OSNOVNI POJMI TURIZMA Flashcards
Kaj je turizem?
Je sestavljena družbena in ekonomska dejavnost, ki od zaposlenih, stalnih prebivalcev in turistov zahteva obsežno in splošno razgledanost in sicer ne samo o določenem turističnem objektu, temveč tudi o številnih pojavih, procesih in dejavnostih, ki na prvi pogled s turizmom sploh niso povezane. Turizma ni moč celovito razumeti; spreminja prostor, druge panoge. Je povsod. Prav tako je ekonomski pojav (denar), družbeni pojav (človek) in prostorski pojav (prostor); je multidisciplinarna dejavnost.
Kateri so trije pomembni partnerji/ravni v turizmu? Kako se povezujejo med sabo?
Nacionalna raven, regionalna raven in lokalna raven. Vsi skupaj se povezujejo z javnim sektorjem, zasebnim sektorjem in civilno družbo. Tukaj govorimo o ljudi, ki živijo na turističnem območju.
Kaj imajo radi turisti?
Turisti ne radi hodijo na zelo turistične kraje, radi imajo lokalno ponudbo, lokalne pridelke. Ljudje se iz zelo turističnih območij preselijo ven (Benetke, Piran), zato so tudi v Benetkah uveljavili, da moraš plačati, če si jih želiš ogledat. Pomembno je vlagati v sam turizem, če želimo biti uspešni.
Kdo je turist?
Je nek tuj obiskovalec, kjer prespi v drugi državi. Prinaša prihodek s tem, da moramo nekaj narediti v turizmu; ali so to razni hoteli, turistične kmetije, airnbnb, potovalne agencije ipd.
“Turist je oseba, ki v kraju zunaj stalnega prebivališča prenoči vsaj eno noč v gostinskem ali kakem drugem nastanitvenem objektu zaradi počitka ali rekreacije, zdravja, študija, športa, religije, družine dela, javne misije ali shoda.” SURS 1995
Kaj je kulturni/ekonomski šok?
Ko se srečamo z običaji, ki so nam nenavadni.
Kaj vsebuje celoten turistični proizvod?
V kraju bivanja: svetovanje, posredovanje, nakup športne opreme itd. Na poti: prevoz, vodenje, oskrba itd. Na turistični destinaciji: prenočevanje, oskrba, animacija, šport, spominki, privlačnosti…
Katere so vrste turizma?
- smer gibanja (emitivni, receptivni)
-država izvora (domači, mednarodni)
-državljanstvo in prestop meje (mednaroni in notranji)
-vpliv na plačilno bilanco (aktivni, pasivni)
-način bivanja (stacionarni, mobilni)
-sezona (sezonski, izvensezonski)
-organizacija (individualni, organizirani)
-ekologija (individualni, masovni)
-starost (otroški, mladinski, seniorski…)
-statistična metodologija (zdravili, obmorski, gorski…)
-motiv (poslovni, počitniški, kongresni…)