Hipoksija Flashcards

1
Q

Kas ir hipoksija?

A

skābekļa funkcionāls trūkums

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
2
Q

kas ir hipoksēmija?

A

pazemināts skābekļa saturs arteriālajās asinīs

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
3
Q

kas ir hiperkapnija?

A

paaugstināts CO2 līmenis asinīs

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
4
Q

kas ir hipokapnija?

A

pazemināts co2 līmenis asinīs

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
5
Q

kāda ir hipoksijas klīniskā nozīme?

A

tā var norādīt uz dažādiem patoloģiskiem procesiem, kurus ir izraisījušas, piemēram, slimības

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
6
Q

Kas nosaka hipoksijas smagumu?

A

attīstības temps
hipoksijas ilgums
hipoksijas intesntitāte/smagums
hipoksijas veids- pamatslimība, kas izraisīja
audu jūtība

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
7
Q

Vai hipoksija ir patoloģisks vai fizioloģisks stāvoklis?

A

Var būt abi

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
8
Q

piemērs fizioloģiskai hipoksijai

A

i. Fiziskā slodze – intensīvas fiziskas slodzes laikā mums ir nepieciešams vairāk skābeklis, un to organisms mēģina panākt, paātrinot sirdsdarbību un elpošanas frekvenci, bet tā kā skābekļa piegāde ne vienmēr ir pietiekama, tad var uz brīdi rasties hipoksija muskuļos.
ii. Elpas aizturēšana – piemēram, nirstot, cilvēks parasti aiztur uz brīdi elpu, kas nozīmē, ka tajā brīdī skābekļa piegāde audiem samazinās un pēc kāda laika var iestāties hipoksija, kas normalizējas pēc elpas atkārtotas ievilkšanas.
iii. Augstkalnu kāpēji – uzturoties lielā augstumā, gaiss kļūst retāks un satur mazāk skābekli, kā rezultātā attīstās hipoksija, bet organisms mēģina pielāgoties ražojot vairāk eritrocītu, lai kompensētu skābekļa trūkumu asinsritē.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
9
Q

piemēri patoloģiskai hipoksijai

A

i. Anēmija – asinīs ir nepietiekams eritrocītu un Hb skaits, kā rezultātā ir mazāk Hb, kas piesaista skābekli un aiztransportē no plaušām uz audiem, kā rezultātā audos veidojas hipoksija, pat ja elpošana ir normāla.
ii. Elpošanas ceļu obstrukcija – nosmakšana vai alerģijas gadījumā skābekļa piegāde plaušām ir traucēta, kas var izraisīt akūtu hipoksiju un potenciāli letālas sekas, ja nekas netiek darīts.
iii. Oglekļa monoksīda saindēšanās – CO saistās ar Hb un tādēļ, skābeklis tiek izspiests no asinīm, kas noved pie smagas hipoksijas, jo ķermenis nesaņem pietiekami daudz skābekļa, pat ja cilvēks elpo tīru gaisu.
iv. Šoka stāvoklis – kura laikā organisms nespēj normāli ķermenī nodrošināt asinsriti un skābekļa apgādi.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
10
Q

kas ir akūta hipoksija?

A

hipoksija, kura attīstās strauji un retāk nekā hroniska hipoksija

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
11
Q

akūtas hipoksijas piemēri

A

b. Nosmakšana
c. Oglekļa monoksīda saindēšanās (automašīnas izplūdes gāzes)
d. Anafilakse
i. Smaga alerģiska reakcija, kas var izraisīt elpceļu pietūkumu un bloķēt skābekļa piegādi plaušām. Ārstēšana ar epinefrīnu.
e. Akūta smaga astmas lēkme
i. Lēkmes laikā elpceļi kļūst ļoti sašaurināti, traucējot skābekļa nokļūšanu plaušās un asinsritē.
f. Sirdsdarbības apstāšanās
i. Kardiorespiratoriskā apstāšanās—asinsrite apstājas un skābeklis vairs netiek piegādāts audiem, izraisot akūtu un ļoti ātru hipoksiju, it īpaši smadzenēs. Tādēļ ir jāveic tūlītēja reanimācija, lai neveidotos nopietni smadzeņu bojājumi.
g. Plaušu embolija
i. Trombam nosprostojot plaušu artēriju un pārtraucot asinsriti, tādejādi skābekļa piegādi plaušām –> strauja skābekļa līmeņa pazemināšanās asinīs –> akūta hipoksija.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
12
Q

kas ir hroniska hipoksija?

