d) Dejanska mogljivost osnovnega sredstva je vedno večja od nacrtovane zmogljivosti.

e) Razpolozljiva zmogljivost osnovnega sredstva je lahko večja od tehnine zmogljivosti.

A

a

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

a) Doseganje narta je vedno manjse od 100%.
b) Dejanska izkoriscenost osnovnega sredstva je lahko veja od 100%.
c) Nacrtovana izkoriscenost osnovnega sredstva je lahko enaka ali manjsa od 100%.
d) Doseganje narta lahko znasa 105%.
e) Nartovana izkoriscenost osnovnega sredstva je vedno veja od dejanske izkoriscenosti.

A

c d

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Vec pravilnih
a) Celoten krozni tok obratnih sredstev je sestavijen iz zalog surovin in materiala, zalog nedokoncane proizvodne in polproizvodov, terjatev do kupcev in denarja.
b) Hitreje ko se obracajo obratna sredstva pri danem obsegu poslovanja, ali drugace, večji ko je koeficient njihovega obracanja pri danem obsegu poslovanja, manjse bo njihovo povprečno stanje in manj virov bo podjetje potrebovalo za njihovo financiranje.
c) Večji ko je predvideni obseg poslovanja pri dani hitrosti obracanja obratnih sredstev, manjse bo povprečno stanje obratnih sredstev in manj virov bo podjetje potrebovalo za njihovo financiranje.
d) Vecji ko je koeficient obracanja obratnih sredstev pri nespremenjeni nartovani vrednosti proizvodje, mansi je potreben obseg virov za financiranje obratnih sredstev.
e) Celoten krozni tok obratnih sredstev je sestavljen iz zalog surovin in materiala, zalog nedokoncane proizvode in polproizvodo, zalog gotovih proizvodov, terjatev do kupcev in denarja.

A

b d e

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

a) Dnevi vezave z vrednostjo 30 povedo, da so bila onovna sredstva v podjetju v povprečju vezana 30 dni.
b) Dnevi vezave z vrednostjo 5 povedo, da so se obratna sredstva v podjetju v povpreju obrnila petkrat v proucevanem obdobju.
c) Koeficient obracanja obratnih sredstev z vrednostjo 9 pove, da so se obratna sredstva v podjetju v povpreju obrnila devetkrat v proucevanem obdobju.
d) Dnevi vezave z vrednostjo 25 povedo, da so bila osnovna sredstva v podjetju v povpreju vezana 25 dni.
e) Koeficient obracanja obratnih sredstev z vrednostjo 9 pove, da so bila obratna sredstva v podjetju v povpreju vezana 9 dni.

A

c

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

a) Poslovne prvine so sestavljene iz osnovnih sredstev, finannih nalozb in obratnih sredstev.
b) Med dolgorona sredstva sodijo obratna sredstva in kratkorone finanine nalozbe.
c) Dolgorona sredstva so sestavijena iz predmetov dela in dolgoronih finannih nalozo.
d) Poslovna sredstva delimo na dolgorona in kratkorona sredstva.
e) Dolgorone finance nalozbe sodijo med obratna sredstva.

A

d

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

a) Metode casovnega amortiziranja predpostavljajo, da je letni znesek amortizacije odvisen od intenzivnosti izkoriscanja delovnega sredstva.
b) Pri funkcionalnih metodah amortiziranja je letni znesek amortizacije skozi vsa leta dobe koristnosti delovnega sredstva enak.
c) Pri obracunavanju amortizacije po proizvodni metodi je znesek amortizacije na en proizvod skozi vsa leta dobe koristnosti delovnega sredstva enak.
d) Kombinirane metode amortiziranja prepostavljajo, da letni znesek amortizacije ni odvisen od stopnje izkoriscenosti delovnega sredstva.
e) Pri casovnih metodah amortiziranja je znesek amortizacije na en proizvod skozi vsa leta dobe koristnosti delovnega sredstva enak.

