Pitanja i odgovori s ispita Flashcards
- Enzimi kojima forenzičari ili liječnici koji dokazuju roditeljstvo mogu na ciljnom mjestu rascijepiti molekulu DNA kako bi isprugali fragmente na elektrofoetskom gelu nazivaju se:
restrikcijske endonukleaze
- Znakom X označite koji od navedenih hormona izravno utječe na promjene u ponašanju čovjeka i navedite kako, a koliko ne utječe na promjene ponašanja napišite NE UZORKUJE PROMJENE:
a) tiroksin
b) leptin
c) testosteron
d) hormon rasta
a) tiroksin X hipertireoza (previše tiroksina) emocionalna labilnost, razdražljivost, nervoza
hipotireoza (premalo tiroksina) pospanost, umor
b) leptin (smanjuje apetit) NE UZROKUJE PROMJENE
c) testosteron X utječe na povećavanje vjerojatnosti agresivnog ponašanja
d) hormon rasta NE UZROKUJE PROMJENE
- Što podrazumijevamo pod pojmom oksidativni stres?
Organizam mora biti u ravnoteži, tj. mora postojati optimalna koncentracija slobodnih radikala, inače djeluju štetno na organizam. Slobodni radikali su nestabilne kemijske čestice koje u vanjskoj ljusci imaju nespareni elektron. Organizmi imaju prirodnu antioksidativnu obranu protiv oštećenja od povećane koncentracije slobodnih radikala. Uslijed smanjenja antioksidativne obrane (pothranjenost, duhanski dim, kemikalije, lijekovi itd.) povećava se proizvodnja slobodnih radikala i nastupa oksidacijski stres koji dovodi do oštećenja stanica, tkiva i organa i skraćivanja telomera.
- Grana biologije koja se bavi zaštitom biljnih i životinjskih vrsta, ali i čitavih ekosustava naziva se:
zaštita prirode
- Može li razina natrijevog, kalijevog i kalcijevog iona u tijelu utjecati na ponašanje čovjeka? Objasnite odgovor navodeći u kojim organskim sustavima i u kojim stanicama ovi ioni imaju ulogu.
Imaju utjecaja u živčanom sustavu gdje je njihova koncentracija bitna za nastanak živčanog impulsa jer bez njih neuron ne može biti podražen, živčani impuls se ne može širiti i ne može doći do nikakvog ponašanja čovjeka. Na i K su bitni za depolarizaciju membrane živčane stanice, a Ca je bitan za otpuštanje neurotransmitera u sinapsu.
Kora nadbubrežne žlijezde izlučuje između ostalog aldosteron . Aldosteron djeluje na regulaciju izlučivanja natrija i kalija koji će se reabsorbirati natrag u tijelo iz filtrata ili će se propustiti u mokraću. Dakle, održavaju sastav tjelesnih tekućina. Kalcij ima građevnu ulogu (kosti i zubi).
- Akcijski potencijal posljedica je
…ulaza Na i izlaska K
- Koja je razlika između filogenije i taksonomije i koja je važnost istraživanja srodnosti?
Filogenija = znanost koja proučava filogenezu, a filogeneza označava razvoj živih bića (biološka evolucija) kroz povijest Zemlje Taksonomija = znanstvena disciplina koja na temelju sličnosti i razlika taksonomske jedinice kategorizira i razvrstava u skupine (izučava klasifikaciju organizama bazirano na filogenetskim odnosima)
- Tvrdnja da mozak za dobivanje energije osim glukoze koristi i masne kiseline, proteine, skladišti glikogen i pretvara proteine u ATP je točna…
a) DA
b) NE
c) samo u određenim uvjetima
b) NE
- Koji hormon proizvodi jetra?
a) aldosteron
b) testosteron
c) eritropoetin
d) tiroksin
e) niti jedna tvrdnja nije točna
e) niti jedna tvrdnja nije točna
- Hematokrit je:
postotni udio stanica u krvi
- Što su telomere? Navedite primjer upotrebe telomera u interdisciplinarnim istraživanjima fiziologije i psihologije.
