Školska Flashcards
Učenik se žali na pristranost ocjenjivanja nekog učitelja te da taj učitelj favorizira neke određene učenike, a njega ne. Koliko god se on trudio, dobiva prosječne ili loše ocjene. Što radite?
- razgovor s učenikom – pitati ga o ocjenama iz dr.predmeta, kako mu idu pismeni/usmeni testovi (da vidimo ima li tu neki problem), pitati ga o metodama učenja, ima li pritisak roditelja zbog nekog predmeta/ocjena…
- razgovor s nastavnikom – pitati ga za iste stvari kao i učenika…
- uz dogovor s pedagogom - pedagog može imati uvid u ocjene tog učenika u tom predmetu te može opservirati učenika na satu i vidjeti kako izgleda njegov usmeni ispit (ako se baš posumnja na pristranost učitelja, uključiti i ravnatelja u to)…
- ako se uspostavi da učenik ima neke teškoće u praćenju predmeta (ako se to ustanovi razgovorima i opservacijom sata), onda dalje postupati ovisno o čemu se radi (intel.teškoće ili pak težak/dosadan predmet pa učenik mora promijeniti pristup učenju…)
Učeniku padaju ocjene u posljednje vrijeme (iz određenog ili iz svih predmeta), a inače je imao dobre ocjene. Što radite?
- razgovor s učiteljem (ponašanje na satu, kako učenik prati nastavu i izvršava zadaće, je li nešto bilo u zadnje vrijeme u njegovim odnosima u razredu, koje gradivo se radi i na koji način, što zna o situaciji doma, na koji način je pokušao motivirati učenika na veći trud…)
- razgovor s djetetom o situaciji doma, nekim događajima u zadnje vrijeme koji su ga uznemirili/uzbudili, odnos s vršnjacima, zaljubljivanje/simpatije, s kim se generalno druži i kako provodi slobodno vrijeme, jesu li mu neki predmeti/gradivo posebno teški ili dosadni
- razgovor s roditeljima kakav je doma, kako i s kim provodi slobodno vrijeme, kakve su mu radne navike, jel se nešto posebno dogodilo u njegovom životu…
- na temelju razgovora odlučiti što dalje - dati preporuke roditeljima i učitelju za motiviranje
- eventualno mu dati SUO ili STRES-D Skalu stresnih životnih događaja ako saznamo da ga nešto tišti ili ako sumnjamo na neke emocionalne teškoće poput strahova dati mu SKAD-62 ili za za ispitati emocionalnu prilagodbu BarOnov inventar emocionalnog kvocijenta inteligencije za mladež
Učiteljica tvrdi da učenik pokazuje sumnjivo ponašanje – iritabilan je, ponekad agresivan, „smuca“ se oko škole s „problematičnim“ učenicima ili osobama upitnog morala, markira satove. Ona sumnja i na neke ovisnosti. Što radite?
- razgovor s učiteljem (ponašanje na satu, kako učenik prati nastavu i izvršava zadaće, je li nešto bilo u zadnje vrijeme u njegovim odnosima u razredu, što zna o situaciji doma, kakve su mu ocjene…) - dati mu protokol za praćenje i bilježenje učestalosti ponašanja
- razgovor s djetetom o situaciji doma, nekim događajima u zadnje vrijeme koji su ga uznemirili/uzbudili, odnos s vršnjacima, zaljubljivanje/simpatije, s kim se generalno druži i kako provodi slobodno vrijeme, jesu li mu neki predmeti/gradivo posebno teški ili dosadni
- opservirati ponašanje djeteta na satu (u više navrata)
- razgovor s roditeljima kakav je doma, kako i s kim provodi slobodno vrijeme, izbiva li često iz kuće i s kim je za to vrijeme, kakve su mu radne navike, jel se nešto posebno dogodilo u njegovom životu…
- na temelju razgovora odlučiti što dalje - ako postoji razlog za uzbunu prema izvještajima roditelja i učitelja te na temelju razgovora s djetetom, u suradnji s drugim stručnim suradnicima napraviti dijagnostičku obradu (svatko u okviru svoje struke) te obavijestiti ravnatelja
- od testova mu dati SUO, Beckove upitnike za mlade (ljutnja, antisocijalno ponašanje, samopoimanje), BarOnov inventar emoc.kvocijenta inteligencije…
- postupati po školskom preventivnom programu - prevencija nasilja i ovisnosti
- pedagoške mjere ako budu potrebne te uključivanje CZSS ako dođe do strogog ukora zbog izostanaka ili ponašanja dati preporuke roditeljima i učitelju za motiviranje (npr da dijete pohađa radionice ili savjetovalište u HZJZ..)
