Munkajog 3 beugrók (hosszú) Flashcards
1. A biztosítási elvű ellátórendszer jellemzői (előadásvázlat)
- Az ellátásban részesülő hozzá is járult a rendszerhez, főszabály szerint maga járult hozzá (pl. amikor munkaviszonya volt).
- Kivételesen az ellátásban részesülő nem maga járult hozzá a rendszerhez – hozzátartozói nyugellátások pl. özvegyi nyugdíj, árvaellátás. Ilyenkor a meghalt jogosult helyett fogja kapni az ellátást.
- A pénzbeli ellátás a hozzájárulással, befizetéssel arányos. pl. nyugdíj
- A biztosítási típusú ellátásoknál általában meghatározott tartamú szolgálati idő lesz fel-tételként feltüntetve.
- A rászorultsági és biztosítási típusú ellátások együtt nem vehetők igénybe.
- Elkülönített alapokban kezeli az állam – Magyarországon féloldalasan valósul meg, mert a munkáltatói befizetések (szociális hozzájárulási adó néven) nem az elkülönített alapokba, hanem a központi költségvetésbe mennek. Az elkülönített alapok pénzeit csak a meghatá-rozott célra lehet fordítani (nem úgy a központi költségvetés esetén).
- Önálló önkormányzatiság elvén nyugvó intézményrendszer: Nyugat-Európában önálló igazgatás a jellemző, Magyarországon ezzel szemben állami intézményrendszer keretében kerül működtetésre.
- Tipizált ellátások vannak: csak olyan ellátás vehető igénybe, ami a rendszerben létezik.
1. Biztosítási elvű: szem előtt tartja a rendszer, hogy ki és milyen mértékben járult hozzá az ellátó-rendszer működéséhez.
– „Egyfajta” alanyi jogot keletkeztet (szerzett jog): ha valaki egy ellátás feltételeinek megfelel, nem vizsgálhatják, hogy rászorult-e, indokolt-e az ellátásban részesítése. Több AB határozat is levezette a tulajdonhoz való jogból, hogy aki a rendszerhez hozzájárult, az nem csak arra szerzett jogot, hogy most kapjon ellátást, hanem ahhoz is, hogy majd a jövőben kapjon ellátást (az ellátás mértéke kapcsán viszont széles mozgástere van az államnak, de valamit adnia kell). Az alanyi jog tehát nem arra vonatkozik, hogy adott típusú ellátásra keletkezne jogunk, hanem arra, hogy a jövő-ben, az akkoriban létező ellátások közül valamilyenre jogosultak leszünk. A már megszerzett jogo-sultságot nem veheti el az állam, a váromány védelemben részesül.
A biztosítási típusú ellátások előnyei:
* Tervezhető, kiszámítható (tudom, hogy mennyit fizettem be; tudom, hogy mennyit vehetek igénybe).
* Alacsony adminisztrációs kiadások.
* A jövedelemmel arányos ellátások a korábbi életszínvonal megőrzésére törekednek.
* Kétoldalú kötelezettségvállalásról van szó: a befizetési kötelezettség révén alanyi jog keletke-zik az ellátás igénybevételére, ami a másik oldalon az ellátás nyújtásának kötelezettségét jelenti.
Hátrányai:
– Tipizáltság: csak a társadalom többsége által igényelt ellátások vannak a rendszerben – de van lehetőség méltányosságra. Tipikus élethelyzeteket kezel az ellátórendszer, nem egyéni szükségle-teket.
– A társadalom nem minden tagja részesül belőle, csak az, aki hozzájárult – éppen ezért kizáró-lag ezen ellátórendszerrel nem lehet mindenkinek biztosítani az ellátást, ezért van szükség a rászo-rultsági típusú ellátásokra.
– Igazságtalan: rászorultságot, társadalmi szükségletet nem vizsgál.
– Magasak a fenntartás költségei.
- Biztosítási elven működik a társadalombiztosítás, amely szintén két részből áll:
– Egészségbiztosítás: ha valaki átmenetileg elveszti a munkavégzési képességét egészségi állapo-ta, baleset vagy anyaság miatt. Pénzbeli és természetbeni ellátásokat nyújtanak ennek keretében.
– Nyugdíjbiztosítás: ha valaki életkora miatt nem, vagy csökkentett mértékben képes munkát vé-gezni. Magyarországon a nyugdíjbiztosítás felosztó-kirovó rendszerű. - Foglalkoztatáspolitika és társadalombiztosítás: elsődleges/biztosítási típusú ellátások – a foglal-koztatáspolitikán belül a pénzbeli ellátások lesznek biztosítási típusúak, a társadalombiztosítási ellátások pedig teljes egészében.**
- A segélyezési elvű ellátórendszer jellemzői (előadásvázlat)
- Rászorultság alapján jár ellátás: akinek a létfenntartását biztosító jövedelme nincs.
- A védett személyi kör emiatt nem meghatározható pontosan.
- Nem kell hozzájárulást fizetni. A költségvetés bevételeinek terhére lesz kifizetve (az ellá-tás az adóbefizetésektől függ).
- Nincs elkülönített pénzalap, ezért nem is kiszámítható a rendszer.
- Szubszidiárius ellátás – akkor lehet igénybe venni, ha valaki nem részesül a biztosítási tí-pusú rendszer ellátásaiból, illetve kivételesen kiegészítő jelleggel lehetséges a két típusú ellátás igénybe vétele egyszerre.
- Alacsony szintű ellátások (összegszerűen, illetve a jogosultsági feltételek meghatározásá-nál is alacsony jövedelmi szint van előírva): a létminimum szintjén való megélhetést bizto-sítja csak, és csak az alacsony jövedelműek számára – általában a mindenkori nyugdíjmi-nimum meghatározott százalékában állapítják meg a jogosultságot biztosító feltételt.
A rászorultsági típusú rendszer előnyei:
– Rugalmas (mindig a társadalmi szükségletekhez lehet igazítani): az adminisztráció a meglévő közigazgatási rendszerre van telepítve, nem kell önálló intézményrendszert létrehozni.
– Emiatt is a célcsoportot könnyebben el tudja érni, megtalálni.
– Individuális a segítségnyújtás, egyediesített ellátások vannak: az adott személy helyzetéhez igazodik.
A rászorultsági típusú rendszer hátrányai:
– Nehézkes adminisztráció.
– Segélyezési jellege miatt szegényjogias, csapdahelyzetet eredményez, nehéz kikerülni.
– Előítéletet gerjeszt a társadalomban azokkal szemben, akik szociális ellátásban részesülnek.
– E két ok miatt sok jogosult nem veszi igénybe a szociális ellátásokat.
Az EU-ban tagállami belügy a rászorultsági típusú rendszer szabályozása, ezért sokféle megoldás-sal találkozhatunk.
- A szociális biztonsághoz való jog az Alaptörvényben (előadásvázlat, TK2 36-39. o.)
- Az Alaptörvény csak deklarálja a szociális jogok körét.
