Teorija Grafova Flashcards
Kada se za niz nenegativnih celih brojeva D=(d1, d2, …, dn) kaže da je grafovski (grafički)? Kada je valjan? Kako se ispituje da li je niz grafovski?
(Oktobar 2019) (Septembar 2020)
Niz nenegativnih celih brojeva D=(d1, d2, …, dn) naziva se grafičkim (grafovskim) ako postoji graf G=(V,E), V={1,2,…,n} tako da je za svako i, di=di, i=1,2,…,n.
Niz nenegativnih brojeva D=(d1, d2,…,dn) je pravilan (valjan) ako važe nejednakosti
n-1≥d1≥d2≥…≥dn≥0
Provera grafičkog niza
Neka je dat niz D=(d1, d2,…,dn).
Korak 1: Proverava se da li je dati niz pravilan. Ako nije, prelazimo na korak 4. Ako jeste, prelazimo na korak 2.
Korak 2: Formira se niz
D1=(d2-1,d3-1,…, dd1+1-1, dd1+2,…,dn).
Proverava se da li je niz D1 pravilan. Ako nije, prelazi se na korak 4. Ako jeste, prelazi se na korak 3.
Korak 3: Proverava se da li je niz D1 nula niz. Ako jeste, prelazi se na korak 5. Ako nije, obavi se supstitucija D≔D1 i prelazi na korak 1.
Korak 4: Dati niz D nije grafički.
Korak 5: Dati niz D je grafički.
Dokazati da u grafu G sa n čvorova postoje bar dva čvora sa istim stepenima. (Jun 2018 usmeni)
Neka je dat graf G=(V,E), V={x1,x2,…, xn}, E=m. Tada u grafu G postoje bar dva čvora istog stepena.
Dokaz: Polazimo od toga da uvek važi:
n-1≥dxn≥…≥d(x1)≥0
Sada pretpostavimo suprotno – da u grafu G ne postoje dva čvora istog stepena.
To znaci da su svi cvorovi u grafu razlicitog stepena, tj.
da je
0 ≤ d(x1) < d(x2) < · · · < d(xn) ≤ n − 1.
To znaci da u grafu G postoji cvor x1 tako da je d(x1) = 0, da nije susedan ni
sa jednim, i cvor xn tako da je d(xn) = n − 1, tj. da je susedni sa svima.
To je
nemoguce.
Šta je most, viseći most i artikulacioni čvor? (Jun 2019)
Most je grana grafa čijim se udaljavanjem iz grafa, bez incidentnih čvorova, povećava broj komponenti povezanosti grafa.
Viseći most je most koji je incidentan sa čvorom stepena 1.
Artikulacioni čvor je onaj čvor u grafu čijim se udaljavanjem iz datog grafa, zajedno sa incidentnim granama, povećava broj komponenti povezanosti.
Ojlerovi grafovi. (Januar 2017) (Septembar 2016)
Multigraf (graf) je polu-Ojlerov ako u njemu postoji prost put, koji se naziva Ojlerov, koji sadrži sve njegove grane.
Multigraf (graf) je Ojlerov ako u njemu postoji ciklus, koji se naziva Ojlerov, koji sadrži sve njegove grane.
Navesti i dokazati Ojlerovu teoremu za planarne grafove. (Decembar 2016) (Oktobar 2016)
Povezan planarni graf G = (V, E), definisan skupovima V = {x1,x2, . . . , xn} i E = {l1, l2, . . . , lm}, deli ravan u kojoj je predstavljen na f = m − n + 2 oblasti. (5.47)
Dokaz cemo izvesti pomocu matematicke indukcije, po broju grana datog
grafa. Kako je dati graf povezan, minimalan broj grana u njemu je m = n − 1.
U ovom slucaju planarni graf je tipa stabla, a znamo da stablo ne sadrzi ni jednu konturu, tj. ne ogranicava ni jedan deo ravni. Za stablo je f = 1. Zamenom m = n − 1 u (5.47) dobijamo takodje da je f = 1, tj. da Ojlerova teorema vazi za m = n − 1.
Neka je m fiksiran broj, m > n − 1. Tada odgovarajuci graf G ima bar jednu konturu. Pretpostavimo da (5.47) vazi za m − 1 granu. Kako graf G ima bar jednu konturu, uocimo neku njegovu granu sa konture. Ta grana je granicna za dve oblasti. Ako je udaljimo dobijamo novi graf G1, koji ima m − 1
granu i deli ravan na f − 1 oblast. Na osnovu induktivne pretpostavke imamo da
je f − 1 = (m − 1) − n + 2, odakle sleduje da za graf sa m grana vazi jednakost
(5.47).