Telomere su dijelovi ponavljajućih nukleotida na krajevima kromosoma koji štite kromosome da se ne odmotaju ili spoje sa susjednim kromosomom . Skraćuju se s vremenom (sa svakom diobom ili stresom), ali enzim telomeraza ih popravlja. Kad se telomere prekomjerno skrate zaustave daljnje diobe što zovemo staničnim starenjem. Telomere bi se mogle istraživati povezano sa starenjem, npr. kako neki psihološki faktori (stres) uz dob utječu na duljinu telomera pojedinih kromosoma.
- Navedite najmanje 4 uloge jetre u čovjeka
a) Detoksifikacija kemijskih spojeva
b) Regulacija razine šečera
c) Skladištenje hranjivih tvari (željeza i vitamina, glikogena)
d) Neutraliziranje štetnih tvari
e) Metabolizam ugljikohidrata, lipida i proteina
f) Apsorpcija nutrijenata
g) Razgradnja eritrocita i hormona
h) proizvodi žuč – pospješuju probavu u crijevima
- Navedite biološke mehanizme nastanka tumora
Imunološki sustav prepoznaje tumorske stanice. To su stanice vlastitog tijela koje su izgubile sposobnost kontrole rasta i diobe. Neprestano se dijele stvarajući nakupine stanica u obliku izraslina (dobroćudni tumori). Ako se takve tumorske stanice odvoje od izrasline i putuju krvlju do drugih mjesta u organizmu gdje stvaraju metastaze, govorimo o zloćudnim ili malignim tumorima, a bolest se naziva rak ili karcinom. Stanice ubojice prepoznaju promijenjene bjelančevine na tumorskim stanicama (specifične tumorske antigene) i tretiraju ih kao strane antigene te pokušavaju uništiti. Također može biti izazvan mutacijama , a one nastaju supstitucijom, delecijom ili adicijom nukleotida.
- Kako nazivamo kemijske agense koji mogu uzrokovati malformacije i poremećaje u najranije psihofizičkom razvoju ploda i novorođenčadi?
teratogeni
- Što opisuje pojam biomagnifikacija, a što biotransformacija (+ bioakumulacija)? Mogu li se ovi pojmovi povezati sa istraživanjima u psihologiji?
Biomagnifikacija = povećanje koncentracije štetnih tvari bioakumuliranih u članovima hranidbenog lanca, proporcionalno s razinom hranidbenog lanca
Biotransformacija = preobrazba organizmu stranih tvari (lijekova i otrova) u oblike neškodljive za organizam. U jetri se preoblikuju u manje toksične tvari ili u tvari topljive u vodi pa se lakše izlučuju iz organizma putem bubrega ili žući.
Bioakumulacija = proces sakupljanja i uskladištenja određene tvari iz okoliša u živim sustavima
Primjer: trovanje djece pesticidima – biomagnifikacija može biti uzrok poremećaja, a biotransformacija je važna za liječenje.
- Kako se zove dio neurona koji prenosi živčani impuls od sinapse prema tijelu neurona?
dendrit
- Navedite vezu pojedinih bioloških pojmova i obrazaca ponašanja i psihologije modernog čovjeka.