- Mivel az Alaptörvény nem mondja ki, hogy a Magyarország szociális jogállam, ezért a garanciák megteremtése, a költségvetés által vezérelt jogalkotás és a társadalmi igények egyensúlyának ki-alakítása az Alkotmánybíróság feladata maradt.
Szociális biztonság alatt az embereknek azt a komfortérzetét érthetjük, amikor tudatában vannak annak, hogy a megélhetésük, létfenntartásuk biztosított, vagyis az állam ellátásokkal biztosítja az emberhez méltó megélhetést azok számára is, akik erre saját erejükből nem képesek. - A rászorultság alapján járó ellátások viszont nem a szociális biztonsági rendszer elemei, hanem a szociális védelem körébe tartoznak. A szociális biztonságnak ugyanis a garanciája egy megfelelő ellátórendszer, amely szükség esetén a rászorulók számára a szociális védelmet biztosítja. A szoci-ális biztonság alapelvi szintű rendezéséről az Alaptörvény gondoskodik, rögzíti a szociális bizton-ság garanciáit.
Alaptörvény XIX. cikk
(1) Magyarország arra törekszik, hogy minden állampolgárának szociális biztonságot nyújtson.
Anyaság, betegség, rokkantság, fogyatékosság, özvegység, árvaság és önhibáján kívül bekövetke-zett munkanélküliség esetén minden magyar állampolgár törvényben meghatározott
támogatásra jogosult.
(2) Magyarország a szociális biztonságot az (1) bekezdés szerinti és más rászorulók esetében a
szociális intézmények és intézkedések rendszerével valósítja meg.
(3) Törvény a szociális intézkedések jellegét és mértékét a szociális intézkedést igénybe vevő sze-mélynek a közösség számára hasznos tevékenységéhez igazodóan is megállapíthatja.
(4) Magyarország az időskori megélhetés biztosítását a társadalmi szolidaritáson alapuló egységes állami nyugdíjrendszer fenntartásával és önkéntesen létrehozott társadalmi intézmények működés-ének lehetővé tételével segíti elő. Törvény az állami nyugdíjra való jogosultság feltételeit a
nők fokozott védelmének követelményére tekintettel is megállapíthatja.
- Az Alkotmánybíróság által kidolgozott elvrendszer a szociális jogok kapcsán (felsorolás) (előadásvázlat, TK2 40-44, 58-70. o.)
Alkotmánybíróság az értelmezés során nem állapít meg új szabályt, csupán kifejti az Alkotmány-ban egyébként benne rejlőket, mintegy kibontva azokat a rendelkezések szövegéből, mindenkor szem előtt tartva azok tartalmát és összefüggéseit. Azt alkotmányértelmezésének a következménye egy jogfejlesztő tevékenység, melynek megítélése már az Alkotmánybíróság szerepének elemzésé-hez vezet.
Alapjog vagy jogelv-e a szociális biztonsághoz való jog?
Szükségességi-arányossági teszt
Állam gazdasági teherbíró képessége
Szociális/társadalombiztosítási intézményrendszer fenntartásának kötelezettsége
Jogállamiság elve – törvényi szintű szabályozás garanciái
Jogbiztonság elve – stabil jogi szabályozási környezet, későbbi elvek alapja (nem jelenti a meg-változtathatatlanságot)
Vásárolt jog elve - a már teljesült feltételek alapján megszerzett jog később is megilleti, az előre megfizetett hozzájárulással jogot szerez az ellátásra, csak biztosítási elvű ellátásokra igaz
Szerzett jog elve – járulékfizetése révén a váromány is védelem alá kerülhet (megfizetés megkezdődött, így bízhat benne, hogy cserébe ellátást kap), rászorultsági elvű ellátás is védett lehet a jogállamiság elvét is segítségül hívva
Tulajdonhoz való jog – elsősorban a biztosítási elvű ellátás, de a váromány is teljeskörű védelemben részesül, hozzátartozó ellátás is bevonható (ellátási szint csökkentése megfe-lelő, ha a közérdekből való korlátozás keretei közé belefér)
Kellő felkészülési idő fogalma – hosszú és rövid távú ellátás eltérő védelmi szint
- Diszkrimináció tilalma – klasszikus diszkriminációs szabályok mellett + megszerzett pozitív jo-gok megtartására nincs alanyi jog, az nem diszkrimináció
- Kellő felkészülési idő elve a szociális jogok kapcsán (előadásvázlat, TK2 90-92. o.)
A „kellő felkészülési idő” eredetileg a jogszabály megismeréséhez szükséges időt jelentette. Ké-sőbb azonban ez a gyakorlat is finomodott. A jogszabály alkalmazására való felkészüléshez szük-séges „kellő idő” megállapítása és biztosítása a jogalkotó felelősséggel terhelt mérlegelésének és döntésének függvénye. 9/1994. (II.25.) AB határozat már a kihirdetés és hatálybalépés közötti időt is védelem alá vonta.
Innentől számított a jogbiztonságba foglalt követelménynek, hogy a kihirdetés és a hatálybalépés között elteljen annyi idő, amennyi után már jóhiszeműen állítható, hogy a törvény ismeretének hiánya nem mentesít a következmények alól.
Kellő felkészülési idő fogalma – hosszú és rövid távú ellátás eltérő védelmi szint
Az Alkotmánybíróság gyakorlatában számos határozatot hozott, amelyekben a jogszabály hatály-balépése kapcsán az új rendelkezések alkalmazására való felkészülési időt alkotmányos követel-ményként határozta meg.
Ez a szociális biztonság keretében kiemelten fontos garanciális szabály, hiszen emberek életét, megélhetését alapvetően befolyásoló állami gondoskodásról van szó. A társadalombiztosítási ellá-tások vonatkozásában értékgaranciaként fogalmazódik meg.
A „kellő felkészülési idő” fogalmának alapja a tulajdonvédelem kérdése. A szerzett jogok váro-mány jellegű része a szerződésen alapuló tulajdonvédelem szabályai szerint részesülhet alkotmá-nyos védelemben, amennyiben az állam egyoldalúan kívánja ezeket módosítani, akkor ehhez ga-ranciák szükségesek, ez az alkotmányos jogvédelem.
- Az átmenet hiánya sérti a jogbiztonság elvét, ezért szükséges a kellő felkészülési idő.
- Eleinte az Alkotmánybíróság értelmezésében a „kellő felkészülési idő” a jogszabály megismeré-séhez szükséges időt jelentette, és a visszaható hatály minősítette alkotmányellenesnek.
- Később a jogbiztonság követelményeként az a kötelezettség hárult a jogalkotóra, hogy a jogsza-bály hatálybalépésének időpontját úgy határozza meg, hogy kellő idő maradjon a jogszabály szö-vegének megismerésére, a szervek számára a jogszabály alkalmazására való felkészülésre, a jog-szabállyal érintett szervek és személyek számára annak eldöntéséhez, hogy miként alkalmazkodja-nak a jogszabály rendelkezéseihez.
A felkészülési idő hiánya miatt akkor minősül egy jogszabály alkotmányellenesnek, ha az szerzett jogot korlátozott, és a korábbihoz képest úgy állapított meg hátrányosabb rendelkezést, hogy a megismerés és a felkészülés hiánya sérelmet okozott az érintett számára vagy akadályozta a jogal-kalmazót a jogszabály alkalmazásában.