Poluhamiltonovi i Hamiltonovi grafovi. (Decembar 2016) (Oktobar 2016)
Multigraf (graf ) je polu–Hamiltonov ako postoji elementarni put, koji se naziva Hamiltonov, koji sadrži sve njegove čvorove.
Multigraf (graf ) je Hamiltonov ako postoji prost ciklus, koji se naziva Hamiltonov, koji sadrži sve njegove čvorove.
Brojevima od 1 do 9 označiti Hamiltonov put u grafu G=(V, E) sa slike
// Moramo proći kroz sve čvorove, tako da se ni čvorovi ne ponavljaju. Ne moramo proći kroz sve grane. Moramo krenuti od čvora parnog stepena.
Neka je G planarni povezani graf sa n čvorova, m grana i r-regularan. Dokazati da je tada n=2(ƒ-2)/(r-2), ako je r≠2 ili m=n i ƒ=2 ako je r=2. (Septembar 2018)
Neka r-regularan povezan planaran graf ima n čvorova, m grana i deli ravan na f oblasti. Tada na osnovu jednakosti m=r⋅n/2 i m-n=f-2 dobijamo da je n=2(f-2)/r-2 za r≠2 i m=n i f=2 za r=2
Koliko čvorova ima povezan planarni graf, ako postoji, ako je
3-regularan i deli ravan na 4 oblasti
5-regularan i deli ravan na 11 oblasti
(Jun 2019) (Jun 2018 usmeni)
Neka r-regularan povezan planaran graf ima n čvorova, m grana i deli ravan na f oblasti. Tada na osnovu jednakosti m=r⋅n/2 i m-n=f-2 dobijamo da je n=2(f-2)/r-2 za r≠2 i m=n i f=2 za r=2
a) Za r=3 i f=4 dobijamo da je n=2(f-2)/(r-2)=2*(4-2)/3-2=4/1=4. Planaran graf sa ovim karakteristikama postoji i to je graf K4.
b) Za r=5 i f=11 dobijamo da je n=2(f-2)/r-2=2(11-2 )/(5-2)=2∙9/3=6. To je graf K6. On nije planaran, jer je Kn planaran samo za 1≤n≤4.
Neka povezani planarni graf G koji ima n čvorova i m grana, deli ravan na ƒ oblasti. Dokazati da važi nejednakost
m≤3(n-2)
Dokazati da u planarnom grafu postoji bar jedan čvor čiji je stepen manji od 6.
Kada nastupa jednakost? Ako je graf pri tome i bipartitni, dokazati da važe nejednakosti
2ƒ≤m≤2(n-2)
Pretpostavimo da je graf G=(V,E) acikličan. Tada važi nejednakost m≤n. Kako je n≥3 važi i nejednakost 2n≥6. Na osnovu ove dve nejednakosti važi tražena nejednakost. Neka je dati graf G=(V,E) cikličan. Minimalan broj grana koje grade jedan ciklus je 3, pri čemu svaka grana učestvuje dva puta u razgraničavanju svake oblasti, te važi nejednakost 3f≤2m. Na osnovu jednakosti Ojlera: 2=n-m+f važi 6=3n-3m+3f 3f=6-3n+3m 6-3n+3m≤2m m≤3n-6 m≤3(n-2) što je traženi rezultat.
Pretpostavimo da je dat planaran graf G = (V, E), definisan skupovima V = {x1, x2, . . . , xn} i E = {l1, l2, . . . , lm}, pri cemu je d(xi) ≥ 6, za svako i = 1, 2, . . . , n. Tada na osnovu nejednakosti 2m = ∑(n i=1) d(xi) ≥ 6n, dobijamo da je n ≤ 1/3 m (5.48).
Svaka ogranicena oblast u ravni koju ogranicava planarni graf, je ogranicena sa najmanje tri njegove grane, pri cemu se svaka grana pojavljuje dva puta kao granica iste oblasti ako je most i razlicite ako nije. Zbog toga vazi nejednakost 3f ≤ 2m, tj. f ≤ 2/3 m. (5.49) Zamenom (5.48) i (5.49) u f=m-n+2 dobijamo da vazi nejednakost 2 = f − m + n ≤ 2/3 m + 1/3 m − m = 0, sto je nemoguce. To znaci da je nasa pretpostavka da je d(xi) ≥ 6, za svako i = 1, 2, . . . , n, bila pogresna. Znaci da postoji bar jedan cvor ciji je stepen manji od 6.
