Kkk Flashcards

1
Q

Uj

A
  1. Podstawy prawne działania samorządu doradców podatkowych.
    Doradcy podatkowi tworzą samorząd zawodowy zwany Krajową Izbą Doradców Podatkowych. KIDP działa również na podstawie statutu, który uchwala Krajowy Zjazd. Krajowy Zjazd może również podejmować uchwały. Przynależność do samorządu jest obowiązkowa i powstaje z chwilą wpisu na listę doradców podatkowych.
    Samorząd jest niezależny w wykonywaniu swoich zadań i podlega tylko ustawom. Samorząd doradców podatkowych (i) ma osobowość prawną, (ii) jego siedziba jest w Warszawie i (iii) może prowadzić działalność wydawniczą, oświatową i szkoleniową.
    Organami samorządu są: KZDP, KRDP, Krajowa Komisja Rewizyjna, Wyższy Sąd Dyscyplinarny, Sąd Dyscyplinarny, Rzecznik Dyscyplinarny. Samorząd może tworzyć regionalne oddziały Izby oraz oddziały zamiejscowe Sądu Dyscyplinarnego
    Zapisy Konstytucji RP (Art. 17) – w drodze ustawy można tworzyć samorządy zawodowe (i) reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego i (ii) kontrolujące należyte wykonanie tych zawodów.
    Ustawa z 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym, która określa: (i) warunki i zasady wykonywania doradztwa podatkowego; (ii) organizację i zasady działania samorządu doradców podatkowych.
    KIDP działa także na podstawie statutu , który określa: sposób jej finansowania, szczegółowy tryb działania organów samorządu, w tym funkcjonowanie oddziałów regionalnych, a także sposób składania oświadczeń woli w sprawach majątkowych przez KRDP.
  2. Organy Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Proszę wymienić i scharakteryzować.
    UoDP, KIDP jest osobą prawną i działa przez swoje organy:
    Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych – zwoływany co 4 lata, a także przed upływem tego okresu w przypadkach wskazanych w ustawie:
    uchwalanie programu działania Krajowej Izby (uchwały podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy liczby osób uprawnionych do głosowania);
    uchwalanie statusu Krajowej Izby,
    uchwalanie zasad etyki zawodowej,
    ustalanie wysokości składek członkowskich,
    uchwalanie zasad gospodarki finansowej;
    tworzeniem regionalnych oddziałów Krajowej Izby Doradców Podatkowych
    oraz określaniem ich organizacji i zakresu działania;
    ustalanie liczby członków Krajowej Rady, Krajowej Komisji Rewizyjnej, sądów dyscyplinarnych i ich wybór,
    wybór przewodniczącego Krajowej Rady Doradców Podatkowych i Rzecznika Dyscyplinarnego oraz jego zastępców w liczbie określonej przez Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych;.
    Krajowa Rada Doradców Podatkowych (przewodniczący, wice, sekretarz i skarbnik = prezydium):
    zwoływanie Krajowego Zjazdu,
    uchwały: Większość głosów (głos przewodniczącego rozstrzyga); obecność co najmniej połowy członków
    opracowywanie rocznych planów finansowych Krajowej Izby i sprawozdań z ich wykonania;
    zapewnienie wykonywania uchwał Krajowego Zjazdu,
    podejmuje decyzje o wpisie lub skreśleniu z listy doradców,
    delegowanie członków komisji egzaminacyjnej,
    opiniuje projektów ustaw i rozporządzeń z zakresu przepisów prawa podatkowego,
    jej kadencja trwa 4 lata,
    prowadzi kontrolę spełnienia obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia oraz sporządzanie sprawozdań w tym zakresie
    Krajowa Komisja Rewizyjna – kontroluje działalność finansową oraz majątkową organów Krajowej Izby
    Zatwierdzanie rocznych SF
    Składanie sprawozdań zjazdowi i występowanie z wnioskiem o udzielenie absolutorium Radzie
    Nadzwyczajny krajowy zjazd doradców podatkowych - zwoływanie
    Sąd Dyscyplinarny – sąd dyscyplinarny I instancji, rozpatruje przypadki naruszenia dyscypliny zawodowej doradców podatkowych I instancji.
    Wyższy Sąd Dyscyplinarny – sąd dyscyplinarny II instancji
    Rzecznik Dyscyplinarny – wybierany przez KZDP, oskarżyciel przed sądami dyscyplinarnymi.
