Rozšiřující karty PC Flashcards
Grafická karta
Jejím úkolem je přijímat úkoly od CPU, zpracovávat je a vytvářet grafický výstup na monitor.
Základní parametry
Velikost paměti Počet stream procesorů Frekvence jádra GPU Šířka sběrnice Počet barev Rozlišení Podporované technologie Obnovovací frekvence
GPU
grafický procesor. Zpracovává 3D geometrii na 2D obraz, zobrazitelný na zobrazovacím zařízení.
Nejdříve data putují do přípravného procesoru (Setup Engine | Input Assembler), který předkalkuluje a převádí data. Rozlišuje data podle typu a určí, zda představují vektory, obraz, či kód programu a zpracuje hrubá data tak, aby se dostala do správného výpočetního modulu. Zde se rozhoduje, zda to bude vertex shader, gemoetric shader, pixel shader nebo unit shader pro textury.
Každý obraz se skládá z množství trojúhelníků. Vertex je vrchol, nebo rohový bod a vertex shader přebírá jejich souřadnice.
Unifikované shadery
moderní náhrada za pixel shadery a vertex shadery. Jsou programovatelné a díky tomu nemusí počítat pouze zobrazovaná data, ale i výpočty pro vědu a další (GPGPU, viz například OpenCL, DirectCompute, CUDA).
Shader
je počítačový program sloužící k řízení jednotlivých částí programovatelného grafického řetězce grafické karty (přesněji GPU). K tvorbě takových programů slouží specializované programovací jazyky tzv. shader jazyky. Shadery se rozdělují na několik základních typů podle toho, pro kterou jednotku grafického řetězce jsou určeny.
Vertex, Geometry, Pixel, pro Teselaci, Compute – dnes nahrazeny unifikovanými.
Paměť
zde jsou ukládány informace potřebné pro činnost GPU.
Řadič pamětí
stará se o komunikaci mezi grafickou pamětí a GPU.
TMU
jednotky (Texture mapping unit) - mapuje textury na objekty.
Firmware
(=BIOS) - základní programové vybavení grafické karty, které je na vlastním paměťovém čipu. Jsou v něm uloženy informace o modelu grafické karty, GPU, taktovací frekvenci GPU a grafické paměti, napětí GPU a další informace.
RAMDAC
převodník digitálního signálu, se kterým pracuje grafická karta – převádí data z frame bufferu na analogový nebo digitální přenos (VGA, DVI)
Výstupy
VGA, DVI, HDMI, Display Port, další…
Chlazení
Vzduchové chlazení
Na vzduchové chlazení grafické karty se používá buď pasivní kovový chladič, nebo se přidává ventilátor. Případně se používá v kombinaci s heatpipes ke zvýšení chladicí účinnosti.
Vodní chlazení
Základní prvky
Systémové rozhraní Grafická paměť Grafický procesor (GPU) RAMDAC (Random Access Digital/analog converter) Frame buffer
Princip grafické karty
Data přicházející z počítače jsou ukládaná do grafické paměti, která slouží i jako paměť pro ukládání objektů a textur. V paměti uložená data následně putují do grafického procesoru GPU, který vypočítá všechny pozice, pohyby a rozhraní objektů 3D scény a vytvoří z nich obraz. Hotový obraz je dále předán do frame bufferu, odkud putuje do RAMDAC převodníku. Ten následně převádí data podle způsobu přenosu (VGA, HDMI).
Pro iluzi plynulého a netrhaného obrazu (video) potřebujeme minimálně 25 FPS (frame per second), v případě her aspoň 60.
Sloty
ISA EISA AGP PCI PCIe