Nek je dat proizvoljan povezan planaran bipartitan graf sa bar 2 grane. Ukoliko je ovaj graf stablo, onda se dobija trivijalni podslučaj kada važi f=1 i m=n-1≥2. Očigledno važi m≥2f, kao i m≤2(n-2), tako da je dokaz gotov.
Pretpostavimo da je dat graf koji nije stablo. U ovom slučaju svakoj oblasti odgovara ciklus čija je dužina bar 4 i parna, pošto bipartitni grafovi nemaju cikluse neparne dužine. Dakle, svaki ciklus generiše bar 4 nove grane, pri čemu se ovakvim principom generisanja grana svaka od njih javlja dva puta. Direktno sledi 4f≤2m, odnosno 2f≤m. Ako ovu nejednakost ubacimo u Ojlerovu jednakost m-n=f-2, sledi:
m-n≤m/2-2
m/2≤n-2
m≤2(n-2)
čime je dokaz gotov.
Komplement grafa.
Graf G ̅=(V,E ̅) je komplement grafa G pri čemu su dva čvora u i v, iz V, susedna u grafu G ̅, {u,v}∈E ̅, ako i samo ako nisu susedna u grafu G, {u,v}∉E.
primer KVADAR X
Definisati samokomplementirajući graf. Ako je graf G=(V,E), |V|=n ≥1, samokomplementirajući dokazati da je:
n≡0 mod 4 ili n≡1 mod 4.
(Septembar 2018) (April 2020) (Septembar 2020)
Kako glasi obrnuto tvrđenje? Šta se može reći ako je n≡2mod5 ili n≡3mod4?
Graf G je samokomplementirajući ako i samo ako je izomorfan svom komplementu G ̅.
Dokaz: Fizičkim preklapanjem grafova G=(V,E), |V|=n, i njegovog komplementa G ̅=(V,E ̅), po čvorovima koji su isto označeni, dobija se graf G ̂=(V,G ̂). Ovaj graf ima |E ̂ |=((n nad 2)) grana. Kako je graf G=(V,E) samokomplementirajući, važi jednakost |E|=|E ̅ |=1/2|E ̂|, tj. |E|=(n(n-1))/4. To znači da n mora biti oblika
n=4k ili n=4k+1
za svako k∈N, što je i trebalo dokazati.
Moguce je dokazati rezultat Teoreme 5.22 u obrnutom smeru.
b)Ma samo napises ako nije kongruentno sa 0 ili 1 po modulu 4, sigurno nije samokomplementirajuci, Moze se reci nije samokomplementirajuci
Neka je G prost povezan graf sa n čvorova i m grana. Dokazati da tada važe nejednakosti
n-1≤m≤(n(n-1))/2
Kada u ovim nejednakostima nastupaju jednakosti?
(Jun 2019)
a) E sad stablo ti je minimalno povezan graf, u smislu ako otklonis jednu granu ode sve, postaje nepovezan, i ima smisla da to bude donja granica, a gornja se odnosi na situaciju gde je bas svaki stepena n-1, a to je maksimalni stepen koji cvor moze da ima, u tom slucaju imas gotovu formulu tu da je 2m=n*(n-1), pa odatle ova gornja granica
b) LEVA KAD JE STABLO, DESNA KAD JE KOMPLETAN GRAF
Neka je G=(V,E) dati graf. Definisati graf grana L(G), pridružen grafu G. Ako je graf G sa n čvorova regularan, stepena regularnosti r, koliko čvorova i koliko grana ima graf L(G)? Da li je i L(G) regularan? Ako je graf L(G) regularan, šta se može reći za graf G?
(Januar 2017) (Septembar 2016)
Graf grana L(G)=(V_1,E_1), V_1=E, pri čemu su dva čvora susedna u L(G) ako i samo ako su odgovarajuće grane susedne u grafu G.
SLIKA
TABELA
Vidimo da graf L(G) ima (n⋅r)/2 čvorova i (n⋅r(r-1))/2 grana. Graf L(G) je reda regularnosti 2(r-1).
BINARNE OPERACIJE
TABELA