A

c

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

a) Sistemi placevanja delavcev po casu spodbujajo delave k gospodarosti pri delu.
b) Pri sistemih placevanja delavcev po ekonomskih ucinkih je placa delavca odvisna od
kolicine poslovnih ucinkov, ki jih je delavec izdelal.
c) Pri sistemih placevanja delavcev po ucinku je placa delavca odvisna od casa, ki ga delavec prebije na delovnem mestu.
d) Pri sistemih placevanja delavcev po kolicinskih ucinkih je placa delavca odvisna od kolicine poslovnih ucinkov, ki jih je delavec izdelal.
e) Sistemi placevanja delavcev po akordu spodbujajo delavce h gospodarnosti pri delu.

A

d

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

a) Posrednih stroskov stroskovnih mest (npr. vrednost direktno porabljenega materiala ali place delavcev, ki delajo izkljuno na enem stroskovnem mestu) ne moremo neposredno zajemati, zato jih pogosto razporejamo na stroskovna mesta s pomojo posebnih kljucev.
b) Stroske, za katere lahko brez posebnih tezav ugotovimo, kateri stroskovni nosilec ali skupina nosilcev jih je povzrocila, imenujemo splosni stroski, ker je splosno znano, kdo jih je povzrocil.
c) Stroke, za katere ni enostavno ugotoviti, koliko jih je nastalo zaradi proizvodnje posamezih vrst stroskovnih nosilcev, imenujemo neposredni stroski, ker ni neposredno jasno, kdo jih je povzrocil.
d) Kalkulacija je racunski postopek, s katerim ugotavijamo lastne, prodajne in druge cene, hkrati pa je to tudi postopek razporejanja stroskov na proizvode in storitve, ki so njihov nastanek povzrocili.
e) Direktni stroski (npr. stroski ogrevanja ali placa vodje obrata) pogosto nastanejo v zvezi z delom na vec stroskovnih mestih oziroma pri proizvodji vec razlicnih proizvodov.

A

d

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

Splosni stroski so:
a) stroski, ki niso odvisni od obsega poslovanja, saj se pojavijajo v vsakem podjetju, ne glede na vrsto dejavnosti, zato so ti stroski za podjetje stalni stroski.
b) stroski, ki so lahko odvisni od obsega poslovanja ali tudi ne; glede na to, kako se pojavijajo, so lahko stalni ali spremenjivi; bistveno za njih je, da ne vemo, kateri stroskovni nosilec jih je v dolocenem znesku povzrocil.
c) stroski, ki so odvisni od obsega poslovanja konkrenega podjetja, zato so po vsebini stali in spremenljivi stroski.
d) stroski, ki so lahko odvisni od obsega poslovanja ali tudi ne; glede na to, kako se pojavljajo, so lahko stalni ali spremenjivi; bistveno za njih je, da vemo, kateri stroskovni nosilec jih je v dolocenem znesku povzrocil.
e) stroski, ki niso odvisni od obsega poslovanja, saj se pojavljajo v vsakem podjetju, ne glede na vrsto dejavnosti, zato so ti stroski za podjetje stalni stroski; bistveno za njih je, da vemo, kateri stroskovni nosilec jih je v doloenem znesku povzrocil.

A

b

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Metoda »stroški plus«:
a) je metoda, ki se najpogosteje uporablja za oblikovanje prodajnih cen v trgovini; marža, ki jo dodamo nabavni ceni trovskega blaga, v celoti predstavija trgovčev dobicek.
b) je metoda, ki se najpogosteje uporablja za oblikovanje prodajnih cen v trgovini; njeno bistvo je v tem, da nabavni ceni trovskega blaga dodamo pribitek, ki predstavlja maržo.
c) je metoda oblikovanja prodajnih cen, pri kateri stroskom na enoto proizvoda dodamo pribitek, ki predstavlja dobiek; dve jeni razlicici se razlikujeta po tem, ali pribitek obracunamo od nabavne ali prodajne cene za enoto proizvoda.
d) je metoda oblikovanja prodajnih cen, pri kateri stroškom na enoto proizvoda dodamo pribitek, ki predstavija dobiček; problem pri tem je, da podjetje premalo pozornosti namenja tržnemu povprasevanju.
e) je metoda oblikovanja prodajnih cen, pri kateri stroskom na enoto proizvoda dodamo pribite, ki predstavija dobicek; ta dobicek je del marže.

