Tradycje Flashcards
Sylwester (31 grudzień) / Nowy Rok (1 stycznia)
W Polsce sylwestrowe bale i zabawy jeszcze w XIX wieku należały do rzadkości, a urządzano je jedynie w miastach i to w najbogatszych domach. Dzisiaj bale i zabawy należą już do tradycji i z reguły noc sylwestrową spędza się z rodziną, wśród znajomych i przyjaciół na prywatkach, w klubach dyskotekach czy restauracjach w których miejsca trzeba rezerwować już dużo wcześniej.
Trzech Króli, Objawienie Pańskie (6 stycznia).
Święto obchodzone na pamiątkę Trzech Mędrców którzy udali się do Betlejem, aby oddać pokłon nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi.
Karnawał
Karnawał po staropolsku zwany Zapustami, to czas od Nowego Roku do środy Popielcowej.
Jest to czas radości, czas zabaw i bali, który poprzedza okres Wielkiego Postu.
Tłusty Czwartek.
Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału (trwający do środy Popielcowej).
W Polsce wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.
Środa Popielcowa. Пепельная среда
Środa Popielcowa, inaczej zwana Popielcem, to w kościele katolickim pierwszy dzień Wielkiego Postu, jest to dzień pokutny kończący karnawał. W Środę Popielcową obowiązuje ścisły post.
Niedziela Palmowa.
Niedziela Palmowa nazywana też Kwietną lub Wierzbną. Rozpoczyna Wielki Tydzień. Zostało ono ustanowione na pamiątkę przybycia Chrystusa do Jerozolimy.
Kościół święci w tym dniu triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Poświęconymi w kościele palmami kropiono domostwa, obejścia i bydło w oborze. Ma ona chronić od złego, czarów i nieszczęścia, przed chorobą a przede wszystkim od ognia. Poświęcone palmy przechowuje się z szacunkiem do następnych świąt Wielkanocnych.
Wielki Piątek
Dzień Wielkiego Tygodnia upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu
W Wielki Piątek w bocznych nawach kościołów odsłaniane są Groby Chrystusowe.
Wielkanoc
Wielkanoc wcześniej zwana Paschą jest najwcześniej świętem chrześcijańskim, obchodzonym na pamiątkę Męki, śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
Wielkanoc jest świętem ruchomym bo obchodzimy Wielkanoc w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Może wypadać pomiędzy 22 marca a 25 kwietnia.
Święto Zmartwychwstania otwiera Rezurekcja - msza odprawiana w Wielką Sobotę o północy. Po Rezurekcji wszyscy udają się do domów na uroczyste rodzinne śniadanie zwane święconym. Ucztę tę poprzedza ceremonia dzielenia się poświęconym jajkiem.
Polskie święcone słynęło zawsze z obfitości. Pośrodku stołu królował baranek, śniadanie wielkanocne składało i składa się głównie z dań zimnych, mięs, jaj ugotowanych na twardo i ciast. Na stole musi znaleźć się “biała kiełbasa” zwana też “polską”, gotowana lub smażona i żurek. Wśród świątecznych ciast najważniejsze były i są baby wielkanocne, mazurki oraz serniki.
W czasie świątecznych biesiad do zabaw wykorzystywano pisanki i kraszanki. Zabawy polegały na toczeniu po stole pisanek albo stukanie się pisankami trzymanymi w ręku. Wygrywał ten, czyja pisanka się nie rozbiła.
Poniedziałek Wielkanocny
Lany Poniedziałek
Śmigus-dyngus
Nazwy „Śmigus” i „Dyngus” oznaczały dwa odrębne zwyczaje, pierwszy był to tzw. „śmigus zielony” lub „suchy” i „dyngus mokry” i polegał na smaganiu się zielonymi gałązkami wierzbowymi i polewaniu się dla żartów wodą inne osoby, nawet nieznajome.
Polewanie wodą nawiązuje do dawnych praktyk pogańskich, łączących się z symbolicznym budzeniem się przyrody do życia i co rok odnawialnej zdolności ziemi do rodzenia.
Название „Поливальный” и „Понедельник” означали два отдельных обычая, первый - это был так называемый „пасхальный смигус” или „сухой” и „мокрый понедельник” и заключалась в битье зелеными веточками вербы и поливанию для смеха водой, других, даже незнакомых людей.
Obchody świętojańskiej sobótki (23-24 czerwca)
Obchody świętojańskie celebrowane w noc poprzedzającą dzień ich patrona Św. Jana Chrzciciela, w Polsce zwane Sobótką lub Kupalnocką.
Dożynki
Dożynki to największe święto rolników. Jest ono ukoronowaniem ich całorocznego trudu i obchodzone jest po zebraniu plonów – głównie zbóż.
Boże Ciało
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Boże Ciało to święto ruchome, które przypada 60 dni po Wielkanocy. W Polsce zawsze jednak jest to czwartek, po święcie Trójcy Świętej. W tym roku jest to czwartek, 30 maja. W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy.
U progu tego stulecia - na Soborze Laterańskim IV (1215) - w Kościele katolickim przyjęto dogmat o transsubstancjacji, czyli przemianie substancji chleba i wina, w ciało i krew Chrystusa z zachowaniem ich naturalnych przypadłości takich jak smak, wygląd, forma, itp
Trójca Święta
Dogmat Trójcy Świętej, ze względu na swoje fundamentalne znaczenie w akcie wiary każdego chrześcijanina, zasługuje na bardzo długie i wyartykułowane studium teologiczne. Chcielibyśmy to wyjaśnić w prosty i zrozumiały sposób słowami modlitwy, którą wszyscy znamy i której uczymy się od dzieciństwa: Wyznanie Wiary (Credo).
W większości Kościołów katolickich i protestanckich Niedziela Trójcy Świętej obchodzona jest w pierwszą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego, a więc w 56 dniu po Wielkanocy, natomiast w Kościołach obrządku wschodniego (np. greckokatolickim czy prawosławnym), czyli takich, w których daty świąt kościelnych wyliczane są na podstawie kalendarza juliańskiego – w 49 dniu po Wielkanocy, wyliczonej według tegoż kalendarza.
Andrzejki
30 listopada
Andrzejki - to pora wróżb dla dziewcząt o miłości i małżeństwie.
Andrzejki to ludowe święto, które obchodzi się pod koniec listopada. Wypada w wigilię świętego Andrzeja i zwane jest wieczorem wróżb. W Polsce co roku wiele ludzi świętuje ten dzień, wykonując różne wróżby. Z tej okazji organizowane są także imprezy tematyczne.
Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny.
Wszystkich Świętych - Dzień Zaduszny (1 i 2 listopada) dni te poświęcone są pamięci zmarłych.
Dzień 1 listopada obchodzony był jako dzień Wszystkich Świętych. Była to więc uroczystość radosna.
Natomiast 2 listopada - Dzień Zaduszny czyli właściwe święto pamięci o zmarłych.