Ledarskap Flashcards

1
Q

Dehumanisering

A

innebär att offret uppfattas som något mindre än människa, så att aktören inte lika lätt ser den personliga smärta eller skada som offret lider av.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

Induktion

A

innebär att den vuxna samtalar och resonerar med barnet för att förklara varför vissa beteenden förväntas och andra ogillas. den vuxna introducerar krav och ger logiska grunder som stödjer dessa.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

Ledarskapets dubbla ide

A

vilket innebär att man kan talar om två ledarroll funktioner i en grupp - en uppgiftsorienterad och en socioemotionellt orienterad.

Uppgiftsorienterad ledare innebär att kunna definiera gruppens mål och en förmåga att organisera gruppmedlemmarnas arbete i riktning mot dessa mål.

Socioemotionellt orienterad ledare innebär att ha omsorg om gruppmedlemmarnas väl och försöka främja harmoniska relationer i gruppen.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

Formella normer

A

Nedskrivna eller klart uttalade regler. Ex regler i skolan om hur elever ska agera eller vad de får eller inte får göra.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

Informella normer

A

outtalade och icke nedskrivna normer för det vardagliga livet. Man diskuterar inte dessa regler utan de verkar självklara.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Group think

A

ett sätt att tänka som människor fångas av när de är djupt involverade i en tätt sammanhållen grupp där gruppmedlemmarnas strävan efter enighet överskuggar deras önskan eller motivation att realistiskt granska alternativa handlingar

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Konformitet

A

Likriktad anpassning till en grupps eller en majoritets åsikter eller uppfattningar; majoritetsinflytande som resulterar i att majoriteten får minoriteten att rätta sig efter majoritetens norm eller uppfattning.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

Prosocialt beteende

A

beteenden eller handlingar som visar omsorg för andras väl och inkluderar att hjälpa, utöva omsorg, dela med sig, rädda andra; handlingar med andras bästa för ögonen.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

Den dolda läroplanen

A

allt det som eleverna lär sig i skolan utöver den uttalade och officiella planerade skolundervisningen, ex genom lärarens sätt att bemöta och värdera elever, fastställa och upprätthålla normer, kommunicera och det sociala livet i skolan.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

ABC modellen

A

tre faktorer som alltid finns med i varierade grad vid konflikter.

A- Attityder: som ofta är omedvetna eller förnekade och därför starkt styrande i händerlseförloppet.

B - Beteende: vad som direkt sägt i ord mellan parterna, hur man behandlar varandra.

C- Konfliktinnehållet: själva sakfrågan, incompatibility.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

Cohens pryamidstrappa

A

Ett sätt att arbeta mot konflikter i skolan. Pyramiden består av 4 delar.

På botten: Förebygga. innebär konflikter som aldrig uppkommer eftersom skolmiljön är stöttande.

Hantering. Konflikter som löses genom förhandling.

Hjälp. Konflikter som medlas med hjälp av andra.

Toppen: Stopp. skiljedömda konflikter, alltså konflikter som inte kan lösas som måste stoppas.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Konstruktiva och destruktiva konflikter

A

konstruktiva konflikter är det om de resulterar i en överenskommelse som alla inblande är nöjda med, stärker relationen mellan deltagarna, eller ökar deltagarnas förmåga eller färdigheter att hantera framtida konflikter.

Destruktiva konflikter blir det när den ena deltagaren vinner på den andres beskostnad, skapar ilska, sårade känslor eller misstro, eller minskar möjligheten att hantera framtida konflikter.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Offentlig medgörlighet och privat acceptans

A

Offentlig medgörlighet innebär att en individ öppet eller offentligt ändrar sig i linje med gruppens norm men privat behåller sin avvikande åsikt eller uppfattning.

Privat acceptans innebär att individen även integrerar gruppens norm med sitt personliga värdesystem, internaliserar gruppens åsikter eller uppfattningar.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Traditionell auktoritet

A

auktoritet som får sin legitimitet genom att vara sanktionerad av traditioner. Genom sin utövning upprätthåller och tjärnar personer i sådana auktoritet positioner traditionen. Personer under den traditionella auktoriteten lyder på grund av att de tror på gamla och väl etablerade seder. Lärare som är traditionella uppfattas som konservativa och auktoritära.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Karismatisk auktoritet

A

Legitimitet erhålls genom att exceptionella individer väcker andras engagemang, beundran och tillgivenhet. Karismatiska lärare inspirerar, väcker beundran hos och lojalitet bland elever genom sin passion, sitt starka engagemang och för att de inte låter sig begränsas av officiella regler och konventioner.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Rationell-legal auktoritet

A

Får sin legitimitet genom formella normer och etablerade lagar och förordningar som anses vara utarbetade på rationella grunder. Dessa lärare är de som i klassrummen agerar likt en kompetent chef på en arbetsplats. Upplevs som effektiva ledare i klassrummet.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

Professionell auktoritet

A

Får sin legitimitet genom att andra uppfattar att personer i sådana positioner har en särskild expertis som är nödvändig för att uppnå gemensamma mål. Lärare med denna auktoritet är pedagogiskt skickliga och har goda kunskaper i det eller de ämnen som de undervisar i.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
18
Q

De olika fostransstilarna

A

Auktoritär fostransil innebär att vuxna kräver och förväntar sig att barnen ska lyda utan att ifrågasätta. Regler förklaras sällan, utan man förväntar sig att barnet bara ska göra som man säger.

