Konrad Wallenrod - Adam Mickiewicz Flashcards

1
Q

GENEZA UTWORU

A

Adam Mickiewicz, podczas pobytu w Rosji jako zesłaniec polityczny, poznał mechanizmy działania władzy carskiej, która bezwzględnie niszczyła swoich przeciwników oraz zmuszała społeczeństwo do uległości. Te doświadczenia zainspirowały go do napisania powieści poe- tyckiej Konrad Wallenrod. Bezpośrednim impulsem do rozpoczęcia pracy nad utworem było nieudane powstanie dekabrystów w grudniu 1825 r. Wielu rosyjskich znajomych Mickiewicza zostało wówczas straconych za bunt przeciwko imperatorowi. Poeta zdał sobie sprawę, że otwarta walka z caratem skazana jest na niepowodzenie i że skuteczną bronią spiskowców może być wyłącznie podstęp. Mickiewicz pracował nad Konradem Wallenrodem niemal dwa lata i ostatecznie opublikował go w Petersburgu zimą 1828 r.

Konrad Wollenrod powstał w czasie pobytu pisarza w Rosji. Przebywający na zesłaniu Mickiewicz był Świadkiem powstania dekabrystów, które wpłynęło na kształt dzieła. Uświadomiło poecie, ze otwarta walka z silniejszym wrogiem nie przyniesie rezultatu.

Fabula utworu wykorzystuje wydarzenia historyczne, o których Mickiewicz czytał w kronikach i stu- diach dotyczących średniowiecznych dziejów Litwy i Zakonu krzyżackiego. Poeta potraktował je jed nak jako material poetyckiej wizji. Bohater stworzony przez Mickiewicza w niewielkim stopniu przypo- mina rzeczywistego Konrada Wallenroda, mistrza Zakonu w latach 1391-1393, który podczas wyprawy na Litwę, tuż przed oblężeniem Wilna w 1392 r., opuścił swoje wojsko, co doprowadziło do klęski Krzy żaków. Inspiracją dla Mickiewicza były niejasne zachowanie wodza oraz jego zagadkowa śmierć. Poeta pokazał (niezgodnie ze źródłami) bohatera, którym kierowały sympatie prolitewskie. Prawdopodobnie autor wykorzystał również biografię Litwina Alfa, który wychował się wśród Krzyżaków, uciekł na Litwę, a następnie pomagał w ucieczce więzionemu przez Zakon litewskiemu księciu, Kiejstutowi.

W czasie pobytu w Petersburgu w 1825 r. Mickiewicz poznał rosyjskich rewolucjo- nistów (dekabrystów) i był świadkiem ich klęski. Etyczny nakaz wierności władcy i bunt przeciw jego despotyzmowi stały się źródłem ich rozterek moralnych. Dy- lematy dekabrystów zainspirowały poetę do napisania utworu, w którym bohater wybiera drogę podstępu i zdrady. Tekst Konrada Wallenroda ukazał się drukiem w Petersburgu w 1828 r.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

MASKA HISTORYCZNA

A

W Konradzie Wallenrodzie średniowieczny kostium historyczny posłużył autorowi do ukrycia współczesnego przesłania politycznego. Tak też odczytali to dzieło carscy cenzorzy, którzy ostrzegali władcę przed zakamuflowanymi w utworze niebezpiecznymi treściami: przedsta- wiona walka Litwinów z Krzyżakami w oczywisty sposób przypominała zmagania Polaków z Imperium Rosyjskim. Poeta zdawał sobie z tego sprawę i aby uniknąć problemów z drukiem, napisał do utworu przedmowę. Wyjaśnił w niej, że pragnął w swym dziele zwrócić uwagę na uniwersalne problemy i dlatego wybrał temat historyczny. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości związane z odczytaniem dzieła, Mickiewicz w drugim wydaniu zadedykował je samemu caro- wi. Pomimo takiego kamuflażu Konrad Wallenrod został powszechnie odczytany jako dzieło o konspiracyjnej walce z caratem.

Tworząc fabułę swej powieści poetyckiej, Mickiewicz sięga do historii, swobodnie przywołując fakty z czasów walki Litwinów z Krzyżakami w XIV w. Taki zabieg literac- ki nosi miano historyzmu. Poeta zastosował też kostium historyczny - opisując czasy średniowiecza i autentyczne wojny Litwy z zakonem krzyżackim, w rzeczywisto- ści opowiada o czasach sobie współczesnych. Wydarzenia historyczne zostały tak uka- zane, aby jednocześnie komentować teraźniejszość czasy walki Polaków z rosyjskim zaborcą. Zabieg ten miał również na celu zmylenie rosyjskich cenzorów.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

CZY CEL UŚWIĘCA ŚRODKI?

A

Mickiewicz opatrzył Konrada Wallenroda mottem z Księcia Niccola Machiavellego: […] są dwa sposoby walczenia… trzeba być lisem i Iwem. Słowa te dobrze opisują sposób postępowania zakładający, że cel uświęca środki, a warunkiem skuteczności działania jest stosowanie wszel- kich metod, również niemoralnych. Bohater utworu Adama Mickiewicza postępuje zgodnie z radą renesansowego myśliciela - spiskuje, oszukuje i zdradza, aby osiągnąć swój cel. Jed- nocześnie jest wrażliwy i ma świadomość, że postępuje niewłaściwie, dlatego wybór, którego dokonał, niszczy go wewnętrznie. Konrad poświęca jednak spokój swojej duszy dla wyższego dobra, jakim jest wolność ojczyzny - dzięki temu staje się postacią zasługującą na podziw i szacunek. Taka postawa została w polskiej tradycji nazwana wallenrodyzmem.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

KONRAD WALLENROD - BOHATER BAJRONICZNY I TRAGICZNY

A

Wallenrod jest bohaterem bajronicznym - to samotnik zbuntowany przeciw światu i samemu sobie, ukrywający swoją mroczną przeszłość naznaczoną zbrodnią. Nie potrafi zapanować nad gwałtownymi emocjami, napięcie zaś związane z podwójnym życiem i wyrzutami sumienia próbuje złagodzić, uciekając w alkohol. Bohater staje też przed tragicznym wyborem - wie, że misja, której się poświęcił, wymaga od niego dokonywania czynów niegodnych rycerza, ta- kich jak oszustwo i zdrada. Decydując się na walkę o wolność ojczyzny, wie, że musi odrzucić kodeks rycerski, który do tej pory był dla niego najważniejszy.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

CZAS I OKOLICZNOŚCI POWSTANIA UTWORU

A

Powieść poetycka Konrad Wallenrod powstawała w latach 1825- 1827. Została wydana w 1828 r. w Petersburgu z ilustracjami Win- centego Smokowskiego. Było to pierwsze ilustrowane wydanie poezji Adama Mickiewicza. Wielu literaturoznawców dopatruje się związ- ków między biografią poety a losami tytułowego bohatera utworu, sytuacja Mickiewicza w Rosji była bowiem dosyć skomplikowana. Po- byt na terenie wielkiego Imperium Rosyjskiego z jednej strony obfito- wał w egzotyczne podróże i bogate życie towarzyskie, z drugiej zaś - zmuszał poetę wygnańca do ciągłego zachowywania ostrożności ze względu na stały nadzór policyjny. W grudniu 1825 r. wybuchło w Mo- skwie antycarskie powstanie dekabrystów², którego uczestnikami byli poznani przez Mickiewicza w Petersburgu Aleksander Bestużew i Konrad Rylejew. Powstanie zostało stłumione, a jego przywódców stracono. Wszystkie te okoliczności prawdopodobnie uświadomiły po- ecie potęgę carskiego imperium i niemożność podjęcia otwartej walki o wolność, a jednocześnie przyczyniły się do powstania utworu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

