statisztikai adatgyűjtés Flashcards
Teljes körű adatgyűjtés?
az egész vizsgált sokaságot megfigyelik. A teljes körű megfigyelések általában nagyon költségesek, de néha lehetetlen megvalósítani. A teljes körű adatgyűjtés tipikus példája a népszámlálás.
Részleges megfigyelés ?
csak a sokaság egy részét, néhány egyedét figyeljük meg. A részleges megfigyelések főbb típusa a monográfia, a reprezentatív megfigyelés, egyéb részleges megfigyelések.
monográfia?
a sokaság néhány kiemelt, fontos egyedének a vizsgálatát jelenti.
reprezentatív megfigyelés?
a megfigyelt egyedek kiválasztása különböző kritériumok alapján történik, úgy, hogy a megfigyelt egyedek tulajdonságai tükrözik az alapsokaság tulajdonságait. Ekkor a vizsgált sokaságot alapsokaságnak, míg a megfigyelt részsokaságot pedig mintának nevezzük. A minta csak véges elemszámú lehet.
Mikor kapunk független, azonos eloszlású mintát (FAE-mintát) ?
Ha a mintába kerülő elemeket visszatevéssel választjuk ki, akkor az alapsokaság mindenegyes egyede ugyanakkora valószínűséggel kerülhet be a mintába. Ekkor az alapsokaság egyedei akár többször is bekerülhetnek a mintába. Ez néha problémát okozhat akkor, ha valamilyen szélsőséges elem többször bekerül a mintába.
Mikor kapunk egyszerű véletlen mintát (EV-mintát) ?
Ha a mintába kerülő elemeket visszatevés nélkül választjuk ki, az alapsokaság egyedei csak egyszer kerülhetnek a mintába. Ezért az EV-minta jobbnak tekinthető az FAE-mintánál. Egy vizsgált alapsokaságból vehető, adott elemszámú összes lehetséges FAE-minták száma nagyobb az EV-minták számánál.
Mikor kapunk rétegzett mintát (R-mintát)?
mindenegyes rétegből (részsokaságból) EV-mintát veszünk. Az egyes rétegekből vett EV-minták elemszámainak meghatározására két módszert említünk meg. Egyenletes elosztás és Arányos elosztás
Egyenletes elosztás?
mindegyik rétegből ugyanannyi elemet válogatunk a mintába.
arányos elosztás?
a rétegek elemszámának sokaságbeli arányát figyelembe véve történik a kiválasztás.
Csoportos (CS) mintavétel?
az alapsokaságot heterogén csoportokra bontjuk szét. Ezután a csoportok közül veszünk EV-mintát. A kiválasztott csoportokat pedig teljes körűen megfigyeljük.
Többlépcsős mintavétel?
az alapsokaságot heterogén csoportokra bontjuk szét. Ezután a csoportok közül veszünk EV-mintát. A kiválasztott csoportokat pedig teljes körűen megfigyeljük.
Egy áruházlánc közérzetjavító intézkedéseket szeretne végrehajtani. Ehhez meg szeretnék kérdezni a dolgozóik véleményét is. Amennyiben minden dolgozó véleményét megkérdezik, akkor ……….. megfigyelésről van szó.
Teljes körű.
Amennyiben a dolgozók közül reprezentatív véletlen mintát vesznek akkor az előbbi eljárásokra az alábbi példa adható. 1…….minta: véletlenszerűen választunk ki néhány dolgozót. 2……..-minta: véletlenszerűen választunk ki néhány dolgozót. 3……….-minta: az alkalmazottakat beosztásuk szerint csoportosítását tekintve (pl. pénztáros, eladó, osztályvezető, stb.) minden egyes csoportból választunk elemeket a mintába.
1) EV minta 2) FAE minta, 3) R minta
…………………..elosztás esetén minden csoportból ugyanannyi főt kérdezünk meg, míg …………….. elosztás esetén a mintában ugyanannyi lesz minden csoport aránya, mint az alapsokaságban.
Egyenletes / arányos
………….. -minta: véletlenszerűen kiválasztunk néhány áruházat, majd az ott dolgozók mindegyikét megkérdezzük.
CS