VERSAJSKA EVROPA Flashcards
primerjaj zemljevida pred in po vojni
kdaj in kje je potekala konferenca
• Pariz: januar 1919
sodelujoče države in glavna vloga
• Na njej ni bilo držav poraženk (prišli so samo podpisat —> ni bilo Nemčija, Avstrije, Madžarske, Bolgarije in Turčije; ni pa bilo tudi Rusije, ker imajo nov politični sistem, ki ga Zahod ne odobrava)
• Glavno vlogo ima ZDA (Wilson, najprej glavni, nato se septembra umakne zaradi bolezni), Velika Britanija (Lloyd George, nato glavna vloga), Francija (Geroges Clemenceau, nato glavna vloga), Italija (Vittorio Orlando)
kaj želita francija in vb
• Francija in Velika Britanija želita odvzeti Nemčiji kolonije, plačilo vojnega davka in vojno mornarico. Italija želi ozemlje, ki so jim ga obljubili z Londonskim sporazumom.
versailles
• 28. junij 1919: Versailles z Nemčijo
saint-germain
• 10. september 1919: Saint-Germain z Avstrijo. Potrdi razpad Avstro-ogrske in nastanek novih držav. Tirolska gre Italiji (še danes govorijo nemško), Galicija gre Poljski.
neuilly
• 27. november 1919: Neuilly z Bolgarijo. Izgubi Trakijo, ki je priključena Grčiji.
trianon
• 4. junij 1920: Trianon z Madžarsko. Pomembna za našo severovzhodno mejo. Ozemeljsko se zmanjša, izgubi Slovaško, ki gre v Češko-Slovaško, izgubi del Hrvaške (Medimurje, Baranjo, Bašto, Banat; Gradiščanska gre Avstriji), Madžari izgubijo Prekmurje.
serves
- avgust 1920: Serves s Turčijo. S Turčijo je podpisana še ena pogodba 1923, zato ker je v Turčiji prišlo do sprememb. Pride do male turške revolucije, ukine se sultanat, postane republika, je modernejša. Podpišejo novo pogodbo.
kaj želijo ohraniti
• Želijo še parlamentarno demokracijo (ohraniti —> Rusija boljševizem), svobodno tržno gospodarstvo
pogodba o versaillesu ozemlje
o Nemčija je izgubila: odstop Alzacije in Lorene Franciji
o ozemlja Moresneta, Eupen in Malmedyja da Belgiji;
o Luxemburg je bil izloče iz nemške carinske zveze,
o vzhodna Prusija (dežela Memel) pod nadzor antante;
o zahodna Prusija in deli Ponurjanskega, provinca Poznanj in zgornja Šlezija so pripadli Poljski;
o Gdansk je svobodno mesto pod nadzorom Društva narodov;
o po 15-ih letih naj bi se prebivalci Posarja na plebiscitu odločali o ozemlju, vendar zaradi rudnikov plačujejo odškodnino Franciji;
o severna Šlezija se razdeli med Dansko in Nemčijo;
o Nemčija izgubi kolonialno posest
o Avstrija se ne sme priključiti Nemčiji
pogodba v versaillesu vojska in vojna odškodnina
o VOJSKA: omejitev kopne vojske (100 000 mož), mornarico so omejili na 6 linijskih ladij, 6 malih križark, 12 rušilcev in 12 torpedovk. Omejijo tudi vojno letalstvo in izgubijo del težkega orožja. Vojska ni smela biti na območju Porenja (demilitarizirano območje).
o Plačevanje vojne odškodnine (sopomenka za vojno odškodnino je reparacija) (100 milijard zlatih mark)
pogodba v verseillesu ekonomska določila
o internacionalizacija plovbe po nemških rekah, zaplembe nemškega premoženja, demilitarizirane cone
liga oz. društvo narodov
• Govor o ustanovitvi organizacije, ki naj bi skrbela za mir —> Društvo oziroma Liga Narodov. Ustanovljena 20. junarja 1920. Danes ima to vlogo OZN. Problem te organizacije, da se ne vključi ZDA. Odločijo se za politko izorocinizma (da se ne bodo vmešavali v evropske zadeve, se izolirajo). Niso imeli svojih oboroženh sil. Ko pride do kriznih žarišč, liga zaseda, imajo neke gospodarske sankcije, itd. ampak večjih sankcij ni. Rusija se vključi 1934, ko se že začne nacizem (vidijo večjega sovražnika v nacizmu kot v boljševizmu). Nemčija se v društvo vključi 1926, vendar izstopi 1934. Ko zmaga Hitler izstopijo in do društva nimajo več nikakršnih obvez in zato Hitler lahko uresniči svoje ozemeljske težnje. Mednarodno sodišče je bilo že takrat v Haagu (še danes).
članice lige narodov
Članice: zmagovalke, ZDA, Rusija (SZ se vključi 1934, ko ponovno dobijo skupnega sovražnika nacizem), Nemčija (vstopi 1926 kot republika, izstopi 1933, ko zmaga Hitler in nimajo več omejitev in lahko počnejo kat hočejo).