Objawy/klasyfikacji Flashcards
Objaw Chvostka
Uderzenie młoteczkiem neurologicznym w nerw twarzowy wywołuje gwałtowne skurcze mięśni twarzy
Objaw Trousseau (ręka położnika)
Objaw wywołuje się poprzez 3-minutowe uciśnięcie ramienia mankietem ciśnieniomierza napompowanym do 20 mm Hg powyżej ciśnienia skurczowego. Występuje w przypadku tężyczki hipokalcemicznej.
Objaw Erba
polega na zwiększonej pobudliwości nerwów ruchowych na prąd galwaniczny.
Objaw Brudzińskiego
karkowy (odruchowe zgięcie kończyn dolnych w stawach biodrowych i kolanowych podczas próby badania sztywności karku) i łonowy (odruchowe zgięcie kończyn dolnych w stawach biodrowych i kolanowych podczas ucisku na spojenie łonowe).
Objaw Kerniga
opór i zwiększone napięcie mięśni uniemożliwiające wyprostowanie kończyny w stawie kolanowym przy zgięciu w stawie biodrowym.
Objaw Flataua
podczas badania sztywności karku dochodzi do rozszerzenia źrenic (objaw karkowo-mydriatyczny), wzwód prącia podczas kilkukrotnego przechylenia tułowia ku przodowi (objaw erekcyjny).
Objaw Hermana
zgięcie grzbietowe palucha (objaw karkowo-paluchowy) podczas badania sztywności karku.
Objaw Tinela-Hoffmana
wywołuje się go opukując pień badanego nerwu obwodowego. Nerw pozbawiony osłonki mielinowej przy opukiwaniu daje reakcję drętwienia. Zespół cieśni nadgarstka.
Objaw Phalena
przeprowadza się go, zginając nadgarstek na okres 60 sekund – objaw jest dodatni, gdy po czasie tym wystąpi uczucie mrowienia, promieniujące w kierunku ramienia. Zespół cieśni nadgarstka.
Objaw Rumpla-Leedego
objaw polegający na powstaniu wybroczyn na skórze ręki poniżej miejsca założonej opaski (mankietu ciśnieniomierza) po kilku-kilkunastu minutach od założenia tej opaski. Zespół cieśni nadgarstka
Objaw Laseque’a
polega na znacznym ograniczeniu zgięcia w stawie biodrowym przy wyprostowanym kolanie, w pozycji leżącej. Świadczy on o podrażnieniu korzeni nerwowych i najczęściej wskazuje na rwę kulszową.
Odruch Landaua
przygotowuje dziecko do opanowania w przyszłości pozycji pionowej, stania i chodzenia. Gdy nie pojawia się w wieku 6 miesięcy, może świadczyć o tym, że dziecko ma mózgowe porażenie dziecięce.
Objaw Blumberga
pojawienie się lub nasilenie bólu po zwolnieniu ucisku brzucha przez badającego. Wynika z przejścia zapalenia na otrzewną ścienną.
Objaw Rovsinga
jest dodatni, jeśli pacjent odczuwa ból w prawym dole biodrowym podczas ucisku okolicy lewego dołu biodrowego.
Objaw Dunphy’ego
pojawienie się bólu podczas kaszlu lub wstrząsania tułowia.
Objaw Jaworskiego
uznajemy za dodatni, jeżeli po podniesieniu wyprostowanej w kolanie prawej kończyny dolnej pacjent odczuwa ból w prawym podbrzuszu.