Valamely jogszabály nem csak akkor minősül a visszamenőleges jogalkotás tilalmába, ha a jogal-kotó visszamenőlegesen léptette hatályba, hanem akkor is, ha a jogszabály hatálybalépése előtt létrejött jogviszonyokra is alkalmazni kell.
- Szerzett/vásárolt jog elve a szociális jogok kapcsán (előadásvázlat, TK2 70-77. o.)
Vásárolt jog elve: a már teljesült feltételek alapján megszerzett jog később is megilleti, az előre megfizetett hozzájárulással jogot szerez az ellátásra, csak biztosítási elvű ellátásokra igaz
Szerzett jog elve: járulékfizetése révén a váromány is védelem alá kerülhet (megfizetés megkezdődött, így bízhat benne, hogy cserébe ellátást kap), rászorultsági elvű ellátás is védett lehet a jogállamiság elvét is segítségül hívva
- Tulajdonhoz való jog elve a szociális jogok kapcsán (előadásvázlat, TK2 77-89. o.)
Tulajdonhoz való jog: elsősorban a biztosítási elvű ellátás, de a váromány is teljeskörű védelemben részesül, hozzátartozó ellátás is bevonható (ellátási szint csökkentése megfe-lelő, ha a közérdekből való korlátozás keretei közé belefér)
„Egyfajta” alanyi jogot keletkeztet (szerzett jog): ha valaki egy ellátás feltételeinek megfelel, nem vizsgálhatják, hogy rászorult-e, indokolt-e az ellátásban részesítése. Több AB határozat is levezette a tulajdonhoz való jogból, hogy aki a rendszerhez hozzájárult, az nem csak arra szerzett jogot, hogy most kapjon ellátást, hanem ahhoz is, hogy majd a jövőben kapjon ellátást (az ellátás mértéke kapcsán viszont széles mozgástere van az államnak, de valamit adnia kell). Az alanyi jog tehát nem arra vonatkozik, hogy adott típusú ellátásra keletkezne jogunk, hanem arra, hogy a jövő-ben, az akkoriban létező ellátások közül valamilyenre jogosultak leszünk. A már megszerzett jogosultságot nem veheti el az állam, a váromány védelemben részesül.
- A foglalkoztatáspolitikai eszközök csoportosítása (Foglalkoztatáspolitikai segédanyag, elő-adásvázlat)
A. AKTÍV FOGLALKOZTATÁSPOLITIKAI ESZKÖZÖK: A foglalkoztatást elsősegítő szolgálta-tásokat és foglalkoztatást elősegítő támogatások
1. preventív eszközök, pl. tanácsadás
2. keresletélénkítő eszközök, pl. bértámogatás, közfoglalkoztatás, mobilitás támogatás, munkaerő-piaci alkalmazkodás támogatása
3. kínálatcsökkentő eszközök, pl. vállalkozóvá válást elősegítő támogatás
4. sajátos, esetleges eszközök, pl. munkaközvetítés, információnyújtás
B. PASSZÍV FOGLALKOZTATÁSPOLITIKAI ESZKÖZÖK – Álláskeresési támogatások (nyugdíj
előtti álláskeresési segély, álláskeresési járadék)
C. LÉTSZÁMLEÉPÍTÉS HÁTRÁNYOS JOGKÖVETKEZMÉNYÉNEK ENYHÍTÉSÉT CÉLZÓ TÁMOGATÁSOK pl. csoportos létszámleépítés elkerülését vagy enyhítését célzó támogatás
D. FOGLALKOZTATÁST ELŐSEGÍTŐ, ELSŐSORBAN NEM ANYAGI JELLEGŰ ESZKÖZÖK pl. tanulmányi szerződés, pályázat, szakmai képzések biztosítása, munkaközvetítés, információnyújtás, tanácsadás
- Az aktív foglalkoztatáspolitikai eszközök csoportosítása (Foglalkoztatáspolitikai segédanyag, előadásvázlat)
A. AKTÍV FOGLALKOZTATÁSPOLITIKAI ESZKÖZÖK– A foglalkoztatást elsősegítő szolgálta-tásokat és foglalkoztatást elősegítő támogatások
1. preventív eszközök, pl. tanácsadás
2. keresletélénkítő eszközök, pl. bértámogatás, közfoglalkoztatás, mobilitás támogatás, munkaerő-piaci alkalmazkodás támogatása
3. kínálatcsökkentő eszközök, pl. vállalkozóvá válást elősegítő támogatás
4. sajátos, esetleges eszközök, pl. munkaközvetítés, információnyújtás
- Az angolszász segélyezési rendszer (előadásvázlat, TK2 87-88. o.)
Nagy-Britannia
Előre meghatározott, fix összegű
Hozzájárulások: munkáltató és munkavállalói, önkéntes és kötelező
Beveridge-i modell
Addig biztosítják a segélyt, amíg a munkanélküliség fennáll, azonban megszűnik a folyósítása, ha az érintett nem fogadja el a felajánlott állást. Ha a munkaviszony önhibából szűnt meg, a segély-nek csak a 40%-át biztosítják, és azt is csak a munkaviszony megszűnésétől számított 3. hónap elteltével.
Fix összeg. 4 pilléres hozzájárulás-fizetés:
-munkavállalói kötelező hozzájárulás
-munkáltatói kötelező hozzájárulás
-munkavállalói önkéntes hozzájárulás
-munkáltatói önkéntes hozzájárulás
További feltétele a segély folyósításának, hogy nem állt fenn a lehetősége rövidített foglalkoztatás-nak vagy a munkahely más módon történő megóvásának (pl. rövidített munkaidőre).
- Egyfokú segélyezési rendszer (előadásvázlat, TK2 88-89. o.)
Olaszország, Franciaország, Dánia
Kötött segélyezési (jogosulti) időtartamra változatlan összeg
A segélyezési időtartam a megszerzett biztosítotti időhöz igazodik
Korrekciós tényezők számításba veendők (pl. családfenntartói minőség)
Megszűnik, ha a felajánlott munkát nem fogadja el
- Az ellátás fix és azonos összegű az ellátás teljes tartamára.
- Meghatározott ideig jár az ellátás, általában 3 hónap és 1 év közötti ideig.
- A családfenntartók magasabb összegű ellátásban részesülnek, például Hollandiában a ko-rábbi kereset 90-100%-át is megkapják, míg mások csak a 70%-át.
- A járulékfizetés és a kifizetés is jövedelemarányos.
- Ha a segély folyósítása lejár, nincs másik ellátás.
- Kétfokú segélyezési rendszer (előadásvázlat, TK2 90-91. o.)
Németország, Belgium, Magyarország
A folyósítási időszakban magasabb és alacsonyabb összegű segélyről beszélhetünk
A teljes időtartam előre meghatározott
A jogosultság itt is határozott ideig tart, melynek során nem azonos mértékű ellátást biztosítására kerül sor a segély folyósításának első szakaszában magasabb, utána alacsonyabb összegű. Az első szakasz általában rövidebb, mint a második szakasz, ami motiválja a munkakeresést. Németor-szágban előfeltétel, hogy a megelőző 3 évben 26 hét biztosítotti jogviszony álljon fenn, és ne le-gyen felajánlható munkalehetőség.
