Skiepai ir antibiotikai Flashcards
Skiepijimas
tai ligos sukėlėjų ar jų antigenų suleidimas į organizmą, nesukeliantis susirgimo.
Skiepų veikimas
Skiepai veikia tik tuo atveju jei paskiepijama du kartus.
Antra karta paskiepijus atminties limfocitai išsilaiko ilgiau
Atminties limfocitai prisimena antigeną ir vėl jam patekus į organizmą gamina jam antikūnius.
skiepijimas ir naudojamos vakcinos
Skiepijimams naudojamos gyvosios ir negyvosios (užmuštos) vakcinos. Pastarosios dar skirstomos į visos ląstelės ir komponentines, t. y. tik iš tam tikrų mikrobų dalių pagamintas vakcinas.
Skiepų paruošimas
Vakcinų sukūrimas yra labai ilgas, sudėtingas ir brangus procesas, todėl jos kuriamos tik tuomet, kai tikrai yra labai reikalingos, t. y. kai daug žmonių serga ligomis, nuo kurių galėtų apsaugoti skiepai. Vakcinomis siekiama išgelbėti žmones nuo labiausiai paplitusių ir sunkiausių ligų, kurios labai pablogina žmonių gyvenimo kokybę.
Šiandien skiepijamų tymų, kiaulytės (parotito), raudonukės, vėjaraupių skiepams naudojamos gyvų susilpnintų virusų vakcinos. Jos ypatingos tuo, kad kadaise buvo išskirtos iš vaikų, sergančių itin lengvomis atitinkamų ligų formomis. Kartais vakcininės virusų padermės pavadinamos vaikų, iš kurių jos buvo pirmą išskirtos, vardais.Viena geriausių pasaulyje kiaulytės (parotito) vakcininio viruso padermė pavadinta Jeryll Lynn vardu.
Žmonėms skiepyti iki šiol naudojamos vakcinos, kurių sudėtyje yra mikroorganizmų, išskirtų iš įvairių gyvūnų, bet kurie nesukelia ligų žmonėms.
Kita vakcinų klasė – negyvosios (užmuštos) vakcinos. Jos skiepijamos tuomet, kai dėl įvairių priežasčių gyvųjų vakcinų pagaminti neįmanoma. Tokiose vakcinose gyvų mikroorganizmų nėra. Įvairiomis labai patikimomis priemonėmis gyvi organizmai gaminant vakcinas užmušami. Tokios vakcinos, skirtingai nuo gyvųjų vakcinų, įskiepytos infekcinio proceso nesukelia, bet stimuliuoja imuninę sistemą sudaryti gynybos mechanizmus
Moderniausios vakcinos gaminamos pasitelkiant naujausius mokslo bei technologijų pasiekimus. Geninės inžinerijos bei biotechnologijos metodais sukurta ir gaminama virusinio hepatito-B vakcina. Veiklioji šios vakcinos medžiaga – hepatito-B viruso išorinio apvalkalėlio dalis gaminama mielių ląstelėse, geninės inžinerijos metodais į mielių ląstelę įterpus hepatito-B viruso geną, atsakingą už paviršinio antigeno sintezę. Tokia vakcina yra itin saugi ir veiksminga.
Antibiotikai
Tai vaistai, kurie naikina bakterijas ar stabdo jų augimą.
Kodėl antibiotikai neveikia virusų?
Virusai neląstelinė gyvybės formą, jie neturi membranos ar sienelės, kurią galėtų paveikti antibiotikai.
Virusai neatlieka genetinės informacijos kopijavimo arba baltymų sintezės, kurias antibiotikai galėtų sustabdyti
Atsparumas antibiotikams
Mikroorganizmai pasižymi neįtikėtinai sparčiu dauginimusi. Mūsų žarnyne gyvenanti bakterija Escherichia coli gali dalintis kas 20 minučių, o bendras žmogaus virškinimo trakto bakterijų skaičius, kaip manoma, gali siekti 100 trilijonų.
Negana to, mikroorganizmai pasižymi dideliu mutacijų dažniu, kuris gali būti reguliuojamas priklausomai nuo aplinkos sąlygų.
Nepalankiomis sąlygomis pasireiškia didesnis mutacijų dažnis, kuris padidina naudingos adaptacijos atsiradimo tikimybę.
Mutavusių bakterijų ląstelėse gaminamas fermentas panicilazė, kuris suskaido antibiotiką.
Atsparumo antibiotikams atsiradimo priežastys
Nepagrįstas jų vartojimas (susirgus virusinėmis infekcijomis)
Per anksti nutraukiamas antibiotikų kursas.
Sumažinama vartojama dozė.
Nesilaikoma vartojimo rėžimo (vartojama kartą per dieną, nors paskirta vartoti kelis kartus per dieną).
Vartojami netinkamos rūšies antibiotikai.
Probiotikai
Antibiotikai naikina ir gerąsias bakterijas mūsų organizme.
Vartojant antibiotikus, kartu reikia vartoti ir probiotikus. Jie atstato gerųjų bakterijų kiekį žarnyne.
Vieni iš efektyviausiai veikiančių antibiotikų sutrikdo bakterijų ribosomų judėjimą informacine RNR. Kuo tai žalinga bakterijai?
Baltymų sintezės slopinimas: Ribosomų judėjimo blokavimas trukdo baltymų sintezei. Baltymai yra esminiai organizmo komponentai, atliekantys įvairius vaidmenis, pvz., struktūrinius, fermentinius ir reguliavimo vaidmenis. Be normalios baltymų sintezės, bakterijos negali tinkamai gyventi, dalintis, arba atlikti būtinų funkcijų.
Bakterijų augimo sustabdymas: Slopindamos baltymų sintezę, antibiotikai trukdo bakterijų augimui ir dauginimuisi.
Bakterijų ląstelės mirtis: Intensyvus ribosomų veiklos sutrikdymas gali baigtis bakterijų ląstelės mirtimi.
Kodėl antibiotikai nenaudojami gydyti virusines ligas?
Antibiotikai nenaudojami gydyti virusinių ligų, nes jie yra efektyvūs tik bakterijoms, o virusai turi skirtingą struktūrą ir reprodukcijos būdą.
Susirgusia bakterine liga pacientui buvo skirta antibiotikų. Paaiškinkite, kodėl ji liepė suvartoti visas paskirtas tabletes.
Buvo svarbu suvartoti visas paskirtas antibiotikų tabletes norint užbaigti gydymo kursą ir užtikrinti, kad visos bakterijos būtų visiškai sunaikintos, mažinant antibiotikų atsparumo riziką.
Paaiškinkite, kodėl vartojant antibiotikus gydytojai siūlo vartoti ir probiotikus
Gydytojai siūlo vartoti probiotikus kartu su antibiotikais siekdami išlaikyti sveiką žarnyno mikroflorą, nes antibiotikai gali neigiamai paveikti gerąsias bakterijas, kurios svarbios virškinimo sistemai.
Kokios karalystės atstovas gamina peniciliną?
Peniciliną gamina grybų karalystės atstovas – bakterijų valgymo grybas (mikotoksinį peniciliną išskirianti bakterija) – „Penicillium“ šeimos grybas.