Eftergiven fostranstil innbär att vuxna i mycket stor utrstäckning låter barnen göra vad de vill och fatta egna beslut.

Oinvolverad fostranstil innebär att vuxna är oengagerade och minimalt involverade i barnets liv och upplever sin fostran roll som en bördan känslomässig distans till barnet.

Auktorativ fostranstil innebär att vuxna ställer krav och sätter upp regler och de förväntar att barnet ska samarbeta. Här lyssnar vuxna på barnet och involverar barnet i besluten och förklarar varför saker görs som de görs.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
19
Q

Makt

A

Innebär att personen får sin vilja igenom och blir åtlydd, möjlighet att utöva inflytanden över andra.

Finns 6 sorters makt.

Expertmakt = innebär ett inflytande som uppstår på grund av att andra tror att en viss person har mer kunskaper eller färdigheter än vad de själva har.

Personlig makt = Innebär att andra identifierar sig med, beundrar eller ser upp till en person.

Informationsmakt = innebär att en person utövar inflytande genom att använda logik, argument och information.

Legitim makt = innebär att andra uppfattar att en person har en makt som legitimeras av en erkänd maktstruktur och den roll som ledare man uppfattar att personen har. Det känns i ordning att den personen ska ha makt.

Belönande makt = innebär att en person har mandat att ge och utlova belöningar om man gör som hen säger.

Tvångsmakt = innebär att personen har mandat att ge eller hota om bestraffningar gar om man inte gör som hen säger.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
20
Q

Värdepedagogik

A

den aspekt av den pedagogiska praktiken som resulterar i att moraliska eller politiska värden, liksom normer och dispositioner och färdigheter som bygger på sådana värden, förmedlas till eller utvecklas hos elever.

Explicit värdepedagogik = associeras med de olika metoder och praktiker som lärare utövar och engagerar sig i för att skapa lärtillfällen för elever när det gäller värdefrågor. Handlar om att man i skolan medvetet förebygger mobbning, diskriminering och andra kränkningar, att lärare arrangerar klassråd och elevråd för att elever ska förstå och lära sig att delta i och utöva vissa former av demokrati.

Implicit värdepedagogik = associeras med att lärare mer oreflekterat utgör rollmodeller och med andra aspekter av den dolda läroplanen. det rör sig här om gestaltning och förmedling av implicita värden.

21
Q

Skolklimat

A

Själva klassrumsmiljön måste vara välorganiserat och fri från avbrott och störningar. Eleverna måste känna sig involverade i at göra klassrummet personlig och trevlig.

22
Q

Grupper

A

Primärgrupp = Varaktiga grupper med en lång och gemensam historia och nära relationer till varandra. Gruppen som man är närmast och känner sig mest som hemma med.

Sekundärgrupp = En större grupp där alla medlemmar inte integrerar med varandra och relationen i gruppen är mindre personlig. Ex förening eller organisation.

23
Q

Kohesion

A

Solidaritet inom en grupp, deras grupp och teamkänsla och sammanhållning

24
Q

Socialt klimat, skolklimat, kohesion

A

social klimat refererar till relationerna och interaktion mönstren mellan de individer som utför en grupp och som baserar sig på värden, normer, mål, vanor och traditioner. Skolklimat är en version av socialt klimat fast inom skolan.