Kako provodite testiranje spremnosti za školu? Što ako neko dijete po rezultatima nije spremno (sumnjate na nezrelost ili teškoće u razvoju)?
- provodi se grupno, uz objašnjenje roditeljima o čemu se radi te ih se zamoli da pričekaju van dok djeca ne završe
- djeci se objasni da se ne radi ni o čemu strašnom već da je to slično kao i radni listići koje su sigurno dosad s tetama rješavali; objasni im se sve posebno za svaki zadatak i stalno se nadgleda po razredu da se vidi rade li djeca što trebaju, ne ulazeći u točnost odgovora; stalno smo dostupni za pitanja i objašnjenje
- testiranje se radi uz pomoć drugog stručnog suradnika
- nakon testiranja roditelju se objasni kad će biti rezultati pa da će svakom posebno priopćiti to i razgovarati - oni čija se djeca pokažu nezrelima predlaže se odgoda upisa za dogodine, a kojima sumnjamo na teškoće, predlaže se i razmatranje posebne ustanove ako takva postoji ili nekog od primjerenog oblika školovanja unutar redovne škole ili pak odgoda upisa da se vidi o čemu se radi
- retestiranje ako roditelj nije spreman za odgodu
Primjećujete „nasilnika“ i „žrtvu“ u školi. Što radite?
- razgovor s učiteljima – koje mjere je dosad poduzimao, što se na satu događa, jel neki događaj trigger bio za takav odnos dvaju učenika, dati mu protokol za praćenje ponašanja dvaju učenika
- razgovor s akterima pojedinačno, u povjerenju – svatko daje svoju verziju priče, ispitujem situaciju doma kod nasilnika posebno
- praćenje ponašanja u razredu ili u situacijama gdje su inače ti učenici zajedno
- razgovor s roditeljima obaju učenika
- konzultiranje sa stručnom službom i ravnateljem - svatko svoja obrada/opservacija
- akterima dati SNOP (identificira žrtvu i nasilnika)
- pedagoške mjere nasilniku u dogovoru s UV i razrednikom
- savjetodavni rad s oba učenika, učenje suradnji, žrtvi pomoći podizanjem samopouzdanja, a nasilniku tehnikama opuštanja, socijalnim pričama, učenjem asertivnom komuniciranju, prepoznavanju i adekvatnom iskazivanju emocija itd..
Prepoznavanje i procjena situacije – razgovor s učenicima, nastavnicima i svjedocima kako bi se utvrdila ozbiljnost nasilja.
2️⃣ Podrška žrtvi – emocionalna podrška, osnaživanje i razvoj strategija za suočavanje s nasiljem.
3️⃣ Rad s nasilnikom – identificiranje uzroka agresivnog ponašanja i provođenje korektivnih mjera (savjetovanje, edukacija).
4️⃣ Suradnja s roditeljima i nastavnicima – informiranje i savjetovanje kako bi se spriječilo ponavljanje nasilja.
5️⃣ Preventivne aktivnosti – radionice, predavanja i programi nenasilne komunikacije za učenike i osoblje.
6️⃣ Uključivanje stručnih službi – ako je potrebno, kontaktiranje socijalnih službi ili policije.
Uloga psihologa u radu s djetetom s teškoćama u redovnoj školi (dijete radi po individualiziranom programu) ako dijete ima razvojne teškoće, kako s njim/učiteljem? Prvo nabrojite i opišite takve teškoće.
