Hipoksija Flashcards
Kas ir hipoksija?
skābekļa funkcionāls trūkums
kas ir hipoksēmija?
pazemināts skābekļa saturs arteriālajās asinīs
kas ir hiperkapnija?
paaugstināts CO2 līmenis asinīs
kas ir hipokapnija?
pazemināts co2 līmenis asinīs
kāda ir hipoksijas klīniskā nozīme?
tā var norādīt uz dažādiem patoloģiskiem procesiem, kurus ir izraisījušas, piemēram, slimības
Kas nosaka hipoksijas smagumu?
attīstības temps
hipoksijas ilgums
hipoksijas intesntitāte/smagums
hipoksijas veids- pamatslimība, kas izraisīja
audu jūtība
Vai hipoksija ir patoloģisks vai fizioloģisks stāvoklis?
Var būt abi
piemērs fizioloģiskai hipoksijai
i. Fiziskā slodze – intensīvas fiziskas slodzes laikā mums ir nepieciešams vairāk skābeklis, un to organisms mēģina panākt, paātrinot sirdsdarbību un elpošanas frekvenci, bet tā kā skābekļa piegāde ne vienmēr ir pietiekama, tad var uz brīdi rasties hipoksija muskuļos.
ii. Elpas aizturēšana – piemēram, nirstot, cilvēks parasti aiztur uz brīdi elpu, kas nozīmē, ka tajā brīdī skābekļa piegāde audiem samazinās un pēc kāda laika var iestāties hipoksija, kas normalizējas pēc elpas atkārtotas ievilkšanas.
iii. Augstkalnu kāpēji – uzturoties lielā augstumā, gaiss kļūst retāks un satur mazāk skābekli, kā rezultātā attīstās hipoksija, bet organisms mēģina pielāgoties ražojot vairāk eritrocītu, lai kompensētu skābekļa trūkumu asinsritē.
piemēri patoloģiskai hipoksijai
i. Anēmija – asinīs ir nepietiekams eritrocītu un Hb skaits, kā rezultātā ir mazāk Hb, kas piesaista skābekli un aiztransportē no plaušām uz audiem, kā rezultātā audos veidojas hipoksija, pat ja elpošana ir normāla.
ii. Elpošanas ceļu obstrukcija – nosmakšana vai alerģijas gadījumā skābekļa piegāde plaušām ir traucēta, kas var izraisīt akūtu hipoksiju un potenciāli letālas sekas, ja nekas netiek darīts.
iii. Oglekļa monoksīda saindēšanās – CO saistās ar Hb un tādēļ, skābeklis tiek izspiests no asinīm, kas noved pie smagas hipoksijas, jo ķermenis nesaņem pietiekami daudz skābekļa, pat ja cilvēks elpo tīru gaisu.
iv. Šoka stāvoklis – kura laikā organisms nespēj normāli ķermenī nodrošināt asinsriti un skābekļa apgādi.
kas ir akūta hipoksija?
hipoksija, kura attīstās strauji un retāk nekā hroniska hipoksija
akūtas hipoksijas piemēri
b. Nosmakšana
c. Oglekļa monoksīda saindēšanās (automašīnas izplūdes gāzes)
d. Anafilakse
i. Smaga alerģiska reakcija, kas var izraisīt elpceļu pietūkumu un bloķēt skābekļa piegādi plaušām. Ārstēšana ar epinefrīnu.
e. Akūta smaga astmas lēkme
i. Lēkmes laikā elpceļi kļūst ļoti sašaurināti, traucējot skābekļa nokļūšanu plaušās un asinsritē.
f. Sirdsdarbības apstāšanās
i. Kardiorespiratoriskā apstāšanās—asinsrite apstājas un skābeklis vairs netiek piegādāts audiem, izraisot akūtu un ļoti ātru hipoksiju, it īpaši smadzenēs. Tādēļ ir jāveic tūlītēja reanimācija, lai neveidotos nopietni smadzeņu bojājumi.
