ROZNE WLASNE Flashcards
methods used in the random module to generate the random string.
import string
import random # define the random module
S = 10 # number of characters in the string.
call random.choices() string module to find the string in Uppercase + numeric data.
ran = ‘‘.join(random.choices(string.ascii_uppercase + string.digits, k = S))
print(“The randomly generated string is : “ + str(ran)) # print the random data
Jakie nawiasy sa w jakim typie danych?
slowniki {}
listy[]
co to jest escape character oraz podaj przyklady
/
To insert characters that are illegal in a string, use an escape character.
An escape character is a backslash \ followed by the character you want to insert.
An example of an illegal character is a double quote inside a string that is surrounded by double quotes:
jest ich wiecej
co to jest shebang line
?
podaj 8 przykladow wyrazen regularnych
jak utworzyc nowy plik tekstowy?
jak go edytowac?
shutil
jakie sa trsy tryby otwierania plikow
write read binary
CO to jest API
Czym jest API? Najprościej mówiąc jest to interface umożliwiający komunikację / wymianę informacji pomiędzy aplikacjami. Nie zawsze, lecz często w przypadku aplikacji dostępnych w sieci, komunikacja ta odbywa się po protokole HTTP. Zupełnie jak w przypadku kiedy nasza przeglądarka pobiera stronę www lub wysyła na serwer dane z formularza.
Aby standaryzować komunikację, a tym samym ułatwić wymianę informacji pomiędzy aplikacjami, powstał standard REST. API, które wykonane jest zgodnie z tym standardem nazywamy REST API lub też RESTful API.
https://analityk.edu.pl/rest-api-i-python-i-wstep/
jak uzywac api w pythonie
co to jest tkinter
Tkinter – biblioteka Pythona umożliwiająca tworzenie interfejsu graficznego (GUI). Tkinter jest dołączony do standardowych instalacji Pythona w systemach Linux, Microsoft Windows i Mac OS X[1].
Nazwa Tkinter pochodzi od interfejsu Tk. Biblioteka ta została napisana przez Fredrika Lundha
Podobnie jak w przypadku większości innych współczesnych powiązań Tk, Tkinter jest implementowany jako opakowanie Pythona wokół pełnego interpretera Tcl osadzonego w interpreterze tego języka. Wywołania tej biblioteki są tłumaczone na polecenia Tcl, które są przekazywane do wbudowanego interpretera, umożliwiając w ten sposób mieszanie Pythona i Tcl w jednej aplikacji[1].
Dostępnych jest kilka popularnych, alternatywnych bibliotek GUI, takich jak wxPython, PyQt, PySide, Pygame, Pyglet i PyGTK.
Ogólny termin określający dowolny z bloków konstrukcyjnych, które składają się na aplikację w interfejsie graficznym.
Widżety podstawowe: Kontenery: frame, labelframe, toplevel, paned window. Przyciski: button, radiobutton, checkbutton (checkbox) i menubutton. Widżety tekstowe: label, message, text. Widżety wejścia: scale, scrollbar, listbox, slider, spinbox, entry (pojedyncza linia), optionmenu, text (wiele wierszy) i canvas (wektorowa i pixelowa grafika)[2].
Tkinter udostępnia trzy moduły, które umożliwiają wyświetlanie wyskakujących okien dialogowych: tk.messagebox (potwierdzenia, informacje, ostrzeżenia i okna dialogowe błędów), tk.filedialog (pojedynczy plik, wiele okien dialogowych wyboru plików i katalogów) i tk.colorchooser (próbnik kolorów)
Tkinter to darmowe oprogramowanie wydane na licencji Pythona[3].
Filozofia Pythona
Python realizuje jednocześnie kilka paradygmatów. Podobnie do C++, a w przeciwieństwie do Smalltalka nie wymusza jednego stylu programowania, pozwalając na stosowanie różnych. W Pythonie możliwe jest programowanie obiektowe, programowanie strukturalne i programowanie funkcyjne. Typy sprawdzane są dynamicznie, a do zarządzania pamięcią stosuje się garbage collection.
Choć w jego popularyzacji kładzie się nacisk na różnice w stosunku do Perla, Python jest pod wieloma względami do niego podobny. Jednakże projektanci Pythona odrzucili złożoną składnię Perla na rzecz bardziej oszczędnej i – ich zdaniem – bardziej czytelnej. Mimo że podobnie do Perla, Python jest czasem klasyfikowany jako język skryptowy, wykorzystuje się go do tworzenia dużych projektów jak serwer aplikacji Zope, system wymiany plików Mojo Nation czy nawet oprogramowanie klasy ERP – Odoo.
Typy i struktury danych python
W Pythonie wartości, a nie zmienne, posiadają typ – tak więc Python jest językiem z typami dynamicznymi, podobnie jak Lisp, a w przeciwieństwie do Javy. W przeciwieństwie do wielu języków, wartości nie są przekazywane ani przez wartość, ani przez referencję, ale przez przypisanie[9].
