Preproduktsioon Flashcards
Milline on professionaalne stsenaariumi vormistamise stiil? Mis font, kui suured tähed jne.
Courier new, 12pt.
1.5 tolli vasakult, 1 toll ülevalt ja alt. Dialoog 3.7 tolli vasakult lehekülje nurgast. Tegelaste nimed suurte tähtedega. Stseeni pealkiri: INT/EXT. ASUKOHT. AEG. Tegevus pannakse kirja olevikus. Kommentaarid sulgudesse.
Mis on script breakdown?
Stsenaariumianalüüs, millest tuuakse stseenide kaupa välja, millised rekvisiidid, näitlejad, riietus ja lokatsioon(id) selle konkreetse stseeni jaoks vajalikud on.
Millised on olulisemad produktsiooni vormid ja dokumendid, ilma milleta ei saa võtesse minna?
Võttegraafik, call sheet, script breakdown, tootmisluba, näitlejate luba.
Milleks kasutatakse eelvisualiseeringut?
Eelvisualiseeringut kasutatakse täpsema ettekujutuse saamiseks vajaliku ruumi ja muu info kohta. Eelvisualiseering aitab vältida mõttetut aja ja raha kulu, mida põhjustavad “valearvutused” tegija peas, eriti kui hakatakse paviljoni seti ehitama.
Mis erinevus on käsitsi tehtud storyboardil ja eelvisualiseeringul? Millal eelistada ühte, millal teist?
Eelvisualiseering võib-olla täpsem, kasulik paviljonivõtetel, kus peab väga täpselt ruumiga arvestama.
Storyboard pigem siis kui on vähem aega.
Mis on Celtx? Mis on WriterDuet?
Programmid, kus saab kirjutada õiges formaadis stsenaariumi, lisada ääremärkusi (notes). WriterDuetis saab töötada mitme inimesega sama projekti kallal.
Celtx koostab erinevaid raporteid, nt saab koguda kokku kõik ühe tegelase repliigid, võimaldab erinevaid stsenaariumi elemente ka eraldi vaadelda, saab teha karakterikirjeldusi. Celtx-is saab luua storyboardi, teha script breakdown’i.
Miks kasutada Frameforge 3D tarkvara enne filmipaviljoni dekoratsiooni ehitama hakkamist?
Frameforge 3D on vajalik võtte eelvisualiseerimiseks. Tänu Frameforge 3D-le saab vältida olukorda, kus filmipaviljoni dekoratsioon on valmis ja selgub, et näiteks seinad on liiga madalad või ruum on liiga kitsas, et mõnda kaadrit seal üldse filmida saaks.
Selgita Framforge 3D funktsioone: greenroom
hüpikaken, mis võimaldab detailselt muuta ja manipuleerida esemeid ja inimesi, mida kasutad. Näiteks võimaldab muuta tapeeti seinal, esemete värvi, inimeste riideid, asendit, ilmet jms. Samuti võib greenruumis inimest/asja keerata-pöörata ja igast suunast vaadata ilma, et see muudaks setil midagi.
Selgita Framforge 3D funktsioone: room builder
Room Builder on tööpind, mis asub eraldi setist ja Control Roomist, kus sa saad ehitada kõike ühest seinast kuni täielike tubadeni välja (ka uksed ja aknad)
Selgita Framforge 3D funktsioone: depth of field render
Kui põhiekraan on kaamera vaatenurga (mitte põrandaplaani) positsioonil, on võimalik view menüü alt ~määrata fookussügavust ning seda kaadrile rakendada~
Selgita Framforge 3D funktsioone: shot manager
Aken, mis näitab kõiki salvestatud kaadreid. Shot manager võimaldab kaadreid kustutada ja duubeldada, nende järjekorda ringi tõsta, märkida kaadritele nooltega liikumissuunda jne. Läbi shotmanageri saab ka välja lasta storyboardi (soovi korral koos infoga kõikide kaameraparameetrite kohta) PDFi.
Selgita Framforge 3D funktsioone: tweens
Vahekaadrid. Võimaldab keyframe’idega teha animatsiooni, genereerides kahe keyframe’i vahel olevad kaadrid.
- Kui keyframe´da kaks hetke (kaamera, näitlejate, etc. positsioon) ning need siis “tweenida”, arvutab FrameForge välja nende keskmise. (nt keskmise punkti vahemaal näitleja esimese keyframe ja teise keyframe asukoha vahel).
Mis vahe on virtuaalsel kaameral ja reaalsel kaameral Frameforge 3Ds?
Reaalne kaamera on Frameforge´i setil nähtav (nt läbi teiste kaamerate), selle settinguid ja asukohta saab muuta ning stille storyboardi salvestada. Virtuaalne kaamera toimib ka samamoodi, kuid setil on vaid väike kaamerat märkiv ikoon ning reaalset füüsilist kaamerat (läbi teiste kaamerate) näha ei ole. Virtuaalset kaamerat on võimalik paigutada õhku ja kõikvõimalikesse situatsioonidesse, mis on reaalse kaamera jaoks võimatud.
Mis vahe on virtuaalsel valgustil ja reaalsel valgustil Frameforge 3Ds?
Kehtib sama jutt, mis kaamerate kohta. Ühel juhul me näeme vaid valgusti tekitatud (endale meelepäraste seadete ja asukoha järgi) valgusvihku, teisel juhul ka reaalset valgustit platsil.
Selgita, mida kujutab endast „Master Scene Screenplay“.
Täpne definitsioon: One advantage of the master scene script is that it gives producers a reader-friendly screenplay to show investors.
Stsenaariumiformaat filmitööstuses, mida esitatakse enne kui produktsioon sellele rohelise tule annab. Põhiline erinevus MSS ja võttestsenaariumi vahel ongi see, et MSS ei sisalda kaameranurkasid/plaane, tehnilisi detaile.
Formaadi kuus põhilist elementi on:
a) Stseeni pealkiri (INT. või EXT.) - Kus tegevus toimub ja mis ajal (DAY/NIGHT) b) Tegevus (Action) - Kes teeb ja mida teeb.
c) Tegelase nimi - Kes räägib
d) Remargid (parentheticals) - Kuidas räägib (harva kasutatakse)
e) Dialoog - Mida räägib
f) Üleminekud (transitions) - Kuidas stseenid vahelduvad (CUT, FADE OUT/IN jne.) Üks lehekülg
stsenaariumi on keskmiselt 1 minut ekraaniaega.