Jezični poremećaji Flashcards
Kako se dijele jezični poremećaji?
Oni se dijele na poremećaje razumijevanja i poremećaje jezične produkcije. Poremećaji razumijevanja potom se dijele na poremećaje slušnog i vizualnog razumijevanja. Poremećaji jezične produkcije dijele se na poremećaje artikulacije, pronalaženja riječi, parafazije, sintaktička oštećenja, ponavljanje, verbalnu fluentnost, poremećaje pisanja i prozodijske poremećaje.
Vrste afazija
Brocina (motorička), Wernickeova (senzorička), globalna, provodna, agramatizam (?) i žargonska afazija
Aleksija
Aleksija se očituje u tome da pacijent čita tako da slovka slova na glas.
Pure word deafness
Jezični poremećaj u kojemu su razumijevanje i ponavljanje govora oštećeni, dok su čitanje, pisanje i spontani govor očuvani.
Agrafija
Agrafija je nemogućnost programiranja pokreta potrebnih da bi se formirale potrebne riječi.
Agnozija
Agnozija se očituje u selektivnim poteškoćama kod procesiranja informacija u jednom senzornom modalitetu koji nije objašnjiv primarnim senzornim deficitom, poremećajem pažnje ili jezičnim deficitom
Apraksija
Apraksija je poremećaj motornog programiranja koji rezultira artikulatornim poremećajem u odsutnosti ometanja motorne kontrole za produkciju jezika. Govorna apraksija je artikulacijski poremećaj nastao uslijed ozljede mozga, oštećenje sposobnosti namještanja govorne muskulature i reguliranja redoslijeda mišićnih pokreta za voljno izgovaranje fonema.
Dizartrija
Dizartrija je poremećaj u kojem su jezični podsustavi oštećeni (npr. rezonancija, fonacija, artikulacija).
Mutizam
Mutizam je jezični poremećaj potpune nemogućnosti da se proizvede govor.