test - drugi del Flashcards
Nekega zasneženega sobotnega jutra je cestno podjetje poslalo plužit sneg 16 traktorjev in 16 kamionov. Koliko bitov informacij izveš, če izveš, da se je pokvaril eden izmed traktorjev, koliko pa če izveš, kateri izmed traktorjev se je pokvaril. Oba odgovora utemelji.
Če izvemo da se je pokvaril eden izmed traktorjev izvemo 1 bit ker sta na voljo samo dva enako verjetna odgovora in sicer ali se je pokvaril traktor ali kamion.
Ko izvemo da se je pokvaril točno določen traktor imamo 4 bite informacij, saj je na volji 16 možnih odgovorov, in velja 2 na 4 = 16
Kaj je informacija in kaj podatek? V čem se razlikujeta? Zapiši primer dveh podatkov in ene informacije, ki jo lahko nekdo dobi iz teh podatkov. Odgovore utemelji.
Podatki sami po sebi nimajo določenega pomena, dokler jih ne razložimo in interpretiramo (vstavimo v kontekst). so le zbirka števil, besed in simbolov.
Informacija pa je podatek, oblikovan na način, da ga lahko ljudje razumemo in smiselno uporabimo.
primer: Janez, 23 let informacija: Janez, star 23 let
Navedi primer slike, kjer je bolje uporabiti format png, kot jpg. Utemelji!
- JPG ali JPEG (Joint Photographic Experts Group) je tip rastrske datoteke, ki se pogosto uporablja na spletu, predvsem za fotografije. Datoteke JPG predstavljajo najboljše razmerje med kakovostjo in težo datoteke.
- PNG (Portable Network Graphic) je še en tip rastrske datoteke. Datoteka PNG pod-pira prosojno ozadje, a je zato težja oz. slabše kakovosti. Datoteke PNG so primerne za prikazovanje logotipov s prosojnim ozadjem na spletnih straneh, saj omogočajo postavi-tev na barvna ozadja.
- Izberemo PNG za grafike, datoteke s prosojnimi ozadji in druge slike, kjer sta pomembni jasnost in živahnost barv.
Kaj je normiran eksponentni zapis? Kako bi v tem zapisu v desetiškem načinu predstavil števila 1000000; 3,14159 in 1/500?
Predstavitev s plavajočo vejico omogoča zapis zelo velikih, pa tudi zapis zelo majhnih števil z istim številom bitov, saj mesto dvojiške vejice navidezno pomikamo s spreminjanjem vrednosti eksponenta. Na ta način tudi bolje izkoristimo razpoložljiva mesta v zapisu. Eksponent pove kje je decimalna vejica
10 na 6,
Opiši bistvene razlike med formatoma JPG in GIF.
JPG= tiskanje z izgubami, zapis barve RGB, odličen prikaz, 24-bitna grafika
GIF= brezizgubno tiskanje, slike izgledajo lepše kot v JPG
Koliko bitov informacije dobimo, če zvemo, da je Miša dobila knjigo v zelenem zavitku, pri čemer je imela na voljo 24 knjig, zavitih v osem različnih barv (vsake barve enako število knjig)? Ali je odgovor enak, če ima vseh 24 knjig zavitih v različne barve? Če ne, zapiši koliko? Odgovora utemelji!
En bit je kolicina informacije, ki jo dobimo, ko dobimo odgovor na vprasanje na katerega sta mozna natanko dva enako verjetna odgovora.
Na primeru opiši, kaj pomeni diskretno in kaj zvezno kodiranje podatkov
Zvezni ali analogni način kodiranja. :
* Poleg živosrebrnega termometra so zvezno kodirani tudi čas v peščeni uri, hi-trost avtomobila na tahometru s kazalcem,..
* Če bi otroku želeli izmeriti telesno temperaturo in bi v ta namen uporabili živosrebrni termometer, bi njegovo temperaturo predstavljala dolžina živosrebrnega stolpca: daljši stolpec bi pomenil višjo temperaturo, krajši pa nižjo. Pri vsaki, tudi najmanjši spre-membi merjene temperature bi se spremenila tudi dolžina živosrebrnega stolpca in pri tem zvezno prešla vse vmesne vrednosti. Takšno kodiranje zato imenujemo zvezni ali analogni način kodiranja podatkov.