A

hipoksijas veids, kas attīstās lēni un biežāk sastopams nekā akūta hipoksija

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
13
Q

hroniskas hipoksijas piemēri

A

b. HOPS – Tas ietver stāvokļus, piemēram, hronisku bronhītu un emfizēmu, kuros plaušu audu bojājumi ilgstoši traucē normālu elpošanu un skābekļa apmaiņu. HOPS pacientiem bieži vien nepieciešama papildu skābekļa terapija, lai uzturētu normālu skābekļa līmeni asinīs.
c. Hroniska sirds mazspēja – stāvoklis, kurā sirds nespēj efektīvi pumpēt asinis, izraisot nepietiekamu skābekļa piegādi ķermeņa audiem. Tā rezultātā var attīstīties hroniska hipoksija, kas ietekmē vairākas orgānu sistēmas un var pasliktināt pacienta veselību ilgtermiņā.
d. Plaušu fibroze – stāvoklis, kurā plaušu audi kļūst rētaini un sabiezināti, kas apgrūtina normālu skābekļa piegādi asinīm. Tā rezultātā pacientiem attīstās hroniska hipoksija. Plaušu fibroze var būt saistīta ar ilgstošu iekaisumu, autoimūnām slimībām vai toksīnu iedarbību.
e. Smēķēšana – ilgstoša smēķēšana var izraisīt hronisku hipoksiju, jo cigarešu dūmi satur oglekļa monoksīdu, kas saistās ar hemoglobīnu, kavējot skābekļa piegādi audiem. Turklāt smēķēšana izraisa plaušu bojājumus, kas arī ierobežo skābekļa uzņemšanu.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
14
Q

kas ir Fluminanta hipoksija?

A

a. Ļoti reta, sastopama tikai katastrofu medicīnā. Var sastapt arī tiesu medicīnas eksperts, analizējot aviokatastrofas sekas
b. Skābekļa trūkums organismā attīstās ļoti strauji, bieži vien dažu sekunžu vai minūšu laikā.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
15
Q

Fluminantas hipoksijas piemēri

A

c. Dekompresijas gadījumā- totāls skābekļa piegādes trūkums
i. Lidmašīnas kabīnē tiek uzturēts zems spiediens, lai cilvēki varētu brīvi elpot, bet, ja gadījumā lidmašīna zaudē savu hermētiskumu un notiek kabīnes dekompresija, tad kabīnē esošais skābeklis strauji samazinās, jo spiediens ārpus kabīnes ir daudz zemāks nekā uz zemes (mazāk skābeklis)  cilvēks nav pieradis pie tik maz skābekļa daudzuma  fluminanta hipoksija  cilvēks dažu min laikā iet bojā
d. Elpošanas apstāšanās anestēzijas laikā
Anestēzijas līdzekļi ietekmē CNS, nomācot apziņu un izslēdzot sāpes. Daži anestēzijas līdzekļi var nomākt arī elpošanas centru smadzenēs, kā rezultātā elpošanas funkcija var apstāties pilnībā, ja ir iedota pārāk liela anestēzijas deva vai netiek uzraudzīts pacienta stāvoklis.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
16
Q

Kā atšķiras fluminanta no akūtas hipoksijas?

A

a. Fluminanta hipoksija ir ļoti ātra( sekundes- min), smaga, bieži letāla, nepieciešama tūlītēja rīcība. Skābekļa piegāde pilnībā vai gandrīz pilnībā tiek pārtraukta.
b. Akūta hipoksija ir strauja (min- h), bet ne tik ir pēkšņa, smaga, bet parasti ārstējama, ja laikus tiek atklāta un ārstēta. Ierobežota skābekļa piegāde vai uzņemšana, bet ne pilnībā pārtraukta.

How well did you know this?
1
Not at all
2
3
4
5
Perfectly
17
Q

kas ir hipoksiska hipoksija?

A

a. Hipoksijas veids, kuru raksturo stāvoklis, kad organisma audi un šūnas cieš no skābekļa trūkuma sakarā ar nepietiekamu skābekļa saturu asinīs.
b. Rodas, ja skābekļa daudzums asinīs ir zemāks nekā normāli, lai gan asins plūsma uz audiem varētu būt pietiekama
c. Cēlonis- samazināts skābekļa parciālais spiediens gaisā

18
Q

hipoksiskas hipoksijas piemēri

A

zems atmosfēras spiediens – klanu slimība; zema skābekļa koncentrācija gaisā pie normāla kopējā spiediena (normobāra hipoksiska hipoksija)
i. Nevēdinātas telpas
ii. Akas, garāžas un citas slēgtas telpas, kas piepildījušās ar CO2

19
Q

Kas ir augstuma slimība?