  3. Procedura zwołania Krajowego Zjazdu Doradców Podatkowych.
    Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych zwoływany jest przez Krajową Radę Doradców Podatkowych co 4 lata. KRDP ma jednak obowiązek zwołać Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych przed upływem 4-letniego okresu:
    1) z własnej inicjatywy,
    2) na wniosek Krajowej Komisji Rewizyjnej,
    3) na wniosek co najmniej 1/10 ogółu doradców podatkowych,
    4) na wniosek ministra właściwego do spraw finansów publicznych
    - w terminie 90 dni od złożenia wniosku.
    Prawo do udziału w Krajowym Zjeździe przysługuje każdemu doradcy podatkowemu, jednak w przypadku utworzenia regionalnych oddziałów KIDP, w Krajowym Zjeździe biorą udział delegaci wybrani przez walne zgromadzenia w regionalnych oddziałach.
    Zjazd zwyczajny vs nadzwyczajny
  4. Rola Rzecznika Dyscyplinarnego w świetle ustawy o doradztwie podatkowym.
    UoDP
    Rzecznik Dyscyplinarny sprawuje nadzór nad wykonywaniem obowiązków określonych prawem przez doradców podatkowych oraz przestrzegania przez nich zasad etyki. Do kompetencji RD należy w szczególności:
    Wszczęcie postępowanie wyjaśniające w postępowaniu dyscyplinarnym
    w przypadku powzięcia wiadomości o popełnieniu czynu rodzącego odpowiedzialność dyscyplinarną,
    na żądanie KRDP, ministra właściwego ds. finansów publicznych lub Ministra Sprawiedliwości
    w razie prawomocnego skazania doradcy podatkowego za przestępstwo w sprawie karnej lub karnej skarbowej
    Umorzenie postępowania dyscyplinarnego, jeżeli nie udało się ustalić znamion czynu zarzucanego obwinionemu,
    Pełni funkcję oskarżyciela w postępowaniu dyscyplinarnym (np. składa wniosek o ukaranie), w tym ma prawo składania środków zaskarżenia od orzeczeń sądów dyscyplinarnych (odwołań) → przed sądem dyscyplinarnym oraz wyższym sądem dyscyplinarnym,
    złożenie wniosku o ukaranie do sądu dyscyplinarnego, jeżeli po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego RD znajduje podstawy do pociągnięcia do odp. dyscyplinarnej → złożenie wniosku jest poprzedzone złożeniem wyjaśnień przez obwinionego, chyba że złożenie tych wyjaśnień nie jest możliwe,
    zawnioskowanie o objęcie orzeczeniem również innego przewinienia, jeżeli takie przewinienie ujawni się w toku rozprawy, a obwiniony wyrazi na to zgodę
    złożenie odwołania od orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego do Wyższego Sądu Dyscyplinarnego,
    złożenie odwołania od orzeczenia wydanego przez Wyższy Sąd Dyscyplinarny do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania obwinionego sądu apelacyjnego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych
    Wyznacza zastępcę na wypadek niemożności pełnienia obowiązków
    Wnosi wnioski o ukaranie w sprawach o wykroczenia dyscyplinarne
    Ma status strony w postępowaniu dyscyplinarnym; Regulamin działania rzecznika dyscyplinarnego i jego zastępców
  5. Procedura postępowania przed sądami dyscyplinarnymi w świetle ustawy o doradztwie podatkowym.
    Rzecznik Dyscyplinarny wszczyna postępowanie wyjaśniające: (i) w przypadku powzięcia wiadomości o popełnieniu czynu rodzącego odpowiedzialność dyscyplinarną, lub (ii) na żądanie Krajowej Rady Doradców Podatkowych, ministra właściwego do spraw finansów publicznych lub Ministra Sprawiedliwości.
    W czasie postępowania wyjaśniającego następuje wstępne wyjaśnienie okoliczności koniecznych do ustalenia znamion czynu zarzuconego obwinionemu oraz złożenie wyjaśnień przez obwinionego, chyba że złożenie tych wyjaśnień nie jest możliwe.
    Wniosek o ukaranie składa do Sądu Dyscyplinarnego Rzecznik Dyscyplinarny. Złożenie wniosku następuje po wstępnym wyjaśnieniu okoliczności koniecznych do ustalenia znamion czynu zarzuconego obwinionemu (jeżeli RD znajdzie podstawy do pociągnięcia do odp. dyscyplinarnej).