A

d

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Trgovina oblikuje svoje prodajne cene tako, da dodaja nabavni ceni blaga določen pribitek (ti. razliko v ceni), ki služi za pokrivanje stroskov in za ustvarjanje dobička, pojavlja pa se v dveh osnovnih oblikah, in sicer kot marza ali pa kot rabat. Obkrozite pravilne trditve!
a) Zgoraj opisano oblikovanje prodajnih cen ne velja za podjetja, ki se ukvarjajo s proizvodno dejavnostjo.
b) Trgovčeva razlika v ceni v celoti predstavlja njegov dobiček.
c) Razlika v ceni med drugim sluzi trgovini za pokrivanje vseh njenih stroskov, vkljueno z nabavno vrednostjo blaga.
d) Rabat je določen odstotek od nabavne cene blaga, marža pa je določen odstotek od prodajne cene blaga.
e) V primeru rabata maloprodajne cene ne določi trgovina sama.

A

a e

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Prodajne cene v trgovini se oblikujejo tako, da:
a) stroskom na enoto proizvoda dodamo pribitek, ki predstavija dobiek; problem pri tem je, da podjetje premalo pozornosti namenja trinemu povprasevanju
b) nabavni ceni trgovskega blaga dodamo pribitek, ki sluzi za pokrivanje stroskov in ustvarjanje dobicka; ce je pribitek obracunan kot marza, maloprodajno ceno doloca proizvajalec.
c) nabavni ceni trovskega blaga dodamo pribitek, ki predstavija dobiek; ce pribitek obracunamo od nabavne cene, ga imenujemo marza, ce pribitek obracunamo od prodajne cene, ga imenujemo rabat.
d) nabavni ceni trgovskega blaga dodamo pribitek, ki sluzi za pokrivanje stroskov in ustvarjanje dobicka; pribitek lahko obracunamo od nabavne ali prodajne cene.
e) stroskom na enoto proizvoda dodamo pribitek, ki predstavlja dobicek; pribitek lahko obracunamo od nabavne ali prodajne cene.

A

d

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

a) Enaba Q = f(L, Ko, Zo) ponazarja dolgorocno produkcijsko funkcijo.

b) Za kratko obdobje v teoriji producije velja, da so vsi produkcijski faktorji variabilni.

c) Za kratkoročno produkcijsko funkcijo velja, da je vsaj en produkcijski faktor variabilen.

d) Variabilni produkcijski faktor je tisti, katerega obseg zaposlitve v produkcijskem procesu lahko spremenimo takoj, ko to narekujejo potrebe.

e) Mejni produkt variabilnega faktorja pove, koliko dodatnega produkta ustvari ena dodatno zaposlena enota tega faktorja.

A

d e

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Mejni produkt dela je:
a) prirastek skupnega produkta, ki je posledica povecanja zaposlitve dela za eno enoto; geometricno je enak naklonu poltraka iz izhodisca koordinatnega sistema na posamezne tocke na krivulji skupnega produkta.
b) razmerje med skupnim produktom in obsegom zaposlive dela; geometrino je enak naklonu poltraka iz izhodisca koordinatnega sistema na posamezne toke na krivulji skupnega produkta.
c) prirastek skupnega produkta, ki je posedica povecanja zaposlitve dela za eno enoto; gre za razmerie med skupnim produktom in obsegom zaposlitve dela; geometricno je enak naklonu poltraka iz izhodisca koordinatnega sistema na posamezne tocke na krivulji skupnega produkta.
d) prirastek skupnega produkta, ki je posedica povecanja proizvodje za eno enoto; gre za
razmerje med skupnim produktom in obsegom zaposlitve dela; geometricno so enaki naklonu tangente na posamezne toke na krivulji celotnih stroskov.
e) prirastek skupnega produkta, ki je posledica povecanja zaposlitve dela za eno enoto; geometrino so enaki naklonu tangente na posamezne toke na krivulji skupnega produkta.

