Hymn młodych patriotów Flashcards
Geneza powstania
W czasach oświecenia rozpoczął się proces powszechnej świadomości Polaków. Ojczyzna zaczęła mieć znaczenie jakie znamy do dzisiaj.
W 1774r. Krasicki czytał na obiadach czwartkowych u króla S. A. Poniatowiskiego, fragmenty swego poematu heroikomicznego pt. „Myszeidos pieśni X” (o wojnie kotów z myszami). Utwór wywołał mieszane uczucia słuchaczy, gdyż po I rozbiorze oczekiwali utworu zaangażowanego we współczesne wydarzenia i poważnego. Zachwycili się natomiast częścią jego poematu „Hymnem do miłości ojczyzny”
Kontekst historyczny
- „Hymn” niemal od razu został oficjalnym hymnem Szkoły Rycerskiej
- tekst opublikowano w czasopiśmie „Zabawy przyjemne i pożyteczne” anonimowo. Wzbudził on entuzjazm i został wprowadzony jako hymn młodzieży do wszystkich szkół Komisji Edukacji Narodowej.
(Jednocześnie utwór zapowiadał romantyczny kult symboliki niewoli i zapoczątkował nurt polskiej poezji niepodległościowej)
Hymn jako gatunek, kontekst historyczno – literacki
Gatunek liryczny, w którym wypowiada się określona zbiorowość ma charakter podniosły, wyraża uczucia, pragnienia, refleksje, wyróżniamy np. Hymny narodowe, państwowe, religijne, szkolne, akademickie
Praca z tekstem
Tekst “Hymn do miłości”:
- wyraża uczucia i pragnienia polskich patriotów
- ma nastrój uroczysty i podniosły
- ma też formę zwrotu do adresata - personifikowanego pojęcia miłości do ojczyzny
(Tekst odwołuje się do tradycji poezji hymnicznej, nie spełnia ścisłych kryteriów gatunkowych)
Następuje sakralizacja patriotyczna:
- ofiary na rzecz ojczyzny: gotowość poświęcenia życia o ojczyznę (wiąże się z utratą wolności lub majątku)
- ojczyzna nie tylko wymaga ale i wiele daje swoim obywatelom np. radość, marzenia, poczucie własnej wartości, umożliwia zaznanie sławy i chwały.