PROBLEMATΥΚΑ

A

Akcja utworu rozgrywa się pod koniec XIV w. na Litwie i w zamku krzyżackim w Malborku. W problematykę utworu wprowadza mot to: Macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walczenia…. trzeba być lisem i Iwem, zaczerpnięte z dzieła pt. Książę włoskiego filozo- fa doby renesansu Nicola Machiavellego (czyt. nikola makiawelego). Główny bohater utworu musi dokonać wyboru między wiernością etosowi rycerskiemu a podstępną walką z potężnym
przeciwnikiem (wallenrodyzm). Aby wypełnić patriotyczny obowiązek, decyduje się poświęcić osobiste szczęście. Konrad Wallenrod to niejednoznaczna postać, która musi ukrywać nie tylko prawdziwą tożsamość, ale takze prawdziwe uczucia. Fabuła utworu została oparta na losach auten- tycznych postaci historycznych i wzbogacona wydarzeniami fikcyjny- mi. Zastosowany w utworze kostium historyczny był zgodny z este- tyką romantyczną, a jednocześnie zawierał aluzję do sytuacji Polski zniewolonej przez zaborców. Mickiewicz, podobnie jak inni poeci ro- mantyczni, odnalazł w odległej przeszłości problemy, które dotyczyły także czasów mu współczesnych.

Główny problem utworu został zasygnalizowany mottem zaczerpniętym z Księcia Niccola Machiavel- lego. Mickiewicz ukazał zdradę i podstęp jako jedyne skuteczne metody walki z wrogiem. Działanie zgodne z zasadą „cel uświęca środki” związane jest jednak z ceną, którą trzeba zapłacić za nieetyczne postępowanie (nawet jeśli cel sprawy jest słuszny). Moralne koszty spiskowania są bardzo wysokie.

Mickiewicz podejmuje również temat roli poety i poezji w życiu narodu. Uznaje, że poezja jest siłą. która potrafi podtrzymywać na duchu, nakłania do działania oraz utrwala przeszłość, którą przekazuje kolejnym pokoleniom.

Głównym problemem utworu jest próba odpowiedzi na pytanie natury moralnej czy można działać w myśł zasady „Cel uświęca środki” i posłużyć się podstępem, zdradą, jeśli celem jest obrona ojczyzny? Celem autora jest również uświadomienie czytelnikowi, jakie konsekwencje niesie ze sobą tak nieetyczne działanie. Nie jest przypadkiem, że tekst Mickiewicza poprzedza motto, zaczerpnięte z „Księcia” Niccolo Machiavellego: Macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walczenia […] trzeba być lisem i lwem.

Mickiewicz w swym dziele kreuje postać szlachetnego zbrodniarza, który z wyższych, patriotycz mych pobudek dopuszcza się zdrady. Konrad zdradził Zakon, doprowadził do upadku, zniszczył od wewnątrz, aby ocalić ojczyznę - Litwę. Jednakże podjęcie decyzji o „wejściu na drogę lisa” nie było łatwe, bohater tak mówił do żony: Jeden sposób, Aldono, jeden pozostał Litwinom […] lecz nie pytaj, dla Boga! stokroć przeklęta godzina, w której od wrogów zmuszony chwycę się tego sposobu. Zdrada była koniecznością, wobec przewagi Krzyżaków okazała się jedynym ratunkiem dla Litwinów, którzy w otwartej walce byli z góry skazani na klęskę. Dzieło Mickiewicza nie jest jednak pochwałą zdrady, bowiem autor ukazuje moralne koszty spiskowania: Konrad niszczy swoją rodzinę, popada w alkoholizm, a ostatecznie popełnia samobójstwo. Nie ginie zatem jak rycerz na polu walki, śmiercią heroiczną, ale umiera jako zdemaskowany zdrajca, śmiercią haniebną. W przypadku Konrada Wallenroda możemy mówić o bohaterze tragicznym. Jest to tragizm romantyczny bohater musi wybierać między dwiema równoważnymi wartościami. Bohater nie jest skazany na klęskę przez bezosobowe fatum. Jest ofiarą historii. Uwikłany w dzieje swego narodu, Konrad Wallenrod musiał

wybierać pomiędzy etosem rycerskim (etyką) a patriotyzmem. W utworze pojawia się także motyw miłości, poświęcenia szczęścia osobistego dla ojczyzny (Szczęścia w domu nie znalazł/ bo go nie było w ojczyźnie).

Mickiewicz podejmuje też temat roli poety w życiu narodu. Jego zdaniem poeta to świadek historii, ten, który pamięta i przekazuje pamięć dalej. Poezja powinna być zaangażowana patriotycznie, pełnić funkcję

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

kostium historyczny

A

zabieg literacki polegający na wykreowaniu świata przedstawionego tak, że wszystkie jego elementy (czas, miejsce, bohaterowie i wydarzenia) pasują do rzeczywistości historycznej; historyczne realia stanowią jednak tylko pretekst do tego, by poruszyć problematykę współczesną, o której ze względu na cenzurę nie można mówić otwarcie

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

wallenrodyzm

A

postawa polegająca na uciekaniu się do nieetycznych metod (np. kłamstwa, podstępu, zdrady) po to, aby osiągnąć szczytny cel; bohater ukrywa prawdziwe uczucia (wrogość, nienawiść) pod maską lojalności, wierności lub posłuszeństwa, by zdobyć zaufanie przeciwnika i skutecznie go zniszczyć

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

heksametr

A

miara wierszowa występująca głównie w eposie opiewającym heroiczne czyny, zbudowana z sześciu powtarzających się cząstek rytmicznych (tzw. stóp metrycznych)

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

tragizm

A

nieprzezwyciężalny konflikt między dążeniami wybitnej jednostki a dominującymi nad nią siłami (np. los, decyzje bogów, normy moralne, prawa historii, racje społeczne) lub sprzecznymi.dążeniami bohatera; bohater musi dokonać wyboru pomiędzy równoważnymi i wykluczającymi się wartościami; nigdy nie będzie to wybór pomyślny, jednoznacznie trafny; konsekwencją takiej sytuacji jest nieuchronna klęska

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

plan wydarzeń

A

Dyskusje Krzyżaków o wyborze nowego wielkiego mistrza zakonu.
Pieśń pustelnicy o Konradzie Wallenrodzie.
Konrad Wallenrod nowym wielkim mistrzem krzyżackim.
Unikanie wojny z Litwą przez Konrada.
Wspomnienia miłości pustelnicy i Wallenroda.
Uczta na zamku.
Pieśń wajdeloty o losach Waltera Alfa, księcia Kiejstuta oraz jego córki, Aldony.
Ballada „Alpuhara”.
Zerwanie przymierza z zakonem krzyżackim przez księcia Witolda.
Wybuch wojny zakonu krzyżackiego z Litwą.
Klęska wojsk krzyżackich pod wodzą Konrada.
Powrót Krzyżaków do Marienburga.
Odkrycie zdrady wielkiego mistrza. Konrad zdemaskowany jako Walter.
Pożegnanie Waltera z Aldoną.
Śmierć Waltera i Aldony.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