g. Plaušu embolija
i. Trombam nosprostojot plaušu artēriju un pārtraucot asinsriti, tādejādi skābekļa piegādi plaušām –> strauja skābekļa līmeņa pazemināšanās asinīs –> akūta hipoksija.
kas ir hroniska hipoksija?
hipoksijas veids, kas attīstās lēni un biežāk sastopams nekā akūta hipoksija
hroniskas hipoksijas piemēri
b. HOPS – Tas ietver stāvokļus, piemēram, hronisku bronhītu un emfizēmu, kuros plaušu audu bojājumi ilgstoši traucē normālu elpošanu un skābekļa apmaiņu. HOPS pacientiem bieži vien nepieciešama papildu skābekļa terapija, lai uzturētu normālu skābekļa līmeni asinīs.
c. Hroniska sirds mazspēja – stāvoklis, kurā sirds nespēj efektīvi pumpēt asinis, izraisot nepietiekamu skābekļa piegādi ķermeņa audiem. Tā rezultātā var attīstīties hroniska hipoksija, kas ietekmē vairākas orgānu sistēmas un var pasliktināt pacienta veselību ilgtermiņā.
d. Plaušu fibroze – stāvoklis, kurā plaušu audi kļūst rētaini un sabiezināti, kas apgrūtina normālu skābekļa piegādi asinīm. Tā rezultātā pacientiem attīstās hroniska hipoksija. Plaušu fibroze var būt saistīta ar ilgstošu iekaisumu, autoimūnām slimībām vai toksīnu iedarbību.
e. Smēķēšana – ilgstoša smēķēšana var izraisīt hronisku hipoksiju, jo cigarešu dūmi satur oglekļa monoksīdu, kas saistās ar hemoglobīnu, kavējot skābekļa piegādi audiem. Turklāt smēķēšana izraisa plaušu bojājumus, kas arī ierobežo skābekļa uzņemšanu.
kas ir Fluminanta hipoksija?
a. Ļoti reta, sastopama tikai katastrofu medicīnā. Var sastapt arī tiesu medicīnas eksperts, analizējot aviokatastrofas sekas
b. Skābekļa trūkums organismā attīstās ļoti strauji, bieži vien dažu sekunžu vai minūšu laikā.
Fluminantas hipoksijas piemēri
c. Dekompresijas gadījumā- totāls skābekļa piegādes trūkums
i. Lidmašīnas kabīnē tiek uzturēts zems spiediens, lai cilvēki varētu brīvi elpot, bet, ja gadījumā lidmašīna zaudē savu hermētiskumu un notiek kabīnes dekompresija, tad kabīnē esošais skābeklis strauji samazinās, jo spiediens ārpus kabīnes ir daudz zemāks nekā uz zemes (mazāk skābeklis) cilvēks nav pieradis pie tik maz skābekļa daudzuma fluminanta hipoksija cilvēks dažu min laikā iet bojā
d. Elpošanas apstāšanās anestēzijas laikā
Anestēzijas līdzekļi ietekmē CNS, nomācot apziņu un izslēdzot sāpes. Daži anestēzijas līdzekļi var nomākt arī elpošanas centru smadzenēs, kā rezultātā elpošanas funkcija var apstāties pilnībā, ja ir iedota pārāk liela anestēzijas deva vai netiek uzraudzīts pacienta stāvoklis.
Kā atšķiras fluminanta no akūtas hipoksijas?
a. Fluminanta hipoksija ir ļoti ātra( sekundes- min), smaga, bieži letāla, nepieciešama tūlītēja rīcība. Skābekļa piegāde pilnībā vai gandrīz pilnībā tiek pārtraukta.
b. Akūta hipoksija ir strauja (min- h), bet ne tik ir pēkšņa, smaga, bet parasti ārstējama, ja laikus tiek atklāta un ārstēta. Ierobežota skābekļa piegāde vai uzņemšana, bet ne pilnībā pārtraukta.