Odgovori na pitanja iz usmenog... Flashcards
Značenje vode za biljku
- otapalo
- medij za odvijanje biokemijskih reakcija
- često supstrat za reakcije važne biljci
- služi za prijenos tvari kroz biljku
- utječe na strukturu i svojstva proteina, nukleinskih kiselina i membrana
Kako se voda prima u korijen
Prima se pasivno zbog pada vodnog potencijala između tla i korijena
Što je kapilarnost
Kapilarnost je pojava u kojoj se voda zbog adhezije, kohezije i sile napetosti penje u stupcu
Što je transpiracijski usis?
Pogosnka sila kretanja vode ksilemom, događa se zbog postojanja trasnpiracije, tj izlučivanja vode iz biljke u atmosferuu obliku vodene pare
Kako su puči građene?
Puči su građene od stanica zapornica i stanica susjedica. Promjena u turgoru stanica zapornica osigurava otvaranje i zatvaranje puči. Stanice zapornice imaju kloroplaste kako bi mogle sintetizirati male organske spojeve koji povisuju koncentraciju otopljenih tvari u stanici i omogućuju kretanje vode u smijeru pada vodnog potencijala (na mjesto gdje je više otopljenih tvari)
- dakle pri višem turgoru, stanice zapornice su otvorene
hoce li transpiracija biti veća pri velikoj ili maloj vlažnosti zraka
maloj jer će biti veća razlika između vodnih potencijala lista i atmosfere
Što je fotorespiracija
Pojava kod biljaka kod kojih se dogodi oksigenazna aktivnost Rubisca pri čemu nastaje 2-fosfoglikolat i 3-fosfoglicerat. dvije molekule 2-fosfoglikolata pretvaraju se u molekulu 3-fosfoglicerata. Ovaj proces spašava 75% ugljikovih atoma koji bi se izgubili oksigenaznom aktivnošću rubisca jer 2-fosfoglikolat ne može ići dalje u Calvinov ciklus.
Mehanizmi izbjegavanja fotorespiracije
C4 i CAM fotosinteza (pa pojedinačno o svakoj od njih)
Klijanje biljke
Prilikom indukcije klijanja, kada sjemenka dođe u doticaj s vodom, embrio sintetizira gibereline koji u aleuronskom sloju potiču sintezu amilaza koje razgrađuju škrob i omogućuju klijanje
Nabroji hormone
auksini, citokinini, etilen, giberelini, brasinosteroidi i apscizinska kiselina
građa i uloga citokinina
citokinini su derivati aminopurina i imaju ulogu u diobi stanica, u razvitku bočnih pupova, u odgodi starenja i diferencijaciji kloroplasta
Što je hipokotilna kuka, koja je njena funkcija, s kojim hormonom je povezana i kako se otvara?
Hipokotilna kuka je zakrivljenje na vršnom izdanku klijanca koja mu omogućava probijanje kroz zemlju bez oštećenja niježnog meristemskog tkiva. Povezana je sa etilenom koji inhibira otvaranje hipokotilne kuke. Ona se otvara interakcijom sa crvenom svjetlošću
Mehanizam djelovanja fitokroma
Fitokrom djeluje na način da je prisutan u Pr obliku dok ga ne obasja crvena svjetlost usljed čega se on pretvara u aktivni Pfr oblik. Pfr odlazi u jezgru gdje stupa u interakciju sa PIF3 proteinima (phytochrome interacting factor) i inducira ekspresiju gena karakterističnih za razvoj biljke na svjetlosti (između ostalog i otvaranje hipokotilne kuke)
Sudjeluje u ekspresiji gena za proteine koji sudjeluju u morfogenezi
Stanična stijenka - građa, sastav i uloga primarne i sekundarne stanične stijenke
ULOGE: - difuzijska i strukturna barijera - čvrstoća - međusobno povezivanje - brzina i smijer rasta - volumen i oblik Primarna stanična stijenka se može naći kod biljaka koje su i dalje u procesu razvoja. Sastoji se od celuloznih mikrofibrila koje stvaraju kristalične uklopine i maksimalno isključuju vodu i od matriksa koji se sastoji do hemiceluloze (smjesa kiselih i neutralnih polisaharida koji osiguravaju elastičnost), pektina (smjesa polisaharida koji osiguravaju poroznost) i proteina (strukturna i enzimatska uloga) Sekundarna stanična stijenka se može pronaći kod biljaka koje su završile svoj proces rasta i razvoja. Drukčijeg su sastava od primarnih stijenki, ima više slojeva, uključuju manje vode i pektina i više celuloznih mikrofibrila. Mogu uključivati i dodatne tvari poput suberina, kutina i anorganskih iona. Najčešće je nepropusna i nefleksibilna
Fotosinteza
Proces kojim biljke (i drugi fotosintetski organizmi) koriste vodu i ugljikov dioksid kako bi stvorile organske spojeve. Sastoji se od reakcija na svjetlosti ili FOTOFOSFORILACIJA (tilakoidne membrane) i reakcija u tami (stroma kloroplasta, Calvinov ciklus).
