nezaradene Flashcards
rozdiel medzi strachom a úzkosťou
- v zameraní (u strachu zrejmá, u úzkosti neurčitá)
- v dynamike (strach sa opakuje v určitých nepravidelných fázach, zatial čo úzkosť je skôr tonická)
- vo vplyvoch na správanie a prežívanie (strach je prirodzený a spravidla nemá dalšie negaatívne vplyvy na psychigku jedinca, zatal čo úzkosť je najmú patologická, negatívne ovplyvňuje somatické a psychická zdravie a fungovanie v spoločnosti
nueroanatomicke základy úzskosti
základním emočním centrem mozku je amygdala, nacházející se v mediálním temporálním laloku . zmyslové signály putujú cez talamus bez aktivácie prefrontálneho laloku šedej kôry priamo do amygdaly, ktorej aktivácia vyvolá rýchlu a bezprostrednú emocionálnu reakciu na práve prebiehajúcu situáciu.
príčina úzkostných porúch - neurobiologická
je buďto nepřiměřená aktivita amygdaly, která vede cestou nucleus coeruleus k intenzivním úzkost doprovázejícím tělesným příznakům (zvýšená tepová frekvence, zrudnutí, třes, pocení rukou, bušení srdce aj.), nebo naopak neschopnost šedé kůry mozkové inhibovat signály, které vycházejí z amygdaly
striatum teminalis a úzkost
je ta část mozku, která odpovídá za úzkost, zatímco amygdala je spíše příčinou úlekové reakce a strachu.
nucleus coerulus a úzkosť
Nucleus coeruleus je pak jádro, jež vyvolává tělesné symptomy spojené s úzkostí. Mezi nejčastější patří již zmíněné zrudnutí pokožky obličeje, pocení, třes atd.
hippokampus a úzkosť
funguje jako paměť pro vyhodnocení strachu, jenž v nás v minulosti stejný nebo podobný podnět již vyvolával. Je tedy jakousi paralelou obranných látek, které se v těle vytvořily po prvním kontaktu s virózou a následně již se dokážou pohotově bránit.