A

Hipoksiskas hipoksijas stāvoklis, kas parādās klinšukāpējiem vai netrenētiem cilvēkiem, kuri kāpj kalnos

20
Q

kādus simptomus var izraisīt augstuma slimība?

A

galvassāpes, slikta dūša, vemšana, aizdusa, miega traucējumi
iv. 3 km augstumā iespējama plaušu tūska
v. 3,5 km iespējama galvas smadzeņu tūska
iespējama arī augstuma eiforija:

21
Q

kādi ir galvenie hipoksiskas hipoksijas kompensatorie mehānismi?

A

hiperventilācija apstākļos, kad apkārtējā vidē NAV paaugstināts CO2
hiperventilācija apstākļos, kad apkārtējā vidē IR paaugstināts CO2
cirkulatoras izmaiņas
Sekundāra policitēmija
asins audu molekulārās izmaiņas, as ietekmē afinitāti pret O2

22
Q

izsakidro lūdzu hipoksiskas hipoksijas hiperventilācijas kompensatoro mehānismu, kad apkārtējā vidē NAV paaugstināts co2!

A

i. Hiperventilācija -> no organisma tiks izvadīts vairāk CO2 nekā normāli (hipokapnija) -> izraisīs respiratoro alkolozi (asins pH novirzīsies un bāzisko pusi) -> Hb ciešāk saistīsies ar skābekli, bet to būs grūtāk atbrīvot audiem -> pasliktināta skābekļa piegāde ķermeņa šūnām -> tiks samazināta arī respiratora centra aktivitāte -> samazināsies H+ jonu koncentrācija -> elpošanas centrs saņems signālu, ka nav nepieciešams tik aktīvi kontrolēt elpošanu -> palīdz atjaunot normālu CO2 konc. Asinīs.
ii. Hipokapnija izraisa arī smadzeņu asinsvadu sašaurināšanos -> samazināta asins plūsma uz smadzenēm -> reibonis, koncentrēšanās grūtības, redzes traucējumi, ģībonis
iii. Alkoloze var mainīt arī K un Ca jonu līdzsvaru asinīs -> ietekmē nervu un muskuļu funkcijas-> muskuļu spazmas, tirpšana, nejūtīgums, īpaši rokās un kājās.

23
Q

izsakidro lūdzu hipoksiskas hipoksijas hiperventilācijas kompensatoro mehānismu, kad apkārtējā vidē IR paaugstināts co2!

A

i. Hiperventilācija -> mazina hipoksiju, bet izraisa hiperkapniju -> izraisīs respiratoro acidozi (asins pH novirzi uz skābo pusi) -> palielina respiratora centra aktivitāti -> acidozes dēļ pieaugs H+ jonu konc. Asinīs, ko uztvers iegarenās smazenes (medulla oblongata) -> tiks palielināta elpošanas aktivitāte, lai izvadītu vairāk CO2

24
Q

Izskaidro cirkulatorās izmaiņas hipoksiskas hipoksijas gadījumā?

A

i. Tahikardija – sirds sitas ātrāk, lai palielinātu asins plūsmu un piegādātu vairāk skābekli audiem
ii. Vazokonstrikcija—Perifērie asinsvadi sašaurinās, lai virzītu asins plūsmu uz svarīgākajiem orgāniem, piemēram, smadzenēm, sirdi
iii. Hipoksiskā plaušu vazokonstrikcija – plaušu daļās, kurās ir mazāk skābekļa asinsvadi kontrahējas, lai varētu virzīt asinis uz labāk ventilētām plaušu daļām, tādā veidā uzlabojot skābekļa uzņemšanu

25
Q

Izskaidro sekundāras policitēmijas izmaiņas hipoksiskas hipoksijas gadījumā?

A

i. Ilgstošas hipoksijas gadījumā, ķermenis kompensē, palielinot sarkano asins šūnu skaitu
ii. To regulē eritropoetīns, kuru ražo nieres, reaģējot uz zemu skābekļa līmeni asinīs.
iii. Palielina asins spēju transportēt skābekli, jo vairāk sarkano asins šūnu nozīmē, ka vairāk skābekļa var piesaistīties hemoglobīna, un tikt nogādāts audiem.