To su djeca koja imaju urođena i stečena stanja organizma zbog kojih zahtijevaju trajnu skrb i poseban stručni pristup kako bi se što kvalitetnije ispunili djetetovi razvojni zadaci. Tu spadaju ozbiljna oštećenja vida, sluha, jezično-govorne komunikacije, djeca s tjelesnim invaliditetom, intelektualnim teškoćama, poremećajima u ponašanju uvjetovanima organskim faktorima ili psihozom, poremećajima iz spektra autizma te višestrukim teškoćama u psihofizičkom razvoju.
- To dijete treba imati pomoćnika u nastavi ili komunikacijskog posrednika, a njegov program rada se donosi ovisno o rješenju o primjerenom obliku školovanja koje dijete ima te ovisno o mišljenjima Stručnog povjerenstva za procjenu psihofizičkog stanja u kojim područjima dijete treba osobitu pomoć (obrazac 4a koji se dostavlja Uredu)
- za to dijete se izrađuje IOOP u suradnji s učiteljem djeteta te stručnim suradnicima, a ovisno o rješenju koje dijete ima, i svi koji rade s tim djetetom su upoznati s tim, a roditelji također
- mora se pratiti i održavati djetetova samoefikasnost i samopouzdanje a u razredu se treba poticati suradnička atmosfera i atmosfera prihvaćanja različitosti i tolerancije senzibilizacija vršnjaka
Uloga psihologa u radu s djetetom s teškoćama u redovnoj školi (dijete radi po individualiziranom programu) ako dijete ima teškoće u učenju, kako s njim/učiteljem? Prvo nabrojite i opišite takve teškoće.
Disleksija, disgrafija, afazija (poremećaj razumijevanja riječi ili izgovora riječi), diskalkulija ili akalkulija
- što ranije prepoznati vrstu teškoće i prilagoditi se u razredu tome - ako se radi o disleksiji, ne učenika stalno prozivati da čita, ali ne ga ni izbjegavati. Treba mu omogućiti čitanje kraćih, jednostavnijih rečenica i po mogućnosti davati mu usmena naspram pismenih testiranja
- generalno davati im više vremena i neposredne povratne informacije za riješene zadatke
- reći učitelju da učeniku daje kognitivne mape da lakše uči
- davati im zadatke koji garantiraju početni uspjeh, da se održi samopouzdanje
- sve ove preporuke izraditi u suradnji s logopedom ili defektologom (ipak je to njihova specifična domena) i dati učiteljima i roditeljima za rad kući
- s učenikom raditi na samopouzdanju…
- senzibilizacija učenika u razredu na teškoće u učenju
Što je dijete s teškoćama?
Dijete s teškoćama je dijete koje ima razvojne, fizičke, intelektualne, senzorne, emocionalne ili komunikacijske poteškoće koje mogu utjecati na njegovo učenje, svakodnevne aktivnosti i socijalnu interakciju.
Koje su vrste teškoća?
- Intelektualne teškoće – smanjene kognitivne sposobnosti (npr. Downov sindrom).
- Razvojne teškoće – poremećaji poput autizma ili ADHD-a.
- Senzorne teškoće – oštećenje vida ili sluha.
- Tjelesne teškoće – poteškoće u kretanju ili kronične bolesti.
- Govor i komunikacija – teškoće u izražavanju ili razumijevanju jezika.
- Emocionalne i socijalne teškoće – anksioznost, depresija ili problemi u prilagodbi.
Učitelj se žali na nesuradljivog roditelja, a roditelj se žali na nerazumnog učitelja, da ništa ne radi s njegovim djetetom itd. Što radite?
- razgovor s oboje posebno pa oboje istovremeno, vidit očekivanja jednih i drugih, poticati pozitivnu suradnju između roditelja i učitelja, pitati dijete je li to istina, što on misli o tome, baš ako sumnjamo da učitelj stvarno radi s učenikom, reći pedagogu da opservira sat i da pogleda ocjene djeteta i testove…
Postoji problem u odnosu između dva učitelja. Ne žele surađivati, ulaze u sukobe na radnom mjestu itd. Što radite?