A

e

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Pri produkcijski funkciji Q = f (L, Ko) je intenzivna meja dela:
a) maksimalni mozni obseg dela pri fiksnem kapital, da smo se na optimalnem podroju produkcije; predstavija mejo med prim in drugim podrojem produkije, v kateri je mejni produkt dela enak nic.
b) minimalni mozni obseg dela pri fiksnem kapital, da smo se na optimalnem podroju produkcije; predstavija mejo med drugim in tretjim podrojem produkcije, v kateri je mejni produkt dela enak nic.
c) minimalni mozni obseg dela pri fiksnem kapitalu, da smo se na optimalnem podroju produkcije; predstavija mejo med prim in drugim podrojem produkcije, v kateri je povpreni produkt dela maksimalen.
d) maksimalni mozni obseg dela pri fiksnem kapital, da smo se na optimalnem podrocju produkcije; predstavija mejo med drugim in tretjim podrojem produkeije, v kateri je mejni produkt dela enak nic.
e) maksimalni mozni obseg dela pri fiksnem kapital, da smo se na optimalnem podroju produkcije; predstavija mejo med drugim in tretjim podrojem produkcije, v kateri je povpreni produkt dela maksimalen.

A

d

17
Q

Koeficient produkcijske funkcije z vrednostjo 1,5 pove:
a) da se skupni produkt poveca za 1,5 enot, de se obseg zaposlitve vseh sodelujoih produkcijskih faktorjev poveca za 1%.
b) da se skupni produkt poveca za 1,5%, ce se obseg zaposlitve dela, pri fiksnem kapitalu poveca za 1%.
c) da se skupni produkt poveca za 1,5 enot, ce se obseg zaposlitve vseh sodelujocih produkcijskih faktorjev poveca za l enoto.
d) da se skupni produkt poveca za 1,5%, ce se obseg zaposlitve vseh sodelujocih produkcijskih faktorjev poveca za 1%.
e) da se obseg zaposlitve vseh sodelujoih produkcijskih faktorjev poveca za 1,5%, ce se
skupni produkt poveca za 1%.

A

d

18
Q

Elasticnost produkta glede na kapital pove:
a) za koliko odstotkov se poveca skupni produkt, ce se pri fiksnem obsegu ostali produkcijskih faktorjev kapital poveca za 1%, in se izracuna kot razmerje med mejnim in povprecnim produktom dela.
b) za koliko odstotkov se poveca skupni produkt, če se pri fiksnem obsegu ostalih produkcijskih faktorjev kapital poveca za 1%, in se izracuna kot razmerje med mejnim in povprecim produktom kapitala.
c) za koliko odstotkov se poveca povpreni produkt kapitala, ce se pri fiksnem obsegu ostalih produkcijskih faktorjev kapital poveca za 1%, in se izracuna kot razmerje med mejnim in povprenim produktom kapitala.
d) za koliko odstotkov se poveca skupni produkt, ce se pri fiksnem obsegu ostalih produkcijskih faktorjev kapital poveca za 1%, in se izracuna kot razmerje med povprecim in mejnim produktom kapitala.
e) za koliko enot se poveca skupni produkt, ce se pri fiksnem obsegu ostalih produkcijskih faktorjev kapital poveca za 1 enoto, in se izracuna kot razmerje med mejnim in povprecim produktom kapitala.

A

b

19
Q

Ena od predpostavk, na katerih je zgrajena ekonomska teorija o obnasanju podjetij je, da podjete vse kar proizvede tudi proda. Kateri dve kategoriji sta enaki v financem izkazu podjetja, ce bi ta prepostavka veljala tudi v praksi?
a) Prejemki bi bili enaki prihodkom.
b) Stroski bi bili enaki odhodkom.
c) Stroski bi bili enaki izdatkom.
d) Stroski bi bili enaki prihodkom.
e) Odhodki bi bili enaki izdatkom.

A

b

20
Q

Ena od prepostavk, na katerih je zgrajena ekonomska teorija o obnasanju podjetij je, da
podjetje vse kar proda, dobi tudi placano. Kateri dve kategoriji sta enaki v finanenem izkazu podjetja, ce bi ti prepostavki veljali tudi v praksi?
a) Prejemki bi bili enaki odhodkom.
b) Stroski bi bili enaki izdatkom.
c) Prihodki bi bili enaki prejemkom.
d) Stroski bi bili enaki prihodkom.
e) Prejemki bi bili enaki izdatkom.