Konrad Wallenrod

A

średniowieczny rycerz, w dzieciństwie został porwany przez Krzyżaków z rodzinnej Litwy. Przeżywa wewnętrzny konflikt, musi dokonać wyboru pomiędzy tym, co etyczne i godne rycerza, a tym, co z kodeksem rycerskim sprzeczne - obłudą, fałszem i zdradą. Jest patriotą, który dla ojczyzny poświęca szczęście rodzinne i rycerski honor. Ma wiele cech charakterystycznych dia boha- tera romantycznego. Wallenrod ostatecznie odbiera sobie życie - gdy zostaje zdemaskowany przez Krzyżaków, popełnia samobójstwo.

Walter von Stadion Alf, patriota, spiskowiec, bun townik, bohater tragiczny znajduje się w sytu acji tragicznej-musi wybierać między honorem rycerza a ratowaniem ojczyzny.

Gotów do najwyższych poświęceń dla kraju-ma- jąc świadomość, że losy Litwy są zależne od jego decyzji, rezygnuje z osobistego szczęścia (z miło ści) i porzuca żonę.

Dla wyższych celów dokonuje dramatycznych wy borów moralnych-dopuszcza się czynu hanieb nego, zdradza tych, którzy mu zawierzyli.

Dumny, odważny, waleczny, żądny zemsty-gar- dzi Krzyżakami, nienawidzi ich i konsekwentnie dąży do ich zniszczenia.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

Halban

A

litewski wajdelota (Śpiewak), w młodości został porwany przez Niemców, opiekował się mło- dym Walterem Alfem, opowiadał mu o rodzinnym kraju, wpajał miłość do ojczyzny i podsycał pragnie nie zemsty, był powiernikiem i opiekunem bohatera. Po śmierci Wallenroda miał opiewać jego czyny.

Litewski pieśniarz (wajdelota)-wieszcz, śpiewak Wierny opiekun i towarzysz Waltera Alfa, który nie pozwala mu zapomnieć o jego litewskich ko rzeniach.

Rozbudza w Konradzie miłość do Litwy i niena wiść do zakonu oraz podsyca chęć zemsty i do prowadzenia Krzyżaków do klęski,

Przed śmiercią obiecuje Konradowi stawić w pe śniach jego imię i w ten sposób budzić w słucha czach uczucia patriotyczne.

litewski wajdelota (śpiewak, poeta ludowy), służący w zamku krzyżackim, towarzysz i powiernik Konrada Wallenroda, określony jako „mnich siwy. Jako gorący patriota, wspominał prze szłość Konrada i zachęcał go do zemsty na Krzyżakach, a po samobójstwie mistrza postanowił pamięć o nim przekazać w pieśni przyszłym pokoleniom.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

Aldona

A

córka księcia Kiejstuta, zona Konrada, kobieta czuła i wrażliwa. Kiedy Konrad opuszcza ją wyjeżdża, nie potrafi wyrzec się miłości niego, postanawia zrezygnować z życia i zostaje pustelnicą Po śmierci męża umiera z rozpaczy

Litwinka, córka księcia litewskiego Kiejstuta. zona tytułowego bohatera utworu. Gdy Walter Alf opuszcza ją, by działać dla dobra Litwy, podąża za nim i zostaje Pustelnicą.

Ukryta w wieży płacze, modli się i potajemnie rozmawia z mężem. Gdy ten proponuje uciecz kę, odmawia ze względu na śluby złożone Bogu. Umiera na wieść o śmierci męża.

Aldona, słynąca z urody córka Kiejstuta, żona Waltera Alfa, po opuszczeniu przez męża Litwy szukała go, aż dotarła do Malborka, gdzie na jej prośbę zamurowano ją w wieży jako pustelnicę. Umiera w tym samym momencie co Konrad

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Kiejstut

A

książę, ojciec Aldony, oddany walce w obronie Litwy.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Witold

A

litewski książę, początkowo jest zdrajcą - przybywa do Konrada Wallenroda prosić o militarne wsparcie w wojnie przeciwko Litwie, później pod wpływem pieśni wajdeloty zrywa umowę z Zakonem i wraca na Litwę, gdzie podejmuje walkę z Krzyżakami.

Początkowo sojusznik zakonu, zdrajca, który przybywa do Krzyżaków prosić o wsparcie prze ciw swemu narodowi - Litwinom.

Pod wpływem pieśni wajdeloty przechodzi prze mianę, zrywa układ z zakonem i wraca na Litwę. by bronić swej ojczyzny.

17
Q

Powieść poetycka

A

gatunek poezji narracyjnej powstały w romantyzmie, łączący elementy liryki (subiektywizm, emocjonalność i nastrojowość) z epiką (narracja i opis, fabuła) i dramatem (dialogi, monologi). Charakteryzuje się niewielkim dy- stansem między bohaterem a subiektywnym narratorem, który zwraca się wprost do czytelnika, snuje refleksje na temat własnych przeżyć, komentuje zachowania bohatera. Powieść poetycką wyróżniają: silny subiektywizm, luźna i fragmentarycz- na kompozycja oraz niechronologiczny układ zdarzeń.

18
Q

Konrad Wallenrod - zdrajca i bohater

A

Motto utworu podkreśla, że wałka w imię wolności ojczyzny niekiedy wymaga za- stosowania metod sprzecznych z etosem rycerskim.

• Konrad Wallenrod to zarówno zdrajca (zdradził Krzyżaków, etos rycerski), jak i bohater (oddał życie za wolność ojczyzny).

19
Q

Konrad Wallenrod to postać tragiczna, przeżywa nierozwiązywalny konflikt dwóch wartości. Są to:

A

szczęście własne a szczęście ojczyzny: wybór rodzinnego szczęścia oznaczałby zgo- dę bohatera na dalszą niewolę Litwy. Z kolei podjęcie walki o wolność swego kraju będzie wymagało porzucenia rodzinnego szczęścia;

honor a dobro ojczyzny: wybierając jej dobro, Wallenrod poświęca rycerski honor, zdradza Krzyżaków uczciwa, honorowa walka jest równoznaczna z przegraną Litwy.

20
Q

Rola poety i poezji

A

Pieśni śpiewane przez Halbana rozbudzają miłość Alfa do ojczyzny, kształtują jego narodową tożsamość. Poezja:

buduje świadomość narodową, tworzy wspólnotę;

stoi na straży narodowej pamięci, przechowując wspomnienia o wielkich czynach i bohaterach;

chroni naród przed unicestwieniem;

zagrzewa do walki.