A korábbi kereset 80%-a jár 1 évig, utána pedig a 60%-a. Belgiumban a 60% csökken 40%-ra, továbbá a családfenntartó ezt kiegészítendő pótlékban részesül.
Magyarországon azért kétfokú a rendszer, mert bár a segély 90 napig ugyanolyan összegű, azonban megelőzheti a nyugdíj előtti álláskeresési segély
- Álláskereső fogalma (Foglalkoztatáspolitikai segédanyag)
Az a személy, aki
1. a munkaviszony létesítéséhez szükséges feltételekkel rendelkezik, és
2. oktatási intézmény nappali tagozatán nem folytat tanulmányokat, és
3. öregségi nyugdíjra nem jogosult, valamint a megváltozott munkaképességű személyek ellátásai-ban nem részesül és
4. az alkalmi foglalkoztatásnak minősülő munkaviszony és a nevelőszülői foglalkoztatási jogvi-szony kivételével munkaviszonyban nem áll, és egyéb keresőtevékenységet sem folytat, és
5. elhelyezkedése érdekében az állami foglalkoztatási szervvel együttműködik, és akit
6. az állami foglalkoztatási szerv álláskeresőként nyilvántart.
- Foglalkoztatás elősegítő szolgáltatás fogalma (Foglalkoztatáspolitikai segédanyag, Fftv. 3.§ (1))
A foglalkoztatást elősegítő szolgáltatások célja a munkaerő megtartása, munkához jutás. Ezen aktív eszközök elsősorban nem anyagi jellegűek, ugyanis semmilyen pénzbeli kompenzációval nem járnak sem a foglalkoztatott vagy éppen álláskereső, sem a foglalkoztató irányában.
Az állami foglalkoztatási szerv
* a munkahelykeresést,
* a munkához, valamint a megfelelő munkaerőhöz jutást, továbbá
* a munkahely megtartását –
a Kormány rendeletében meghatározottak szerint - ingyenesen igénybe vehető szolgáltatásokkal (a továbbiakban: foglalkoztatást elősegítő szolgáltatás) is segíti.
- Foglalkoztatásra irányuló jogviszony fogalma (Foglalkoztatáspolitikai segédanyag, Fftv. 1.§ b))
minden olyan jogviszony, amelyben a foglalkoztatott a foglalkoztató részére és annak irányítása alatt ellenérték fejében tevékenységet végez vagy önmaga foglalkoztatását végzi
- Foglalkoztatott fogalma (Foglalkoztatáspolitikai segédanyag, Fftv. 1.§ d))
az a természetes személy, aki a foglalkoztató számára és annak irányítása alatt foglalkoztatásra irányuló jogviszony keretében, ellenérték fejében tevékenységet végez, vagy önmaga foglalkozta-tását végzi.
- Szolgáltatást kérő fogalma (Foglalkoztatáspolitikai segédanyag, 100/2021. Korm. rend. 2.§ d))
az Flt.-ben meghatározott álláskereső (a továbbiakban: álláskereső), valamint szolgáltatást kérő-ként nyilvántartásba vett, foglalkoztatásra irányuló jogviszonyban álló személy vagy foglalkozta-tásra irányuló jogviszonyban nem álló személy.
- Bértámogatás (Foglalkoztatáspolitikai segédanyag, 100/2021. Korm. rend. 37.§)
Az állami foglalkoztatási szerv a munkaerőpiaci programban meghatározottak szerint a foglalkoz-tatásra irányuló jogviszonyban álló foglalkoztatott munkahelyének megtartása érdekében vagy új munkahelyek teremtéséhez a foglalkoztatott bérének legfeljebb 100%- ának megfelelő mértékben nyújthat bértámogatást.
A foglalkoztató vállalja, hogy a munkaerőpiaci programban meghatározott, de legalább a támoga-tás időtartamának felével megegyező időtartamig nem szünteti meg felmondással vagy közös meg-egyezéssel azon foglalkoztatott foglalkoztatásra irányuló jogviszonyát, aki után bértámogatásban részesül.
- Lakhatási támogatás nyújtásának feltételei (Foglalkoztatáspolitikai segédanyag, 100/2021. Korm. rend. 38.§ (3))
Annak az álláskeresőnek nyújtható,
a) akit legalább egy hónapja álláskeresőként nyilvántartanak,
b) aki legalább hat hónap időtartamra szóló és legalább heti húsz óra munkaidejű foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt létesít,
c) aki nem rendelkezik lakóingatlannal a munkavégzés helyén, valamint olyan településen, amely-nek a munkavégzés helyétől való távolsága nem éri el a 60 km-t.
- Foglalkoztatást elősegítő támogatások /felsorolás/ (Foglalkoztatáspolitikai segédanyag, 100/2021. Korm. rend.)
- súlyosan hátrányos helyzetű munkavállaló foglalkoztatásának támogatása
- csoportos létszámleépítés elkerülését vagy enyhítését célzó támogatás
- bértámogatás
- mobilitási támogatás
- munkaerőpiaci alkalmazkodás támogatása
- vállalkozóvá válást segítő támogatás
- Foglalkoztatást elősegítő szolgáltatások /felsorolás/ (Foglalkoztatáspolitikai segédanyag, 100/2021. Korm. rend.)
Munkaközvetítés,
Információnyújtás,
Tanácsadás
- Vállalkozóvá válást elősegítő támogatás feltételei (Foglalkoztatáspolitikai segédanyag, 100/2021. Korm. rend. 43.§)
A munkaerőpiaci programban meghatározottak szerint támogatás nyújtható annak az álláskereső-nek,
a) akit legalább egy hónapja álláskeresőként nyilvántartanak,
b) aki az állami foglalkoztatási szerv által nyújtott - legalább egy hónap időtartamú - szolgáltatás keretében a vállalkozás indításához szükséges jogi, pénzügyi készségeket megszerzi, és
c) aki a szolgáltatás keretében üzleti terv készítésével bemutatja az indítani kívánt vállalkozás ha-tékonyságát és működésének részleteit.
Az állami foglalkoztatási szerv annak az álláskeresőnek, aki a vállalkozás indításához szükséges szolgáltatásban sikeresen részt vett,
a) hat hónapon keresztül a kötelező legkisebb munkabér 100%-ának megfelelő mértékű támogatást és
b) legfeljebb a kötelező legkisebb munkabér tizenötszörösének megfelelő mértékben egyszeri visz-szatérítendő vagy vissza nem térítendő tőketámogatást nyújthat.
- Az álláskeresési járadékra való jogosultság feltételei (Foglalkoztatáspolitikai segédanyag)
Álláskeresési járadékra jogosult, aki
a) álláskereső,
b) az álláskeresővé válását megelőző három éven belül legalább 360 nap jogosultsági idővel ren-delkezik,
c) munkát akar vállalni, de önálló álláskeresése nem vezetett eredményre, és számára az állami foglalkoztatási szerv sem tud megfelelő munkahelyet felajánlani.