    Po otrzymaniu wniosku o ukaranie przewodniczący Sądu Dyscyplinarnego wyznacza termin rozprawy i zawiadamia o nim Rzecznika Dyscyplinarnego (pełni rolę oskarżyciela), obwinionego, jego obrońcę oraz ministrom i KRDP, a w razie potrzeby wzywa świadków i biegłych.
    Orzeczenia sądu są uzasadnione na piśmie z urzędu. Od orzeczenia sądu I instancji przysługuje obwinionemu lub Rzecznikowi Dyscyplinarnemu odwołanie do sądu drugiej instancji w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia (termin 14 dni od dnia jego ogłoszenia), wraz z uzasadnieniem (również KRDP i Ministrom, jeżeli wnioskowali o wszczęcie postepowania).
    Od orzeczenia wydanego przez Wyższy Sąd Dyscyplinarny przysługuje stronom odwołanie do apelacyjnego - sądu pracy i ubezpieczeń społecznych w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem (składa się do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania obwinionego).
    Orzeczenie, od którego służy odwołanie, nie podlega wykonaniu do czasu upływu terminu do jego wniesienia; nie podlega również wykonaniu orzeczenie, od którego wniesiono odwołanie, do czasu jego rozpoznania. Do rozpoznania odwołania stosuje się przepisy KPC o apelacji. Od orzeczenia sądu apelacyjnego kasacja nie przysługuje.
    Postępowanie: postępowanie przed sądem dyscyplinarnym; odwołanie do wyższego sądu dyscyplinarnego; odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.
  6. Wymień grupy zawodowe wchodzące w skład Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego oraz omów kompetencje Komisji
    UoDP
    Skład – 60 członków powoływanych i odwoływanych na 4 lata przez ministra właściwego ds. finansów publicznych (nie mogą to być osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe):
    20 przedstawicieli ministra właściwego ds. finansów publicznych, zatrudnionych w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych, jednostkach organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej lub będących funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, mających co najmniej pięcioletnie doświadczenie w zakresie tworzenia lub stosowania przepisów prawa co najmniej w jednej z dziedzin objętych zakresem tematycznym egzaminu na doradcę podatkowego
    10 sędziów wojewódzkich sądów administracyjnych i NSA delegowanych przez prezesa NSA,
    10 pracowników naukowych, badawczych lub badawczo-dydaktycznych uczelni lub pracowników naukowych instytutu badawczego lub instytutu naukowego Polskiej Akademii Nauk, posiadających wiedzę i doświadczenie co najmniej w jednej z dziedzin objętych zakresem tematycznym egzaminu, powoływanych po zasięgnięciu opinii uczelni lub instytutu
    20 członków KIDP delegowanych przez Krajową Radę Doradców Podatkowych.

Minister właściwy do spraw finansów publicznych powołuje przewodniczącego oraz sekretarza Komisji Egzaminacyjnej spośród jej członków. Sekretarz jest powoływany spośród członków Komisji Egzaminacyjnej będących pracownikami Ministerstwa Finansów.
Kompetencje:
ustalanie wykazu pytań i zadań egzaminacyjnych oraz ich publikacja w BIP na stronie urzędu obsługującego Ministra Finansów,
przeprowadzanie egzaminu na doradcę podatkowego w sześcioosobowych składach egzaminacyjnych,
opracowywanie wzorca odpowiedzi do pytań testowych;
zawieranie umów z uczelniami w zakresie programów kształcenia obejmujących zakres wiedzy na egzamin pisemny na doradcę podatkowego
Zakres tematyczny egzaminu dla grup specjalnych (sędziowie, adwokaci, prokuratorzy, radcowie prawni, biegli rewidenci),
Analiza programów kształcenia wyższych uczelni,
przeprowadzenie testu umiejętności dla osób, które w toku postępowania w sprawie uznania kwalifikacji do wykonywania zawodu doradcy podatkowego, zostaną zobowiązane do zdania testu umiejętności, na zasadach określonych w odrębnych przepisach
zawieranie z uczelniami umowy dotyczącej programu kształcenia, obejmującego zakres wiedzy i umiejętności wymaganych w części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego (egzamin dla absolwentów tych uczelni obejmuje tylko cz. ustną)

  1. Zasady odbywania praktyki zawodowej kandydata na doradcę podatkowego.
    Praktyka zawodowa obejmuje zapoznanie się z wykonywaniem doradztwa podatkowego. Praktykę po zdaniu egzaminu odbywa się u doradców podatkowych lub w spółkach doradztwa podatkowego po wyrażeniu zgody na przyjęcie kandydata na praktykę albo wyznaczeniu tej praktyki przez Krajową Radę Doradców Podatkowych.
