Montaaž Flashcards
Selgita, kuidas toimub sama timekoodiga pildi ja helifailide sünkroniseerimine (FCPX, Premiere Pro, Davinci Resolve, Avid).
FCPX- tõmbad nii heli kui videofailid librarysse, valid klipid, vajutad paremat hiireklõpsu ja synchronize clips, pop upist valik timecode.
Premiere Pro- Märgistad kaks vajaliku faili (heli ja video faili). Paned parem hiire klõps. Merge clips, sealt with timecode. Või sama asi terve bin-iga ja multicamiga.
Davinci Resolve - umbes sama nagu fcp, saab teha terve kausta
Avid- Pane klipid bin-i, vali bin menüüst autosync, sync clips using: timecode,
Mida teeb programm Sync-n-Link X?
Sünkroniseerib pildi ja heli Final Cut Pro X jaoks.
Mida teeb programm Pluraleyes?
Analüüsib pilti ja heli, seejärel sünkroniseerib. Saab sellega paremini hakkama kui mondiprogrammid.
Miks tuleks alati salvestada kaameraga ka „must heli“ isegi, kui selle kvaliteet ei ole piisavalt hea, et seda kasutada?
Kui timecodega pole võimalik videot ja heli syncida, siis saab kasutada kaameraheli (kaameraheli klapp + lindistatud heli klapp)
Kuidas exportida valmis montaaziga projekt välja Final Cut Pro X ja Adobe Premiere Pro tarkvarast ProToolsi importimiseks? Pane kirja etapid, mis tuleb läbida.
Paneme video ette andmed projekti kohta, -20 dBFS test-tooni, referentspildi, sünkronisatsiooni PIPi, lisame timecode’i. Lõppu ka PIP
Expordime AAFi ja igaks juhuks OMFi ning videofaili, koolis h264 koodekiga.
Kuidas liigutada valmis montaažiga projekt Davinci Resolve’i värvikorrekstiooniks?
Exportida tuleb XML fail ja Davincis panna import: timeline. Värvikorrekteerijal peavad olema olemas originaalfailid. Kui monteeriti proxydega, ei tohi proxysid automaatselt importida, vaid tuleb media pooli importida originaalfailid ja lasta davincil need nimede järgi linkida.
Miks tuleks montaazist projekti välja saatmisel kirjutada videole peale ka „burn-in-timecode“?
Selleks, et kui tekib mingi sünkronisatsiooniprobleem, siis saad leida, kus on viga, kus ja kui palju timecode erineb. Lisaks saab timecode’ile viidates anda kolleegidele kommentaare.
Mis sisaldub kaameraassistendi kotis? Milleks neid töövahendeid kasutatakse?
Taskulamp, suruõhk et nt objektiivi puhastada, multitool, gaffer, puhastuskomplekt, focuspulli jaoks markerid, mõõdulint, kaugusmõõdulaser, valgusmõõdik.
Mis on DCI?
Digital Cinema Initiatives. Suurimate kinostuudiote konsortsium, paneb paika digitaalse kino standardeid
Nimeta DCI standardi põhilised parameetrid
Pilt: JPEG2000 kodeeringuga
CIE XYZ värviruum
12 bit iga värvikanali kohta (36 bits per pixel)
Max bit rate 250 Mbit/sek
Heli: 24 bit, sampling rate 48 kHz või 96 kHz, (nt. WAV uncompressed PCM)
DCI 4K 4096 × 2160 (1.90∶1)
DCI 4K flat 3996 × 2160 (1.85∶1 aspect ratio)
DCI 4K scope 4096 × 1716 (2.39∶1 aspect ratio)
DCI 2K 2048 × 1080
DCI 2K flat 1998 × 1080
DCI 2K scope 2048 × 858
Mis vahe on „Flat“ ja „Scope“ DCP formaadil?
Scope on laiem (2.39:1) ja flat kitsam (1.85:1) kuvasuhe (horisontaalselt)
Kuidas teha DCPd Digikeskuses? Kirjelda põhilisi tööetappe.
DCP tegemine digikeskuses läbitakse Davinci Resolve programmis, kus peale montaaži exporditakse määratud timeline “deliver” funktsioonis DCP formaadis, Kakadu JPEG 2000 koodekiga, 2k/4k DCI flat/full container/scope tüübis ja bit rate’ga 250mbit/sec.
Veel parem on teha aga DCP Clipsteris, kus on parem ülevaade 5.1 või 7.1 helist ning võimalus korrektselt
faile nimetada. Clipsterit saab ainult värviruumis kasutada N-328.
Peale DCP tegemist tuleks see kopeerida enda kõvakettale ning samuti Supernova FTPsse.
Vastavalt raamatu peatükis 16 kirjeldatud workflow skeemidele kirjelda erinevaid filmitööstuses kasutusel olevaid tööahelaid (mis etapid, ja mis järekorras). Joonised Fig 16-2, 16-4, 16-5.
Skeem nr 1 - “film skaneeritakse digitaalseks üks kord” filmitakse kaadrid, ilmutatakse negatiiv, skaneeritakse 2k/4k failideks ja süngitakse heli, luuakse videofailid HD videolindile, otsustatakse, kas teha offline või online edit, (offline on madala materjali kvaliteediga editimine / online on maksimum kvaliteediga materjali editimine), heli lisamine, tiitrite tegemine, color correction, väljalase failiks/plaadile või kassetile.
Skeem nr 2 - “film skaneeritakse digitaalseks 2 korda’’ kõigepealt filmitakse kaadrid, ilmutatakse negatiivid, tehakse video “failid” koos minimaalse värvikorrektsiooniga mis on esimene skaneering, valitakse offline edit, monteeritakse, lisatakse heli, valitud klipid, mis lõplikult montaaži jäävad skaneeritakse uuesti, kuid juba 2k/4k resolutsioonis, color correction, luuakse video master/digital cinema package või film-out. Film out master on digitaalse faili uuesti filmilindile loomine (üle filmimine).
Skeem nr 3 - See on oma põhimõttelt samasugune nagu skeem nr 2, kuid erinevus pesitseb selles, et peale offline editimist skeem nr 2-s tehakse koheselt digitaalne skaneering, kuid skeem nr 3-s luuakse filmi lõikamise nimekiri, mis suunatakse otse filmi lõikajale, et luua valmis negatiivirull, mis omakorda saadetakse filmi printimiseks projekteerimise jaoks.
Mis seade on Arri laser film recorder? Mida see teeb?
Digitaalne filmisalvestaja Arrilt, mis kirjutab digitaalsed filmi failid filmile, töödeldes need enne arvutis läbi. Failid saadetakse seadmesse läbi õhu kiire gigabit Ethernet (a system for connecting a number of computer systems to form a local area network, with protocols to control the passing of information and to avoid simultaneous transmission by two or more systems) ühenduse abil.
Arrilaser kasutab valgusallikatena kolme laserit (punane, roheline ja sinine) ja vähendab oluliselt digitaalsete piltide filmile salvestamise hinda.