- razgovaram s oboje posebno i istovremeno da se vidi kamen spoticanja te obavještavam ravnatelja - on nek to rješava
- kroz godinu održavati radionice o konstruktivnom rješavanju sukoba među kolegama
Što radite kad učitelj izražava sumnju da: a) kod jednog učenika postoji nasilje u obitelji, koje ne mora, a i može konkretno uključivati učenika kao žrtvu.
b) učenik živi u lošim socijalnim/materijalnim uvjetima, što se odražava na njegovu higijenu i opći izgled (npr. zapuštenost)
U oba slučaja reći učitelju da prati učenika i bilježi njegovo stanje u protokol ponašanja/stanja, razgovor s roditeljima, pa s djetetom, opservacija djeteta na satu i njegovog ponašanja, obavještavanje ravnatelja te nadležnih tijela –CZSS
- obratiti pažnju na učenika i moguću nužnost savjetovanja nakon toga što je prošao, praćenje njegovog emocionalnog i dr,stanja
- eventualno roditeljima ako ne znaju za usluge soc.skrbi, ponuditi im informacije da znaju što sve mogu koristiti…
U 1. razredu postoji učenik kojeg učiteljica stalno opominje jer je nemiran, no učenik to ignorira i konstantno ometa rad. Što radite?
- razgovor s učiteljicom (ocjene, aktivnost, metode kojima ga umiruje, odnos s drugim vršnjacima, otkad to traje, kakva joj je suradnja s roditeljima…)
- razgovor s djetetom da ispitam sve u školi i doma
- opažanje učenika na satu
- razgovor s roditeljima što je doma, jel takav uvijek, kako doma radi za školu, rade li s njim, kako ga umiruju ako je takav doma, koje odgojne metode koriste, kako postavljaju granice, kako mu izgleda dan tj.kako je strukturiran, kako provodi slobodno vrijeme, u kojim situacijama mirno sjedi i fokusiran je…
- ne bi se išlo odmah na ADHD ili ADD jer je dijete prvašić, možda se nije još prilagodio, a možda je nezreo pa bi se testiralo WISC, Bender-geštalt II, može i Test crteža čovjeka, eventualno dati roditeljima i učitelju ADHDT ili HIP ako baš se posumnja na ADHD ili ADD
- tražiti i ostale stručne suradnike njihovo stručno mišljenje..
- ovisno o rezultatima obrade poslati ga na daljnju neuropedijatrijsku obradu ako je nužno
Smijete li reopservirati i retestirati dijete bez prethodnog pristanka roditelja ili je u redu to napraviti pa ih obavijestiti da je to učinjeno s tom i tom svrhom?
- svakako prvo obavijestiti roditelje o čemu se radi, zašto bi se to radilo i objasniti im da je to vaš posao, a ako i odbiju, to se napravi svejedno, al makar ste im rekli. Zapravo se može bez njihovog pristanka ako to ostaje u školi, no ne bi bilo u redu slati taj nalaz npr. nekim institucijama/ustanovama van škole bez njihova znanja (npr. Uredu)
Što sadrži Godišnji plan i program rada psihologa? Malo to opišite.
-neposredan pedagoški rad (poslovi upisa djece u razrede/skupine, unaprjeđenje rada škole – provođenje akcijskih istraživanja, sudjelovanje u izradi IOOPa, stručna predavanja i radionice za učitelje, razvojni i savjetodavni rad s roditeljima, učenicima, učiteljima, profesionalno usmjeravanje/informiranje učenika, zdravstvena i socijalna zaštita učenika…
- poslovi koji proizlaze iz neposrednog rada – planiranje i programiranje rada, vođenje dokumentacije, stručno usavršavanje…
-ostali poslovi – sjednice, vijeća, mentorstvo pripravnicima i studentima, zaduženja vezana za vanjsko vrednovanje, administracija prema ustanovama s kojima škola surađuje…
Kojim problemima pridajete najveći značaj pri planiranju svog rada?
savjetodavnom radu i dijagnostici?? Za to sam ipak najodgovornija, a za ostale stvari mi mogu pomoći i dr.stručni suradnici
Nabrojite moguće probleme djeteta pri njegovom prelasku iz razredne nastave (4.raz.) u predmetnu nastavu (5.raz.) te opišite postupanje u tim situacijama.
