Teams Flashcards
Rola kwasu hialuronowego w procesie zapłodnienia
fragmenty kw. h. Łączą się z kom wieńca promienistego, które wydzielają
chemokiny -> wzrost ruchliwości plemnika
2.Wyjaśnij dlaczego nie może dojść do owulacji w fazie ciałka żółtego czyli wtedy, kiedy we krwi pojawia się progesteron?
Wysokie stężenia progesteronu hamują przysadkę, nie ma piku LH i nie ma owulacji
Obrazek – translokacja Robertsonowska
- pękniecie chromosomów akrocentrycznych w miejscu centromeru,
- fuzja centromerowa owych chromosomów à ramiona długie,
- utrata ramion krótkich,
- NIE JEST ZRÓWNOWAŻONA, ale często zrównoważona fenotypowo, ponieważ ramiona krótkie rzadko niosą informacje znamienną genetycznie
Scharakteryzuj translokację zrównoważoną i niezrównoważoną
- W translokacjach zrównoważonych zasadniczo nie zmienia się ilość materiału genetycznego, ale następuje zmiana jego rozmieszczenia w genomie. Liczba chromosomów może być prawidłowa lub zmieniona. Aberracja ta może nie przejawiać się fenotypowo. Często problem pojawia się dopiero, gdy posiadacz zaczyna myśleć o potomstwie, gdyż u dziecka może wtedy pojawić się translokacja niezrównoważona.
- W translokacji niezrównoważonej zmianie ulega ogólny skład genowy. Ilość materiału jest większa, a liczba chromosomów jest prawidłowa. W tym przypadku zawsze dochodzi do ujawnienia fenotypowego choroby.
Kiedy, jak powstaje i jaką pełni funkcje trofoblast
Trofoblast — wierzchnia warstwa komórek zewnętrznych błony płodowej. Wyodrębnia się we wczesnym stadium rozwojowym zarodka. Trofoblast wydziela enzymy lityczne, ułatwiające mu wrośnięcie w błonę śluzową macicy, a następnie zagnieżdżenie się tam zapłodnionej komórki jajowej. Zapewnia embrionowi środki odżywcze i hormony. Od 16. tygodnia ciąży trofoblast nazywamy łożyskiem
- Po owulacji komórka jajowa przemieszcza się wewnątrz jajowodu w kierunku macicy i j Est w tym czasie gotowa do zapłodnienia. Wyjaśnij:
- Jak długo żyje komórka jajowa, jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia około
- Jaka jest funkcja ciałka żółtego przy braku zapłodnienia
- 24 godziny
- Pod wpływem wydzielanego przez ciałko żółte progesteronu błona śluzowa macicy staje się pogrubiała, rozpulchniona i obficie ukrwiona. Po zaniku ciałka żółtego u kobiety dochodzi do nagłego, znacznego spadku poziomu progesteronu –bodziec do złuszczenia endometrium.
Faza ciałka żółtego trwa
od 10 do 16 dni ( 14 dni przy cyklu 28dni)
Wyjaśnij pojęcie folikulogeneza i omów etapy tego procesu
Folikulogeneza czyli proces rozwoju i wzrostu pęcherzyków jajnikowych.
Etapy????
Rekrutacja pęcherzyków Rozwój pęcherzyków Pęcherzyk preantralny • Pierwotny • Pierwszorzędowy • Drugorzędowy (1 klasa) Trzeciorzędowy (2 klasa Pęcherzyk antralny = pęcherzyk Graafa • Mały (3, 4 i 5 klasa) • Średni (6 klasa) • Duży (7 klasa) • Przedowulacyjny (8 klasa)
Diagnostyka w kierunku jakich genów powinna być wykonana celem wykluczenia/ potwierdzenia badania raka piersi? Czy każdy może i powinien wykonać takie badania?
