Kinetika korozních procesů Flashcards
Faradayův zákon.
Ovlivňuje elektrochemii korozních reakcí a její rychlost závislou na elektrickém proudu. Je úměrou prošlého náboje k zreagovanému množství látky.
m/M = Q/zF
Z rovnice Faradayova zákona a rovnice proudové hustoty lze odvodit výpočty pro korozní úbytek materiálu a korozní rychlost.
Poločlánkové reakce a jejich směr.
Systém kov-elektrolyt musí být v rovnováze, aby obvodem procházel proud.
Galvanický X elektrolytický článek. Spontánní X nespontánní reakce.
E…potenciál Er…reverzibilní potenciál
Reakce ve směru oxidace pokud je E > Er.
Reakce ve směru redukce pokud je Er>E.
Proudová hustota a výměnná proudová hustota - definice.
Proudová hustota i = základní elektrochemický kinetický parametr. Je mírou rychlosti korozní reakce.
Výměnná proudová hustota i0 = reverzibilní rychlost reakce v rovnováze. Závisí na katalytických schopnostech kovu elektrody.
Aktivační řízení - princip.
Pokud je koncentrace RL stejná v elektrolytu i na povrchu kovu, nebude docházet k přenosu hmoty, pouze k přenosu náboje. Přenos náboje na rozhraní způsobí změnu potenciálu elektrolytu a vyvolá reakci.
Aktivační energie reakce je dána jako funkce výměnné proudové hustoty.
Butler-Volmerova rovnice.
Rychlost elektrodové reakce vyjádřená jako výměnná proudová hustota i podle B-V rovnice - vztah mezi proudem a přepětím.
Pokud je přepětí nízké, platí, že se bere v potaz polarizační odpor. Pokud je přepětí vysoké, příspěvek dílčích proudových hustot se zanedbává (tj. pouze katodický nebo anodický proud).
Difuzní řízení - princip.
Difuze = přenos některé ze složek k povrchu elektrody, přenos náboje rozhraním.
Difuzně řízené reakce způsobuje vyčerpání elektroaktivní složky v okolí elektrody a vznik gradientu koncentrace (např. kyslíková depolarizace).
Smíšené řízení - princip.
Pouze pro nízké reakční rychlosti. Aktivační a difuzní řízení v jednom. Na povrchu kovu dochází k ustanovení smíšeného potenciálu. Řídí se Stern-Gearyho rovnicí.