Identifiera och värdera vetenskapsteoretiska begrepp Flashcards
Vad innebär det att forskaren har en deduktiv ansats?
Det innebär att forskaren har teori, logisk resonemang eller teoretiska frågeställningar som utgångspunkt i studien. Med andra ord startar forskaren med antaganden som baseras på tidigare forskning.
Du hör att kollegor på ett jobb snackar skit på den arbetsplatsen du ska jobba på i sommar. Du får en förförståelse när du går in.
Vad innebär det att använda sig av en hypotes inom deduktiv forskning/ansats?
Då utgår forskaren från en hypotetisk-deduktiv forskningsdesign. Det innebär att forskningsprocessen inleds med att en hypotes formas om det fält som ska studeras. Hypotesen är ett antagande eller påstående om att något är på ett visst sätt. Hypotesen prövas sedan mot empirin för att se om hypotesen håller.
Vad innebär induktion?
Det betyder att forskaren förutsättningslöst observerar och studerar det specifika fenomenet för att sedan kunna beskriva det på ett så korrekt sätt som möjligt. Forskaren börjar då studien i empirin och resulterar då i teoretiska begrepp eller slutsatser.
Du vet inte om att kollegor på ett jobb snackar skit på den arbetsplats du ska jobba på i sommar. Du har ingen förförståelse när du går in här utan ett tomt blad.
Beskriv vad begreppet positivism innebär
Positivism betyder att all kunskap ska baseras på empiriska observationer, erfarenheter och logiskt tänkande. Positivism innebär att det finns en sanning om verkligheten och att den kan fångas genom exakt formulerade logiska resonemang.
Vetenskapen kan generera teorier som representerar verkligheten på ett exakt sätt.
Positivism utgå från att efter en empirisk obervation (sinnerna) ser att trädet har skador och du ser en älg längre bort som skadar ett träd. Kan du då med logiskt tänkande samt erfarenhet av älgar säga att skadan beror på älgen.
Vad menas med begreppet epistemologi?
Det betyder “läran som kunskap” och “läran om vetandet”. Begreppet rymmer frågor om huruvida vår kunskap kan vara en exakt spegelbild av verkligheten, till exempel hur vi människor kan veta och vad vi kan veta.
Lärandet om vetandet exempel att trädet är ett träd, detta gör man med hjälp av 3 undergrupper i epistemologi: Rationalism( Det är ett jävla träd), Empirism(jag använder mig av sinnerna att det är ett träd jag ser, känner, lukt), skepticism (Det är inte en tall det är nog en björk)
Vad betyder begreppet ontologi?
Ontologi betyder “läran om varandet”, det vill säga läran om det som är, alltså om verkligheten. Till exempel om forskaren beskriver hur det är att leva med en viss sjukdom och sedan beskriver den patient gruppens verklighet så är det ett
ontologiskt ställningstagande.
Trädet existerar och har vissa egenskaper.
Beskriv vad som menas med begreppet falsifierbarhet?
Falsifierbarhet innebär att hypoteser ska vara formulerade så att de kan motbevisas, med andra ord falsifieras. Hypoteser som formulerats så att de endast kan bekräftas anses inte vetenskapliga nog.
Falsifierbarhet: Alla duvor är vita.
Icke Falsifierbarhet: En del duvor är vita.
Förklara begreppet empiri:
Empiri handlar om att förstå hur människan skapar sin kunskap. Empiri är information om verkligheten som samlas in inför ett examensarbete eller en vetenskaplig studie. Empirin kan utgöras av berättelser som man får genom intervjuer, anteckningar som man får genom observationer. Kan även bestå av diagram eller tabeller som skapats från data som samlats in via enkäter.
Empiri är en av tre undergrupper imon epistemologi (lärandet om kunskap), Empiri handlar om att skapa kunskap som exempelvis jag ser trädet, jag känner att det är det.
Vad innebär humanvetenskap?
Den humanvetenskapliga traditionen strävar efter att förstå helheten i forskningsproblemet. Den humanvetenskapliga grund föreställningen är att varje individ skapar sin egen subjektiva verklighet, att det inte är möjligt att skilja världen från subjektet, och att kunskap inte kan vara oberoende av medvetenhet. Forskningen är riktad mot en djupare och känslomässig förståelse av människans livsvärld. Det finns ingen absolut sanning och heller inget som är fel i erfarenhet eller upplevelse.