- a može srozat ocjene, ne prilagodit se neko vrijeme, ponašat se nezrelo, početi konzumirati alkohol ili cigarete te više izražavati svoju seksualnost, biti preplašeno i povučeno…
- ovisno o čemu se radi - dati djetetu do znanja da je vaš ured sigurna zona i da tu može doći kad mu treba, stvarati neki odnos povjerenja i topline, ako je preplašeno ponuditi mu da ga upoznate sa školom i dr.stručnim suradnicima (da upozna ljude kojima može vjerovati), uz suradnju s učiteljem ga ohrabrivati te održavati radionice poput „učiti kako učiti – kako da učenje ne bude mučenje“, radionice o emocionalnoj pismenosti…
Tko izdaje disciplinske mjere i u kojem slučaju?
- ovisi koje – ako se radi o opomeni – razrednik/učitelj, ako je ukor – razredno vijeće, ako je strogi ukor – učiteljsko vijeće, a preseljenje u dr. školu izdaje ravnatelj na prijedlog UV-a. S tim da u zadnja dva slučaja mora bit obaviješten CZSS
Emocionalne smetnje mogu biti izvor teškoća u učenju (koje, koje teškoće, intervencija?).
a) Opišite o kakvim emocionalnim smetnjama se može raditi – rastresenost, anksioznost, strahovi
b) O kojim teškoćama u učenju govorimo? problemi pažnje i koncentracije?
c) Kako intervenirati kao psiholog? - ind. rad s djetetom - vidjeti interese, sposobnosti, kompetencije, jačanje samopouzdanja i učiti ga kako prihvaćati svoje emocije…
Uloga psihologa u stručnom usavršavanju učitelja?
- ugl se radi o educiranju učitelja o specifičnostima djece, o teškoćama, darovitosti itdž
Uloga psihologa u profesionalnom razvoju učenika (spomenuti i profesionalnu orijentaciju/savjetovanje)?
- poslat ih na CISOK, HZZ
- dat im neke upitnike interesa, sposobnosti, kompetencija (ind. rad s djetetom)
- radionice o potencijalnim usmjerenjima…
Uloga psihologa u razvoju samopoštovanja učenika u odnosu na školski uspjeh?
- ind. rad s djetetom - jačanje samopouzdanja kroz jačanje „ja“ (nek napiše kako sebe definira, nek napiše svoje dobre strane kojih se može sjetit), podučavanje soc.vještinama poput asertivnog komuniciranja
- ako ima strah od javnog nastupa dati to učitelju na znanje (nek provjerava njegovo znanje i pismeno, možda mu usmenim ispitima padaju ocjene upravo zbog toga…)
- ponuditi mu metode efikasnog učenja poput mentalnih mapa…
Anksioznost učenika ili sumnja na neke strahove - primjena u školi (Psih. obrazovanja, Vizek-Vidović 102.-103.str)
- dati djetetu SKAD-62 ili SKAN te SUO rad na jačanju samopouzdanja (sve u suradnji i dogovoru s roditeljima i učiteljem, da i oni to provode), osvještavanje tjelesnih reakcija, preporučiti mu da vodi dnevnik i da prati svoj tok misli koje treba učiti preusmjeravati, učiti ga nekim strategijama nošenja sa stresom, prepoznavanju znakova anksioznosti kad ga preplavi (npr znojenje dlanova, kratak dah…)
Učiteljica 3. razreda vam svaki dan šalje učenika s kojim ima disciplinskih problema (nemiran je, ne sjedi cijelo vrijeme u klupi, nepažljiv). Što ćete poduzeti u vezi s dječakom? Što ćete poduzeti u vezi s učiteljicom?
