P1 - pitanja i odgovori Flashcards
- Šta su to energetske mašine? Navesti primjere (vrste) energetskih mašina?
Energetske mašine su strojevi koji pretvaraju jedan oblik energije u drugi koristan vid energije.
One mogu da pretvaraju potencijalnu, kinetičku, hemijsku, električnu, atomsku, toplotnu energiju.
Neke od energetskih mašina su elektromotori, hidraulične mašine (turbine i hidro-motori), pneumatske mašine, mašine ne principu sagorijevanja (SUS motori i kotlovi).
Šta su to radne mašine i čemu služe? Nabrojati osnovne grupe radnih mašina.
Radne mašine su strojevi koji se bave manipulacijom materijala tako što ga premještaju sa jednog na drugo mjesto ili mijenjaju njegov oblik ili energetsko stanje. Radne mašine mogu da mijenjaju položaj i stanje čvrstih, tečnih, gasovitih materijala, metala, nemetala, kompozita, materijala bez oblika i sa određenim oblikom. Osnovne grupe radnih mašina su dizalice i kranovi, pumpe i kompresori, transportni sistemi i alatne mašine, a alatne mašine se dalje djele na one za izvorno oblikovanje, plastično oblikovanje, skidanje strugotine, zavarivanje, zagrijavanje i termičku obradu.
- Šta su radne mašine, njihova funkcija i podjela?
Radne mašine su strojevi koji se bave manipulacijom materijala tako što ga premještaju sa jednog na drugo mjesto ili mijenjaju njegov oblik ili energetsko stanje. Radne mašine mogu da mijenjaju položaj i stanje čvrstih, tečnih, gasovitih materijala, metala, nemetala, kompozita, materijala bez oblika i sa određenim oblikom. Osnovne grupe radnih mašina su dizalice i kranovi, pumpe i kompresori, transportni sistemi i alatne mašine, a alatne mašine se dalje djele na one za izvorno oblikovanje, plastično oblikovanje, skidanje strugotine, zavarivanje, zagrijavanje i termičku obradu.
- Nacrtati shematski pojednostavljeni životni ciklus inženjerskih materijala.
Šema: Prirodni resursi→ (proces eksploatacije) → sirovine → (proces ekstrakcije i rafinacije) bazni
materijali → (proces prerade) → inženjerski materijali→ (proces proizvodnih dobara) → proizvodi
→ (proces korištenja i održavanja) → otpad→ (proces reciklaže u bazne materijale ili odlaganja).
- Navesti osnovne vrste opterećenja kojima mogu biti izloženi mašinski elementi u toku eksploatacije.
Mašinski elementi u toku eksploatacije mogu biti pod raznim opterećenjima, a neka od njih su : mehanička (prema vrsti(zatezanje, pritiskanje, savijanje, uvijanje, izvijanje), prema načinu(statička, dinamička, udarna i vibraciona), prema trajanju(kratkotrajna i dugotrajna)), korozivna(hemijska, elektrohemijska, naponska), termička(visoke temperature, niske temperature, termički šokovi, normalne temperature), hemijska(uticaj kiselina, baza, hlorida, oksida…), radiacionih(x zračenje, alfa zračenje, gama zračenje, UV zračenje, lasersko zračenja, optičko zračenje), tribološka(metalno, nemetalno, korozivno, gravitaciono habanje), električna(provodljivost, super provodljivost, neprovodljivost, polu provodljivost), magnetna, specijalna(specijalni zahtjevi ovisno o potrebi konstrukcije), ostala opterećenja.
- Navesti nekoliko najčešćih kombinacija opterećenja kojima mogu biti izloženi mašinski elementi u toku eksploatacije
Neke od najčešćih kombinacija opterećenja kojima mogu biti izloženi mašinski elementi u toku eksploatacije su mehaničko-termička, mehaničko-koroziona i termičko-koroziona.
- Nabrojati i skicirati osnovne vrste mehaničkih opterećenja.
Vrste mehaničkih opterećenja su: zatezanje, pritisak, izvijanje, savijanje, uvijanje, smicanje
- Kakva mogu biti mehanička opterećenja prema načinu dejstva sile?
Prema načinu dejstva sile mehanička opterećenja mogu biti: statička, dinamička, udarna i vibraciona.
- Kakva mogu biti mehanička opterećenja prema vrsti?
Prema vrsti mehanička opterećenja mogu biti: zatezanje, pritisak, savijanje, uvijanje i izvijanje.
- Šta su mehanička opterećenja i kako se dijele prema vrsti opterećenja?