26
Q

kas ir respiratoriska hipoksija?

A

a. Stāvoklis, kad organismam trūkst skābekļa nepietiekamas skābekļa piegādes dēļ, kas rodas elpošanas sistēmas problēmu rezultātā

27
Q

Ja pacientam ir respiratori traucējumi, kas izraisa hipoksiju, tad parasti attīstās arī:

A

i. Hiperkapnija, jo arī CO2 izvadīšana ir traucēta pamatslimības dēļ
ii. Respiratorā acidoze

28
Q

kādi ir respiratorās hipoksijas cēloņi?

A

hipoventilācija
Alveolokapilārās difūzijas traucējumi
Ventilācijas/perfūzijas attiecības

29
Q

Hipoventilācija kā respiratoras hipoksijas cēlonis

A

elpceļu obsturkcija
respiratoru muskuļu paralīze
skeleta deformācijas: kifoskolizoe
elpošanas centra funkciju apspiešana
virspusēja elpošana sāpju dēļ

30
Q

Alveolokapilārās difūzijas traucējumi kā respiratoras hipoksijas cēlonis

A

a. Alveolu virsmas laukuma samazināšanās
i. Plaušu emfizēma
b. Funkcionējošu alveolu laukuma samazināšanās
i. Pneimonija
ii. Plaušu tūska
c. Pneimofibroze: pataloģiski paaugstinās saistaudu daudzums alveolu starpsienās
i. Kriptogēns fibrozējošs alveolīts

31
Q

Ventilācijas/perfūzijas attiecības traucējumi kā respiratoras hipoksijas cēlonis

A

a. Samazināta ventilācija un saglabāta perfūzija:
i. Atelektāze s. Plaušu daļas ‘’saplakšana’’
b. Samazināta perfūzijas un saglabāta ventilācija
i. Plaušu infarkats
c. Asins šuntēšanās pa pataloģiskiem asinsvadu sabiezējumiem vai sirds defektiem, piemēram Fallo tetrāde

32
Q

Kas ir hēmiska hipoksija?

A

a. Cēlonis: samazināta asins spēja pārnest skābekli
b. Anēmija s. Samazināts eritrocītu daudzums asinīs, kas izraisa hemoglobīna pazeminātu līmeni asinīs.
c. Funkcionāli Hb defekti, kuru rezultātā Hb molekulai ir samazinātas spējas pārnest skābekli:
i. Saindēšanās ar CO
ii. Fe oksidācija hēmā
1. Izsteikts oksidatīvs stress, piemēram, smēķētājiem
iii. Paaugstināta Hb afinitāte pret skābekli s. Spēja saistīt skābekli
1. Talasēmija
2. Dažas iedzimtas hemoglobinopātijas

33
Q

kas ir cirkulatora hipoksija?

A

a. Hipoksija, kuras cēlonis ir asinsrites traucējumi, kuru dēļ normāli oksigenētās asins netiek piegādātas audiem pietiekamā daudzumā un ātrumā
i. Sirds slimība
ii. Asinsrites mazspēja s. Šoks
b. Nereti šādiem slimniekiem attīstās jaukta hipoksija ar respiratoras vai hēmiskas hipoksijas elementu

34
Q

kas ir histotoksiskā hipoksija?

A

a. Zaudēta audu spēja izmantot skābekli nitohondriālās oksidācijas traucējumu dēļ
b. Piemēri:
i. Saindēšanās ar cianīdiem: bloķē citohoroma oksidāzi. Cianīdi ir ļoti spēcīgas indes
ii. Monobromacetons, tetrahlormetāns :krebsa cikla enzīmu blokāde
iii. Anestezējošu vielu pārdozēšana: dehidrogenāžu blokāde

35
Q

kādi ir hipoksijas simptomi?

A

a. Cianoze
i. Zilo nokrāsu izraisa augsta reducētā Hb konc.
ii. Pacientiem ar anēmiju cianoze neveidojas, jo nav iespējams sasniegt tik augstu reducētā Hb konc.
b. Dispnoja s. Subjektīvs un objektīvs elpas trūkums
c. Citi simptomi:
i. Vispārējs vājums
ii. Viegla nogurdināmība
iii. Nervu sistēmas traucējumi, miega traucējumi
d. Kompensatoro mehānismu izraisīta simptomātika

36
Q

kādi ir cianozes veidi?