A

c

21
Q

V podjetju »Speedy« je bila produktivnost v letu 2006 realno za 14% visja kot v letu 2005.
Med dejavnike, ki so lahko vplivali na povecane produktivnosti dela v omenjenem podjetju, sodijo:
a) boljsa izkoriscenost zmogljivosti,
b) slabsa izkoriscenost delovnega casa,
c) povecanje cen poslovnih ucinkov v letu 2006 glede na leto 2005,
d) vecja specializacija,
e) zmanjsanje cen poslovnih prvin v letu 2006 glede na leto 2005. (cene nimajo vpliva !)

A

a d

22
Q

V podjetju »izvijac« se je lani zmanjsala proizvodja za 20%. Stevilo opravljenih ur se je povecalo za 12%. Izmet se je poveal za 0,5%, stopnja izkoriscenosti strojer pa je padla za 0,6%. Cene poslovnih prin so se v povpreju povecale za 9%, cene poslovnih ucinkov pa za 12%. Obkrozite pravilne trditve!
a) Nominalna ekonominost je padla bolj kot realna ekonominost.
b) Nominalna ekonomicnost je narasla bolj kot realna ekonominost.
c) Produktivnost dela se je zmanjsala.
d) Nominalna ekonominost je narasla manj kot realna ekonominost.
e) Spremembe nominalne ekonominosti v casu so odvisne od gibanja realne ekonomicnosti in inflacijskih vplivov.

A

c e

23
Q

Ekonominost se poveca:
a) ce se poveca kolicina ustvarjenih poslovnih ucinkov na enoto stroskov.
b) ce se zmanisa kolicina ustvarjenih poslovnih ucinkov na enoto stroskov.
c) ce se manjsajo stroski na enoto poslovnega ucinka.
d) ce se povecajo stroski na enoto poslovnega ucinka
e) ce se poveca produktivnost dela ob danih stroskih na zaposlenega.

A

a c e

24
Q

Ekonomicnost se zmanja:
a) ce se poveca kolicina ustvarjenih poslovnih ucinkov na enoto stroskov.
b) ce se manjsa kolicina ustvarjenih poslovnih ucinkov na enoto stroskov.
c) ce se manjsajo stroski na enoto poslovnega ucinka.
d) ce se povecajo stroski na enoto poslovnega uinka.
e) ce se poveca produktivnost dela ob danih stroskih na zaposlenega.

A

b d

25
Q
  1. Rentabilnost sredstev v podjetju »Paleta« se je v letu 2006 glede na leto 2005 zmanjsala z
    11% na 8%. Kateri so moni razlogi za zmanjsanje (ceteris paribus!)?
    a) dobicek se je zmanjsal
    b) sredstva so se zmanjsala
    c) hitrost obracanja sredstev se je povecala
    d) ekonominost se je povecala
    e) hitrost obracanja se je zmanjsala
    f) ekonomicnost se je zmanjsala
A

b e f

26
Q

Mejni stroski so:
a) prirast v celotnih stroskih, ki je posledica povecanja obsega zaposlitve variabilnega produkcijskega faktorja za eno enoto, geometriõno so enaki naklonu tangente na posamezne tocke na krivulji celotnih stroskov.
b) prirast v variabilnih stroskih, ki je posledica povecanja proizvodne za eno enoto, geometrièno so enaki naklonu tangente na posamezne toke na krivulji celotnih stroskov.
c) prirast v variabilnih stroskih, ki je posedica povecanja proizvodje za eno enoto; izracunamo jih kot razmerje med variabilnimi stroski in kolicino skupnega produkta.
d) prirast v celotnih stroskih, ki je posledica povecanja proizvodne za eno enoto, geometricno so enaki naklonu tangente na posamezne toke na krivulji celotnih stroskov.
e) prirast v celotnih stroskih, ki je poledica povecanja proivodne za eno enoto, geometricno so enaki naklonu poltraka iz izhodisca koordinatnega sistema na posamezne toke na krivulji celotnih stroskov.