Mehanička opterećenja su opterećenja koja su uzrokovana dejstvom sile ili momentom sile, a prema vrsti opterećenja se djele na: zatezanje, pritisak, savijanje, uvijanje i izvijanje.
- Šta su mehanička opterećenja i kako se dijele prema načinu djelovanja?
Mehanička opterećenja su opterećenja koja su uzrokovana dejstvom sile ili momentom sile, a
prema načinu djelovanja se djele na statička, dinamička, vibraciona i udarna.
- Šta su to statička, a šta dinamička opterećenja mašinskih elemenata? Nacrtati u dijagramu sila- vrijeme.
Statička opterećenja su opterećenja uzrokovana konstantnim silama i momentima, za razliku od dinamičkih opterećenja koja su uzrokovana promjenjivim silama i momentima.
- Šta su termička opterećenja i kakva mogu biti?
Termička opterećenja su opterećenja uzrokovana dejstvom toplote, a mogu biti pod utjecajem
normalnih, visokih i niskih temperatura kao i termičkih šokova.
- Šta su korozivna opterećenja mašinskih elemenata i kako se dijele?
Korozivna opterećenja su opterećenja uzrokovana uslijed vlage u zraku koja dolazi u dodir za metalom te zajedno reaguju. Može biti hemijska, elektrohemijska, naponska, interkristalna, selektivna i dr.
- Kakve funkcije osim mehaničkih mogu još obavljati konstrukcioni materijali?
Osim mehaničkih funkcija konstrukcioni materijali mogu obavljati i radioaktivne (zaštitni materijali), hemijske i biološke (proteze i implanti), optičke (optička vlakna), magnetne (magneti), elektroničke (poluprovodnici), električne (materijali za elektro opremu), termičke (materijali za propulziju i termička postrojenja), hemijska i koroziona postojanost (materijali za vanjske konstrukcije, zaštitu i pakovanje).
- Kako (kojim metodama) se mogu mijenjati mehaničke osobine metala (čelika)?
Mehaničke osobine metala se mogu mijenjati termičkim, termo-hemijskim i termo-mehaničkim putem.
- Koje uslove mora (treba) zadovoljiti neki materijal da bi bio upotrebljen za izradu jednog mašinskog elementa?
Materijal mora imati odgovarajuće osobine (mehaničke, hemijske, fizičke, magnetne, električne i tehnološke), mora biti tehnologičan tj. da se željeni element može proizvesti raspoloživim proizvodnim tehnologijama, materijal mora biti ekonomičan tj. da cijena materijala bude prihvatljiva tržištu, i materijal mora biti ekologičan, tj. ne smije zagađivati okolinu i poželjno je da se može reciklirati.
- Koji osnovni principi moraju biti zadovoljeni pri izboru materijala za izradu nekog mašinskog elementa?
Materijal mora imati odgovarajuće osobine (mehaničke, hemijske, fizičke, magnetne, električne i tehnološke), mora biti tehnologičan tj. da se željeni element može proizvesti raspoloživim proizvodnim tehnologijama, materijal mora biti ekonomičan tj. da cijena materijala bude prihvatljiva tržištu, i materijal mora biti ekologičan, tj. ne smije zagađivati okolinu i poželjno je da se može reciklirati.
- Šta je to tehnologičnost materijala? Nabrojati osnovne tehnologije spajanja materijala.
Tehnologičnost materijala je mogućnost da se željeni element može proizvesti raspoloživim proizvodnim tehnologijama. Osnovne tehnologije spajanja su zavarivanje, lemljenje, lijepljenje, rastavljive i nerastavljive veze.
- Šta je tehnologičnost jednog mašinskog materijala, a šta ekologičnost istog materijala?
Tehnologičnost materijala je mogućnost da se željeni element može proizvesti raspoloživim proizvodnim tehnologijama, dok je ekologičnost istog materijala sposobnost materijala da ne zagađuje okolinu ili da je zagađuje što manje kao i da se po mogućnosti može reciklirati.
- Šta su tehnološke osobine materijala? Nabrojati najvažnije.
Tehnološke osobine materijala predstavljaju sposobnost materijala da se mogu obrađivati raznim tehnološkim procesima. Neke od najvažnijih su plastičnost, kovnost, livkost, rezivost, zavarljivost, termička obradivost.
- Nabrojati osnovne najvažnije osobine metalnih materijala.