    Wniosek o wyznaczenie przez Przewodniczącego KRDP terminu i miejsca rozpoczęcia praktyki należy złożyć nie później niż w terminie 2 lat od dnia złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu na doradcę podatkowego.
    Praktykę odbywa się w wymiarze 8 godzin w tygodniu przez 6 miesięcy. Praktykę odbywa się pod nadzorem doradcy podatkowego oraz na podstawie uzgodnionego szczegółowego programu i warunków odbywania tej praktyki. Po odbyciu praktyki kandydat otrzymuje dokument potwierdzający jej odbycie.
    Na równi z praktyką traktuje się określone w Rozporządzeniu do ustawy o doradztwie (ROZPORZĄDZENIE MF W SPRAWIE PRAKTYKI ZAWODOWEJ DLA DORADCÓW PODATKOWYCH) rodzaje zatrudnienia, m.in. w podmiotach uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego, jeżeli do zakresu obowiązków należało stosowanie przepisów prawa podatkowego.
  2. Warunki wpisu osoby fizycznej na listę doradców podatkowych.
    Zasada ogólna - należy spełnić sześć warunków obiektywnych i jeden subiektywny:
    Posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych
    Korzystanie z pełni praw publicznych
    Nieskazitelny charakter i dotychczasowe postępowanie dające rękojmię prawidłowego wykonania zawodu doradcy podatkowego → warunek subiektywny; pozostałe warunki są obiektywne
    Posiadanie wyższego wykształcenia
    Odbyta w Polsce sześciomiesięczna praktyka zawodowa
    Pozytywny wynik egzaminu
    Wystąpienie z wnioskiem o wpisanie na listę w okresie 3 lat od zdania egzaminu.
    Bez potrzeby odbywania praktyk zawodowych oraz zdawania egzaminu wpisane na listę mogą być osoby, które:
    są członkami Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego lub
    posiadają stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych lub nauk ekonomicznych w zakresie prawa finansowego lub finansów,
    Ponadto, uproszczone zasady przewidziane są dla osób, w trybie uznawania kwalifikacji zdobytych w innych państwach UE → obowiązek posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych, korzystania z pełni praw publicznych oraz wystąpienie z wnioskiem o wpisanie na listę nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o uznaniu kwalifikacji.
  3. Procedura skreślenia doradcy podatkowego z listy doradców podatkowych.
    Krajowa Rada Doradców Podatkowych skreśla doradcę podatkowego z listy:
    na jego wniosek;
    z urzędu lub na wniosek ministra właściwego do spraw finansów publicznych, w przypadku: (i) utraty prawa do wykonywania zawodu, (ii) śmierci doradcy.
    Utrata prawa wykonywania zawodu następuje w wyniku prawomocnego orzeczenia:
    środka karnego zakazu wykonywania zawodu;
    środka karnego pozbawienia praw publicznych;
    o całkowitym lub o częściowym ubezwłasnowolnieniu;
    sądu dyscyplinarnego o pozbawieniu prawa wykonywania zawodu;
    utraty prawa do wykonywania zawodu w państwie pochodzenia.
    O skreśleniu z listy KRDP rozstrzyga decyzją administracyjną, od której służy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy na podstawie przepisów KPA.
    Osoba skreślona z listy na własny wniosek może być wpisana ponownie, jeżeli od dnia skreślenia nie upłynęło więcej niż 5 lat i spełnia warunki wpisu na listę. W przypadku uchylenia orzeczenia powodującego utratę prawa do wykonywania zawodu następuje przywrócenie wpisu na listę - na wniosek doradcy podatkowego, chyba że nie spełnia on warunków wpisu.
  4. Warunki wpisu osoby prawnej do rejestru osób prawnych uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego.
    KRDP, na wniosek; Wpisowi do rejestru podlegają:
    1) organizacje zawodowe posiadające osobowość prawną, stowarzyszenia, spółdzielnie, izby gospodarcze, jeżeli przedmiotem ich działalności jest również doradztwo podatkowe świadczone wyłącznie na rzecz ich członków;
    2) spółki z o.o. lub S.A. – jeżeli spełniają następujące warunki:
    (i) większość członków zarządu stanowią doradcy podatkowi,
    (ii) większość głosów w zgromadzeniu wspólników oraz organach nadzoru przysługuje doradcom podatkowym,
    (iii) w spółce akcyjnej wydawane są wyłącznie akcje imienne,
    (iv) zbycie akcji lub udziałów albo ustanowienie na nich zastawu wymaga zezwolenia udzielonego przez zarząd spółki)
    Do dokonania wpisu niezbędny jest wniosek zainteresowanego podmiotu. Wniosek o wpis składa organ zarządzający osoby prawnej. Wniosek powinien zawierać pełną i skróconą nazwę, adres siedziby, NIP, formę prawną, dane wspólników, członków zarządu i organów nadzoru, odpis umowy lub statutu, aktualny wypis z właściwego rejestru sądowego. KRDP wydaje decyzję administracyjną w sprawie wpisu do rejestru.