A

d

27
Q

Povprecni fiksni stroski (AFC) so:
a) geometricno enaki naklonu tangente na posamezne tocke na krivulji fiksnih stroskov; izracunamo jih kot razmerje med fiksnimi stroski in kolicino skupnega produkta.
b) razmerje med variabilnimi stroski in kolicino skupnega produkta; geometrieno pa so enaki naklonu poltraka iz izhodisca koordinatnega sistema na posamezne tocke na krivulji variabilnih stroskov.
c) razlika med povprenimi stroski in povprecimi variabilnimi stroski; geometricno pa so enaki naklonu poltraka iz izhodisca koordinatnega sistema na posamezne tocke na krivulji fiksnih stroskov.
d) razmerje med fiksnimi stroski in kolicino skupnega produkta; geometricno pa so enaki naklonu tangente na posamezne tocke na krivulji celotnih stroskov.
e) geometricno enaki naklonu tangente na posamezne tocke na krivulji fiksnih stroskov; izracunamo jih kot razliko med povprenimi stroki in povprenimi variabilnimi stroski.

A

c

28
Q

a) Krivulja mejnih stroskov seka krivuljo povpreenih fiksnih stroskov v minimumu povpreenih fiksnih stroskov.
b) Krivulja povprenih fiksnih stroskov se asimptotino priblizuje abscisni osi.
c) Krivulja mejnih stroskov seka krivuljo povprenih stroskov v minimumu povprenih stroskov.
d) Krivulja povprenih variabilnih stroskov se asimptotino priblizuje ordinatni osi.
e) Krivulja povprenih variabilnih stroskov se asimptotino priblizuje krivulji povprenih stroskov.

A

b c e

29
Q

Elasticnost neke produkcijske funkcije je 1,7. Katera tritev je pravilna?
a) Donosi obsega v produkciji so narascajoci, celotni stroski narascajo podproporcionalno, povprecni stroski padajo, mejni stroski pa so v tem primeru veji od povprenih stroskov.
b) Donosi obsega v produkciji so padajoci, celotni stroski narascajo po narascajoci stopnji, povpreni stroski narascajo, mejni stroski pa so v tem primeru vecji od povprenih stroskov.
c) Donosi obsega v produkciji so narascajoci, celotni stroski narascajo po padajoci stopnji, povpreeni stroski padajo, mejni stroki pa so v tem primeru vecji od povprenih stroskov.
d) Donosi obsega v produkciji so naraščajoci, celotni stroski narascajo podproporcionalno, povprečni stroški padajo, mejni stroški pa so v tem primeru manjsi od povprečnih stroskov.
e) Donosi obsega v produciji so padajoci, celotni stroski narascajo podproporcionalno, povpreni stroki padajo, mejni stroski pa so v tem primeru manjsi od povprečnih stroskov.

A

d

30
Q

Kadarkoli moramo sprejeti doloceno poslovno odlocitev, preverimo, koliko znasajo dodatni prihodki, ki jih odlocitev prinese, in dodatni stroski, ki jih povzroi. Ce so:
a) dodatni prihodki veiji od dodatnih stroskov, posel sprejmemo, saj to pomeni, da se bo zmanjsal dosedanji dobicek ali da se bo povecala dosedanja izguba.
b) dodatni stroski mansi od dodatnih prihodkov, posla ne sprejmemo, saj to pomeni, da se bo manjsal dosedanji dobiek ali da se bo povecala dosedanja izguba.
c) dodatni stroski manjsi od dodatnih prihodkov, posel sprejmemo, saj to pomeni, da se bo povecal dosedanji dobicek ali da se bo manjsala dosedanja izguba.
d) dodatni stroski manjsi od dodatnih prihodkov, posel prejmemo, saj to pomeni, da se bo zmanjsal dosedanji dobicek ali da se bo povecala dosedanja izguba.
e) dodatni prihodki veji od dodatnih stroskov, posla ne sprejmemo, saj to pomeni, da se bo zmanjsal dosedanji dobicek ali da se bo povecala dosedanja izguba.