A

a. Centrālā s. Arteriāla cianoze: arteriālās asinis nav pietiekami oksigenētas un satur reducētu Hb, piemēram, Fallo tetrāde; plaušu slimības
b. Perifēra s. Akrāla s. Venoza cianoze: arteriālās asinis tiek oksigenētas normāli, bet palēninātas plūsmas dēļ venozajās asinīs pārmērīgi daudz reducētā Hb. Raksturīga cirkulatorai hipoksijai.

37
Q

vai iespējama hipoksija bez cianozes?

A

a. Jā, anēmijas izraisīta hipoksija
b. Sekundāras policitēmijas apstākļos turpretim cianoze kļūst spilgtāka
c. CO intoksikācija: karboksihemoglobīns HbCO ir gaiši sarkans
d. Histotoksiskā hipoksija

38
Q

kādas ir hipoksijas sekas?

A

a. Mērķa orgāni:
i. CNS
ii. Sirds
iii. Plaušas
iv. Nieres
v. Aknas
vi. Skeleta muskuļi

39
Q

kādi ir hipoksijas kompensācijas principi?

A

a. Hiperventilācija; tahipnoja, hiperpnoja
i. Hipoksiska hipoksija + hēmiska hipoksija
ii. Milzīga elpošanas muskuļu pārslodze rada lielu skābekļa patēriņu, tāpēc šis kompensācijas mehānisms, strādājot ļoti intensīvi, padziļina hipoksiju
b. Tahikardija
i. Hipoksiska hipoksija
ii. Respiratora hipoksija
iii. Hēmiska hipoksija
iv. Tahikardijas laikā miokardam nepieciešams vairāk skābekļa. Šī kompensācijas mehānisma pārslodzes sekas:
1. Miokarda hipoksisks bojājums
2. Cirkulatoras hipoksijas pievienošanās
c. Asinsrites centralizācija
d. Renīna-angiotenzīna-aldosterona sistēmas aktivācija
i. Aktivē hipovolēmija s. Asins tilpuma samazināšanās, piemēram, pēc asins zuduma
ii. +, ja hipoksiju izraisa hipovolēmija
iii. Var būt negatīvs efekts cirkulatoras hipoksijas gadījumā, ja sirds patoloģiju izraisījis paaugstināts arteriālais asinsspiediens
e. Pastirpināta eritropoetīna produkcija nierēs
i. SEKAS: sekundāra policitēmija
ii. + ja hipoksiju izraisa hipovolēmija asins zuduma dēļ
iii. – pieaug trombozes risks un asins viskozitāte
f. Hb disociācijas līknes novirzes
g. Pieaug audu afinitāte pret skābekli

40
Q

Ko nozīmē oksihemoglobīna disociācijas līkne un kādēļ tā ir svarīga?

A

a. Nozīmīga, jo palīdz izprast skābekļa pārnesi: cik viegli hemoglobīns saista un atbrīvo skābekli
b. Tā attēlo oksihemoglobīna relatīvā daudzuma atkarību no skābekļa parciālā spiediena asinīs pO2

41
Q

Ko nozīmē oksiheoglobīna disociācijas līknes nobīde pa labi?

A

a. Pazemināta hemoglobīna afinitāte pret O2
i. O2 grūtāk saistās pie hemoglobīna, bet tiek vieglāk atdots audiem.
ii. Nāk par labu apstākļos, kad audiem vajag vairāk O2
b. Cēloņi
i. Paaugstināta ķermeņa temperatūra
ii. Acidoze
iii. Hiperkapnija
iv. 2,3-difosfoglicerāta paaugstināts daudzums
v. Fiziska slodze (slodzes laikā rodas vairāk CO2, pienskābes, u.c. , kas rada acidozi)

42
Q

Ko nozīmē oksiheoglobīna disociācijas līknes nobīde pa kreisi?

A

a. Paaugstināta hemoglobīna afinitāte pret O2
i. O2 vieglāk saistās pie hemoglobīna
b. Cēloņi
i. Pazemināta ķermeņa temperatūra
ii. Alkoloze
iii. Hipokapnija
iv. 2,3-difosfoglicerāta trūkums
v. Methemoglobinēmija
vi. Fetāla hemoglobīna disociācijas līkne ir novirzīta pa kreisi.