21
Q

Gatunek

A

Konrad Wallenrod jest przykładem powieści po- etyckiej powstałego w romantyzmie gatunku po ezji narracyjnej łączącej elementy epickie i lirycz ne (utwór wierszowany zawierający fabulę). Cechy charakterystyczne takiego utworu to

⚫ synkretyzm utwór lączy elementy epickie (nar- rator, fabuła), liryczne (forma wierszowana, opisy poetyckie, opisy przeżyć) i dramatyczne (udrama- tyzowana akcja, dialog():

lužna fragmentaryczna fabuła nierespek tująca zasad chronologii (wydarzenia nie są prezentowane w porządku chronologicznym -

inwersja czasowa, retrospekcje, np. Powieść waj deloty), pełna tajemniczości i niedopowiedzeń

subiektywny narrator-zwraca się wprost do czytelnika, dzięli się swoimi przemyśleniami, do mysłami i odczuciami, komentuje wypadki i za chowanie bohaterów,

⚫mroczne i zagadkowe losy bohatera-samot nika, indywidualisty, buntownika skłóconego ze światem;

⚫ realia historyczne (średniowiecze) lub koloryt lokalny (ziemie litewskie).

22
Q

Kompozycja i styl

A

Mickiewicz podzielił utwór na wstęp i sześć nume rowanych części. Jedynie cztery z nich opatrzył tytu- tami: Obidr (1). Uczta (IV), Wojna (V). Pożegnanie (VI). Utwór wyróżnia dramatyczna akcja i duża liczba dialogów oraz monologów bohaterów. Niewiele jest natomiast bezpośrednich komentarzy narratora. Bo- haterowie są charakteryzowani poprzez własne słowa

i czyny. W tekst zostały wplecione liczne fragmenty liryczne (np. Pieśń wajdeloty), obfitujące w środki stylistyczne: epitety, porównania, metafory, apostro ty. Powieść wajdeloty ma z kolei walory epickiej bezrymowej opowieści, jest bowiem napisana tzw. polskim heksametrem, czyli formą wersyfika cyjną wzorowaną na tradycyjnym heksametrza.

23
Q

Historyzm

A

W utworze średniowieczny kostium posłużył autorowi do ukrycia współczesnego przesłania politycznego. Tak tez odczytali Konrada Wallenroda rosyjscy cenzorzy, którzy szukali w utworze nie. bezpiecznych treści - przedstawiona w nim walka Litwinów z Krzyżakami do złudzenia przypominała zmagania Polaków z caratem. Poeta zdawał sobie

z tego sprawę i aby uniknąć problemów z publika cją dzieła, dołączył do niego przedmowę, w której wyjaśnił, że wybór historycznego tematu podkreśla uniwersalny charakter tematyki. Pomimo histo- rycznej maski Konrad Wallenrod został powszech nie zinterpretowany jako antyrosyjskie dzieło o spi sku i walce konspiracyjnej.