Megfelelő a munkahely akkor, ha
a) egészségi állapota szerint az álláskereső a munka elvégzésére alkalmas,
b) a várható kereset az álláskeresési járadék összegét, illetőleg - amennyiben az álláskeresési járadék összege a kötelező legkisebb munkabérnél alacsonyabb - a kötelező legkisebb munkabér összegét eléri,
c) a munkahely és a lakóhely közötti naponta - tömegközlekedési eszközzel vagy munkál-tatói személyszállítással - történő oda- és visszautazás ideje a három órát, illetve tíz éven aluli gyermeket nevelő nő és tíz éven aluli gyermeket egyedül nevelő férfi álláskereső ese-tében a két órát nem haladja meg (megváltozott munkaképességű személy esetén munka-hely és a lakóhely közötti naponta - a megváltozott munkaképességű személy által igénybe vehető közlekedési eszközzel - történő oda- és visszautazás ideje a két órát nem haladja meg)
d) az álláskereső foglalkoztatása munkaviszonyban történik.
- Az álláskeresési járadék alapja és mértéke, időtartama (Foglalkoztatáspolitikai segédanyag)
Álláskeresési járadék mértéke:
Az álláskeresési járadék összegét a kérelem benyújtását megelőző, vagy - ha az álláskeresőként való nyilvántartásba vételre későbbi időpontban kerül sor - az álláskeresőnek az álláskeresővé válását megelőző négy naptári negyedévben az ezen időszakkal érintett jogviszonyokban elért, a társadalombiztosítás ellátásaira jogosultakról, valamint ezen ellátások fedezetéről szóló 2019. évi CXXII. törvény (a továbbiakban: Tbj.) 23. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározott társadalom-biztosítási járulék alapja (a továbbiakban: járulékalap) havi átlagos összegének alapulvételével kell kiszámítani.
A havi átlagos összeg kiszámítása során ezen időszak alatt elért járulékalap összegét osztani kell azoknak a hónapoknak a számával, amelyekben az álláskeresőnek volt járulékalapot képező jöve-delme. Ha az álláskereső adott hónapban nem az egész hónapra vonatkozóan rendelkezik járulék-alappal, akkor a hónapot a havi átlagos összeg kiszámítása során töredékhónapként kell figyelem-be venni.
Megelőző négy naptári negyedévi járulékalap hiányában a járadék számításának alapja a négy naptári negyedévnél rövidebb időszakban elért járulékalap havi átlagos összege. Ha a megelőző négy naptári negyedévben egyáltalán nincs az álláskeresőnek járulékalapja, akkor az álláskeresési járadék megállapításának alapja a jogosultság kezdő napján hatályos kötelező legkisebb munkabér 130 százaléka.
Az egy napra járó álláskeresési járadék számításának alapja (járadékalap) az így meghatározott összeg harmincad része.
Az álláskeresési járadék napi összege az előzőek alapján meghatározott járadékalap 60 %-a, legfel-jebb a jogosultság kezdő napján hatályos kötelező legkisebb munkabér napi összegének megfelelő összeg.
Álláskeresési járadék folyósításának időtartama:
Az álláskeresési járadék folyósításának időtartamát (folyósítási idő) annak az időtartamnak az ala-pulvételével kell megállapítani, amely alatt az álláskereső az álláskeresővé válást megelőző három év alatt munkaviszonyban megbízási jogviszonyban töltött, mezőgazdasági őstermelőként tevé-kenységet folytatott, feltéve, hogy mezőgazdasági őstermelőként folytatott tevékenysége alatt járu-lékfizetési kötelezettségének eleget tett, vagy egyéni, illetőleg társas vállalkozói tevékenységet folytatott, feltéve ez utóbbi esetben, hogy vállalkozói tevékenysége alatt járulékfizetési kötelezett-ségének eleget tett (a továbbiakban együtt: jogosultsági idő).
A jogosultsági idő tartamába nem számítható be az az időtartam, amely alatt az álláskereső állás-keresési járadékban vagy vállalkozói járadékban részesült.
Az hároméves időtartam meghosszabbodik a következő időtartamokkal vagy azok egy részével, ha ezen időtartamok alatt munkaviszony nem állt fenn, vagy az álláskereső jogosultsági időnek minő-sülő vállalkozói tevékenységet nem folytatott:
a) a keresőképtelenséggel járó betegség,
b) a beteg gyermek ápolására igénybe vett táppénzes állomány,
c) a csecsemőgondozási díj, örökbefogadói díj, a gyermekgondozási díj, a gyermekgondozást segí-tő ellátás folyósítása
d) a megváltozott munkaképességű személyek ellátásai, a rokkantsági és a baleseti rokkantsági nyugdíj, a rendszeres szociális járadék, az átmeneti járadék, a bányászok egészségkárosodási jára-déka folyósításának,
e) letartóztatás, valamint a szabadságvesztés, és az elzárás büntetés,
f) a gyermekek otthongondozási díja, az ápolási díj és a gyermeknevelési támogatás folyósítása,
g) a nappali tagozaton történő tanulmányok folytatásának időtartamával.
Az álláskeresési járadék folyósítási idejének kiszámítása során tíz nap jogosultsági idő egy nap járadék-folyósítási időnek felel meg. Ha a kiszámítás során töredéknap keletkezik, a kerekítés sza-bályait kell alkalmazni.
Az álláskeresési járadék folyósításának leghosszabb időtartama 90 nap.
Ha az álláskeresési járadékban részesülő személy a járadék folyósítási idejének kimerítését meg-előzően határozatlan időtartamú, legalább napi négy óra munkaidejű munkaviszonyt - kivéve köz-foglalkoztatási jogviszonyt - létesít, kérelmére a folyósítási időből még fennmaradó időtartamra járó juttatás összegének a következőkben meghatározott mértékét egy összegben ki kell fizetni. A kifizetés további feltétele, hogy az álláskeresési járadékban részesült személy a járadék megszün-tetésétől a kérelem benyújtásának napjáig folyamatosan munkaviszonyban álljon. A munkaviszony fennállását a munkaadó igazolja. A kérelmet az álláskeresési járadék folyósítási idejének lejártát követő 30 napon belül kell benyújtani, a juttatást a kérelem benyújtásától számított két hónapon belül kell kifizetni.
Az így meghatározott egy összegben kifizetendő juttatás mértéke a még hátralévő időtartamra járó juttatás összegének 80 %-a.
Ha az álláskereső részére az állami foglalkoztatási szerv ezt az összeget kifizette, úgy kell tekinte-ni, hogy az álláskereső az álláskeresési járadék folyósítási idejét kimerítette.
A folyósítási idő számítása szempontjából a jogosultsági idő csak egyszer vehető figyelembe.
- Visszatérítés, megtérítés a foglalkoztatáspolitikában (Foglalkoztatáspolitikai segédanyag)
1.Visszafizetési kötelezettség Az állami foglalkoztatási szerv az ellátás felvételétől számított hat hónapon belül írásban kötelezi az ellátás visszafizetésére azt, aki az ellátást jogalap nélkül vette fel.
