Rezgőmozgások Flashcards
Mondjon példát a gyakorlati életből oylan egyensúlyi helyzetre, mely körül nem alakul ki rezgés!
instabil egyensúlyi helyzet: domb tetején lévő labdát kimozdítunk egyensúlyi helyzetéből
Harmonikus rezgőmozgás periódusidejét kétszeresére szeretnénk növelni. Hogyan változtassuk a rezgő test tömegét?
képlet…., négyzetgyők miatt a tömeg 4-szeresére van szükségünk
Egy test először 1cm, majd utána 2cm amplitúdóval végez harmonikus rezgőmozgást azonos felfüggesztés mellett. Melyik esetben nagyobb a frekvenciája?
A frekvencia nem függ az amplitúdótól, ezért mindkét esetben ugyanakkora.
Rugón végzett test csillapodó rezgőmozgásnál mi történik a rezgő test kezdeti energiájával?
Csökkenni kezd, súrlódás és közegellenállás miatt. Hővé alakul.
Egy rugóra akasztott testet kitérítünk egyensúlyi helyzetéből, majd elengedjük. A test ezután nem rezgőmozgást végez, hanem lassan visszatért az egyensúlyi helyzetébe. Milyen körülmények között lehetséges ez?
Akkor, ha a testre nagy csillapítóerő hat, pl sűrű folyadékokban. béta>omega
Egy függőleges rugó alsó végéhez egy test van rögzítve. A rugó felső végét függőleges iránybabn kis amplitúdóval mozgatjuk. Mlyen körülmények közt lehetséges hogy a fleső véget csak 1mm amplitúdóval mozgatjuk, de a test 10cm-es állandó amplitúdóval rezgéseket végez?
Ha a saját körfrekvencia megegyezik a gerjesztőerő körfrekvenicájával, akkor az erő mindig egyirányú lehet a mozgással, azaz mindig növeli a rezgő test energiáját. A tetszőleges növekedést a közegellenállás akadályozza meg. Ez akkor lehetséges, ha a gerjesztőerő frekvenciája kb megegyezik a test rezinanciafrekvenciájával és a közegellenállás csillapító ereje viszonylag kicsi.
Milyen a gerjesztő erő és a hosszú távon kialakuló rezgések fáziskülönbsége a rezonanciafrekvencián?
Rezonancia eserén a gerkesztőerő azonos fázisban kell legyen a gerjesztett rezgőmozgás sebességével, viszont a harmonikus rezgőmozgás sebessége P1/2 fáziseltérésben van a hely-idő függvényhez képest.
Mikor lesz két egyirányú szinuszos rezgés eredője nem periodikus?
w1/w2 hányados nem racionális, akkor a mozgás nem periodikus, ha racionális akkor periodikus.
Milyen rezgés lesz két azonos frekvenciájú egy irányban eső harmonikus rezgés eredője?
Ugyanolyan frekvenciájú garmonikus rezgés lesz, melynek amplitúdója: Amin=|A1A2| ; Amax=A1+A2
Lehetséges-e hogy két 5cm amplitúdójú egyirányú harmonikus rezgés eredője is 5 cm amplitúdójú lesz?
Lehetséges, ha a két 5cm-es amplitúdójú rezgés vektroábrájában a két apmlitúdó összege szintén 5cm-t , illetve az Amin=|A1-A2| és Amax=A1+A2 ez a 0;10 intervallum, és az 5cm benne van az intervallumban, ezért lehetséges.
Két egyirányú harmonikus rezgés eredőjét vizsgáljuk. Lehet-e az eredő amplitúdó a két amplitúdó összegénél nagyobb? Miért?
Nem lehet, mert Amax=A1+A2, maximális erősítéskor is csak az apmlitúdók összege alakul ki
Két egyirányú harmonikus rezgés eredőjét vizsgáljuk. Lehet-e az eredő kisebb amplitúdójú mint a kisebbik amplitúdó?Miért?
Lehet, Amin=|A1-A2|, pl. ellentétes fázis és azonos amplitúdók esetén az eredő amplitúdó 0 lesz, Ez az ún. teljes kioltás.
Lehete-e az eredő amplitúdó a két amplitúdó összegénél nagyobb?Miért?
Az összegnél nagyobb amplitúdó sosem alakulhat ki, mert a legnagyobb erősítéskort is csak az amplitúdók összege alakul ki.
Mi lesz három, azonos frekvenciájú egy irányba eső szinuszos rezgés eredője?
Réseznként adjuk össze: 2 azonos frekvenciájú szinuszos rezgés eredője szintén azonos frekvenciájú szinuszos rezgés lesz, ehhez adva egy harmadik azonos frekvenciájú szinuszos rezgést: szintén az adott frekvenciájú szinuszos rezgés lesz.
Tehát az eredő az eredeti rezgésekkel megegyező frekvenciájú, szinuszos rezgés lesz.
Két egyirányú szinuszos rezgés eredőjének amplitúdója lassa, periodikusan változik. Mit mondhatunk a két rezgés frekvenciájáról? Hogyan nevezzük ezt a jelenséget?
Lebegés: olyan rezgés, melynél a körfrekvencia csak közelítőleg egyezik meg.
Milyen mozgásfajták alakulhatnak ki két azonos amplitúdójú és frekvenciájú, egymásra merőleges, harmonikus rezgés eredőjeként? Mi határozza meg, melyik eset áll fenn?
Kör: amikor a1=a2+pí/2 ; egyenes: a1=a2+pí ellipszis: eektől eltérő értéknél. Lehet kört, egyenes, ellipszis, az hogy melyik eset valósul meg az a rezgések fáziskülönbségétől függ.
Hogyan olvasható le egy Lissajous-görbéről a rezgések frekvenciaaránya?
Ha megszámoljuk az x ill. y tengelyekre merőleges négyzetoldalak mentén a görbék érintési pontjainak számát, akkor a két szám aránya a frekvenciaaránnyal egyezik meg.
Mondjon példát a gyakorlati életből a hajlítási rezgésre?
Hajlítsunk meg egy rudat majd engedjük el a végét, akkor a rúd rezgésbe jön, mivel defromációval ellentétes irányú erő ébred.