24
Q

Bohater bajroniczny

A

Konrad Wallenrod jest bohaterem bajronicznym

  • to samotnik zbuntowany przeciwko światu, ukry wający swoją mroczną przeszłość. Nie potrafi zapa- nować nad gwałtownymi emocjami, napięcie zaś związane z podwójnym życiem i wyrzutami sumie- nia próbuje złagodzić, uciekając w alkohol. Bohater staje też przed tragicznym wyborem -z jednej stro- ny wie, że misja, której się poświęcił, wymaga od niego dokonywania czynów niegodnych człowieka honoru, z drugiej zaś strony czuje, że chcąc rato- wać ojczyznę, nie ma wyjścia. Konrad nie walczy o szczęście osobiste, jego działania są powodowa ne pragnieniem uszczęśliwienia ojczyzny.
25
Rola poezji w życiu narodu
W Konradzie Wallenrodzie Mickiewicz poruszył tak- że kwestię roli poezji w życiu narodu, wspólnoty - szczególnie ważnej w sytuacji braku własnego pań- stwa. Niejednokrotnie mówi o tym Halban, najpierw w Pieśni Wajdeloty: O pieśni gminna, ty stoisz na stra- ży/ Narodowego pamiątek kościoła; a potem w Poże- gnaniu: Obiegę Litwy wsi, zamki i miasta;/ Gdzie nie dobiegę, pieśń moja doleci. Zdaniem Mickiewicza słowo poetyckie ma wielką siłę, poezja podtrzy- muje tożsamość narodową i jest niezniszczal- na, w przeciwieństwie do innych wytworów sztuki - Płomień rozgryzie malowane dzieje,/ Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,/ Pieśń ujdzie cało!
26
Makiawelizm i wallenrodyzm
Autor opatrzył Konrada Wallenroda mottem z Księ cia Niccola Machiavellego: [...] są dwa sposoby walczenia... trzeba być lisem i iwem. Słowa te do brze oddają istotę makiawelizmu - koncepcji po litycznej zalecającej stosowanie zasady cel uświę ca środki oraz dopuszczającej w razie potrzeby cynizm, wyrachowanie i zdradę. Bohater utworu Mickiewicza postępuje zgodnie z radą renesanso wego filozofa spiskuje, oszukuje i zdradza, aby osiągnąć swój cel. Jednocześnie ma świadomość pohańbienia honoru i kodeksu rycerskiego. Wie, ze postępuje niewłaściwie, dlatego wybór, którego dokonał, niszczy go wewnętrznie. Konrad poświęca jednak spokój duszy dla wyższego dobra, jakim jest wolność ojczyzny. Taką postawę w polskiej tradycji nazywamy wallenrodyzmem.
27
Winrych von Kniprode
Mistrz zakonu krzyżackiego, który na swym dwo rze z ojcowską czułością wychowywał pornwane go z Litwy Waltera Alfa
28
Tragizm losu bohatera Omów zagadnienie na podstawie Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Wprowadzenie • Od początku dziejów kultury autorzy tekstów literackich często ukazywali los człowieka jako uwikłanie w sytuacje, które zostały określone jako tragiczne. • Tragizm jako kategoria estetyczna to sposób ukazania losów bohatera postawionego wsy- tuacji konfliktu równorzędnych racji moralnych, który prowadzi szlachetną jednostkę do nieuchronnej klęski. Kontekst: Dramat antyczny za źródło tragicznego splotu okoliczności uznawał decyzje sił wyższych, bogów, wobec których człowiek pozostawał bezradny; tego typu sytuacje może- my odnaleźć w opartych na mitach tragediach Sofoklesa: Antygona i Król Edyp. • Literatura romantyczna w sposób odmienny ukazywała człowieka w sytuacji tragicznej. Jako jej źródło wskazywała wewnętrzne konflikty moralne targające wybitną jednostką lub okoliczności dziejowe (sytuację historyczną). • Teza: tragizm romantycznego bohatera Konrada Wallenroda wynika z sytuacji, w jakiej znalazł się jego naród, co zdeterminowało los postaci i jego moralne wybory; Mickiewicz użył kostiu- mu historycznego, aby skłonić współczesnych sobie Polaków do refleksji o własnej ojczyźnie. Rozwinięcie • Powieść poetycka Mickiewicza Konrad Wallenrod powstała w czasie przymusowego pobytu poety w Rosji, a jej pierwsze wydanie ukazało się w 1828 r. • Bohater utworu to Litwin porwany jako dziecko z rodzinnej miejscowości, wychowywany następnie na zamku krzyżackim; dzięki pieśniom wajdeloty (pieśniarza) Halbana zachowu- je on tożsamość narodową, identyfikuje się z Litwą znajdującą się w konflikcie z zakonem krzyżackim, a po ucieczce na rodzimą ziemię pragnie znaleźć szczęście rodzinne u boku ukochanej kobiety. • Okoliczności polityczne zmuszają bohatera do podjęcia trudnych decyzji - rezygnacji z osobistego szczęścia i powrotu w szeregi rycerzy krzyżackich oraz wyboru metody wal- ki sprzecznej z rycerskim kodeksem (posługiwanie się kłamstwem, zdradą, podstępem i zbrodnią). • Tragizm bohatera wynika przede wszystkim z wyboru sprzecznej z kodeksem etycznym metody walki, przekonanie o słuszności takiego postępowania wzmacnia w Wallenrodzie Halban słowami „Tyś niewolnik, jedyna broń niewolników - podstępy"; wybór między racjami takimi jak osobiste szczęście i honor a dobrem ojczyzny sprawia, ze Wallenrod czuje się rozdarty wewnętrznie i nieustannie przeżywa wewnętrzny konflikt. • Postawa bohatera powieści poetyckiej Mickiewicza została określona jako wallenrodyzm, co oznacza działania człowieka całkowicie podporządkowane dobru jego ojczyzny za cenę wyrzeczenia się własnego szczęścia i honoru oraz wyboru „maski" jako skutecznej metody walki. • Kontekst: Autor zastosował w utworze zabieg artystyczny określany jako kostium histo ryczny - zaproponował współczesnym sobie polskim patriotom refleksję na temat wyboru skutecznej metody walki z zaborcą; dla przyszłych powstańców listopadowych Konrad Wal- lenrod stał się zachętą do działania, wskazówką, że „cel uświęca środki". Podsumowanie Tragizm Konrada Wallenroda wynika z uwikłania w sytuację historyczną. Bohater jest zmuszony do wyboru między wartościami osobistymi a dobrem ojczyzny. Postawa Wallenroda stała się podstawą do sformułowania określenia wallenrodyzm" jako nazwy metody walki. Stworzenie przez Adama Mickiewicza postaci Konrada Wallenroda wynikało z sytuacji, wja- kiej znajdował się wówczas prześladowany przez zaborców polski naród. Sposób ukazania problemu to kostium historyczny - przedstawianie zdarzeń tak, aby czy- telnik mógł je odnieść do czasów współczesnych powstaniu dzieła lub do zjawisk uniwer- salnych.
29
Podstępne metody walki z wrogiem jako zaprzeczenie etosu rycerskiego. Omów za- gadnienie na podstawie Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza. W swojej odpowie- dzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Wprowadzenie • Kontekst: Etos rycerski wykształcił się w kulturze średniowiecznej, ale jego korzenie sięgają starożytnej Grecji - już wtedy etos określał niepisane cechy wojownika. Między innymi były to: duma, odwaga, waleczność, tężyzna fizyczna. Stanowił tak zwany etos homerycki, który pojawił się między innymi w Iliadzie. Z kolei kodeks średniowieczny jest zbiorem wartości zwyczajów oraz zasad i norm etycznych, cechujących idealnego rycerza, dbającego o dobre imię. Do najważniejszych cnót rycerskich zalicza się: dobre urodzenie, honor, odwagę, dobre imię, wierność danemu słowu, oddanie Bogu, etyczne postępowanie w walce. • W walce z wrogiem ważne jest osiągnięcie sukcesu, wygrana. Duży wpływ na nią mają uzbro- jenie czy siła, ale ważnym elementem jest także dobór odpowiedniej metody walki, taktyka. •Tytułowy