25
Olika ledarstilar lärare
Auktoritära ledaren fattade alla beslut och gav barnen enstaka instruktioner i taget, vilket innebär att de inte visste vad som skulle komma näst. Den deltog inte i aktivitet men bestämde över hur barnen skulle utföra och fördela arbetet. Demokratiska ledaren ledde diskussioner och fattade beslut tillsammans med eleverna angåande aktiviteterna, skissade upp hur arbetet skulle komma att förlöpa, förslog alternativa och gav barnen valmöjligheter. Låg-gå ledaren överlät all beslutfattande åt gruppen eller de enskilda barnen utan något som helst ledardeltagande. han hade hand om materialet men deltog inte i aktiviteterna.
26
Attributionsteorin
förklarar egna och andras framgångar respektive motgångar. Yttre attribuering innebär att förklaringar till egna misslyckanden och framgångar hänvisas till yttre omständigheter. Inre attribuering innebär att man istället lägger orsaken till misslyckanden huvudsakligen på sig själv.
27
Kognitiva konflikter
är exempel på konflikter som äger rum inom människor. Det betyder att en individ upplever en motsättning inom ramen för sina egna föreställningar eller mellan sina föreställningar och nya erfarenheter som den gör. Det leder till känsla av otillfredställdhet och dåligt motivation.
28
Sakkonflikter
uppstår när det i en grupp eller mellan olika individer finns skilda ståndpunkter eller uppfattningar om hur man ska värdera en händelse eller ett faktapåstående.
29
Intressekonflikter
handlar om hur resurser ska fördelas inom en grupp eller mellan individer. Flera vill ha samma sak.
30
Värderingskonflikter
är konflikter där individerna har olika uppfattningar om sådant som det inte finns något givet svar på, det vill säga värderingar som kolliderar.
31
Relationskonflikt/känslokonflikt
handlar om att individer har svårt för att förlika sig med varandra, att de stör sig på varandra.
32
Pseudokonflikt
innebär att parterna egentligen är överens med på grund av kommunikationssvårigheter eller bristande information missförstår varandra. många konflikter har sin grund i missuppfattningar.
33
dubbla angelägenheter
enligt denna teori ställs man inför två huvudsakliga angelägenheter när man hamnar i en konflikt: a - att uppnå sina mål och b - att vidmakthålla en lämplig relation till den andra personen.
34
Integrativa förhandlingar (Ugglan)
används när både mål och relation är mycket viktiga. En överenskommelse kommer till stånd som gör att båda parterna uppnår sina mål och att eventuella spänningar och negativa känslor samtidigt löses. Ugglan: ugglor värdesätter både sina egna intressen och mål och relationer till den andra mycket högt. Konflikter måste därför lösas på ett sådant sätt att båda parternas mål eller intressen tillvaratas. Ugglor försöker hantera konflikter genom att låta alla få prata om sina intressen och känslor och försöka finna lösningar tillsammans där alla kan vara nöjda.
35
Kompromisser (Räven)
använd när både mål och relation är någorlunda viktiga och när parterna inte tycks kunna få vad de vill. För att nå en överenskommelse ger parterna delvis avkall på sina mål och påfrestar dessutom relationen en aning. Räven : rävar tycker att både de egna målen och relationen till motparten är någorlunda viktiga. man får tumma lite på båda tycker räven. Därför är en räv beredd att kompromissa, gäller att hitta lösning där båda parterna vinner något på.
36
Anpassning (Teddybjörnen/Kamelen)
används när målet inte är viktigt, medan relationen är mycket viktig. Individen ger avkall på sina mål i syfte att bibehålla relationen på ett så bra sätt som möjligt. Teddybjörnen/Kamelen: tycker att relationen till den andra är viktigare än de egna målen. De vill bli omtyckta och accepterade. Det är viktigt att relationen är harmonisk. Därför är det bättre att överge egna mål än att hamna i konflikter. De låter motparten inna och försöka släta över motsättningar för att rätta relationen.
37
Undandragande (Sköldpaddan)
används när varken mål eller relation är viktiga. individen ger upp och drar sig undan både konflikt ämnet och den andra personen. Sköldpaddan: drar sig in i sitt skal för att undvika bekymmer och svårigheter och tycker inte om konflikter. De känner sig hjälplösa och oroliga när de ställs inför motsättningar med andra vilket gör att det blir enklare att dra sig undan.
38
Distributiva vinna-förlora förhandlingar (Hajen/Lejonet)
används när målet är mycket viktigt, medan relationen inte är viktig. individen försöker uppnå sina mål genom att övertala, pressa eller tvinga den andra att ge efter. Hajen: en haj försöker få övertaget över motparten så att motparten måste acceptera den lösning som hajen önskar. det är bara de egna intressena som räknas. relationen till motparten är ointressant och de struntar i om de blir omtyckta eller inte.
39
Auktoritär fostranstil
Auktoritär fostransil innebär att vuxna kräver och förväntar sig att barnen ska lyda utan att ifrågasätta. Regler förklaras sällan, utan man förväntar sig att barnet bara ska göra som man säger.
40
Eftergiven fostranstil
Eftergiven fostranstil innbär att vuxna i mycket stor utrstäckning låter barnen göra vad de vill och fatta egna beslut.
41
Auktorativ fostranstil
Auktorativ fostranstil innebär att vuxna ställer krav och sätter upp regler och de förväntar att barnet ska samarbeta. Här lyssnar vuxna på barnet och involverar barnet i besluten och förklarar varför saker görs som de görs.
42
oinvolverad fostranstil
Oinvolverad fostranstil innebär att vuxna är oengagerade och minimalt involverade i barnets liv och upplever sin fostran roll som en bördan känslomässig distans till barnet.
43
Expertmakt
Expertmakt = innebär ett inflytande som uppstår på grund av att andra tror att en viss person har mer kunskaper eller färdigheter än vad de själva har.
44
Personlig makt
Personlig makt = Innebär att andra identifierar sig med, beundrar eller ser upp till en person.
45
Informationsmakt
Informationsmakt = innebär att en person utövar inflytande genom att använda logik, argument och information.
46
Legitim makt
Legitim makt = innebär att andra uppfattar att en person har en makt som legitimeras av en erkänd maktstruktur och den roll som ledare man uppfattar att personen har. Det känns i ordning att den personen ska ha makt.
47
Belönande makt
Belönande makt = innebär att en person har mandat att ge och utlova belöningar om man gör som hen säger.
48
Tvångsmakt
Tvångsmakt = innebär att personen har mandat att ge eller hota om bestraffningar gar om man inte gör som hen säger.