Teisės normos socialinių normų sistemoje Flashcards
Teisės norma
Teisinio reguliavimo priemonė, norminis visuomeninio santykio modelis, dažniausiai nustatomas ir garantuojamas valstybės
Bendriausia prasme normos grupuojamos į
Technines - elgesio taisyklės, nurodančios, kaip elgtis au daiktais, darbo įrankiais, technologijomis, gamtos reiškiniais, jog užtikrintų savo paties ir gyvenamosios aplinkos saugumą ir kuo ekonomiškiau pasiektų praktinių tikslų.
Socialines - elgesio taisyklės, kurios reguliuoja žmonių tarpusavio santykius ir kurios laikymasis užtikrinamos įvairiomis visuomeninio poveikio priemonėmis.
Formalieji teisės normos požymiai
Normatyvusis - parodo, kaip teisės norma daro įtaką žmonių elgesiui.
Formalusis - teisės normos išdėstytos oficialiuose teisėkūros subjektų išleistuose teisės aktuose.
Visuotinai privalomas - teisės normoms būtinai privalomos sankcijos ir teisės norma yra privaloma visiems į jos reguliavimo sferą patenkantiems asmenims.
Sistemiškas - teisės norma egzistuoja ne kaip pavienių normų kratinys, bet kaip daugelio normų sistema.
Teisės normos struktūra
Hipotezė - teisės normoje aprašyti gyvenimo atvejai, nurodantys, kada teisės subjektas atsiranda normoje nurodytos teisės ir pareigos.
Dispozicija - teisės ir pareigos, jų santykis.
Sankcija - padariniai, atsirandantys teisės subjektui, nepaklususiam teisės normos reikalavimui.
Socialinė norma
- bendra elgesio taisyklė, reguliuojanti žmonių tarpusavio santykius ir kurios privalomumas garantuojamas santykio dalyvių apibuse nauda, valstybės prievarta arba visuomeninio poveikio priemonėmis.
Socialinė norma reguliuoja
Jos reguliuoja įvairius žmonių tarpusavio santykius, nustatydamos tam tikrus elgesio standartus ir nurodydamos, jog tam tikras elgesys yra laikomas priimtinu arba ne.
Socialinių normų klasifikacija
Teisės, politikos, moralės, šeimos, paprotinės, religinės ir pan. normos.
Normų palyginimas: Teisės ir papročių normų santykis.
Papročiai - bendros elgesio taisyklės, susiklosčiusios savaime ir dėl nuolatinio kartojimosi tapusios žmonių įpročiais. Paprotys dažniausiai yra moralės norma, o moralė - papročio turinys. Paprotinė elgesio taisyklė, sankcionuota valstybės, gali tapti teisės norma.