bohater Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza podejmuje się walki z potężnym zakonem krzyżackim. • Teza: Wybór podstępu jako działania rycerza jest sprzeczny z rycerskim kodeksem.o Rozwinięcie • Mickiewicz opatrzył Konrada Wallenroda mottem, pochodzącym z dzieła Niccola Machia- vellego Książę: Macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walczenia... trzeba być lisem i Iwem. Słowa te określają dwa sposoby walki. Autor posłużył się alegoriami zwierząt, których cechy wskazują na połączenie odwagi Iwa ze sprytem i przebiegłością lisa. • Walter Alf, znając potęgę zakonu, zdawał sobie sprawę, że zagrożeni Litwini nie są w stanie pokonać wroga w otwartej walce (metodą Iwa). W związku z tym uznał, ze jedyną drogą do obalenia potęgi zakonu krzyżackiego jest dwulicowa postawa, oparta na połączeniu odwagi i podstępnej walki z ukrycia. Wiedział jednak, że taki sposób wymaga planu, • Walter Alf opuszcza dom rodzinny i Litwę. Stamtąd u boku hrabiego Konrada Wallenroda (jako jego giermek) udaje się do Palestyny. W tajemniczych okolicznościach Wallenrod ginie, a Walter Alf przyjmuje jego imię. Ucieka do Hiszpanii. Następnie wraca do Malborka i po dwunastu latach służby zostaje wybrany wielkim mistrzem. Ważną rolę w wyborach Konrada odgrywa zaśpiewana przez niego podczas uczty na zamku Ballada Alpuhara, będąca odpowiedzią na wcześniejszą pieśń wajdeloty, w której Halban przypomina mu o obowiązku wobec ojczyzny i narodowych wartościach. • Wallenrod zna balladę z pobytu w Hiszpanii, jej bohater, Almanzor, muzułmański król, pod- czas walki Hiszpanów i Maurów o Grenadę w sytuacji krytycznej podstępem pokonał wroga Świadomy konsekwencji śmierci, zarażony dzumą, pod pretekstem poinformowania o pod daniu się, podczas powitania zaraził chorobą hiszpańskiego wodza i jego podwładnych. Ballada utwierdza Konrada w podjęciu decyzji o wyborze nieetycznej taktyki walki. Mimo że udaje się mu doprowadzić zakon krzyżacki do klęski i uratować ojczyznę, od samego początku zmaga się z decyzją i swoją postawą etyczną. Poza rezygnacją z własnego szczęścia i koniecznością pozostawienia ukochanej Aldony, Wallenrod ma świadomość, że wybierając drogę podstępu, musiał dopuścić się zdrady i zbrodni. Jego postępowanie jest sprzeczne z moralnością chrześcijańską. Wallenrod zła mał też zasady kodeksu rycerskiego, przede wszystkim splamił swój honor. Ma wyrzuty sumienia, choć jest świadomy, że był to jedyny sposób na pokonanie wroga. Podsumowanie Wallenrod jest postacią tragiczną. Złamanie etosu rycerskiego to dia rycerza największa hańba. Jednak jego postawa, mimo że niezgodna z chrześcijańską i rycerską etyką, wynikała z potrzeby ojczyzny, a nie własnych interesów, Wallenrod działał więc w słusznej sprawie.
30
W jaki sposób literatura przedstawia problem wyboru między życiem prywatnym a obowiązkiem wobec ojczyzny? Omów zagadnienie na podstawie Konrada Wallenro- da Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Wprowadzenie • Ludzie cenią życie prywatne i często jest ono dla nich najwyższą wartością. Jednak gdy ojczyzna jest w niebezpieczeństwie, potrafią zrezygnować z osobistego szczęścia na rzecz potrzeb kraju. Taka postawa budzi podziw i szacunek, ponieważ poświęcający się ludzie występują w obronie całego narodu i muszą wykazać się odwagą i poświęceniem. • W takiej sytuacji znalazł się tytułowy bohater Konrada Wallenroda, powieści poetyckiej Ada- ma Mickiewicza, który staje przed wyborem między życiem prywatnym a obowiązkiem wobec ojczyzny. • Teza: Dla dobra ojczyzny człowiek jest w stanie poświęcić życie prywatne. Rozwinięcie • Główny bohater powieści poetyckiej Mickiewicza to Litwin, którego w dzieciństwie porywają i wychowują Krzyżacy. Nadają mu imię Walter Alf. Mimo że całą młodość spędza w zakonie, dzięki znajomości z Halbanem zachowuje pamięć o ojczyźnie. Wajdelota nie pozwala mu zapomnieć mu o Litwie. Kształtuje w młodzieńcu świadomość narodową i potrzebę służby ojczyźnie, rozpala w nim uczucia patriotyczne (imię było niemieckie, dusza litewska pozostała). • Marzeniem Waltera Alfa jest jednak powrót do ojczyzny i budowanie osobistego szczęścia. Planuje ucieczkę, jednak Halban go zatrzymuje i zaleca naukę sztuki walki od Krzyżaków. Mimo to podczas walk Alf spełnia swoje marzenie, a za sobą pociąga Halbana. Zostaje przy jęty na dwór księcia Kiejstuta w Kownie, gdzie poznaje jego córkę, Aldonę, którą poślubia. • Szczęścia małżonków nie trwa jednak długo. Ciągłe niepowodzenia Litwinów w walkach z Krzyżakami budzą w Konradzie niepokój i troskę o przyszłość ojczyzny. • Bohater musi podjąć trudną decyzję, która prowadzi do rozstania małżonków. Alf poświę ca życie prywatne i miłość ukochanej kobiety (szczęścia w domu nie znalazł, bo go nie było wojczyźnie). Wcześniejsze gorące uczucie, długie rozmowy zostają zastąpione tęsknotą Plany Waltera Alfa zmuszają go do opuszczenia także Litwy (wyjazdu poza granice, by reali- zować swój plan oparty na podstępnej walce, niezgodnej z rycerskim kodeksem, i łamiący zasady etyki chrześcijańskiej. Bohater staje przed kolejnym trudnym wyborem. Dopuszcza się haniebnego czynu. Popełnia morderstwo, aby przyjąć nową tożsamość i ukrywać się pod imieniem swojej ofiary - Konrada Wallenroda. Dostaje się do malborskiego zamku, zostaje wybrany mistrzem zakonu. Dzięki taktyce, którą wybiera, udaje mu się pokonać zakon krzyżacki. Aldona nie wytrzymuje rozstania i składa śluby. Zamyka się w wieży, by być bliżej męża. Mimo rozstania miłość nie wygasa. Konrad spędza pod wieżą całe noce, by podczas rozmów zaznać chociaż odrobinę osobistego szczęścia. Aldona wyznaje, że powodem jej zamknięcia się w wieży jest tęsknota. Konrad zdaje sobie sprawę, że dla krwawego przedsięwzięcia poświęcił miłość, zrezygnował ze szczęścia u boku ukochanej. O uczuciu Aldony i Konrada mówi pieśń Halbana o dwóch rzekach. Niemen i Wilia to per- sonifikacje kochanków. Z kolei Pieśń z wieży jest wspomnieniem Aldony o domu rodzinnym, miłości do Konrada. To wspomnienie utraconego szczęścia. Mimo że Konrad proponuje Aldonie ucieczkę na Litwę, ona postanawia pozostać w wiezy ze względu na złożoną Bogu przysięgę. Obawia się również pokazania twarzy. Tragiczny los obydwojga dopełnia ich śmierć. • Kontekst: Z życia prywatnego dla obowiązków wobec ojczyzny rezygnują także bohatero- wie noweli Gloria victis Elizy Orzeszkowej. Pisarka ukazuje uczucia młodych ludzi - miłość rodzeństwa, Anielki i Marysia, oraz uczucie kochanków, Jagmina i Anielki. Są to przykłady bohaterów, którzy poświęcają życie osobiste. Maryś i Jagmin wybierają walkę o wolność oj- czyzny. Udział w powstaniu styczniowym u boku Romualda Traugutta jest przyczyną rozłąki i tęsknoty. Mimo że wszyscy żyją z nadzieją na ponowne spotkanie, rozdziela ich śmierć Podsumowanie • Poczucie obowiązku wobec ojczyzny sprawia, że ludzie rezygnują ze szczęścia, pozosta- wiając najbliższe im sercu osoby. Są w stanie znosić ból i cierpienie z powodu tęsknoty i samotności. Poczucie obowiązku powoduje, że człowiek jest także w stanie poświęcić inne wartości, tak jak Wallenrod, który splamił swój rycerski honor i popełnił nieetyczny czyn, by ratować kraj. Największą formą poświęcenia jest natomiast oddanie życia w walce, jak uczynili to bohaterowie noweli Orzeszkowej, których czyny zapamiętały drzewa, a ich chwałę głosił wiatr.