Calvinov se ciklus neporavdano zove i reakcije u tami jer se ne može odvijati bez prisustva svjetlosti (neposredno, aktivacijom nekih enzima)
enzimi koji su regulirani svjetlošću su RubisCo (mehanizam na drugoj kartici)
drugi enzimi regulirani su sustavom feredoksin-tioredoksin:
- sedoheptuloza-1,7-bisfosfataza
- fruktoza-1,6-bisfosfataza
- ribuloza-5-fosfat kinaza
- NADP: gliceraldehid-3-fosfat dehidrogenaza
Opis fotosistema
Svaki se fotosistem sastoji od antena i reakcijskog središta. Antene su kompleksi pigmenata i proteina koji služe za apsorpciju i prijenos energije u reakcijsko središte. Proteini antena se zovu light harvesting kompleksi (LHC)
Reakcijsko središte je skupina integralnih membranskih proteina u kompleksu sa posebnim molekulama klorofila a. On prima energiju sa antena i pretvara ju u kemijsku energiju (događa se razdvajanje naboja). To se događa tako da molekula klorofila gubi elektron koji se onda prenosi na akceptor. u PSII, klorofil izgubljene elektrone nadoknađuje iz vode. PSI svoje izgubljene elektrone dobiva od plastocijana koji dolazi sa cytb6f.
Lanac prijenosa elektrona u procesu fotosinteze (ciklički vs. neciklički)
NECIKLIČKI: PSII - PQ - cytb6f - PC - PSI - feredoksin - NADP+
CIKLIČKI: PSI - feredoksin - PQ - cytb6f - PC - PSI
cikličkim tokom elektrona ne nastaje NADPH, nego samo ATP jer je on potreban u procesu fotorespiracije.
čemu on služi?
– The role of cyclic electron transport around PS I is proposed to be essential for balancing the ATP/NADPH production ratio and/or for protecting both photosystems from the damage via stromal over-reduction –
Što sve znaš o membranama?
Membrane su sastavljene od fosfolipidnog dvosloja, imaju važnu ulogu u kompartimentizaciji, ali i u odvajanju unutrašnjosti stanice od vanjskog prostora. U biljnoj stanici pronalazimo razne membrane. Tonoplast - membrana vakuole (prevladavaju sfingolipidi), ER, G.a., mikrotjelešca (peroskisomi, oleosomi, glioksisomi…), vezikule, membrane kloroplasta i mitohondrija.
Najčešći membranski lipidi su fosfolipidi. Membranu kloroplasta većinom čine glikolipidi, dok plazmalemu najviše čine sfingolipidi.
Membrane opisuje model tekućeg mozaika koji objačnjava specifičnost membrana činjenicom da je u svakoj zasebnoj membrani različit udio proteina koji osiguravaju njegovu specifičnost.
Koji su načini povećanja fluidnosti membrane?
- Skraćenje hidrofobnih repova masnih kiselina
- povećanje broja dvostrukih veza
- povećanje udjela sterola
- povećanje veličine ili naboja polarne glave
Etilen
Jedini plinoviti hormon koji može imati i ulogu hormona i feromona. Njegove su uloge u starenju biljaka (senescencija), izaziva trostruki odgovor sijanca, potiče opadanje listova, potiče dozrijevanje plodova, epinastiju listova, odgađa otvaranje hipokotilne kuke i uzrokuje produžni rast submerznih biljaka
to je hormon dozrijevanja
Njegova se koncentracija regulira biosintezom, konjugacijom (sa glukozom) ili razgradnjom (u CO2, etilen-oksid ili etilen-glikol)
Povezan je sa klimakteričnim disanjem