Az, aki az álláskereső halálát követően az álláskeresési ellátást jogalap nélkül vette fel, köteles azt visszafizetni. Az állami foglalkoztatási szerv vezetője - erre irányuló kérelem esetén - különös méltánylást érdemlő esetben - az állami adó- és vámhatóság végrehajtás céljából történő megkere-séséig - dönthet a jogalap nélkül felvett és visszakövetelt munkanélküli-ellátás visszafizetésének részben vagy egészben történő elengedéséről.
Ha a bíróság jogerősen megállapította, hogy a munkaadó a munkavállaló munkaviszonyát jogelle-nesen szüntette meg, a munkaadó köteles a bíróság határozatának jogerőre emelkedéséig az érintett részére kifizetett álláskeresési ellátás és annak járulékai összegét az Alap szolidaritási alaprészébe befizetni. A bíróság a jogerős határozatot az állami foglalkoztatási szervnek megküldi, amely en-nek alapján határoz. Az álláskeresési járadék, nyugdíj előtti álláskeresési segély, valamint az állás-keresési segély visszakövetelése esetén késedelmi pótlék nem számítható fel.
- Megtérítési kötelezettség A munkaadó és egyéb szerv köteles megtéríteni a jogalap nélkül kifi-zetett ellátást, ha az ellátás jogalap nélküli kifizetése mulasztásának vagy a valóságtól eltérő adat-szolgáltatásnak a következménye, és az ellátást az előzőek alapján visszakövetelni nem lehet.
Ha az ellátás jogalap nélküli kifizetéséért a munkaadót vagy egyéb szervet és az ellátásra jogosul-tat is felelősség terheli, a jogalap nélkül felvett ellátást a közrehatásuk arányában kötelesek vissza-fizetni, illetve megtéríteni. Ha a közreműködés aránya nem állapítható meg, a felelősöket egyenlő arányban kell megtérítésre, illetőleg visszafizetésre kötelezni.
- A nyugdíj előtti álláskeresési segély formái és feltételei (Foglalkoztatáspolitikai segédanyag)
Az álláskereső kérelmére nyugdíj előtti álláskeresési segélyt (álláskeresési segély) kell megállapí-tani, ha
a) munkát akar vállalni, de önálló álláskeresése nem vezetett eredményre, és számára az állami foglalkoztatási szerv sem tud megfelelő munkahelyet felajánlani, és
b) a kérelem benyújtásának időpontjában a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséhez legfeljebb 5 év hiányzik, és legalább 45 napon át álláskeresési járadékban részesült és az álláske-resési járadék folyósítása időtartamát kimerítette, vagy a folyósítási időtartam kimerítését megelő-zően az álláskeresési járadék folyósítását az állami foglalkoztatási szerv – kereső tevékenység miatt – megszüntette és az álláskereső álláskeresési járadékra ismételten nem szerzett jogosultsá-got,
c) az álláskeresési járadék folyósításának kimerítését vagy az előző pontban meghatározott meg-szüntetését követően 3 éven belül betöltötte az előző pontban meghatározott életkort, és
d) rendelkezik az öregségi nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel, és
e) korhatár előtti ellátásban, szolgálati járandóságban, táncművészeti életjáradékban és átmeneti bányászjáradékban nem részesül
Az álláskeresési segély összegét a kérelem benyújtásának időpontjában hatályos kötelező legki-sebb munkabér összege 40 százalékának alapulvételével kell megállapítani. Ha az álláskeresési járadéknál említett járadékalap az előbbi összegnél alacsonyabb volt, az álláskeresési segély ösz-szegét a járadékalap alapulvételével kell megállapítani.
Az egy napra járó álláskeresési segély összege az így meghatározott segélyalap harmincad része.
Az álláskeresési segély az álláskereső öregségi nyugdíj, megváltozott munkaképességű személyek ellátása jogosultságának megszerzéséig terjedő időtartamra folyósítható.
- Költségtérítés a foglalkoztatáspolitikában (Foglalkoztatáspolitikai segédanyag)
Az álláskereső részére járó álláskeresési járadék vagy álláskeresési segély megállapításával, vala-mint a munkahelykereséssel kapcsolatos (ideértve a lakóhelyétől az állami foglalkoztatási szervhez történő oda- és visszautazást, valamint az állami foglalkoztatási szerv által kezdeményezett foglal-kozás-egészségügyi szakvélemény beszerzéséhez szükséges utazást is), a tömegközlekedési esz-köz igénybevételével felmerült indokolt helyközi utazási költséget meg kell téríteni.
- Gazdaság-újraindítási Foglalkoztatási Alap részei (Foglalkoztatáspolitikai segédanyag)
a) Szolidaritási alaprész: az álláskeresési járadék, a nyugdíj előtti álláskeresési segély, az álláske-resési segély, a munkanélküli járadék, a pályakezdők munkanélküli segélye, az előnyugdíj, a nyugdíj előtti munkanélküli segély, az álláskeresést ösztönző juttatás, a költségtérítés, valamint ezek juttatásával kapcsolatos postaköltség finanszírozására.
b) Foglalkoztatási alaprész: foglalkoztatási alaprészt, a foglalkoztatást elősegítő támogatások, a nem az állami foglalkoztatási szerv által nyújtott foglalkoztatást elősegítő szolgáltatások nyújtásá-ra, az állami foglalkoztatási szerv által pályaválasztás elősegítése érdekében szervezett munkaerő-piaci információkat nyújtó rendezvény kiadásaira, az állami foglalkoztatási szerv által szervezett munkaerőpiaci információkat nyújtó állásbörze kiadásaira, valamint keresetpótló juttatással kap-csolatos postaköltség finanszírozására
c) Bérgarancia alaprész: a Bérgarancia Alapról szóló 1994. évi LXVI. törvényben meghatározott támogatás valamint annak folyósításával kapcsolatos postaköltség finanszírozására
d) Képzési alaprész: a szakképzésről szóló törvényben meghatározott feladatok finanszírozására.
- Gazdaság-újraindítási Foglalkoztatási Alap bevételei (Foglalkoztatáspolitikai segédanyag)
a) a társadalombiztosítási járulékból az Alapot a Tbj. szerint megillető rész;
b) a szociális hozzájárulási adónak a költségvetési törvényben meghatározott százaléka;
c) a szakképzési hozzájárulás;
d) a központi költségvetési támogatás;
e) az állami foglalkoztatási szervek közreműködésével, uniós források bevonásával megvalósuló programok, támogatások, valamint járulékátvállalás végrehajtása érdekében befolyó bevételek;
f) egyéb bevételek: az Alap javára teljesített visszafizetés, a hatósági eljárás alapján befolyt bevé-tel, késedelmi pótlék, kamatbevétel, az Alap javára teljesített önkéntes befizetés, támogatás, vala-mint a működésével összefüggő bevétel;
g) uniós forrás terhére megvalósuló operatív program finanszírozására szolgáló előleg;
h) az Európai Globalizációs Alkalmazkodási Alaptól társfinanszírozás címen befolyó bevétel.
