Alapfogalmak Flashcards
mivel foglalkozik a statisztika?
valamilyen tömegjelenség megfigyelésével
statisztikai sokaság?
A megfigyelt egyedek összessége
Példa statisztikai sokaságra?
Statisztikai sokaságot bármi alkothat. Például egy ország lakossága egy adott időpontban, a vállalat termelése egy adott időszakban, egy bíróság ügyforgalma, egy ország sörfogyasztása egy adott időszakban.
diszkrét sokaság?
Ha egy statisztikai sokaság egyedei elkülöníthetőek, akkor diszkrét sokaságról beszélünk. Például egy ország lakosságának vizsgálatakor a sokaság egysége 1 ember.
folytonos sokaság?
Ha egy statisztikai sokaság egyedei csak méréssel különíthetőek el, akkor folytonos sokaságról beszélünk. Ekkor általában a sokaság egységeinek megválasztására több lehetőségünk van. Például egy ország sörfogyasztásának vizsgálatakor a sokaság egysége önkényes lehet. Ez lehet akár 1 hordó, 1 liter, 1, stb.
állósokaság?
Ha egy statisztikai sokaság egy időpontra vonatkoztatható, akkor állósokaságról beszélünk. Ezek a sokaságok állandóan változnak, így megragadásuk csak egy időpillanatban lehetséges. Például, ha azt mondjuk, hogy egy ország népessége 15 millió fő, akkor ennek az adatnak csak egy időpillanatban van értelme, mivel a népesség száma állandóan változhat.
mozgósokaság?
Ha egy statisztikai sokaság egy időtartamra vonatkoztatható, akkor mozgósokaságról beszélünk. Általában a folyamatok a mozgósokaságok. Például egy gyár termelése, vagy a születések – mivel egy időpontban valósul meg – nem egy időpontra, hanem egy időtartamra értelmezhető.
Igaz vagy hamis? Minden állósokasághoz meghatározhatunk egy kapcsolódó mozgó sokaságot, melynek segítségével az állósokaságra vonatkozó információkat aktualizálhatjuk
Igaz. Egy ország népességének számát nem csak azokban az években tudják meghatározni, amikor népszámlálást tartanak. A köztes években a halálozások, a születések, kivándorlások, bevándorlások, stb. számának felhasználásával meghatározhatják azt.
A sokaság véges vagy végtelen?
Lehet mindkettő.
Miért fontos az ismért?
Mivel egy sokaság az egyedein keresztül figyelhető meg, ezért fontosak az egyedek tulajdonságai, jellemzői, melyeket ismérveknek nevezünk
Mi az ismérvváltozat?
Az ismérvek lehetséges kimenetelei. Egy ember ismérve lehet például az életkora, a testmagassága, a súlya, a neme, stb.
alternatív ismérv?
Az olyan ismérvet, melynek két ismérvváltozata van alternatív ismérvnek is nevezzük. Ilyen ismérvpéldául a nem, melynek a lehetséges változata: férfi, nő.
Közös ismérv?
a sokaság mindenegyes egyede ugyanazzal a tulajdonsággal rendelkezik. Például, ha egy leánykollégium lakóit figyeljük meg, akkor közös ismérve az egyedeknek a nem, hiszen minden egyed nő.
megkülönböztető ismérv?
a sokaság egyedei más és más tulajdonsággal rendelkezhetnek. Ezt majd fel tudjuk használni a sokaság osztályozására, azaz az egységek csoportosítására.
Ismérvek főbb csoportja?
területi ismérvet, * időbeli ismérvet, * minőségi ismérvet, * mennyiségi ismérvet.
területi ismérv?
a statisztikai egyedek térbeli jellemzői. Ezeknek az ismérveknek az ismérvváltozatai területi egységek lehetnek. Például a születési hely lehetséges ismérvváltozatai vagy kontinensek, vagy országok, vagy területi egységek, vagy megyék, vagy települések, stb. lehetnek. Megjegyezzük, hogy Magyarország megyei bontású területi ismérveinek húsz ismérvváltozata lehet: a 19 megye + Budapest.
időbeli ismérv?
időpontok, időszakok, évszámok, hónapok, stb.
minőségi ismérv?
a sokaság egységeinek számszerűen nem mérhető jellemzői
mennyiségi ismérv?
az egyedek számszerű, mérhető jellemzői. Mennyiségi ismérvek ismérvváltozatait ismérvértékeknek nevezzük.
statisztikai adat ?
a vizsgált statisztikai sokaság elemszáma
alapadat?
közvetlenül mérés, vagy számolás útján keletkezik
származtatott adat?
más adatokon való műveletvégzés eredményekét kapjuk
3 követelmény statisztikai adattal szemben?
- Pontosság: az adatok megfelelően pontosak legyenek. 2. Gyorsaság: gyorsan hozzájussunk az adatokhoz. 3. Gazdaságosság: alacsony költségek.
statisztikai munka fázisai?
Tervezés, adatfelvétel, feldolgozás, elemzés
Tervezés folyamata?
Először az adatgyűjtés, illetve a statisztikai elemzés célját kell meghatároznunk. Magyarországon az adatvédelmi törvény tartalmazza a célhoz kötöttség elvét. Ez azt jelenti, hogy személyes adatot gyűjteni, feldolgozni csak pontosan meghatározott jogszerű célra szabad. Az adatkezelés minden fázisában e célnak fenn kell állnia. Tilos az adatok készletezése. Éppen ezért ebben a szakaszban meg kell határozni a gyűjtendő adatok körét. Továbbá meg kell tervezni az adatgyűjtés gyakoriságát, idejét, helyét, módját.
Adatfelvétel folyamata?
Az adatfelvétel a statisztikai adatok beszerzését jelenti. Ez vagy más adatforrásokból való átvételt, vagy adatgyűjtést jelent. Az adatgyűjtés történhet kikérdezéssel (pld. kérdőívek alkalmazása), megfigyeléssel (pld. mérés), kísérlettel. Az adatgyűjtés (körét tekintve) teljes vagy részleges lehet. A teljes megfigyelés esetén a sokaság egészét, minden egyedét megfigyeljük, míg részleges megfigyelés esetén csak egy részét. A részleges megfigyelés egy fontos típusa a reprezentatív megfigyelés (mintavétel).
Elemzés folyamata?
Matematikai és logikai műveletek végzését jelenti. Ekkor különböző mutatók kiszámítása, értelmezése, szöveges elemzések készítése, grafikus reprezentáció készítése történik.
Feldolgozás folyamata?
Itt kell elvégezni az adatok ellenőrzését és helyesbítését; azok osztályozását, az eredmények táblákba foglalását. Ez történhet kézi vagy gépi eszközökkel.