Praktikum - M1 Flashcards
- Šta su mašine za obradu informacija i na kojem principu funkcionišu?
Mašine za obradu informacija su mašine koje preuzimaju ulazne podatke i komande i pretvaraju ih u
izlazne informacije ili upravljačke naredbe. (Tastatura, senzori…-računar…-monitor, štampač…)
- Koje sve radnje možemo obavljati sa računarom, a tiču se mašinskog inženjeringa.
CAD (projektovanje pomoću računara), CAM (proizvodnja pomoću računara), CAQ (kontrola kvalitete pomoću računara), CAE (inženjering pomoću računara), CAP (planiranje pomoću računara), CIM (računarom integrisana proizvodnja), CAO (računarom organizirana proizvodnja)
- Koji su i kako se djele konstrukcioni materijali za izradu mašinskih elemenata?
Konstrukcioni materijali za izradu mašinskih elemenata su metali i legure, nemetali i kompoziti. Metali i legure se dalje djele na željezne i neželjezne metale. Željezni metali se dalje dijele na čelike (mikro-legirani, ne legirani, nisko legirani, visoko-legirani, konstrukcioni, alatni…) i gvožđa (svi, bijelo, temper…). Neželjezni metali se djele na lake (aluminij, magnezij, titan, litij…) i teške (olovo, bakar, volfram, cink, nikl) metale. Nemetali se dijele na prirodne (kamen, azbest, drvo, glina…) i vještačke (staklo, polimer, keramika…) materijale. Kompoziti su mješavine materijala, a oni mogu biti česticama ojačani kompoziti, vlaknima ojačani kompoziti, laminati, sendvič materijali…
- Koje su najvažnije karakteristike osnovnih grupa materijala?
Osnovne grupe materijala su metali, polimeri, keramika i kompoziti. Pozitivne osobine metala su to što su žilavi, kruti, otporni na habanje dobri provodnici, plastični, zavarljivi, dobro se liju i lako se konstruiše pomoću njih, ali su zato podložni koroziji, imaju relativno nisko tališta (maks. 1000 stepeni), velika specifična težina i jako loše prigušenje vibracija. Polimeri su lagani, fleksibilni, korozivno postojani, dobri prigušivači vibracija, jednostavni i jeftini za proizvodnju, neograničeno slobodni pri konstruiranju, ali su zato niske čvrstoće, mekani, kruti, lako se habaju i lako zapaljivi.
Keramika je otporna na koroziju, habanje i visoke temperature, ima dobre izolacione osobine, i nisku gustinu, ali je zato jako krta, teška za proizvodnju i obrađivanje te jako problematična prilikom spajanja i konstruktivnom oblikovanju. Kompoziti su materijali čije osobine možemo prilagođavati našim potrebama, ali zato su jako skupi za proizvodnju i ne koriste se u velikim količinama.
- Koji su pomoćni materijali za proizvodnju i obradu mašinskih elemenata?
Pomoćni materijali za proizvodnju i obradu mašinskih elemenata su sredstva za hlađenje i podmazivanje (voda, ulja, emulzije), sredstva za poliranje (korund, paste, tocila), sredstva za čišćenje (voda, rastvarači, deterdženti), pomoćni materijali za lemljenje, lijepljenje i zavarivanje (lemovi, topitelji, elektrode, zaštitni gasovi) i materijali za površinsku zaštitu (boje, lakovi, premazi, prajmeri)
- Koji su pomoćni materijali za pogon i održavanje mašina i mašinskih postrojenja?
Pomoćni materijali za pogon i održavanje mašina i mašinskih postrojenja su goriva (dizel, biodizel, benzin, kerozin), maziva (ulja, masti, grafit), voda i zrak.
- Koja energija je potrebna za rad mašinskih postrojenja?
Energija potrebna za rad mašinskih postrojenja je električna, toplotna i mehanička.
- Kakva opterećenja mašinskih elemenata obično mogu biti i šta je zadatak projektanta u vezi sa opterećenjima mašinskih elemenata?
Opterećenja mašinskih elemenata su obično kombinovana, a zadatak projektanta jeste da uoči sva eventualna opterećenja, da ih razvrsta na primarna i zanemariva i da na osnovu njih odabere odgovarajući materijal.