- A társadalombiztosítás alapelvei (TB általános vázlat 1. o.)
- társadalmi kockázatközösség,
- kötelező részvétel
- az egyéni felelősség elvének megfelelően, az e törvényben meghatározott járulékfizetési kötele-zettség alapján szerezhet jogot saját maga és törvényben meghatározott hozzátartozója javára az egyes társadalombiztosítási ellátásokra,
- pénzbeli társadalombiztosítási ellátás összege arányban áll a biztosítottnak az ellátás fedezetére szolgáló járulék alapjául szolgáló jövedelmével,
- biztosítás az annak alapjául szolgáló jogviszonnyal egyidejűleg, a törvény erejénél fogva jön létre,
- foglalkoztatót bejelentési, nyilvántartási, járulék-megállapítási és járulék-levonási kötelezettség terheli,
- a foglalkoztatót járulékfizetési kötelezettség terheli,
- adatok rendszeres vagy eseti közlésére kötelező, erről a felelős szerv nyilvántartást vezet,
- az államot mögöttes felelősség terheli a társadalombiztosítási ellátások teljesítéséért,
- A kötelező részvétel elve (TB általános vázlat 1. o.)
a társadalombiztosításban való részvétel a törvényben meghatározott szabályok szerint kötelező. biztosítási elv, a társadalmi szolidaritás és a tulajdonhoz fűződő jogok alkotmányos keretek közötti korlátozása együttesen érvényesül,
- A társadalmi szolidaritás elve (TB általános vázlat 1.o.)
a szociális biztonsághoz, valamint a testi és lelki egészséghez való jog érvényesítése, valamint az egységes állami nyugdíjrendszer fenntartása érdekében - törvény a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak költségvetését egészben vagy részben megillető olyan fizetési kötelezettséget is megál-lapíthat, amelynek megfizetése társadalombiztosítási ellátásra való jogot nem keletkeztet.
- A társadalombiztosítás részei (csoportosítás) (előadásvázlat)
- Egészségbiztosítási ellátások
- egészségügyi szolgáltatások
- pénzbeli ellátások
- megváltozott munkaképességű személyek ellátása - Nyugdíjbiztosítási ellátások
- saját jogú nyugellátás
- hozzátartozói nyugellátás - Baleseti ellátások
- egészségügyi ellátás
- nyugdíjbiztosítási ellátás
- A foglalkoztató (TB általános vázlat 1-2. o.)
- bármely jogi és természetes személy,
- egyéni vállalkozó, egyéb szervezet,
- költségvetés alapján gazdálkodó szerv,
- bármely személyi egyesülés, ha biztosítottat foglalkoztat,
- társas vállalkozó esetén a társas vállalkozás
- az álláskeresési támogatásban részesülő, biztosítottnak minősülő személy esetén az ellátást folyósító szerv,
- a gyermekgondozást segítő ellátásban, a gyermekgondozási díjban, a gyermeknevelési tá-mogatásban, a gyermekek otthongondozási díjában és az ápolási díjban részesülő szemé-lyek esetében a segélyt, a támogatást, illetve a díjat folyósító szerv,
- a kincstár számfejtési körében a helyi önkormányzatok nettó finanszírozásának hatálya alá tartozó munkáltatók esetében a járulék megállapításával, bevallásával, megfizetésével, a nyilvántartással és adatszolgáltatással, valamint a biztosítottak bejelentésével összefüggő kötelezettségek tekintetében a kincstár,
- munkaerő-kölcsönöztetés esetén a kölcsönbeadó,
- több munkáltatóval létesített munkaviszony (Mt. 195. §) esetén az Art.-ben meghatározott munkáltató,
- a rendvédelmi egészségkárosodási keresetkiegészítésben vagy rendvédelmi egészségkáro-sodási járadékban részesülő személy esetében a rendvédelmi feladatokat ellátó szerv, va-lamint a honvédelmi egészségkárosodási keresetkiegészítésben vagy honvédelmi egész-ségkárosodási járadékban részesülő személy esetében az ellátást megállapító honvédségi szervezet vagy a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat
- a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény szerinti fejlesz-tési jogviszony keretében fejlesztési foglalkoztatási díjat folyósító fejlesztő foglalkoztatást nyújtó szolgáltató, intézmény
- A biztosított (TB általános vázlat 3-4. o.)
- munkaviszonyban, közalkalmazotti jogviszonyban, köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban, rendvédelmi igazgatási szolgálati jogviszonyban, szerződéses határvadász jogviszonyban, közszolgálati jogviszonyban, kormányzati szolgálati jogviszonyban, adó- és vámhatósági szolgálati jogviszonyban, tisztjelölti szolgálati jogviszonyban, rendvédelmi tisztjelölti szolgálati jogviszonyban, politikai szolgálati jogviszonyban, biztosi jogviszonyban, ügyészségi szolgálati jogviszonyban, bírói szolgálati jogviszonyban, egészségügyi szolgálati jogviszonyban, igazságügyi alkalmazotti szolgálati viszonyban, nevelőszülői foglalkoztatási jogviszonyban, ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszonyban, vendégoktatói ösztöndíjas jogviszonyban, közfoglalkoztatási jogviszonyban álló személy, a Magyar Honvédség, a rendvédelmi szervek, az Országgyűlési Őrség, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatok hivatásos állományú tagja, a Magyar Honvédség szerződéses állományú tagja, a katonai szolgálatot teljesítő önkéntes tartalékos katona, a honvédelmi alkalmazott, az országgyűlési képviselő, a nemzetiségi szószóló (a továbbiakban együtt: munkaviszony), tekintet nélkül arra, hogy foglalkoztatása teljes vagy részmunkaidőben történik,
- szövetkezet tagja, aki a szövetkezet tevékenységében munkaviszony, vállalkozási vagy megbízási jogviszony keretében személyesen közreműködik (a személyes közreműködést megalapozó jogviszonyra irányadó szabályok szerint), kivéve
a) az iskolaszövetkezet nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytató tanuló, képzésben részt vevő személy, hallgató tagját – 25. életévének betöltéséig a tanulói, hallgatói jogviszonya szünetelésének időtartama alatt is –,
b) a közérdekű nyugdíjas szövetkezet öregségi nyugdíjban vagy átmeneti bányászjáradékban részesülő tagját, és
c) a szociális szövetkezetben tagi munkavégzés keretében munkát végző tagot,
d) a kisgyermekkel otthon lévők szövetkezetének nem nagyszülőként gyermekgondozási díjban vagy gyermekgondozást segítő ellátásban részesülő, egyéb jogcímen – ide nem értve az f) pont és a (2) bekezdés szerint – biztosított tagját, - álláskeresési támogatásban részesülő személy,
- egyéni vállalkozó,
- társas vállalkozó,
- díjazás ellenében munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében (megbízási szerződés alapján, egyéni vállalkozónak nem minősülő vállalkozási jogviszonyban) személyesen munkát végző személy – a törvényben meghatározott közérdekű önkéntes tevékenységet végző személy kivételével – ha az e tevékenységéből származó, tárgyhavi járulékalapot képező jövedelme eléri a minimálbér harminc százalékát, vagy naptári napokra annak harmincad részét,
- egyházi szolgálati viszonyban álló egyházi személy,
- mezőgazdasági őstermelő, kivéve
a) az őstermelők családi gazdaságának kiskorú tagját,
b) az egyéb jogcímen – ide nem értve a f) pont és a (2) bekezdés szerint – biztosítottat, - a kisadózó vállalkozók tételes adójáról szóló törvényben meghatározottak szerint bejelentett személy;
- állami projektértékelői jogviszonyban, illetve az Európai Unió Tanácsa 2024. második félévi magyar elnökségével kapcsolatos feladatok ellátására irányuló jogviszonyban álló személy, ha az e tevékenységéből származó, tárgyhavi járulékalapot képező jövedelme eléri a minimálbér harminc százalékát, vagy naptári napokra annak harmincad részét,
- a köztársasági elnök saját jogú nyugdíjasnak nem minősülő házastársa arra az időre, amelyre a fennálló biztosítással járó jogviszonyában a biztosítása szünetel, vagy nem rendelkezik más biztosítással járó jogviszonnyal.
