Istraživačke metode i mjerenje Flashcards
Nabroji psiholingvističke zadatke.
Psiholingvistički zadaci su: zadatak imenovanja, zadatak leksičke odluke, zadatak leksičkog razumijevanja, zadatak leksičko-značenjske kategorije, zadatak lesičko-značenjske povezanosti, zadatak uparivanja slike i riječi, zadatak verbalne fluentnosti.
Koje su psiholingvističke metode korištene za provjeru jezičnih poremećaja?
Percepcijska identifikacija, gating, leksička odluka, imenovanje, imenovanje slika, lesičko usmjeravanje, interferencija slike i riječi, sjenčanje, otkrivanje pogrešnog izvora, praćenje fonema, vraćanje fonema, EEG, ERP, fMRI, PET, Stroopov fenomen.
fMRI
fMRI je psiholingvistička metoda koja je neuroradiološka i neinvazivna. Ona se temelji na BOLD efektu. Ima dobru prostornu, no lošu vremensku rezoluciju.
ERP
ERP (evocirani potencijali) je psiholingvistička elektrofiziološka neinvazivna metoda. Provodi se tako da elektrode pričvršćene na glavi bilježe električnu aktivnost mozga nakon određenih podražaja. Ima dobru vremensku, no lošu prostornu rezoluciju.
Zadatak leksičke odluke
Zadatak leksičke odluke jedan je od psiholingvističkih zadataka u kojemu su ispitanicima prezentirane riječi ili neriječi, a od njih se traži da pritiskom tipke što brže i točnije odluče je li zadani podražaj riječ.
Zadatak imenovanja
Zadatak imenovanja jedan je od psiholingvističkih zadataka koji se provodi tako da ispitanici imenuju zadani vizualni materijal ili kratki auditivni opis zadanog pojma.
Zadatak leksičkog razumijevanja
Zadatak leksičkog razumijevanja jedan je od psiholingvističkih zadataka u kojemu se provjerava leksičko razumijevanje zadanog pojma koji može biti predočen vizualno ili auditivno.
Zadatak leksičko-značenjske povezanosti.
Kao jedan od psiholinvgističkih zadataka, zadatak leksičko-značenjske povezanosti mjeri se tako da ispitanici na zadani podražaj odlučuju o leksičko-značenjskoj povezanosti.
Zadatak uparivanja slike i riječi.
Zadatak uparivanja slike i riječi ubraja se među psiholingvističke zadatke. On se mjeri tako da ispitanici uparuju auditivni i vizualni materijal.
Zadatak verbalne fluentnosti
Zadatak verbalne fluentnosti također je jedan od psiholingvističkih zadataka koji mjeri lakoću, brzinu i tečnost zadanog izričaja.
PET
Pozitronska emisijska tomografija je invazivna metoda oslikavanja mozga. Obojane slike dobivene za vrijeme različitih mentalnih zadataka indiciraju koja područja mozga su aktivna za vrijeme određenih kognitivnih funkcija.
EEG
Elektroencefalografija je metoda za snimanje moždane aktivnosti. Snimaju se razlike električnih potencijala koji se javljaju pri sinaptičkoj aktivnosti u mozgu.
Varijable u imenovanju slika ili imenovanju riječi
Varijable u imenovanju su: učestalost riječi, poznatost riječi, duljina riječi, dob usvajanja, predočivost i konkretnost, upotrebljivost, živost-neživost.
Varijable u fonološkim pogreškama afazičara
Varijable u fonološkim pogreškama afazičara su: duljina riječi, slogovna organizacija, naglasak riječi, učestalost fonema, označenost, sonornost.