- Razgovor s učiteljicom: u kojim situacijama je njegovo ponašanje posebno izraženo, postoji li neki trigger, kako izvršava svoje zadaće, je li miran na nekim predmetima, koje mjere je pokušala, kakva joj je suradnja s roditeljima i je li ih već obavijestila o tome, dati joj protokol za bilježenje ponašanja (opis ponašanja, vrijeme i učestalost javljanja, posljedice ponašanja, što je poduzela – funkcionalna analiza ponašanja)…
- Razgovor s dječakom: što se događa kući, kakvi su odnosi s vršnjacima, što radi u slobodno vrijeme kad nije škola, kakvi su mu predmeti i gradivo u školi, koje su mu ocjene, pitati ga o razlozima ponašanja…– opća slika o funkcioniranju
- Opserviranje ponašanja koje je problem u razredu - par puta bih to radila
- Razgovor s roditeljima: o simptomima, situacijama kod kuće, prate li njegov domaći rad i razgovaraju li o situacijama iz škole, kasnije dovesti i učiteljicu da svi zajedno prodiskutiramo o problemu i da se vidi je li ponašanje isto u školi i kući
**IDP – intervju za dijagnostiku poremećaja kod djece i adolescenata (Vulić-Prtorić, imate u pdfu za skinuti) – dio o hiperaktivnosti-pažnji-impulzivnosti verzija za dijete i roditelje, a može se prilagoditi i za učitelje, čisto da se dobiju neke smjernice za testove, ne mora se nužno pitati sve kako piše tamo - Testovi na temelju svih razgovora - mogući razlozi ponašanja – ADHD, ADD, preteško gradivo pa ne prati, ili je gradivo prelagano i dosadno…
- WISC IV-opće i intelektualne sposobnosti, za identifikaciju nadarenih, teškoće u učenju i čitanju, hiperaktivnu djecu i djecu s poremećajima pažnje
- Bender-gestalt II test – vizuomotorička percepcija, emocionalne teškoće, mozgovna oštećenja, čak i hiperaktivnost i poteškoće s pažnjom…
-Test deficita pažnje/hiperaktivni poremećaj ADHDT- (3-23g) opažač koji dobro poznaje dijete bilježi svoje odgovore s obzirom na stupanj u kojem je ponašanje problematično na 3 subskale – Impulzivnost, Hiperaktivnost, Nepažnja ili
HIP Skala hiperaktivnosti, impulzivnosti i pažnje – (10-18g) subskale Hiperaktivnost, Impulzivnost i Poremećaj pažnje; ima verzija za roditelja i za dijete - Tražit mišljenje i drugih stručnih suradnika u školi
- Savjetovanje učitelja ovisno o rezultatima obrade (ako se uspostavi sumnja na ADHD ili ADD) - razdijeliti gradivo u manje cjeline, realistični ciljevi u skladu s mogućnostima, učenje u malim koracima, složenije upute razdijeliti na manje, zahtijevati od djeteta da ponovi je li razumio uputu, prednost pri usmenom ispitivanju, ne davati kratke vremenske rokove, koristiti njegov pribor, smjestiti ga u prvu klupu, istaknuti važne stvari, koristiti nagrade i pohvale, dogovoriti jasna pravila, objaviti dnevni raspored aktivnosti, strukturirati dan, rutina i raspored, nagraditi za poštivanje razrednih pravila, preusmjeriti neprimjereno ponašanje, često ponavljati pravila, održavati interes…
- Upute roditeljima ovisno o rezultatima obrade (kako raditi s njim kući, kako ga nagrađivati za obavljen zadatak, kako preusmjeravati njegovu pažnju i motivirati ga stalno..) + uputiti ih s djetetom na daljnju obradu ako smo obradom posumnjali na ADHD ili ADD…(psihijatar, neuropedijatar…)