Teisės šaltiniai ir principai Flashcards
Teisės šaltinis
Oficialiai pripažistama teisės normų išraiškų ir įtvirtinimo forma. Tai taisyklės, teorijos, teisės aktai, iš kurių kyla teisė, priimami teisiniai sprendimai, kurių pagrindu taikomos normos, sprendžiant ginčus.
Teisės šaltiniai skirstomi į
- Teisinės minties šaltinius - kodeksų, konkrečių įstatymų, papročių tekstai, teisės doktrinos iš kurių gauname žinių apie suformuluotas tam tikros epochos ar šalies teisės normas ir jomis įkūnytas teisinio reguliavimo idėjas.
- Teisės normų šaltinius - žmonių interesai ir tuos interesus teisės normomis paverčiančios teisėkūros procedūros
Pagrindiniai teisės šaltiniai
Teisinis paprotys - savaime susiklosčiusio elgesio taisyklė, kuri sankcionuojama kompetentingos valstybės institucijos, įgyja visuotinai privalomo elgesio standarto savybes.
Teisinis precendentas - elgesio taisyklė, susiformavusi anksčiau už įstatymo leidėjo valią.
Norminės sutartys - dviejų ar daugiau asmenų susitarimas, kuriuo nustatomos teisės normos, reguliuojančios jų tarpusavio santykius.
Norminiai teisės aktai - tautos, valstybės, institucijų ir kt. atitinkama tvarka priimtas oficialus rašytinis dokumentas, kuriame suformuluotos teisės normos.
Teisės principai nurodo
Kokio pobūdžio turi būti kuriamos įstatymų normos, kaip jos turi būti aiškinamos ir taikomos, jog kiekvienu teisinio reguliavimo atveju būtų apsaugotos ir įgyvendintos teisės sampratoje formuoluojamos vertybės
Teisės principai pagal formulavimo pobūdį gali būti
Principai - idėjos - pagrindinės teisinės idėjos, kurios nėra įtvirtintos pozityvistinės teisės normoje ar normų sistemoje, o savaime išplaukia iš teisės sampratos.
Principai - normos - teisės principai, įtvirtinti viename ar keliose pozityviosios teisės normose.
Pagal išraiškos būdą gali būti
Rašytinės
Nerašytinės
Pagal juridinę galią
Turintys Konstitucinę galią
Esantys žemesnės juridinės galios už Konstituciją
Pagal veikimo sritį
Bendrieji Tarpšakiniai Šakiniai Pošakiniai Institutų Subinstitutų
Teisės principų taikymo taisyklės
- Jei atrodo, jog tarpusavyje prieštarauja du principai, tai jų kolizija sprendžiama taikant bendresnę kompetenciją turintį ir svarbesnę vertybę ginantį principą
- Jei speciali teisės norma prieštarauja teisės principui, bus taikomas teisės principas, nes tokiu atveju galio bendrosios ir specialiosios teisės normų kolizijos sprendimo taisyklė
- Teisės principo ir specialios teisės normos konkurencijos atveju bus taikoma speciali teisės norma, nes ji išsamiau aprašo teisės principų reguliuojamą socialinių santykių situaciją ir neneigia teisės principo nustatomos vertybinės orientacijos