* Zvezne vrednosti praviloma niso zapisane s številom, pač pa v fizikalni količini, recimo višina živega srebra v cevki, raztegnjenost vzmeti, dolžina palice, odmik kazalca od začetne postavitve. V tem primeru je natančnost odvisna tako od točnosti odčitkov kot tudi od samega orodja.
Diskretni ali digitalni način kodiranja podatkov * Diskretno kodiramo podatke, ki jih dobimo s štetjem (stran v knjigi, dan v mese-cu, število oseb v razredu, itd.) * Ker je diskretni način bliže našim prestavam, kodiramo na ta način tudi podatke, ki se v naravi zvezno spreminjajo (hitrost, čas, dolžino, itd.
Na primeru razloži, kako so v računalniku zapisna negativna števila s predznakom. Na ta način zapiši števila -13 in -5 in +9.
pred negativnimi je 1, pred pozitivnimi je 0,
-13 = 11101
-5 = 1101
9= 01001
Navedi primer operacije na sliki, kjer se točkovna grafika obnese bistveno bolje od vektorske grafike. Utemelji!
Točkovna= barvo vsake točke lahko poljubno spreminjamo, izbrišemo lahko le del slike
Vektorska = barvo spreminjamo celemu objektu, zbrišemo le cel objekt
Opiši oba načina mešanja barv, (optično in snovno). Katere so osnovne barve, kako v obeh načinih dobimo belo in črno barvo? Pri katerih napravah se uporablja kateri način?
Optično= mešamo svetlobe, zaslon, osnovne barve (rdeča, zelena, modra RGB) belo barvo dobimo da zmešamo vse tri barve, črno dobimo tako da ne uporabimo nobene barve, uporabljamo digitalne kamere, videoprojektorji..
Snovno = mešamo tempere ali kartuše, osnovne barve (cian, magenta, rumena, črna CMYN), črno barvo dobimo tako, da zmešamo magento, cian in rumeno, belo pa tako da nobene ne uporabimo, uporabljamo v tiskalniku
V ASCII kodni tabeli je koda za črko A dvojiško zapisana številka 65. Črke gredo po vrsti, kot v angleški abecedi. Zapiši desetiško, dvojiško in šestnajstiško kodo črke H.
Desetisko: 72
Dvojisko: 1001000
Šestnajstiško: 48
Na primeru razloži, zakaj in kako pri programiranju uporabljamo tabelarično spremenljivko - seznam.
Spremenljivko kjer se nahaja seznam lahko uporabimo recimo za sortiranje številskih vrednosti, ker potrebujemo vse vrednosti ki se primerjajo druga z drugo, v takem algoritmu je uporaba tabele oz seznama veliko bolj praktična.
Slika je zapisana brez stiskanja v zapisu bmp. Slika je zapisana v 256 barvah, njena resolucija je pa 256 krat 256 pik. Izračunaj, koliko prostora zavzame v pomnilniku in koliko takih slik lahko shranimo v pomnilnik velikosti 1 MB.
256x256x1B = 65.536 KB
1MB je 1000KB
1000KB : 65,536KB = 15,26 kar je 15 slik
Na primerih razloži, kaj pomeni brezizgubno zgoščevanje podatkov in kaj pomeni zgoščevanje z izgubami.
Pri brezizgubnem zgoščevanju podatkov dobimo iste podatke nazaj če podatke nazaj razredčimo
Pri izgubnem zgoščevanju pa enakih podatkov nazaj ne moremo več dobiti.
Kaj je normiran eksponentni zapis? Kako bi v tem zapisu v desetiškem načinu predstavil števila 1000000; 3,14159 in 1/500?
Predstavitev s plavajočo vejico omogoča zapis zelo velikih, pa tudi zapis zelo majhnih števil z istim številom bitov, saj mesto dvojiške vejice navidezno pomikamo s spreminjanjem vrednosti eksponenta. Na ta način tudi bolje izkoristimo razpoložljiva mesta v zapisu. Eksponent pove kje je decimalna vejica