- aki gazdasági társaság társas vállalkozónak nem minősülő vezető tisztségviselője, alapítvány, egyesület, egyesületek szövetsége, társasház közösség, köztestület, kamara, európai részvénytársaság, egyesülés, európai gazdasági egyesülés, európai területi társulás, vízgazdálkodási társulat, erdőbirtokossági társulat, egyéb állami gazdálkodó szerv, egyes jogi személyek vállalata, közös vállalat, egyéni cég, szövetkezet, lakásszövetkezet, európai szövetkezet, állami vállalat, egyes jogi személyek vállalata, vállalatcsoport, Munkavállalói Résztulajdonosi Program szervezeteinek, önkéntes kölcsönös biztosító pénztárak, magánnyugdíjpénztárak tisztségviselője, vezető tisztségviselője, vagy e szervezetek felügyelőbizottságának, illetve a Kormány törvénnyel létrehozott javaslattevő, véleményező és tanácsadó testületének a tagja, a Nemzeti Választási Bizottság választott és megbízott tagja, a helyi önkormányzati választásokon választott képviselő és tisztségviselők, társadalmi megbízatású polgármester, feltéve, hogy járulékalapot képező jövedelemnek minősülő tiszteletdíja (díjazása) eléri a meghatározott összeget, és a munkát Magyarországon vagy a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról szóló közösségi rendelet hatálya alá tartozó másik tagállam, vagy Magyarország által kötött kétoldalú szociális biztonságról szóló egyezményben részes másik állam területén végzi.
- Kiegészítő tevékenységet folytató fogalma, fizetendő járuléka (TB általános vázlat, 1., 7.o.)
biztosítási kötelezettség alá eső jogviszonyban kereső tevékenységet folytató saját jogú nyugdíjas személy, továbbá az az özvegyi nyugdíjban részesülő személy, aki a reá irányadó nyugdíjkorhatárt betöltötte és egyéni vagy társas vállalkozónak minősül, akkor is, ha a saját jogú vagy a hozzátartozói nyugellátás folyósítása szünetel.
- A társadalombiztosítás fedezeti rendszere (TB általános vázlat 7-8.o.)
Biztosított által fizetett
Társadalombiztosítási járulék: 18,5 %
Nyugdíjjárulék: 10%
Foglalkoztató által fizetett Szociális hozzájárulási adó: 13 %
A foglalkoztató táppénz hozzájárulást (folyósított táppénz 1/3-a) fizet.
Kiegészítő tevékenységet folytatónak minősülő egyéni vállalkozó, továbbá a társas vállalkozás a kiegészítő tevékenységet folytatónak minősülő társas vállalkozó után egészségügyi szolgáltatási járulékot: 9600 Ft/hó (napi 320 Ft).
Aki nem biztosított és Magyarországon legalább 1 éve bejelentett lakóhellyel rendelkezik, az saját költségén (bevallás alapján) köteles egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni!!!
EKHO=egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (művészeti területen dolgozók részére)
Magánszemély az Ekhó-alap összegéből 15%-ot fizet be Ekhóként. A kifizetőnek az Ekhó-alap
után 15,5% Ekhót kell megfizetni.
A kisadózóként bejelentett személyek után fizetendő, a társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettséget is kiváltó közteherfizetést a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvényben meghatározottak szerint kell teljesíteni.
A biztosított által fizetendő járulékok összege csökkentésre kerül a családi járulékkedvezmény igénybe vétele esetén:
Az Szja tv. szerinti családi kedvezmény érvényesítésére jogosult biztosított és a biztosított házastársa, élettársa családi járulékkedvezményre jogosult, amely csökkenti a biztosított által fizetendő társadalombiztosítási járulék vagy nyugdíjjárulék összegét.
A családi járulékkedvezmény összege a biztosítottat megillető, az Szja tv. szerinti családi kedvezmény összegéből a biztosított által vagy az Szja tv. szerinti családi kedvezmény közös igénybevételére jogosult biztosítottak által közösen vagy a biztosított és a családi kedvezményt megosztással érvényesítő biztosított házastársa, élettársa által együttesen ténylegesen érvényesített családi kedvezménnyel csökkentett összeg 15 százaléka, de legfeljebb a társadalombiztosítási járulék vagy nyugdíjjárulék összege.
A családi járulékkedvezmény érvényesítése nem érinti a biztosított társadalombiztosítási ellátásokra való jogosultságát és az ellátások összegét.
Járulékfizetés több biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony egyidejű fennállása esetén több biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony egyidejű fennállása esetén a járulékalap után mindegyik jogviszonyban meg kell fizetni a nyugdíjjárulékot és az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot.
A társadalombiztosítási járulék alapja a ténylegesen elért járulékalapot képező jövedelem, átalányadózó egyéni vállalkozó esetében a Tbj. 40. § (2) bekezdése szerint megállapított járulékalap, ha az egyéni vállalkozó, a társas vállalkozó legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban is áll, vagy az egyéni vállalkozó, a társas vállalkozó a nemzeti köznevelésről szóló törvény hatálya alá tartozó köznevelési intézményben nappali rendszerű iskolai oktatás keretében vagy nappali oktatás munkarendje szerint folyó oktatásban, a szakképzésről szóló törvény szerint nappali rendszerű szakmai oktatásban, továbbá a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény hatálya alá tartozó felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében tanulmányokat folytat, vagy EGT-államban vagy Svájcban közép- vagy felsőoktatási intézményben nappali rendszerű oktatás keretében folytat tanulmányokat.
A heti 36 órás foglalkoztatás megállapításánál az egyidejűleg fennálló munkaviszonyokban
előírt munkaidőt össze kell számítani.
Amennyiben a társas vállalkozóként biztosított több gazdasági társaság személyesen közreműködő
tagja vagy ügyvezetője, a járulékfizetési alsó határ utáni járulékot - évente egy alkalommal történő
választása szerint - egyszer kell figyelembe venni.