- Koji proces moramo da prođemo kako bi kvalitetno odabrali materijal koji ćemo koristiti za našu konstrukciju?
Aktivnosti koje moramo provesti kako bi pravilno odabrali odgovarajući materijal su: objašnjavanje problema koje podrazumjeva definisanje zahtjeva koje tražimo od materijala, izvještaja o havarijama, raznih analiza funkcionalnosti, pouzdanosti, troškova i dr, sljedeći korak jeste traženje rješenja u kojem tražimo kataloge materijala, tehničke norme i propise, razgovaramo sa ekspertima i dr, nakon toga ulazimo u analizu materijala gdje vršimo razne proračune, eksperimente, poređenja i dr. te na kraju donosimo odluku i ocjenu samih materijala i vršimo krajnji odabir.
- Koje su prilike kada intenzivno razmišljamo o izboru materijala?
To su prilike kada razvijamo novi proizvod, poboljšavamo postojeći, nakon havarije, pri raznim izmjenama konstrukcija, pogonskih uslova, procesa izrade i proizvodnje i pri izmjeni strukture troškova (samo kada izmjene donose financijsko poboljšanje veće od 20%
- Šta su materijali?
Materijali su materije potrebne za nastanak korisnih konstrukcija.
- Koja je podjela materijala u sedam osnovnih grupa?
To su kompoziti, metali, keramika, guma, polimeri, drvo, staklo.
- Šta je atom, ko je otkrio model atoma i od čega se sastoji atom?
Atom je najsitniji dio materije sa svojstvima karakterističnim za element. Model atoma koji se danas prihvata postavio je Rutherford 1913. godine, a dopunio Bor. Atomi se sastoje od protona, neutrona i elektrona. Broj protona u jezgru se naziva atomski broj (Z) i on određuje hemijske osobine elementa, broj neutrona naziva se neutronski broj (N). Broj protona jednak je rednom broju hemijskog elementa. Broj neutrona se računa kao razlika atomske težine atoma tog elementa (A) tj. masenog broja i broja protona po formuli N=A-Z. Jezgro atoma je nosilac mase i s obzirom da ima veoma mali prečnik, reda 10-14, veoma je velike gustine, dok elektroni imaju masu koja iznosi samo 1/1800 dio mase protona.
- Šta je atomski broj?
Atomski broj pokazuje broj protona u jezgru atoma i u neutralnom atomu. Atomski broj možemo naći u periodnom sistemu elemenata.
- Šta je atomska masa?
Relativna atomska masa je masa elementa u gramima odnosno 6,023*1023 atoma (Avogadrov broj) tog elementa.
- Kakva je elektronska struktura atoma?
Atomi se sastoje od glavnih ljuski velikih gustina koje su ustrojene prema zakonima kvantne mehanike. Postoji sedam glavnih ljuski, a svaka ljuska može da sadrži maksimalan broj elektrona shodno formuli 2n2 gdje „n“ predstavlja kvantni broj (prva ljuska ima n=1 pa u njoj imamo maksimalno 211 elektrona tj. 2 takva, u drugoj 222=8, pa 233, pa 244…)
- Kakva je kovalentna veza?
Kovalentna veza nastaje stvaranjem zajedničkog elektronskog para između atoma sa malim razlikama u elektronegativnosti i koji su blizu jedan drugom u periodnom sistemu elemenata. Materijali nastali kovalentnom vezom se uglavnom ponašaju kao izolatori i slabi provodnici toplote, a na sobnoj temperaturi se javljaju čvrstom, tečnom i gasovitom agregatnom stanju. Sama kovalentna veza dešava se između atoma nemetala.
- Šta je kristalna struktura metala?
Kristalna struktura metala podrazumjeva raspored atoma ili molekula unutar kristalne rešetke koji
izrađuju čvrsto tijelo (metali, legure, neke keramike).
- Šta su parametri rešetke?
Parametri rešetke predstavljaju pomjeranje tačke u tri različita smjera kojim se formira oblik
prostorne rešetke.
- Koje su osnovne kristalne rešetke u koje se grupišu metali?
Većina glavnih metala (oko 90%) kristališe se u tri gusto složene kristalne strukture, a to su prostorne-centrirana kubna rešetka, površinski centrirana kubna rešetka i gusto složena heksagonalna rešetka.