Princip ekonomicnosti gradje i funkcije zivih bića (1/2) Flashcards
Kako ćelija moze dobiti energiju?
Ćelija moze dobiti energiju iz spoljasnje sredine ili u vidu hemijske energije.
Sta predstavlja princip ekonomicnosti gradje i funkcije?
Princip ekonomicnosti gradje i funkcije predstavlja optimalno iskoriscavanje zapremine organizma tako sto povecava unutrasnje ili spoljasnje povrsine preko kojih se odvija razmena supstanci sa spoljasnom sredinom.
Gde se sve desava ekonomicnost gradje i funkcije?
Desava se na svim nivoima organizacije zivog bica kao sto je celijski nivo, nivo tkiva i organa i nivo organizma.
Sta je energetska efikasnost?
Energetska efikasnost je efikasno iskoricavanje energija koja je neophodna za obavljanje zivotnih procesa.
Opisi energetsku efikasnost kod prokariotskih celija i eukariotskih celija
-Prokariotske celije su vrlo male i njihova velicina njima omoguvuje da se preko celijske membrane uspesno obavlja razmena supstanci spoljasnjom sredinom. Njihova velicina njima omogucuje da one brzo prenose supstance na sve dele celije kao i izbacivanje nepotrebnih supstanci.
-Eukariotske celije sto su vece, razmena supstanci sa spoljasnjom sredinom je sporija i zahteva vecu energiju. Zbog njenog neefikasnog i sporog rada, kako bi ona mogla da funkcionise, celija se podelila na manje delove/celije.
Opisi energetsku efikasnost kod jednocelijskih i visecelijskih organizama
-Neki jednocelijski organizmi lakse prezivljavaju u zajenicama sa jedinkama iste vrste iz razloga zato sto u kolonijama postoji podela rada i na taj nacin efikasnije je. Primer: zelene alge.
-Visecelijski organizmi su efikasnije zbog specijalizacije eukariotskih celija, ali sa druge strane posto su eukariotske celije vece to im otezava razmenu supstanci sa spoljasnjom sredinom.