lolika Flashcards
- Határozza meg a helyszíni szemle fogalmát!
A helyszíni szemle eljárásjogi alakiságokhoz kötött nyomozási cselekmény, amelynek során megfigyelik és rögzítik a helyszínen talált állapotot, helyzetet, körülményeket,
továbbá felkutatják, megvizsgálják és olyan módon rögzítik a nyomokat, anyagmaradványokat, nyomhordozókat egyéb elváltozásokat és mindezek összefüggéseit,
hogy a szemle során feltárt és rögzített tények támpontot nyújtsanak a nyomozáshoz, és az eljárás során bizonyítékként felhasználhatók legyenek.
- Ismertesse a helyszíni szemle jelentőségét!
a szemle során beszerzett adatok támpontot nyújtanak a nyomozáshoz (kriminalisztikai főkérdések megválaszolása, verziók felállítása);
a szemle eredményeit bizonyítékként lehet felhasználni az eljárásban;
az ügyben felmerült egyéb bizonyítékokat a szemle eredményei révén ellenőrizni
lehet.
- Sorolja fel a helyszíni szemle jellemzőit!
halaszthatatlan;
összetett;
helyettesíthetetlen;
irreverzibilis
- Határozza meg a helyszín fogalmát és sorolja fel a fajtáit!
Fogalma: Helyszínen értjük azt a helyet, ahol a feltételezett bűncselekményt elkövették, avagy ahol a bűncselekmény részét alkotó vagy azzal összefüggő egyéb részcselekmény, esemény stb. bekövetkezett. (Helyszín mindaz a hely, ahol a nyomozás szempontjából jelentős esemény, cselekmény zajlott le.)
Fajtái:
eredeti;
megváltoztatott;
koholt (beállított)
többes (tagolt);
„mozgó”;
„élő”;
zárt – nyílt;
(veszélyes – veszélytelen)
- Sorolja fel a helyszíni szemle területfelosztási módszerének két alaptípusát és ismertesse röviden a lényegüket!
A spirális módszer lényege az, hogy a megszemlélendő területet valamely előre meghatározott pontból kiindulva spirálvonal alakjának megfelelő haladási irány szerint veszik szemügyre. Attól függően, hogy a kiindulási pont a spirál középpontja vagy végpontja, kifelé haladó (centrifugális) illetve befelé haladó (centripetális) módszert különböztetünk meg.
A szektoros módszer a nyílt és a zárt helyszínek esetében egyaránt alkalmazható. E módszer lényege, hogy a helyszínt természetes vagy mesterséges határok figyelembevételével részekre osztják és ez egyes részeket egymást követően szemlélik meg.
- Mi a helyszíni szemle szubjektív módszereinek az alapgondolata és
melyek a fajtái?
A szubjektív módszerek alapgondolata az, hogy a szemlét a szituációból adódó logikai összefüggések szerint végezzék
Fajtái:
gondolati rekonstrukció
információs lánc
- Foglalja össze a statikus (összképrögzítő) szakasz lényegét!
A statikus szakasz feladata az összkép – a helyszín adott állapotának és összefüggéseinek – feltárása és rögzítése.
Ekkor a szemletárgyakat nyugalmi állapotban vizsgáljuk és külső megjelenésüket, egymáshoz viszonyított helyzetüket, távolságukat, valamint a szabad szemmel látható nyomokat, anyagmaradványokat stb. elváltozást nem okozó módon (pl. leírással, fényképezéssel, lerajzolással) rögzítjük.
- Foglalja össze a dinamikus (nyomkereső) szakasz lényegét!
A dinamikus szakasz a helyszín tervszerű, módszeres, alapos és szakszerű átvizsgálásából/átkutatásából és a megtalált elváltozások felkutatásából, rögzítéséből, csomagolásából áll.
Ekkor a szemletárgyak vizsgálatára kerül sor, a nyugalmi (statikus) helyzetükből kimozdítva a megfelelő eljárások alkalmazásával.