Metodologia Flashcards
Čo je veda ?
je systém overených poznatkov, ktoré vysvetľujú javy objektívnej reality. Cieľom vedy je budovať (rozširovať, prehlbovať, pretvárať) vedecké teórie, ktoré slúžia na praktické použitie – na intervenciu (zmenu) a predikciu javov.
Čo je vedecká teória?
systém overených a usporiadaných poznatkov,
určitá abstrakcia, ktorá platí pre vymedzený súbor javov.
Čo je základ vedeckej teorie ?
Základom vedeckej teórie sú výroky formulované pomocou odborných pojmov (termínov). Dôležitou podmienkou existencie teórie je, že musí byť verejne dostupná, musí byť publikovaná.
Čo je to výskum ?
Výskum je súhrnný názov pre vedeckú činnosť. Je to aktivita špecializovaných odborníkov s príslušným vzdelaním a kvalifikáciou s cieľom budovať vedecké teórie. Pri výskume sa používajú metódy na registráciu, spracovanie a vyhodnotenie skúmaných javov.
Čo je to prieskum ?
Prieskum je nižšia forma empirického skúmania, než je výskum. Jej cieľom je síce získavať terénne dáta, ale nie budovať vedecké teórie. Taký je napríklad prieskum volebných preferencií voličov alebo prieskum trhu.
Vedecký fakt
Ak je jav registrovaný a skúmaný.Vzniká systematickým (teda nie náhodným) skúmaním. Vedci opisujú vedecké fakty odbornými pojmami (termínmi), hľadajú vo faktoch určité pravidelnosti (zákonitosti) a dospievajú k vedeckým zákonom. Vytvárajú vedeckú teóriu.
Aké sú znaky vedeckej práce ?
Systematickosť a plánovitosť , Objektívnosť, Kumulatívnosť, Redukcionizmus
Systematickosť a plánovitosť - znak vedeckej teorie ? - čo je to ?
Vedecká práca systematická, organizovaná a plánovitá. Ak napríklad vedec chce skúmať činnosť učiteľa a žiakov v triede, nepríde do triedy náhodne, ale podľa istého harmonogramu. Vyberá si vyučovacie hodiny podľa vopred určených kritérií. Aj činnosti učiteľa a žiakov, ktoré chce pozorovať, si určil a presne vymedzil vopred. Tieto činnosti zachytáva (registruje) a vyhodnocuje systematicky, nenáhodne.
Objektívnosť- čo to je za znak vedeckej teorie ?
Objektívnosť znamená odstránenie alebo aspoň minimalizovanie náhodných činiteľov. Medzi ne patrí napríklad zaujatosť a predpojatosť vedca, ktorá by mohla viesť k skresleným alebo nepravdivým výskumným údajom. Vedec vystupuje nezávisle na skúmanom subjekte, je nestranný. Skúma javy a získava empirické údaje, aby vytváral teórie, nie subjektívne názory. Údaje, ktoré zhromaždil, a teórie, ktoré vybudoval, sú intersubjektívne kontrolovateľné a overiteľné. Publikujú sa a posudzuje ich vedecká komunita.
Kumulatívnosť- čo to je za znak vedeckej teorie ?
Vedecká práca má kumulatívny charakter. Pokrok v poznaní sa uskutočňuje v procese spresňovania a rozširovania poznatkovej základne vedy. Tento proces pripomína nabaľovanie snehovej gule. Okrem toho výskumný proces môže viesť aj k reštruktúrovaniu teórie. Nová teória prinesie nový pohľad na skúmaný jav a “vytlačí” doterajšiu teóriu. Nástrojom na potvrdzovanie alebo odmietnutie teórií sú vedecké hypotézy
Čo je to hypotéza ?
vedecký predpoklad
Redukcionizmus - čo to je za znak vedeckej teorie ?
Objektívnu realitu nemožno skúmať vcelku, je potrebné ju skúmať “po kúskoch”. Redukcionizmus znamená, že vedci skúmajú objektívnu realitu tak, že ju rozkladajú na menšie, ľahšie “uchopiteľné” elementy. Týmto spôsobom ich vedia kategorizovať alebo spočítavať (merať).
čo sú to internacionalizmy ?
Mnohé odborné výrazy používané vo vede
Čo je to metodológia výskumu ?
Metodológia výskumu je vedná disciplína, ktorá skúma a opisuje plánovanie, organizáciu a realizáciu výskumu vrátane vyhodnotenia výskumných dát. Metodológia výskumu teda opisuje viac než len výskumné metódy. Zaoberá sa tým, čo robí výskumník pred vstupom do terénu (plánovanie výskumu), počas terénnej fázy výskumu (použitie výskumných metód) a po návrate z terénu (vyhodnocovanie a interpretácia dát získaných v teréne).
