na co zwrócic uwagę Flashcards
przerost a rozrost
Przerost spowodowany jest wzrostem wielkości komórki, podczas gdy rozrost wynika ze wzrostu liczby komórek.
czym cechuje sie zespoł nefrytyczny
-wystepuje po ostrym paciorkowcowy, zapaleniu nerek
-zasadniecze cechy zespołu to: krwioocz, białkomocz, skąpomocz, nadcisnienie r=tetnicze
czym cechuje sie zespoł nerczycowy
-znaczna proteinuria, pow 3,5g
-obrzeki, hiperlipidemia, lipiduria,
wspólną cechą chorób kłębuszków nerkowych które wiodą do zespołu nerczycowego jest zwiększona przepuzczalność bariery naczyń włosowatych kłębuszków
trzy przyczyny przewlekłej niewydolności nerek
Przewlekła choroba nerek jest częstym zaburzeniem, co wynika z dużego rozpowszechnienia głównych jej przyczyn, przede wszystkim cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i miażdżycy.
dysplazja a metaplazja
metaplazja jest to zmiana nabyta, w odróżnieniu od dysplazji nie zapisana w genomie
jak wyglada dysplazja szyjki macicy
Dysplazja szyjki macicy jest najczęstszym zjawiskiem będącym przyczyną nieprawidłowych wyników cytologii, bywa również określana jako wewnątrznabłonkowa neoplazja szyjki macicy. Jak sama nazwa wskazuje, dysplazja jest zaburzeniem w obrębie komórek nabłonka, a zatem powierzchownej warstwy wyściełającej szyjkę macicy. Wyróżniamy zmiany o nasileniu I stopnia (mała dysplazja), II stopnia (średnia dysplazja) oraz III stopnia (duża dysplazja). Warto podkreślić, że dysplazja jest stanem przedrakowym i może prowadzić do rozwinięcia się raka szyjki macicy. Im wyższy stopień dysplazji, tym zwykle większa szansa na rozwój raka i mniejsze prawdopodobieństwo cofnięcia się zmian. Stadium CIN III obejmuje również raka przedinwazyjnego szyjki macicy CIS (carcinoma in situ).
rak przedinwazyjny
postać nowotworu, który ograniczony jest do jednej tkanki danego narządu i nie przekracza jej granicy
udar mózgu krwotoczny
Udar krwotoczny (ok. 1/5 przypadków udaru) powstaje w wyniku pęknięcia ściany tętnicy mózgowej i wylania się krwi poza naczynie (potocznie: wylew), wskutek czego krew nie dociera do tkanki mózgowej w obszarze zaopatrywanym przez pękniętą tętnicę.
udar niedokrwienny co to
Udar niedokrwienny mózgu, nazywany także „zawałem mózgu” rozwija się w wyniku zatrzymania przepływu krwi przez określone naczynia tętnicze zaopatrujące tkanki mózgowe w tlen oraz składniki odżywcze. Najczęstszą przyczyną udaru niedokrwiennego jest zaawansowana miażdżyca.
co to polip
Polip jest pojęciem makroskopowym, odnoszącym się do rozrostów łagodnych błon śluzowych. W typowej postaci ma on kształt maczugowaty, składa się z cienkiej nóżki (szypuły), zawierającej wiązkę naczyń odżywiających oraz kulistego, miękkiego zgrubienia.
co to choroba leśniowksiego crohna
Choroba Leśniowskiego-Crohna (choroba Crohna) jest chorobą autoimmunolgiczną. To przewlekła choroba zapalna. Proces zapalny spowodowany przez tę chorobę dotyczy ściany przewodu pokarmowego i może obejmować różne jego obszary – od jamy ustnej do odbytu.
Najczęściej jednak toczy się w końcowym odcinku jelita krętego. Obok wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, zaliczana jest do nieswoistych (przewlekłych) zapaleń jelit.
stany przedrakwe jelita grobego
Stany przedrakowe: gruczolaki, zespoły polipowatości rodzinnej, nieswoiste choroby zapalne jelit, lesniowskiego crohna,
charakterystyka nowotworów trzustki
Większość nowotworów trzustki jest wybitnie złośliwa, rozrasta się w miejscu powstania i daje przerzuty. Tylko niektóre z nich, przede wszystkim nowotwory neuroendokrynne i nowotwory torbielowate, mogą być łagodne, jednak część z nich może z czasem ulegać zezłośliwieniu.
nowotwory częsci zewnątrzwydzielniczej trzustki
Gruczolakorak trzustki to najczęstszy rak – stanowi do 90% przypadków nowotworów trzustki. (Zwykle mówiąc o raku trzustki ma się na myśli ten rodzaj raka).
Inne, rzadsze typy nowotworów to:
Rak z komórek pęcherzykowych.
Pancreatoblastoma (rak pochodzenia zarodkowego, stwierdzany u dzieci).
Rak lity rzekomobrodawkowy.
Rak anaplastyczny (niezróżnicowany).
nowotwory wewnątrzwydzielnicze trzustki
4% nowotworów stanowią pochodzące z części wewnątrzwydzielniczej guzy neuroendokrynne.
Guzy neuroendokrynne występują rzadko, zwykle rosną wolniej niż gruczolakorak trzustki, czasem mogą wydzielać hormony do krwi i wówczas powodują typowe objawy
Guzy hormonalnie czynne to: guz gastrynowy (gastrinoma), guz insulinowy (insulinoma, guz glukagonowy (glukagonoma), guz wydzielający wazoaktywny peptyd jelitowy (VIPoma), peptyd trzustkowy (PPoma), guz somatostatynowy (somatostationa).
nowotwór łagodny śłinianek
Gruczolak wielopostaciowy zwany także guzem mieszanym – najczęstszy nowotwór łagodny gruczołów ślinowych. Przeważnie rozwija się w śliniance przyusznej, rzadziej w podżuchwowej, wyjątkowo w podjęzykowej.
nowotwór złośłiwy śłinianek
rak śluzowo-naskórkowy, występuje w dużych gruczołach ślinowych, w większości w śliniance przyusznej. Zgodnie ze swoją nazwą zbudowany jest z komórek naskórkowych, pośrednich i śluzowych. Na podstawie kryteriów histologicznych, które dobrze korelują z przebiegiem klinicznym wyróżnia się jego trzy stopnie złośliwości - niską, pośrednią i wysoką.
co to bph
-BPH - zwany inaczej łagodnym przerostem gruczołu krokowego, to nienowotworowe powiększenie prostaty, nie est to stan przedrakowy
stany przedrakowe prostaty
-ASAP - atypowy rozrost drobnozrazikowy - zyli atypowy rozrost małych zrazików prostaty.
-PIN - śródnabłonkowa dysplazja stercza - oznacza zmiany przedinwazyjne związane z niekontrolowanym namnażaniem i wzrostem komórek nabłonka gruczołowego. Wyróżnia się dwa stopnie PIN:
PIN PIN mały - LG - low grade PIN
PIN duży - HG - high grade PIN
co to torbielowata włóknista choroba grucozłu sutkowego
objawia się niegroźnymi dla życia torbielami, które najprawdopodobniej pojawiają w wyniku zaburzeń hormonalnych - estrogenów i progesteronu.nie jest to stan przedrakowy
wady rozowojowe ukladu płciowego męskiegeo
spodziectwo, wierzchniactwo, wnętrostwo
co to spodziectwo
nieprawidłowe ujście cewki moczowej na brzusznej stronie trzonu prącia, często zwęzone
wierzczniactwo co to
wada rozwojowa cewki moczowej, która charakteryzuje się rozszczepieniem cewki moczowej po grzbietowej stronie prącia.
co to wnętrotwo
niezstąpienie jąder do worka mosznowego