31
Podstępne metody walki z wrogiem jako zaprzeczenie etosu rycerskiego. Omów zagadnienie na podstawie Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Wprowadzenie Etos rycerski to zespół wartości i zasad wykształconych w kręgu średniowiecznej kultury rycerskiej, którymi powinien charakteryzować się idealny wojownik. Kodeks rycerski nakazywał wierność Bogu, władcy, ojczyźnie i wybrance serca. Poza tym rycerz musiał się wykazać honorem, szlachetnością, sprawiedliwością, odwagą, hojnością, litością i zdolnością do poświęceń. Literatura pokazuje jednak, że nie każda sytuacja była na tyle jednoznaczna, by móc wyznaczyć niebudzącą wątpliwości granicę postępowania między działaniami zgodnymi z etosem rycerskim a działaniami hańbiącymi. • Stawiam tezę: Podstępne metody walki z wrogiem zaprzeczają etosowi rycer-skiemu, ale są bliskie makiawelizmowi. • Część argumentacyjna: Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza Walter Alf vel Konrad Wallenrod to główny bohater powieści poetyckiej naszego narodowego wiesz cza. Jako dziecko został porwany z ojczystej Litwy i wychowany w zakonie krzyżackim. Miłość do Litwy i nienawiść do Krzyżaków rozbudził w nim Halban, dlatego podczas pierwszej bitwy Walter Alf ucieka w rodzinne strony. Tu na dworze Kiejstuta zakochuje się w jego córce Aldonie i bierze z nią ślub. Walczy także z Krzyżakami i zdaje sobie sprawę z faktu, że Litwini wkrótce zostaną podbici przez zakon. Beznadziejna sytuacja Litwy staje się impulsem do wymyślenia sposobu ocalenia narodu. Opuszcza Litwę i ukochaną żonę w celu realizacji swojego planu. Wiele trudów i wyrzeczeń będzie kosztowało go zdobycie miana rycerza, ale tylko w rycerskim kostiumie mógł już Konrad, a nie Wal-ter zrealizować własny, zaprzeczający rycerskim zasadom plan, Bohater wędrował po świecie, był w Niemczech i w Palestynie. Został giermkiem księcia Konrada Wallenroda, który zniknął w tajemni czych okolicznościach, w Hiszpanii walczył z Maurami, brał udział w turniejach rycerskich, a wszystko po to, by okryć się sławą i po przybyciu do Malborka objąć stanowisko Wielkiego Mistrza. Konrad, przywdziewający cudzą skórę i zdobywający nienależne przywileje, wie dobrze, że nigdzie nie znaj dzie spokoju i szczęścia, póki jego ojczyzna jest zagrożona. Dlatego jako Wielki Mistrz prowadzi nie-udolnie walkę z Litwinami, sabotuje działania i osiąga swój cel - zakon zostaje pokonany. Za zdradę zakonu zapłaci najwyższą cenę, ale nie będzie czekał na wykonanie wyroku, tylko sam wypije kielich z trucizną. Czy zachowanie Konrada Wallenroda było zaprzeczeniem etosu rycerskiego? Sądzę, że nie można rozpatrywać jego czynów w tym kontekście. Bohater miał rodziców, rodzeństwo, dom rodzinny, beztroskie dzieciństwo i wszystko to mu zabrano. Próby zakorzenienia go w krzyżackiej kulturze nie powiodły się. Idąc za głosem serca, ucieka do swoich, by wkrótce ich porzucić i metodą lisa walczyć o ocalenie narodu. Zdradzając Krzyżaków, bohater Mickiewicza tak naprawdę wykazuje się lojalnością wobec rodaków i ojczyzny. • Kontekst literacki Bolesław Krzywousty w Kronice polskiej Galla Anonima został przedstawiony jako idealny rycerz. Kronikarz opisuje cudowne poczęcie i narodziny księcia, jego rycerskie zainteresowania, odwagę I męstwo. Gall nazywa go dzieckiem Marsa". O waleczności władzy świadczyły niezliczone wyprawy wojenne. Wrogowie nazywali go Bolesławem, który nie śpi", ponieważ czy to w dzień, czy to w nocy Bolesław przygotowywał zasadzki, siał postrach wśród nieprzyjaciół. Liczne podstępy, nabijanie przeciwników na haki żelazne, dokonywanie rzezi na podbitej ludności, organizowanie wypraw łupieżczych w żaden sposób nie wpisują się w etos rycerski. Wielkim okrucieństwem wykazał się również Bolesław w stosunku do swojego wroga - przyrodniego brata Zbigniewa, każąc go oślepić Zbigniew to nie jedyna ofiara tego rycerza. Podstępy, spiski, brak litości to dość charakterystyczne elementy działania Bolesława, będące niewątpliwie zaprzeczeniem etosu rycerskiego. Dlaczego więc Gall Anonim nie potępia go, wręcz przeciwnie - przedstawia jako znakomitego rycerza? Kronikarz nie znał jeszcze makiawelicznej koncepcji, że „cel uświęca środki", ale nieustannie podkreśla, że Bolesław Krzywousty służy ojczyźnie i jej poświęca całe swoje życie. • Inne konteksty literackie Książę Niccolo Makiawellego Pieśń a Rolandzie Podsumowanie Śmierć i klęska z honorem była dla rycerza ważniejsza od nieuczciwego zwycięstwa. Dlatego właśnie podstępne metody walki stanowią zaprzeczenie kanonu wartości, etosu wojownika. Dążenie do zwycięstwa, do celu za wszelką cenę, nawet cenę utraty honoru dla idealnego rycerza było nie da zaakceptowania. Może dlatego prawdziwi rycerze są bardziej legendą, mitem niż rzeczywistością.
32
Dobro własne czy dobro ogółu - bohater literacki w sytuacji wyboru. Omów zagadnienie na podstawie Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst
Wprowadzenie Dobro własne czy dobro ogółu? Być egoistą czy altruistą? Pomyślność własna czy dobro wspólnoty? Gdzie leży granica pomiędzy własnym komfortem a obowiązkiem wobec innych? Nie są to pytania tylko retoryczne. Niejednokrotnie my sami musimy udzielić na nie odpowiedzi. Z pomocą mogą nam tu przyjść bohaterowie literaccy, którzy stanęli w obliczu takich problemów i w różny sposób je rozstrzygali. • Stawiam tezę: Bohaterowie literaccy stoją w obliczu decyzji kształtujących ich życie, podejmują je często zmuszeni przez los lub dobrowolnie, kierując się pragnie-niami osobistymi. • Część argumentacyjna: Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza Walter Alf vel Konrad Wallenrod porwany za młodu z rodzinnej Litwy, oderwany od rodziców, ro-dzeństwa, szczęśliwego dzieciństwa, wykorzysta pierwszą nadarzającą się sposobność i ucieknie od Krzyżaków w rodzinne strony. W czasie pobytu na dworze Kiejstuta od pierwszego wejrzenia zako cha się ze wzajemnością w jego córce Aldonie. Zakochani pobiorą się i ich życie rodzinne nabierze rozkwitu i szczęścia. Walter zazna miłości ukochanej kobiety. Niestety zakon krzyżacki nieustannie najeżdża na Litwę i wkrótce może ją podbić. Walter podejmuje okupioną cierpieniem decyzję, prze klina godzinę, w której obmyślił sposób ocalenia ojczyzny, ale nie widzi innego ratunku dla swojego kraju. Szczęścia w domu nie znalazł, bo go nie było w ojczyźnie". Žegna Aldonę i opuszcza Litwę. Dobro ogółu, dobro rodaków staje się dla niego najwyższym priorytetem. Długa i okupiona cierpie niem będzie jego droga do osiągnięcia celu. Będzie jak wąż zmieniał skórę: uciekinier litewski stanie się giermkiem prawdziwego Konrada Wallenroda, później giermek „stanie się" Konradem, potem zasłynie jako nieustraszony rycerz, a w końcu nałoży maskę Wielkiego Mistrza. Powiedzenie, że Kon rad będzie zmieniał skórę to przenośnia, bo czego będzie się wyzbywał naprawdę? Bohater wyrzek nie się miłości do kobiety, rodziny, jawności, uczciwości rycerskiej, szczęścia, nazwiska, a wszystko to w imię dobra swojego narodu. Miłość do rodaków wyparła inne uczucia. Konrad jako Wielki Mistrz tak nieudolnie, oczywiście celowo, będzie dowodził Krzyżakami, że poniosą oni klęskę i przez najbliższy wiek nie będą w stanie zagrozić narodowi litewskiemu. Konrad zapłaci jeszcze jedną, naj wyższą cenę za swój wybór. Popełni samobójstwo, tym samym narazi się na potępienie wieczne, ale podejmując decyzję o walce o dobro i szczęście innych, gotów był na taką ofiarę. Realizując swoje szczytne cele, poświęcając się dla ogółu, zniszczył zakon nieetycznymi metodami. Niestety, te meto dy zniszczyły także bohatera utworu • Kontekst literacki Głównym bohaterem noweli Silaczka Stefana Żeromskiego jest Paweł Obarecki, student medycy ny, zafascynowany ideami pozytywistycznymi: organicyzmem, pracą u podstaw, higieną dla ludu Jego studencką miłością była Stasia Bozowska, także entuzjastka haseł swojej epoki. Paweł, niesiony jeszcze młodzieńczym uniesieniem, po ukończeniu studiów wyjeżdża na prowincję, do Obrzydłów ka, z zamiarem realizacji swoich ideałów. Chce się poświęcić dobru ubogich, edukować ich i uczyć podstawowych zasad higieny. Niestety, bardzo szybko zapomniał o ideałach, które chciał realizo wać. Zaczął myśleć tylko o sobie, o swojej strefie komfortu, o własnych korzyściach. Dobro własne wzięło górę. Wygodne życie, błogie lenistwo, wyzyskiwanie ubogich, pogarda dla prowincjuszy, ma-terializm, patrzenie na pacjentów tylko pod względem korzyści materialnych (dawajcie pieniądze i wynoście się"), skłonność do konfliktów, uczyniło jego egzystencję jałową, smutną, nudną. Doktor Obarecki nie przejmował się losem ani swoich pacjentów, ani losem mieszkańców Obrzydłówka. Egoizm, materializm, samotność doprowadziły go do depresji i spędzania życia na kanapie. Doktor Obarecki, wezwany do umierającej w pobliskiej wsi nauczycielki, którą okazała się jego dawna mi-łość, zrozumiał, że życie to walka o swoje ideały, wartości, o dobro nie tylko swoje, ale także innych. Trudno być jako jednostka szczęśliwym, gdy cierpią inni. • Inne konteksty literackie • Ludzie bezdomni Stefana Żeromskiego • Lalka Bolesława Prusa Podsumowanie Bohaterowie literaccy stojący przed dylematem wyboru dobra prywatnego czy ogólnego rozstrzy gają go najczęściej na korzyść ogółu, społeczeństwa, narodu. Płacą za to wysoką cenę, a nawet naj wyższą, ale spełniają się w swoim człowieczeństwie, w wierności motywujących ich racji i wartości. Bohaterowie literaccy wybierający prywatne dobro czynią swoje życie schematycznym, nastawio nym na materializm, pozory, konwencjonalizm. Nie jest moim zamiarem aksjologicznie oceniać tych postaw. Wyboru musi dokonać każdy z nas samodzielnie, bo przecież jak mówią XX-wieczni egzystencjaliści człowiek istnieje dzięki swoim wyborom.
33
Miłość tragiczna. Omów zagadnienie na podstawie Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.
Wprowadzenie Motyw miłości tragicznej znany jest w literaturze już od jej zaranía. Rodzi się ona między osoba-mi, które czy to z powodów różnic społecznych, obyczajowych, dokonywanych wyborów, czy jeszcze wielu innych czynników nie mogą być razem. Miłość ta prowadzi kochanków do cierpienia, bólu i ostatecznej katastrofy. • Stawiam tezę: Miłość tragiczna to potężne uczucie, determinujące działania bo-haterów i prowadzące do ich klęski. • Część argumentacyjna: Konrad Wallenrod Adama Mickiewicza W tej powieści poetyckiej porwany za młodu Litwin, nazwany przez Krzyżaków Walterem Alfem, ucieka od porywaczy i dociera na dwór Kiejstuta. Tam poznaje jego córkę Aldonę. Młodzi zakochują się w sobie z wzajemnością. Biorą ślub i poznają miłosne rozkosze. Miłość małżonków czyni ich życie szczęśliwym, jest siłą budującą, kładącą podwaliny pod rodzinne spełnienie. Bohaterowie żyją w krainie prostoty i szczęśliwości, na łonie natury, w szacunku dla swoich przodków i rodaków. Ich niemal arkadyjskie życie zagrożone jest przez niemiecki zakon. Krzyżacy ciągle atakują Litwę, łupią i mordują jej mieszkańców. Walter nie godzi się na taką sytuację. Bohater nie może oddać się uciechom i rozkoszy małżeństwa, gdyż miłość do ojczyzny, wyparta przez miłość do Aldony, domaga się zadośćuczynienia. Walter podporządkowuje miłość i szczęście osobiste ideałorn walki o ojczyznę. Kochanek kobiety stanie się kochankiem ojczyzny. Ten wybór będzie źródłem tragizmu wielkiej miłości między Walterem i Aldoną. Pożegnanie bohatera z żoną rozdziera ich serca, ale ze względu na sytuację polityczną kraju nie mogą być razem. Konrad porzuci żonę dla ojczyzny. Zniszczy tę pierwszą, ocali drugą. Miłość powinna być budowaniem, ale miłość Alfa i córki Kiejstuta w danej sytuacji historycznej okazała się miłością tragiczną. Konrad, realizując swój cel, osiądzie w Malborku jako Wielki Mistrz krzyżacki. Do pobliskiej pustelniczej wieży przybędzie Aldona. Małżonkowie pod osłoną nocy będą ze sobą rozmawiali, słyszeli swój głos, ale już nie będą siebie widzieli, bo przebywająca w zamknięciu Aldona silnie odczuwa upływ czasu i niemożność powrotu do dawnego szczęścia. Życie Konrada, ukochanego męża Aldony, zakończyło się tragicznie. Z rozpaczy po nim umarła także Aldona, wierząc, że miłość kochanków trwa także po śmierci. Kontekst literacki Tomasz Judym i Joasia Podborska to dwójka głównych bohaterów powieści Ludzie bezdomni Stefana Žeromskiego. Dzięki samozaparciu, determinacji i pracowitości zdobyli wykształcenie. Judym został lekarzem, a Joasia guwernantką. Poznali się w Paryżu, ale uczucie między nimi rozwinęło się w kraju, w Warszawie i w Cisach. Joasia była dla Tomasza cudownym wdziękiem młodości, radością, słodyczą. Kochał ją całym sobą i w byciu z nią widział swoje szczęście i spełnienie. Panna Podborska całym sercem odwzajemniała uczucia Tomasza i podzielała jego systern wartości, gotowa go wspierać i stworzyć z nim szczęśliwą rodzinę. Tak się jednak nie stało. Między ukochanymi stanęła decyzja Judyma o konieczności poświęcenia swojego życia na rzecz najuboższych. Nie była to łatwa decyzja, a jej symbolem jest rozdarta sosna", akcentująca wątpliwości bohatera odnośnie do dokonanego wyboru. Judym uważa, że tylko samotnie, bez obciążenia rodziną będzie mógł walczyć z krzywdą społeczną. Unieszczęśliwił Joasię, zadał ból sobie, a miłość między nimi przemieniła się w cierpienie i tragizm. • Inne konteksty literackie Romeo i Julia Williama Szekspira Dziady cz. III Adama Mickiewicza Podsumowanie Miłość to podstawowe i budujące uczucie naszej egzystencji. Uskrzydła, pobudza do działania, czyni człowieka szczęśliwym, ale tylko wtedy, gdy jest spełniona. Jeżeli z jakichkolwiek przyczyn kochanko-wie nie mogą być razem, miłość ta niesie cierpienie, żal, rozgoryczenie, samotność. Tragiczna miłość niszczy bohaterów literackich.