A

c

31
Q

Podjetje lahko kratkorono posluje tudi z izgubo, ce:
a) je izguba manjsa od spremenjivih stroskov; podjetje mora s prihodki kriti vsaj stalne stroske.
b) je izguba manjsa od spremenjivih stroskov; podjetje mora s prihodki kriti vse stroske.
c) je izguba manjsa od stalnih stroskov; podjetje mora s prihodki kriti vsaj spremenjive
stroske.
d) je izguba manjsa od stalnih stroskov; podjetje mora s prihodki kriti vse stroske.
e) je izguba manjsa od stalnih stroskov; podjetje mora s prihodki kriti vsaj stalne stroske.

A

c

32
Q

Hitrost obracanja obratnih sredstev pliva na povpreno stanje obratnih sredstev. Katera tritev je pravilna?
a) Hitreje kot se obracajo obratna sredstva pri danem obsegu poslovanja, manjsi je koeficient njihovega obracanja, vecje bo njihovo povpreno stanje in manj virov bo podjetje potrebovalo za njihovo financiranje.
b) Hitreje kot se obracajo obratna sredstva pri danem obsegu poslovanja, veiji je koeficient njihovega obranja, vecje bo njihovo povpreno stanje in manj virav bo podjetje potrebovalo za njihovo financiranje.
c) Pocasneje kot se obracajo obratna sredstva pri danem obsegu poslovanja, manjsi je koeficient njihovega obracanja, vecje bo njihovo povpreno stanje in manj virov bo podjetje potrebovalo za njihovo financiranje.
d) Pocasneje kot se obracajo obratna sredstva pri danem obsegu poslovanja, veiji je koeficient njihovega obracanja, veije bo njihovo povpreno stanje in manj virov bo podjetie potrebovalo za njihovo financiranje.
e) Hitreje kot se obracajo obratna sredstva pri danem obsegu poslovanja, vecji je koeficient njihovega obracanja, manjse bo njihovo povpreno stanje in manj virov bo podjetje potrebovalo za njihovo financiranje.

A

e

33
Q
  1. Spodnje tritve se nanasajo na delitev stroskov. Katera od njih je pravilna?
    a) Kadar stroke delimo po naravnih vrstah, nas zanima, kako se stroski spreminjajo, ce se spreminja obseg poslovanja, tej delitvi stroke delimo na variabilne in fiksne.
    b) Kadar stroke delimo po naravnih vrstah, nas zanima, katera poslovna prina jih povzroca; pri tej delitvi stroke delimo na stroske storitev, stroske dela, stroke predmetov dela in stroke delovnih sredstev.
    c) Kadar stroske delimo na variabilne in fiksne, nas zanima, kako se stroski spreminjajo, ce se spreminja obseg poslovanja, pri tej delitvi velja, da se fiksni stroski spreminjajo, ce se spreminja obseg poslovanja.
    d) Kadar stroke delimo po naravnih vrstah, nas zanima, katera poslovna prina jih povzroca, pri tej delitvi stroke delimo na neposredne in posredne stroske.
    e) Kadar stroke delimo na neposredne in posredne, nas zanima, kako se stroski spreminjajo, ce se spreminja obseg poslovanja; pri tej delitvi velja, da se posredni stroski ne spreminjajo, ce se preminja obseg poslovanja.
A

b

34
Q

Amortizacija je:
a) Postopek, s katerim ugotavijamo strosek delovnih sredstev. Delovna sredstva, ki se obrabljajo zaradi intenzivne uporabe, amortiziramo po funkcionalnih ali kombiniranih metodah.
b) Postopek, s katerim ugotavijamo strosek predmeto dela. Predmete dela, ki se obrabljajo zaradi intezivnosti uporabe,amortiziramo po funkcionalnih ali kombiniranih metodah.
c) Postopek, s katerim razporejamo splone stroke. Stroke, za katere ne vemo natanino kateri stroskovni nosilec jih je povzrocil, amortiziramo po casovnih metodah.
d) Postopek, s katerim ugotavljamo strosek delovnih sredstev. Delovna sredstva, ki se obrabljajo zaradi intenzivnosti uporabe, amortiziramo po casovnih metodah.
e) Postopek, s katerim ugotavljamo strosek predmetov dela. Delovna sredstva, ki se obrabljajo zaradi intenzivnosti uporabe, amortiziramo po funkcionalnih ali kombiniranih metodah.

A

a