Evolucija
Ekologija
Fiziologija
Genetika
Evolucija – hranjenje (debljina), emocije, stres
Ekologija – zagađivanje okoliša (moderni čovjek)
Fiziologija – kognitivni procesi u mozgu
Genetika – bolesti, inteligencija, seksualna orijentacija, osobine ličnosti
- Broj integralnih razina živog svijeta (ukratko)
- ČESTICE
- TVARI
- Stanica
- Tkiva
- Organi
- Organski sustavi
- JEDINKA (ORGANIZAM)
- POPULACIJA
- ***VRSTA
- ZAJEDNICA (BIOCENOZA)
- ***BIOTOP
- EKOSUSTAV
- BIOM
- BIOSFERA
- Plućni surfaktant i njegova uloga
Surfaktant (lipoprotein – smjesa fosfolipida i proteina; izlučuju ga alveolarne stanice tipa II) je tekućina koja smanjuje površinsku napetost alveolarnih stanica. On oblaže plućne alveole. Površinska napetost surfaktanta u plućima mijenja se ovisno o površini alveole koju oblaže. Za vrijeme udisaja volumen alveole se povećava, a za vrijeme izdisaja volumen se smanjuje. Dopunski tlak nastao zbog napetosti površine veći je kod manjeg volumena alveole te bi bez surfaktanta alveola kolapsirala. Pri izdisaju istevremeno se smanjuju i površinska napetost surfaktanta i radius zakrivljenosti alveole. Čak i nakon najsnažnijeg izdisaja alveole ostaju otvorene i u plućima se zadržava rezidualni volumen zraka.
Smanjenje površinske napetosti alveolarnih stanica znači da je potrebna manja udisajna snaga da bi se alveole ispunile zrakom, pa se tako smanjuje rad pri disanju.
Surfaktant se počinje proizvoditi u kasnom fetalnom životu (od 8 mj.) => prerano rođena djeca nemaju surfaktanta i njihove alveole kolabiraju pri svakom izdisaju (sindrom respiracijskog distresa u novorođenčadi) => na respirator jer u suprotnom moraju svladati veliku silu površinske napetosti svaki puta kad udahnu ili im se daje sintetski ili goveđi surfaktant - ne mora biti kod svakog prerano rođenog djeteta jer brzina razvoja pluća ovisi o hormonima (tiroksin i hidrokortizon) i genetskim faktorima.
- Na što upućuje činjenica da postoje ekosustavi na dnu oceana?
SVA ENERGIJA NA ZEMLJI DOLAZI OD SUNCA; IZNIMKA SU DUBOKOOCENASKI EKOSUSTAVI KOD KOJIH ENERGIJA DOLAZI IZ ZEMLJINE KORE
- Da li samo jedan gen utječe na svojstva i kako se zovu svojstva kojima upravljaju geni?
Za svojstva poput boje očiju utječe više gena – par alela koji su naslijeđeni od majke i oca, a na svojstvo tj. sintezu proteina utječe samo jedan gen. Fenotip
- Uloga Kupfferovih stanica
Kupfferove stanice, raspoređene su uz stijenke jetrenih sinusoida i pripadaju retikuloendotelnom sustavu. Imaju sposobnost fagocitiranja. One uklanjaju gotovo sve bakterije što iz crijeva dospiju u jetru. (Otpuštaju citokin koji regulira upalne procese)
- Gdje je centar za disanje
U produljenoj moždini i ponsu (MOŽDANO DEBLO)
- Što je epigenetika i koja je veza sa psihološkim istraživanjima?
Epigenetika je proučavanje nasljedne promjene u ekspresiji gena (izmjena aktiviranja određenih gena) ili stanica fenotipa uzrokovan mehanizmima osim promjene u DNA sekvenci podlozi (ne mijenja se struktura DNA). To se odnosi na funkcionalno relevantne izmjene genoma koji ne uključuju promjene u slijedu nukleotida. Primjeri takvih su promjena DNA metilacija (odmotavanje i zamotavanje DNA) i histone deacetylation, od kojih oba služe za suzbijanje genske ekspresije bez promjene slijed ušutkati gena. Jedan od primjera epigenetskih promjena u eukariotskih biologije je proces stanične diferencijacije. Epigenetske promjene su sačuvane kada se stanice dijele. Kod diferenciranih stanica u mnogostaničnim organizmima aktiviraju se samo geni potrebi za vlastite aktivnosti stanice. Ako dođe do mutacije u spolnim stanicama onda su epigenetske promjene nasljedne. Stres može utjecati na promjene u ekspresiji gena, a neka psihološka istraživanja koja se mogu povezati s tim su ona koji pokazuju da su ljudi na vrhu hijerarhije pod manjim stresom od onih na dnu.