W porównaniu z innymi językami programowania Python jest dość silnie typowany. Nie jest ani tak liberalny, jak Perl, ani tak restrykcyjny jak OCaml. Reguły składniowe Pythona umożliwiają wyrażanie pojęć bez pisania dodatkowego kodu. Dla typów numerycznych zdefiniowana jest automatyczna konwersja, tak więc możliwe jest np. mnożenie liczby zespolonej przez liczbę całkowitą typu long bez rzutowania. Jednak w przeciwieństwie do Perla nie ma np. automatycznej konwersji pomiędzy napisami i liczbami; liczba nie jest prawidłowym argumentem dla operacji napisowej.
Python oferuje szeroki zakres podstawowych typów danych – w tym typy liczbowe (całkowite, zmiennoprzecinkowe, zespolone) oraz kolekcje.
Python bilblioteka standardowa
Python posiada rozbudowaną bibliotekę standardową, umożliwiającą jego stosowanie do wielu zadań. Twórcy języka stosują politykę tzw. Batteries Included, czyli dostarczenia wraz z pakietem instalacyjnym możliwie dużej liczby narzędzi. Moduły standardowej biblioteki można uzupełniać modułami pisanymi w C lub w Pythonie. Biblioteka standardowa jest szczególnie dobrze dostosowana do tworzenia aplikacji sieciowych, jako że obsługuje znaczną liczbę standardowych formatów i protokołów (np. MIME, HTTP). Dołączone są także moduły do tworzenia GUI (na bazie Tcl/Tk), obróbki wyrażeń regularnych, nawet prosty serwer WWW z obsługą CGI.
Większa część biblioteki standardowej dostępna jest na wszystkich platformach, dzięki czemu nawet duże aplikacje mogą często być uruchamiane bez konieczności modyfikacji na Uniksach, pod Windows, na Macintoshu i innych platformach. Przeciwnie, niż np. dla Javy, nie ogranicza się zestawu dostępnych funkcji do części wspólnej dla różnych platform; np. na uniksach dostępna jest funkcja os.fork(), choć nie ma jej np. w Windows
Co to jest API
wikipedia
Interfejs programowania aplikacji, interfejs programistyczny aplikacji, interfejs programu aplikacyjnego[2][8] (ang. application programming interface, API) – zbiór reguł ściśle opisujący, w jaki sposób programy lub podprogramy komunikują się ze sobą[9].
API jest przede wszystkim specyfikacją wytycznych, jak powinna przebiegać interakcja między komponentami programowymi. Implementacja API jest zestawem rutyn, protokołów i rozwiązań informatycznych do budowy aplikacji komputerowych. Dodatkowo API może korzystać z komponentów graficznego interfejsu użytkownika. Dobre API ułatwia budowę oprogramowania, sprowadzając ją do łączenia przez programistę bloków elementów w ustalonej konwencji[10].
Definiuje się go na poziomie kodu źródłowego dla składników oprogramowania, na przykład aplikacji, bibliotek, systemu operacyjnego. Zadaniem interfejsu programowania aplikacji jest dostarczenie odpowiednich specyfikacji podprogramów, struktur danych, klas obiektów i wymaganych protokołów komunikacyjnych.
Definicja API może być niezależna od jego implementacji. Przykładowo, istnieje wiele realizacji API biblioteki standardowej języka C, które współdzielą standardową zewnętrzną funkcjonalność (są to m.in. wersja z systemu BSD oraz wersja z systemu GNU[11]).
Co więcej, istnieją API zdefiniowane w sposób niezależny od danej platformy (systemu operacyjnego, języka programowania), dla których istnieje możliwość wygenerowania API dla specyficznej platformy. Takie interfejsy definiuje się, używając zwykle języków ich opisu.
Przykładowe API to POSIX (API zdefiniowane w języku C) i Windows API (API zdefiniowane w języku C)[12], a w przypadku grafiki 3D – Vulkan (API zdefiniowane dla języka C, z wieloma tzw. bindingami, m.in. dla jęz. C++, jęz. Rust i innych) oraz OpenGL[13] (API zdefiniowane dla wielu języków, m.in. C, C++, Java, Python).
Jednym z typów API, które przebiły się do szerszej świadomości, są API webowe (zwane też internetowymi). Jest to rodzaj API, w których funkcje są udostępniane jako zasób w sieci. Bieżące wersje systemów API webowych pozwalają w bardzo łatwy sposób integrować informacje z sieci z aplikacjami, poszerzając ich funkcje lub umożliwiając współdziałanie (na przykład z sieciami społecznościowymi)[14].
co to pygame
Pygame – to stworzona przez Pete Shinnersa biblioteka przeznaczona do tworzenia gier komputerowych oraz aplikacji multimedialnych w języku Python. Do działania wymaga biblioteki SDL, przy wykorzystaniu której dostarcza modułów pozwalających na wyświetlanie grafiki, odtwarzanie dźwięków, śledzenie czasu, obsługę myszy i joysticka, obsługę CD, czy renderowanie czcionek TTF. Pygame jako nakładka na SDL jest wieloplatformowa i umożliwia pracę na różnych systemach operacyjnych m.in. na Windows, Linux, MacOS.
Biblioteka Pygame stanowi wolne oprogramowanie i jest dystrybuowana na zasadach licencji LGPL