Mięśnie ramienia Flashcards

w liczbie czterech, dzielą się na dwie grupy: przednią, mięśni zginaczy, unerwioną przez gałązki warstwy przedniej splotu ramiennego, i tylną, prostowników, zaopatrzoną w nerwy warstwy tylnej tegoż splotu. Do grupy przedniej należą mm. kruczo-ramienny, dwugłowy i ramienny. Grupę drugą stanowi jeden tylko m. trójgłowy. Mięsień piąty, łokciowy, jest mięśniem przedramienia, stanowi on jednak część m. trójgłowego i wraz z nim będzie opisany.

1
Q

M. kruczo-ramienny - m. coracobrachialis

A

Najmniejszy z mięśni tej okolicy, jest położony w górnej i przyśrodkowej części ramienia.

PP: włóknami ścięgnistymi na wyrostku kruczym łopatki i jest tu zrośnięty z głową krótką m. dwugłowego oraz ściśle złączony również ze ścięgnem m. piersiowego mniejszego.

PK: na powierzchni przedniej przyśrodkowej kości ramiennej, mniej więcej w połowie jej długości.

Unerwienie: drobne gałązki z pęczka bocznego splotu ramiennego i n. mięśniowo-skórny C5-C7

Czynność: zgina (podnosi) i przywodzi ramię. Dodatkowo obraca je nieco do wewnątrz lub na zewnątrz w zależności od położenia ramienia, starając się sprowadzić je do położenia wyjściowego.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

M. dwugłowy ramienia - m. biceps brachii

A

Jest to mięsień wrzecionowaty , gruby, okrągławy, o dwóch głowach, które biegną od łopatki do kości promineiowej

PP::

  1. Głowa długa (caput longum) rozpoczyna się długim i cienkim ścięgnem na guzku nadpanewkowym łopatki i na obrąbku stawowym; biegnie ona wpierw do boku, następnie w bruździe międzyguzkowej kości ramiennej ku dołowi, objęta pochewką maziową międzyguzkową. Poniżej położenie ścięgna ustala m. piersiowy większy, który je krzyżuje od strony przedniej.
  2. Głowa krótka (caput breve) rozpoczyna się na wyrostku kruczym łopatki wąskim, płaskim i krótkim ścięgnem, zrośniętym ze ścięgnem m. kruczo-ramiennego.

PK:obie głowy biegną ku dołowi i łączą się, wytwarzając wrzecionowaty brzusiec. Powyżej stawu łokciowego włókna mięśniowe przechodzą w okrągławe, mocne ścięgno, a częściowo w powierzchowne, cienkie i płaskie rozcięgno m. dwugłowego ramienia. Rozcięgno to biegnie skośnie ku dołowi oraz przyśrodkowo przed m. nawrotnym obłym i kończy się w powięzi przedramienia; właściwe ścięgno kieruje się w głąb i przyczepia się do guzowatości kości promieniowej.

Unerwienie: n. mięśniowo-skórny C5-C7

Czynność: m. dwugłowy jest mięśniem dwustawowym; jest on rozpięty nad stawem ramiennym i łokciowym. Działanie na staw ramienny jest o 1/3 słabsze niż działanie na staw łokciowy, odwrotnie niż m. trójgłowego, którego działanie na staw ramienny jest około połowy większe niż na staw łokciowy.
W stawie ramiennym: mięsień podnosi ramię do przodu (zgina)przy czym głowa kości ramiennej odgrywa rolę bloczka. Poza tym głowa długa odwodzi ramię i obraca je do wewnątrz (odwrotnie niż przedramię). Głowa krótka mięśnia przywodzi ramię .
W stawie łokciowym: zgina i jest najsilniejszym mięśniem odwracającym przedramię i rękę.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

M. ramienny - m. brachialis

A

jest spłaszczony, położony na dolnej części powierzchni przedniej kości ramiennej, przykryty m. dwugłowym.

PP: włóknami mięśniowymi na przegrodach międzymięśniowych, bocznej i przyśrodkowej i na powierzchni przedniej dolnej połowy kości ramiennej; u góry obejmuje on podkowiasto przyczep m. naramiennego, u dołu sięga aż do torebki stawu łokciowego.

PK: włókna biegną ku dołowi i przykrywają torebkę stawu łokciowego, z którą są zrośnięte, kończą się one krótkim ścięgnem na guzowatości kości łokciowej.

Unerwienie: n. mięśniowo-skórny (C5-7). W większości przypadków część boczna mięśnia, przylegająca do m. ramienno-promieniowego, jest unerwiona przez n. promieniowy.

Czynność: silny zginacz przedramienia (k. łokciowej). Pracę swą rozpoczyna niezależnie od pronacyjnego czy supinacyjnego położenia przedramienia w odróżnieniu od m. dwugłowego i innych zginaczy. Włókna zrośnięte z torebką stawu łokciowego pociągają ją i fałdy torebki nie mogą wpuklać się do wewnątrz stawu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

M. trójgłowy ramienia - m. triceps brachii

A

Mięsień ten zajmuje całą powierzchnię tylną ramienia. Rozpoczyna się on trzema głowami, z których jedna, głowa przyśrodkowa tworzy warstwę głęboką, położoną bezpośrednio na kości ramiennej, obie pozostałe zaś, głowa boczna i głowa długa, leżą powierzchownie na głowi głębokiej

PP:

  1. Głowa długa (caput longum) rozpoczyna się płaskim ścięgnem na guzku podpanewkowym łopatki; biegnie ona między m. obłym mniejszym, a m. obłym większym ku dołowi; u góry jest przykryta m. naramiennym, poniżej pokrywa głowę przyśrodkową i wreszcie przechodzi w brzeg przyśrodkowy wspólnego ścięgna końcowego.
  2. Głowa boczna (caput laterale) rozpoczyna się na powierzchni tylnej kości ramiennej powyżej bruzdy n. promieniowego, jak również na przegrodzie międzymięśniowej bocznej; włókna biegną równolegle ku dołowi nad bruzdą n. promieniowego i przykrywają częściowo głowę przyśrodkową, przechodząc w ścięgno końcowe wzdłuż jego brzegu bocznego.
  3. Głowa przyśrodkowa (caput mediale) rozpoczyna się na powierzchni tylnej kości ramiennej od bruzdy n. promieniowego ku dołowi aż do torebki stawu łokciowego, do którego również się przyczynia; poza tym włókna odchodzą od przegrody międzymięśniowej bocznej i przyśrodkowej. Ku dołowi głowa przyśrodkowa dochodzi do m. łokciowego i przechodzi w wielkie, płaskie ścięgno.

PK: wspólne ścięgno wszystkich trzech głów m. trójgłowego kończy się na powierzchni tylnej wyrostka łokciowego kości łokciowej.

Unerwienie: n. promieniowy C5-C8

Czynność: wszystkie trzy głowy mogą pracować wspólnie, bądź też głowa długa może kurczyć się oddzielnie (dwustawowa). Głowa długa jest najsilniejszym prostownikiem w stawie ramiennym i bardzo silnym przywodzicielem - ustępuje tylko piersiowemu większemu. M. trójgłowy działa na staw łokciowy wyłącznie jako prostownik. Przyczep mięśnia do torebki stawowej pociąga ją i wygładza fałdy, które przy rozluźnionej torebce mogłyby wpuklać się w obręb stawu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

M. łokciowy - m. anconeus

A

Mały, trójkąty i gruby, położony w tylnej okolicy łokcia.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly