Kognityvinio vystymosi tyrimai Flashcards
Bower tyrimas
Bower fiksavo nemotorines kūdikių reakcijas: įdėmų spoksojimą, veido išraiškas ir širdies plakimo dažnį.
o Atlikus eksperimentą su 5 mėn. kūdikiais, Bower pastebėjo, kad jie sugeba stebėti objektų judėjimą už ekrano, tai reiškia, kad jie suvokia objektų pastovumą, kitaip nei teigė J. Piaget.
o Jaunesni nei 5 mėn. kūdikiai nereagavo į faktą, kad už ekrano viena figūra – žmogaus siluetas – buvo pakeista kita – raudonu liūtu.
o 5 mėn. kūdikiai linkę atsigręžti į tą vietą, iš kurios pirmasis objektas pradėjo judėti. Taip jie išreiškė savo nustebimą, kad dingo tas daiktas, kurį sekė akimis.
Day ir Burnham tyrimai 1
- Ar 8 – 20 sav. Kūdikiai sugeba suvokti ir atpažinti objekto, judančio horizontaliai, spalvą ir formą.
Reakcijai tirti jie naudojo pripažinimo įžangą. Kūdikiai buvo supažindinti su judančiais objektais: trikampiu arba apskritimu ir aplink juos viena iš spalvų – raudona arba žalia.
Rezultatai atskleidė, kad šio amžiaus kūdikiai gali atskirti lėtai judančius stimulus pagal formą, bet ne pagal spalvą.
Day ir Burnham tyrimas 2
Kūdikiams pateikiami tikėtini ir netikėti situacijos pabaigos variantai bei fiksuojamas žiūrėjimo į objektą laikas. Palyginamas laikas, kurį kūdikiai sugaišta stebėdami tikėtiną ir netikėtą variantus.
Jei kūdikis supranta fenomeną, kuris jiems pateiktas, tai jie ilgiau žiūri į objektą, kuris yra netikėta anksčiau stebėtos užduoties baigtis.
Xu ir Carey tyrimas
- Jie siekė palyginti kūdikių žiūrėjimo laiką, kai pateiktas skirtingas objektų skaičius. Pagrindinis tyrimo klausimas – kokia info remiasi kūdikiai, kai išskiria objektus.
- Erdvės – laiko informacija – tai info apie objekto vietą ir objekto judėjimą. Tas pats objektas negali būti dviejose skirtingose vietose ir du skirtingi objektai negali užimti tos pačios erdvės tuo pačiu laiko momentu.
- Objekto savybės – dydis, forma, spalva, paviršiaus tekstūra.
- Xu ir carey atsižvelgė į abi info rūšis
- Kūdikiams buvo pateikti du skirtingi scenraijai:
1) Savybių arba rūšies scenarijuje objektai buvo pateikti atskirai po vieną (objektai buvo skirtingose erdvėse ir laike)
2) Erdvės – laiko scenarijuje abu objektai pateikti abu vienu metu (galima palyginti objektų savybes)
Abi įžanginės fazės baigdavosi, kai abu objektai buvo paslėpti už širmos.
Tikėtina išvada – abu objektai toje pačioje erdvėje atidengus uždangą.
Netikėta išvada – liks tik antis, o kamuolio nėra.
Rezultatai: - Kūdikiai ilgiau stebėjo netikėtą išvadą erdvės laiko sąlygomis
- 10 mėn. kūdikiai nenustemba, kai objektas pakeičiamas kitu, jei objektai pristatomi po vieną, bet nustemba, jei pristačius du objektus, vienas staiga pradingsta. Jau 12 mėn. kūdikiai suvokia ir skiria objektus pagal savybes.
Patys naujausi tyrimai – Wilcox ir bendraautoriai
- Jie atskleidė, kad supaprastinus eksperimentinę užduotį – sumažinus objektų trajektorijų skaičių pristatomoje fazėje, 5.5 mėn., 7,5 mėn., 9.5 mėn., kūdikiai sėkmingai išskiria objektus pagal savybes.