U osób zdrowych, których wywiad osobniczy bądź rodzinny wskazuje na możliwą obecność szkodliwych mutacji w BRCA1 lub BRCA2
Kobiet posiadających w rodzinie przypadki raka sutka, jajnika lub otrzewnej (po ocenie ryzyka ich związkami z mutacją BRCA1 lub BRCA2)
Rak sutka zdiagnozowany przed 50 rokiem życia
Rak sutka dotyczący obu piersi
Współwystępowanie raka sutka i jajnika (zarówno dot. jednej kobiety, jak i w obrębie całej rodziny)
Wielokrotne występowanie raka sutka w rodzinie
2 lub więcej pierwotne typy nowotworów związanych z BRCA1/BRCA2 u jednego członka rodziny
Nowotwór sutka występujący u mężczyzny
Żydzi aszkenazyjscy
Testowanie w kierunku mutacji BRCA1 i BRCA2 nie jest zalecane u osób poniżej 18 roku życia ze względu brak metod profilaktyki skierowanych do dzieci, a ryzyko rozwoju nowotworów związanych z mutacjami BRCA1 i BRCA2 u osób z tej grupy wiekowej jest ekstremalnie niskie.
Podaj korelację pomiędzy endometriozą a ekspresją hormonów i COX-2:
Ekspozycja na PGE 2 aktywuje promotor genu dla aromatazy w komórkach endometrium co prowadzi do powstania lokalnej syntezy estrogenów, niezbędnych do przetrwania ognisk endometriozy. Estrogeny nasilają stan zapalny - zwiększona ekspresja COX-2, aktywacja NF- kB, hamowanie fagocytozy. Powyższe czynniki umożliwiają implantację i przetrwanie komórek endometrium w ogniskach ekotopowych.
Która/Re odpowiedzi są fałszem:
- W przypadku z. Downa poziom wolnego bHCG jest niski
- W przypadku trisomii poziom PAPPA jest podwyższony w stosunku do ciąż prawidłowych
- Badanie amniopunkcji wykonuje się od 7 tygodnia
11.Odpowiedzi prawidłowe
Plemniki mają zdolność zapłodnienia w ciągu 48h (raczej 48-72h, ale chyba dobrze)
Chiazma (z gr. χίασμα = skrzyżowanie) – połączenie w miejscu, w którym doszło do wymiany odcinków chromatyd pomiędzy chromosomami homologicznymi.
przejście pęcherzyka ze stadium przedantralnego do antralnego związane jest z przejściem w fazę rozwoju zależną od gonadotropin
Wyjaśnij role progesteronu oraz miR200a w procesie implantacji
Progesteron jest wydzielany przez powstałe po owulacji ciałko żółte. Przygotowuje on błonę śluzową macicy do przyjęcia zarodka.
Pobudzenie PR obecnego w nabłonku rozpoczyna proliferację komórek zrębu, przygotowując macicę do implantacji.
Sygnalizacja P4-PR w szyjce macicy jest obniżana w mechanizmie down-regulation przez microRNA (miR)-200a.
a) Wzrost stężenia miR-200a w szyjce macicy bezpośrednio zmniejsza poziom białek PR w regulacji potranslacyjnej,
b) miR-200a indukuje wzrost w mechanizmie up-regulation 20α-hydroxysteroid dehydrogenase, która metabolizuje P4 i przez mechanizm down-regulation Stat5, prowadząc do lokalnego metabolizmu P4 w szyjce macicy.
Obniżony poziom miR-200a w macicy przyczynia się do prawidłowego przebiegu procesu implantacji
13.Które badanie inwazyjne polecisz pacjentce w kierunku badania ryzyka z. Downa Amnipunkcja?
eee
W jaki sposób białko E7 wpływa na regulacje cyklu komórkowego a tym samym na przebieg zakażenia wirusem HPV
Białko E7 po przez fosforylację inaktywuje pRb. Wiązanie E7 z pRb powoduje powstanie nieaktywnego kompleksu E7-pRb. Białko E7 indukuje nieprawidłową duplikację centrosomu, co powoduje wielobiegunowe, nieprawidłowe mitozy, aneuploidię i niestabilność genomową.