Čo je to metodologia vedy ?
metavednú disciplínu zaoberajúcu sa základnými otázkami budovania vedy a vedných systémov. Je to akási nadstavba konkrétnych vedných disciplín, pedagogiky, psychológie, chémie, fyziky atď. Ruka v ruke s ňou sa rozvíjajú disciplíny ako filozofia vedy, logika vedy, sociológia vedy, psychológia vedy a pod.
Čo je to metodika výskumu ?
je súbor viacerých metód a postupov, ktoré používa výskumník v konkrétnom výskume.
Čo je to matematická štatistika ?
Matematická štatistika je špeciálna vedná oblasť v rámci matematických vied. Zaoberá sa kvantitatívnou charakteristikou javov. Matematická štatistika nie je súčasťou metodológie výskumu, keďže je to matematická disciplína, ale jej poznatky využívajú výskumníci na štatistické spracovanie výskumných dát.
V čom spočíva empirický výskum ?
Empirický výskum spočíva v získaní terénnych dát (dát získaných v triede, škole, rodine, klube, internáte, na detskom ihrisku, v azylovom dome a pod.). Jeho opakom je výskum „pri stole“ (desk study), ktorého cieľom je teoretické spracovanie určitého problému.
Čo je cieľom kvantitatívneho výskumu ?
Cieľom kvantitatívneho výskumu je získať exaktné a objektívne overiteľné údaje o skúmanej problematike.
Čo je základom kvantitatívneho výskumu ?
meranie. Je to postup získavania presných údajov vyjadrených numericky. Kvantitatívny pedagogický výskum zisťuje rozsah, frekvenciu alebo intenzitu edukačných javov.
Čo je to inferenčná štatistika ?
matematické postupy, ktoré umožňujú výskumníkovi určiť, aká je prvadepodobnosť, že získane výsledky na výberovom súbore budú platné pre základný súbor
Čo je etický kodex ?
Etický kódex je súbor pravidiel, ktoré musí výskumník dodržať. Stanovuje ich príslušná stavovská organizácia. V spomenutých krajinách je to American Educational Research Association (AERA) a British Educational Research Association (BERA).
pravidlá etického kodexu u nás ?
Dobrovoľná účasť subjektov na výskume, Informovanie o výskume. Poučený súhlas, Neubližovanie. Požadovanie len takých informácií, ktoré nie sú v protiklade s etikou. Zachovanie dôvernosti informácií o účastníkoch výskumu. Korektné spracovanie dát výskumníkom.
aké sú základné etapy v kvantitatívnom výskume
voľba výskumnej témy, stanovenie výsk. problému, stanovenie premenných , formulovanie hypotéz, stanovenie výsk. metod a výsk. nástrojoch, zber údajov, spracovanie údajov , vyjadrovanie sa k hypotézam, interpretácia údajov
aké sú typy vedeckých publikácií ?
Monografia , zborník, výskumná štúdia, Prehľadová štúdia literatúry (obyčajne časopisecká alebo zborníková štúdia, ktorá podrobne opisuje, analyzuje a hodnotí stav poznania vo vymedzenej oblasti.) Kvalifikačná práca, Lexikón, encyklopédia
aké sú tri hlavné zdroje námetov na výskumnú tému ?
Odborná literatúra, Vlastná praktická skúsenosť výskumníka. Diskusie s odborníkmi
Faktory, ktoré ovplyvnia vaše rozhodnutie výskumnej témy ?
Dostupnosť terénu, časové možnosti, finančné zabezpečenie, zaujímavosť témy
´Čo je výskumný projekt ?
Je to vlastne výskumný plán, je to viac alebo menej podrobný opis pripravovaného výskumu. Ako každý plán aj tento sa zhotovuje pred výskumom a slúži ako scenár jeho realizácie.
Aké sú časti výskumného projektu ?
Názov, meno, príp. aj inštitúcia autora.
Úvod, Prehľad problematiky. Výskumný problém, výskumné otázky a hypotézy, Výskumný súbor, Výskumné metody a nástroje, organizácia výskumu, spracovanie dát, financovanie výskumu, literatúra prílohy
Čo sú výskumné otázky ?
výskumné otázky- centrálna otázka , na ktorú výskum hľadá odpoveď. Ovplyvňuje vymedzenie hypotéz, premenných aj voľbu metod
Čo je výskumný nástroj ?
konkrétny prostriedok na zber dát v rámci určitej výskumnej metody
Čo je to štatistický nástroj ?
test alebo iný prostriedok, na spracovanie výskumných dát