    Obowiązek zawiadomienia KRDP w terminie 30 dni od zaistnienia zmian, o zmianach danych objętych wpisem oraz o zmianach umowy spółki albo statutu w zakresie dotyczącym warunków wykonywania zawodu doradztwa podatkowego
  5. Procedura skreślenia osoby prawnej z rejestru osób prawnych uprawnionych do wykonywania doradztwa podatkowego.
    Krajowa Rada Doradców Podatkowych skreśla osobę prawną z rejestru:
    na jej wniosek;
    z urzędu albo na wniosek ministra właściwego do spraw finansów publicznych - w przypadku:
    nieprzestrzegania warunków uprawniających do wykonywania czynności z zakresu doradztwa podatkowego, np. akcje inne niż imienne, za mało doradców w zarządzie,
    rażącego lub uporczywego naruszania zasad i sposobu prowadzenia reklamy usług doradztwa podatkowego;
    z urzędu - w przypadku ustania osoby prawnej.
    O skreśleniu z rejestru KRDP rozstrzyga decyzją administracyjną, podejmowana przez KRDP, od której służy wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez ten sam organ (najpewniej wg. przepisów KPA). Decyzja w sprawie skreślenia z listy jest podawana do wiadomości ministrowi właściwemu ds. finansów publicznych.
    Decyzja o ponownym rozpatrzeniu – ostateczna i podlega zaskarżeniu do Sądu Administracyjnego
  6. Przesłanki i procedura zawieszenia wykonywania zawodu przez doradcę podatkowego.
    Przesłanki:
    Przerwa w wykonywania zawodu na okres dłużej niż 6 miesięcy – obowiązek zawiadomienia przez doradcę podatkowego KRDP
    Zamiar niewykonywania zawodu na okres co najmniej 6 miesięcy od dnia wpisu – obowiązek zawiadomienia przez doradcę podatkowego KRDP w terminie 30 dni od dnia wpisu na listę.
    Skutek: brak obowiązku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności doradztwa podatkowego (obowiązek ciąży wyłącznie na doradcach wykonujących zawód).

Powyższe okresy traktuje się zgodnie z UoDP jako zawieszenie wykonywania zawodu. Nie uregulowano natomiast procedury zawieszenia wykonywania zawodu.

  1. Proszę wymienić formy wykonywania zawodu doradcy podatkowego w świetle ustawy o doradztwie podatkowym.
    UDP pozwala na wybór trzech (można wszystkie na raz) dostępnych form wykonywania zawodu:
    jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą we własnym imieniu i na własny rachunek (w kancelarii doradcy podatkowego);
    jako uczestnik spółki niemającej osobowości prawnej (spółki partnerskiej lub jawnej, a także spółki komandytowej i komandytowo akcyjnej) - pod warunkiem, że odpowiednio wspólnikami lub komplementariuszami są wyłącznie doradcy podatkowi, adwokaci, radcowie prawni, biegli rewidenci, rzecznicy patentowi lub prawnicy zagraniczni wykonujący stałą praktykę, przy czym większość z nich powinna stanowić podmioty uprawnione do wykonywania czynności doradztwa podatkowego (jeśli w spółce jest nie więcej niż 2 komplementariuszy/wspólników, jeden z nich musi być doradcą podatkowym, radcą prawnym, adwokatem lub biegłym rewidentem);
    w ramach stosunku pracy:
    z podmiotami uprawnionymi do zawodowego wykonywania czynności doradztwa podatkowego lub
    z podmiotami uprawnionymi do wykonywania czynności doradztwa podatkowego (adwokaci, radcy prawni, biegli rezydenci)
    pozostałymi przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów ustawy Prawo przedsiębiorców pod warunkiem, iż doradca podatkowy wykonuje czynności doradztwa podatkowego jedynie na rzecz podmiotu, w którym jest zatrudniony.
How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly