Irodalom_RómaiIrodalom Flashcards
Jellemzők, Polgárháború kora, Költők-művek
Jellemzők (4)
A görög kultúra eszméit veszi át és formálja saját képre. A görög művekkel próbálnak versenyezni és meghaladni azokat, így a műfajok ugyanazok. Latin nyelvet terjesztik, kialakul a római latin nyelv. Átveszik a görög hitvilágot, latinosítják a görög isteneket.
Köztársaság kora (2)
Hazafias téma jellemzi, követik a görög mintákat. Cicero személyét kapcsoljuk ide, aki nagyon jó író,filozófus és politikus volt.
Polgárháborúk kora (2)
Ebben a korszakban a versekben a saját érzések kifejezése kap szerepet. Erre törekedett Catullus latin költő is.
Augustus kora(2)
A római irodalom fénykora Augustus császár uralkodása alatt volt ( Kr.e 27- Kr. u. 14). Az augustusi aranykor epikus költői Vergilius, Horatius, Ovidius.
Catullus(4)
A polgárháború idején élt és alkotott. Saját érzéseiről beszélt, nem politizált. Példaképe Szappho volt és egy egész verseskötetet adott ki. Verseiben megjelent múzsája egy férjes asszony volt (Lesbia)
Catullus: Gyűlölök és szeretek (2)
Műfaja epigramma, időmértékes verselésű, Disztichonokban íródott. Lesbiához írta ezt a szerelmes verset, megjelennek benne ambivalens érzések.
Vergilius (5)
Augustus korában élt Kr.e. 70- Kr. e. 19ig. Andesben született. Az apja politikai pályára szánta eredetileg. Apja birtokait kisajátítják, Augustus veteránjainak, de ezeket később visszakapja. Augustus császár támogatójává válik.
Vergilius: Aeneis (4)
Ez egy befejezetlen, 12 énekből álló eposz. Aeneas, a trójai hős Trója eleste után új hazát keres és talál Itáliában. Vergilius mintái a homéroszi eposzok a műfaj követelményeit követik. Vergilius írt eklogákat, amely egy görög lírai műfaj, főszereplői pásztorok, idilli jellemezte pásztorköltemény.
Vergilius: IV. ekloga (2)
Művében megjövendöli egy isteni gyermek megszületését, emiatt később a keresztény költők pogányszentként tisztelték. Utóhatása hogy Radnóti Miklós és Dante is írt eklogákat.
Quintus Horatius Flacus (Kr. e. 65- Kr.e. 8) (4)
Egy római költő, Vergilius kortársa volt. Maecenas támogatója, aki politikus, Augustus egyik barátja.
Ódákat írt, de nem a mai értelemben ( akkor ódának hívták,de ma már nem ez a nevük). Kárment is írt, ami dalt jelent.
Horatius: Thaliarchushoz (3)
Thaliarchust az “ünnepi öröm vezére”-ként említi meg. A mű formája az alkaioszi strófa, melyek időmértékes verselésben íródtak. Életbölcsességeket fogalmaz meg a nap kihasználásáról és az igaz szerelemről.
Horatius:Licinius Murénához (3)
Alapmotívuma a hajózás, a hajó allegóriája: a hajó életutat jelent és az első és utolsó versszakban jelenik meg.
Ellentétek: putri-udvari pompa
magas-alacsony
A mű üzenete, hogy mindig találjuk meg az aranyközéputat.
Horatius: Leuconoénak ()
Egy nőhöz írta versét,melynek lényege egy életbölcsesség, melyszerint: Élvezd míg teheted.