Pozitivne osobine metala su to što su žilavi, kruti, otporni na habanje, dobri provodnici, plastični, zavarljivi, dobro se liju i lako se konstruiše pomoću njih, ali su zato podložni koroziji, imaju relativno nisko talište (maks. 1000 stepeni), velika specifična težina i jako loše prigušenje vibracija.
- Nabrojati najvažnije mehaničke, fizikalne i tehnološke osobine metala.
U mehaničke osobine spadaju žilavost, krutost, otpornost na habanje, u fizikalne osobine spadaju velika specifična težina, podložnost koroziji, loše prigušenje vibracija i ograničena temperatura primjene, a što se tiče tehnoloških osobina tu spadaju dobra plastičnost, livkost, zavarljivost…
- Nabrojati glavne grupe proizvodnih tehnologija koje se koriste pri izradi mašinskih elementa.
U glavne grupe proizvodnih tehnologija spadaju izvorno oblikovanje (livenje, ekstruzija, sinterovanje), oblikovanje deformacijom (pritiskanje, istezanje, savijanje, izvijanje, uvijanje), oblikovanje rezanjem (sječenje alatima, skidanje strugotine, termičko sječenje…), oblikovanje spajanjem (lijepljenje, varenje, lemljenje, rastavljive i nerastavljive veze), nanošenje prevlaka (fizičkim i hemijskim postupcima, galvanskim i termičkim procesima), promjena osobina (termička obrada, termo-hemijska i TM obrada)
- Šta se događa sa oblikom, a šta sa volumenom tijela na kome se provode proizvodne tehnologije „spajanja“? Nabrojati proizvodne tehnologije „oblikovanja spajanjem“?
Tijelu na kome se vrše proizvodne tehnologije spajanja oblik se mijenja, a volumen se povećava, a najkorištenije proizvodne tehnologije spajanja su zavarivanje, lemljenje, lijepljenje, rastavljive i nerastavljive veze.
- Šta su proizvodne tehnologije i koji im je cilj? Navesti najvažnije grupe proizvodnih tehnologija
koje se primjenjuju u mašinogradnji.
Proizvodne tehnologije predstavljaju načine i sredstva za dobivanje nekih proizvoda, a cilj im je dobivanje sirovina. U glavne grupe proizvodnih tehnologija spadaju izvorno oblikovanje (livenje, ekstruzija, sinterovanje), oblikovanje deformacijom (pritiskanje, istezanje, savijanje, izvijanje, uvijanje), oblikovanje rezanjem (sječenje alatima, skidanje strugotine, termičko sječenje…), oblikovanje spajanjem (lijepljenje, varenje, lemljenje, rastavljive i nerastavljive veze), nanošenje prevlaka (fizičkim i hemijskim postupcima, galvanskim i termičkim procesima), promjena osobina (termička obrada, termo-hemijska i TM obrada)
- Koji su najčešći postupci obrade kojima se mogu mijenjati osobine mašinskih materijala?
Najčešći postupci kojima se mogu mijenjati mehaničke osobine metala jesu termički, termo-hemijski i termo-mehanički.
- Šta su to eksploatacioni uslovi kojima su podvrgnuti mašinski elementi? (Nabrojati najčešće)
Eksploatacioni uslovi su opterećenja kojima su izloženi mašinski elementi prilikom upotrebe, a najčešća su mehaničke, termička, koroziona, magnetna, hemijska, tribološka, radiaciona, električna i ostala.
- Navesti metode nanošenja metalnih prevlaka na mašinske elemente.
Metode nanošenja metalnih prevlaka na mašinske elemente su fizički i hemijski postupci i galvanski i
termički procesi.
- Šta su funkcionalni materijali i kakvu ulogu mogu imati? (Navesti primjere)
Funkcionalni materijali su materijali koji obavljaju neku drugu funkciju mimo konstrukcione, a mogu obavljati i radioaktivne (zaštitni materijali), hemijske i biološke (proteze i implanti), optičke (optička vlakna), magnetne (magneti), elektroničke (poluprovodnici), električne (materijali za elektro
opremu), termičke (materijali za propulziju i termička postrojenja), hemijska i koroziona postojanost
(materijali za vanjske konstrukcije, zaštitu i pakovanje).
- Nabrojati osnovne grupe materijala koji se koriste u mašinstvu. Za svaku navedenu grupu navesti primjer.
Osnovne grupe materijala koji se koriste u mašinstvu jesu metali (čelik, gvožđe, neželjezni metali), nemetali (poluprovodnici, staklo, polimeri), prirodni materijali (mineralni i organski prirodni materijali) i kompoziti koji su kombinacija dva ili više materijala različitih osobina.